Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Το Θέμα έκλεισεΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 14>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΤΥΑ - Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας
    Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 15:18
Εχω περασει σε μια σχολη ΑΕΙ και συγκεκριμενα στο φυσικο Αθηνας, με ενδιαφερουν τα μηχανολογικα αλλα πρεπει να τελειωσω να κανω μεταπτυχιακο κλπ και παλι δεν ειναι σιγουρα τα πραγματα. Στην 3η λυκειου σκεφτομουνα για ναυτικων δοκιμων αλλα τελικα δεν πηγα και τωρα εχω αρχισει να ξανασκεφτομαι τις στρατιωτικες. Θελω να ρωτησω καποια πραγματα
Ειναι τοσο κατωτερος ο υπαξιωματικος και ρωτανε ολοι πως θα γινουν αξιωματικοι; Ποιες ειναι οι μισθολογικες διαφορες; Βασικα εμενα αυτο με ενδιαφερει γιατι κατα τα αλλα πιστευω οτι μου αρεσει περισσοτερο να ασχολουμαι με τις μηχανες απτο να διευθυνω. Τελος, ποσο ειναι ο πρωτος μισθος; Υπαρχουν επιδοματα; Και πως εξελισσεται με τα χρονια;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
r Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 19:22
Μην αφησεις το φυσικο με καμια δυναμη, ειναι απ τις καλυτερες σχολες. Μπορεις μετα να γινεις αξιωματικος μετεωρολογος στην αεροπορια, η ειδικων καθηκοντων αξιωματικος αστυνομιας. Στη ΣΤΥΑ πας για αποκατασταση, ουτε για να γινεις μηχανικος κ ουτε για να γινεις επιστημονας
Επιστροφή στην κορυφή
lara_croft Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 21:42
Κ οι δθο σχολες ειναι ιδιεσ... Η μονη διαφορα τους πως η μια σχολη (συδ) Βγαζει υπαξιωματικους π ασχολουνται μ τ διοικηση ενω η αλλη σχολη (στυα) Υπαξιωματικους π ασχολουνται μ τ τεχνικο μερος της γ την επιτευξη τ εργου κ της αποστολης της ΠΑ... Εσυ επιλεγεις τ θελεις να κανεις... Σ αρεσει να εισαι τεχνικος ή διοικητικοσ... ;
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:14
Αρχικά αποστάλθηκε από r

Μην αφησεις το φυσικο με καμια δυναμη, ειναι απ τις καλυτερες σχολες. Μπορεις μετα να γινεις αξιωματικος μετεωρολογος στην αεροπορια, η ειδικων καθηκοντων αξιωματικος αστυνομιας. Στη ΣΤΥΑ πας για αποκατασταση, ουτε για να γινεις μηχανικος κ ουτε για να γινεις επιστημονας

Ενταξει δεν θελω να γινω και επιστημονας ουτε τρελαινομαι για την φυσικη, απλα μπηκα γιατι εχει πολλες διεξοδους και ειναι και η βαση του πολυτεχνειου, πολυς κοπος ομως...
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 19:49
Δηλαδη δεν αξιζει να παρατησω το φυσικο και να ερθω ΣΤΥΑ; Δεν τρελάινομαι να γινω επιστημονας και μπορω να πω οτι μου αρεσουν οι πρακτικες εργασιες, απλα ι μισθολογικη εξελιξη με προβληματιζει, οχι οτι απτο φυσικο εχω κατι καλυτερο αλλα απο ΣΤΥΑ τουλαχιστον ειναι σιγουρα τα πργματα
Επιστροφή στην κορυφή
r Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 21:01

Οι φυσικοι κανουν ιδιαιτερα σε παιδια και τα βγαζουν τα λεφτα τους, μαυρα βεβαια και οχι σιγουρα, εχω 2 συναδελφους υποπλοιαρχους μηχανικους που τελειωσαν φυσικο και κανουν αυτη τη δουλεια.

Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 21:42
Ενταξει δεν λεω κατι θα βρω να κανω, αλλα το θεμα ειναι οτι η σχολη ειναι απελπιστικα δυσκολη, και δεν τρελαινομαι και για την φυσικη, ενω αποτι διαβαζω για ΣΤΥΑ μου αρεσει. Αυτο που με απασχολει ειναι οι μεταθεσεις, αν ειναι συχνες δηλαδη και αν καποια στιγμη μπορεις να μεινεις σε ενα μερος, επισης και ο μισθος με ενδιαφερει, να ειναι ικανοποιητικος δηλαδη οχι τρελα πραγματα και τι διαφορες εχει απτο την μισθολογικη εξελιξη ενος αποφοιτου ΣΜΑ;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
XristosK Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2010
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:10
Αρχικά αποστάλθηκε από r

Οι φυσικοι κανουν ιδιαιτερα σε παιδια και τα βγαζουν τα λεφτα τους, μαυρα βεβαια και οχι σιγουρα, εχω 2 συναδελφους υποπλοιαρχους μηχανικους που τελειωσαν φυσικο και κανουν αυτη τη δουλεια.

