Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

547 ΤΠ - Ρέθυμνο

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Skaros Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Ιανουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Skaros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: 547 ΤΠ - Ρέθυμνο
    Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 16:56
Ξέρεις κανείς τιποτα...
Για βοηθήστε λίγο παρακαλώ...

Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:03
Φιλε μου γεια σου... Λοιπον ειμαι απο κρητη... Δεν εχω μπει σε αυτο το στρατοπεδο αλλα εχω ακουσει πολλα... Ειναι καλα απο οσο ξερω αλλα μην ξεχνας οτι εισαι πεζικο και θα κανεια και αγκαριες και τα παντα... Ειναι κοντα στην πολη του ρεθυμνου...
Επιστροφή στην κορυφή
gms2k Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση gms2k Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 06:23
Skaros κατι ασχετο... Γραφεις στο greekdivers και στο spearfishing;
Και κατι σχετικο, ρε παιδια απο στρατο ξηρας μετα την ορκομοσια και την βασικη εκπαιδευση Μπορεις να πας κρητη; (εστω και Με βισμα)
Εχει εκει στρατοπεδο για πεζικο ή μονο Ε. Δ. ;
Επιστροφή στην κορυφή
304 lele....... Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση 304 lele....... Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2009 ώρα 19:58
Παιδες το 547 πιστευω οτι ειναι το καλυτερο ταγμα σε ολη την ελλαδαεχει την καλητερη θεα! Εχει κ μια χαρουπια (σκοπια) τελεια... !
Επιστροφή στην κορυφή
billysst Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση billysst Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:22
Γεια σας παιδια ειμαι ο βασιλης απο κρητη και παρουσιαζομαι το νοεμβριο στο ρεθυμνο το οποιο ειναι πλεον αερομεταφερωμενο ταγμα. Θα ηθελα ν αρωτησω για να παρω το κοκκινο μπερε θα πρεπει να μεινω αμεταθετος στο ρεθυμνο η οπου και να παω θα τον παρω τον μπερε; Επισης αν θα γινει εκπαιδευση αερομεταφερομενου στην βασικη εκπαιδευση μετα την ορκομωσια ή θα μεινουμε στην κλασικη εκπαιδευση του πεζικου;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:28
Αρχικά αποστάλθηκε από billysst

Γεια σας παιδια ειμαι ο βασιλης απο κρητη και παρουσιαζομαι το νοεμβριο στο ρεθυμνο το οποιο ειναι πλεον αερομεταφερωμενο ταγμα. Θα ηθελα ν αρωτησω για να παρω το κοκκινο μπερε θα πρεπει να μεινω αμεταθετος στο ρεθυμνο η οπου και να παω θα τον παρω τον μπερε; Επισης αν θα γινει εκπαιδευση αερομεταφερομενου στην βασικη εκπαιδευση μετα την ορκομωσια ή θα μεινουμε στην κλασικη εκπαιδευση του πεζικου;

για τους αερομεταφερόμενους υπάρχει θέμα εδώ
Επιστροφή στην κορυφή
billysst Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση billysst Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:32
thanks ρε φιλε απλα εγω ρωταω επειδη στο ρεθυμνο εγινε τωρα απτην προηγουμενη εσσο Α/Μ και παραλληλα λειτουργει και ως ΚΕΝ και εχω μπερδευτει ! Δεν ξερω ακριβως τι παιζει με αυτο και ζηταω τα φωτα σας !
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:35
Αρχικά αποστάλθηκε από billysst

thanks ρε φιλε απλα εγω ρωταω επειδη στο ρεθυμνο εγινε τωρα απτην προηγουμενη εσσο Α/Μ και παραλληλα λειτουργει και ως ΚΕΝ και εχω μπερδευτει ! Δεν ξερω ακριβως τι παιζει με αυτο και ζηταω τα φωτα σας !

ότι απορία έχεις για τους αερομεταφερόμενους και δεν έχει ειπωθεί στο θέμα που σου έδωσα τότε γράψε εκεί
Επιστροφή στην κορυφή
billysst Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση billysst Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:35
ok !
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giannis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 04:21
Παιδιά παρουσιάζομαι με Β ΕΣΣΟ στο Ρέθυμνο. Ομως διαβάζω τα χειρότερα με τελευταία νέα τον Ιανουάριο 2011. Κάποιος που ξέρει τι γίνεται τώρα για να προετοιμαστώ;
Επιστροφή στην κορυφή
Cactus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση Cactus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 00:09
Λοιπον φιλε μου Γιαννη! Μπαινω και εγω με τη β εσσο στο ρεθυμνο!
Εχω ακουσει και καλα και κακα πραγματα!
Τα καλα: Καλο φαι, καλη οργανωση, καλες εγκαταστασεις
Τα κακα: Λιγο ψιλοτσιτα, εχει λιγο υπνο (για τους παλιους), οι υπηρεσιες πανε καλα
Γενικα εχω ακουσει υπερβολλες, αλλα ρωτησα παιδι που ειναι μεσα και ειπε οτι δεν ειναι τοσο πολυ, οποτε ειναι πως το βλεπει ο καθενας!
Οποτε ας το δουμε χαλαρα, σαν μια υποχρεωση που πρεπει να γινει, ουτε χαβαλε ουτε αγγαρεια!