Δηλαδή τον παροτρύνεις να παρανομήσει Στάθη;
Να κάνει μαύρη εργασία;

Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2009
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:22

Αγαπητε μου εγω του προτεινα να παραμεινει στο φυσικο, ειναι απ τις καλυτερες σχολες στην Ελλαδα και εχει διεξοδους προς ολες τις επιστημες ακομα και σε καποια τμηματα στρατου κ ΕΛ. ΑΣ

Επιστροφή στην κορυφή
XristosK Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:41
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Αγαπητε μου εγω του προτεινα να παραμεινει στο φυσικο, ειναι απ τις καλυτερες σχολες στην Ελλαδα και εχει διεξοδους προς ολες τις επιστημες ακομα και σε καποια τμηματα στρατου κ ΕΛ. ΑΣ

Ξαναδιάβασε τι έγραψες.
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:07
Χρηστο, ΕΛΕΟΣ. Αυτο ειναι το θεμα; Αμα θες να απαντησεις πες κατι περι του θεματος, αυτα π λες οτι με παροτρυνει να παρανομησω ειναι επιοικως βλακειες, στεκεσαι σε ανουσια πραγματα. Α και κατι αλλο, τα ιδιαιτερα δεν ειναι απαραιτητα παρανομα, η φιλολογος που κανει μαθημα στον αδερφο μου κοβει και αποδειξη και εχει ασφαλεια ΙΚΑ κανονικοτατα.
Επιστροφή στην κορυφή
XristosK Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:15
Μπράβο στον ξάδερφό σου. Είναι αξιέπαινος.
Στα περί ''βλακείες'' δεν θα σου απαντήσω γιατι σέβομαι το νεαρόν της ηλικίας σου και την αγωνια σου να βρεις μια δουλειά όπως τόσοι νέοι.

Όσο για το ερώτημα σου διάβασε στο τοπικ
Μεταθέσεις αποφοίτων στρατιωτικών σχολών
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 15:01
Να ρωτησω και κατι αλλο, στην ΣΜΑ τους δινουν και λαπτοπ μεσα στην σχολη, στην ΣΤΥΑ ισχυει κατι τετοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:07
Αφου τους παιρνουν και τα κινητα δεν νομιζω να Τους αφηνουν να παιρνουν Λαπτοπ
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:11
Δηλαδη μεσα στην σχολη δεν θα εχω κινητο; Μετα την βασικη εκπαιδευση εννοω. Και κατι αλλο, εχω μυωπια 4,75-5, μου ειναι σταθερη για πανω απο 2 χρονια αλλα ειδα καπου οτι το οριο ειναι 4,5. Θα με κοψουνε; Αν κανω λειζερ με δεχονται η δεν επιτρεπεται με εγχειρηση;
Επιστροφή στην κορυφή
athanas18 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 18/Ιανουαρίου/2010
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:12
Εχουν κινιτα απλα δν επιτρεπεται να εχει καμερα αν και ολοι εχουνε
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστας

Δηλαδη δεν αξιζει να παρατησω το φυσικο και να ερθω ΣΤΥΑ; Δεν τρελάινομαι να γινω επιστημονας και μπορω να πω οτι μου αρεσουν οι πρακτικες εργασιες, απλα ι μισθολογικη εξελιξη με προβληματιζει, οχι οτι απτο φυσικο εχω κατι καλυτερο αλλα απο ΣΤΥΑ τουλαχιστον ειναι σιγουρα τα πργματα
κοιτα κωστα για να πας στυα η γενικα σε ολες τις στρατιωτικες σχολες πρεπει να αγαπας αυτοπου κανεις. Να το εχεις μεσα σου που λενε. Καταρχην πρεπει να αγαπας το αεροπλανο την πατριδα και τη πα. Ν α θυμασαι οτι οι στρατιωτικες σχολες ειναι για λιγους. Αν το πρωτρο πραγμα που ρωτας ποσα θα παιρνεις μισθο καλυτερα κατσε φυσικο. Αντε πληροφοριακα θα σου πω οτι θα παιρνεις 1000 καθαρα και κατι μπονους κλπ να φτασει 1200-1300 απο τη σμα μισθολογικα δεν ειναι μεγαλη η διαφορα της ταξεως των 100 ευρω να ειναι να παιρνουν δηλ οι αποφοιτοι απο σμα. Και τι σωθηκες; Μην ξεχνας πως ηλικιακα φανταζομαι θα εισαι μικρος που αυτα τα λεφτα ειναι ενα πολυ καλο ξεκινημα
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 16:29
Ρωταω για τα λεφτα γιατι οσο και αν μου αρεσει αυτο που κανω θελω να εχω και εναν ικανοποιητικο μισθο, δεν θα ερθω για τα λεφτα απλα θελω να ξερω οτι με αυτα που θα περνω θα ζησω ανετα. Δηλαδη η μισθολογικη διαφορα μεταξυ αξιωματικων και υπαξιωματικων δεν ειναι σημαντικη; Γιατι κατα τα αλλα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο τα καθηκοντα ενος αποφοιτου ΣΤΥΑ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 14>