Ποτε μπαινεις εσυ; Εγω 5/3, απο που εισαι; Εγω χωριο ηρακλειου. Γιαννης εδω!

Υ. Γ. Υπνοσακος απαγορευεται στο συγκεκριμενο, και κινητο χωρις καμερα!
Επιστροφή στην κορυφή
m2011 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Μαρτίου/2012
  Παράθεση m2011 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαρτίου/2012 ώρα 20:32
Ρε μάγκες για τους Οδοντιάτρους Πως είναι το 547; Ζωάρα ή τον ήπιαμε?
Επιστροφή στην κορυφή
afragorn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2012
  Παράθεση afragorn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2012 ώρα 15:45
Ρε παιδιά να ρωτήσω, το Ρέθυμνο σταμάτησε να παίρνει νεοσύλλεκτους; Έκλεισε σαν ΚΕΝ;
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΔΗΜΗΤΡΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2013 ώρα 00:54
Ονομάζομαι Δημήτρης και κατατάσσομαι στις 21 Μαιου στο Ρέθυμνο στο 547 με την Γ Εσσο... Είμαι από Χανιά.
Τι κατάσταση επικρατεί στο στρατόπεδο; Ποια τα θετικά και τα αρνητικά ;
Τι πρέπει να προσέχει κάποιος;
Κάποιος άλλου που θα μπεί με την ίδια Εσσό;
Επιστροφή στην κορυφή
SteveMc Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση SteveMc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2014 ώρα 01:34
Αρχικά αποστάλθηκε από afragorn

Ρε παιδιά να ρωτήσω, το Ρέθυμνο σταμάτησε να παίρνει νεοσύλλεκτους; Έκλεισε σαν ΚΕΝ;
Τελικά έχει κλείσει σαν Κ. Ε. Ν.
Επιστροφή στην κορυφή
Michalis4 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 15/Μαΐου/2014
  Παράθεση Michalis4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2014 ώρα 11:15

Διαβάστε επιστολή γονέα:

«Στην οικογένειά μας δεν ήμασταν ποτέ αρνητικά προσκείμενοι απέναντι στον στρατό. Έτσι όταν ήρθε η ώρα να πάει και ο δικός μας άνθρωπος, προσπαθήσαμε να του δώσουμε όσο κουράγιο μπορούσαμε θεωρώντας ότι είναι κάτι αναγκαίο που όμως θα περάσει. Ποτέ δεν φανταζόμασταν όλα όσα διαδραματίζονται στο στρατόπεδο που πήγε, στο 547.

Οι συνθήκες που επικρατούν είναι άθλιες. Είχαμε ακούσει εμπειρίες φίλων από άλλα στρατόπεδα και δεν συγκρίνονταν σε τίποτα με αυτό το πράγμα. Τι να πρωτοαναφέρω; Τις προσβολές των ανωτέρων στους στρατιώτες; Τις συνεχόμενες πολύωρες και εξαντλητικές αναφορές; Τη μη κάλυψη βασικών βιολογικών αναγκών όπως ο ύπνος; Για να καταλάβετε τι συμβαίνει εκεί μέσα σας αναφέρω το πιο απλό. Αυτή την εβδομάδα απολύθηκαν 120 περίπου άτομα χωρίς να μπουν παρά ελάχιστα νέα. Το στρατόπεδο είναι σχεδόν άδειο και δεν υπάρχει πρόβλεψη να αντικατασταθούν όσοι έφυγαν ούτε στο ελάχιστο τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Αυγούστου. Οι υπηρεσίες υπερβαίνουν κατά πολύ τον αριθμό των στρατιωτών με αποτέλεσμα όχι απλά να μην έχουν εξόδους αλλά να αναγκάζονται να κάνουν διπλές υπηρεσίες (περίπου 16 ώρες την μέρα όρθιοι). Τις υπόλοιπες ώρες έχουν ''εκπαίδευση'' δηλαδή καθαρισμό του στρατοπέδου...

Υπάρχουν περιπτώσεις όπου στρατιώτες κοιμούνται για λιγότερες από 3 ώρες την μέρα σπαστά, για διάστημα τεσσάρων - πέντε ημερών. Αναφέρω εδώ ότι όλο αυτό θα λυνόταν πολύ εύκολα αν συνενώνονταν κάποιοι λόχοι πράγμα που δεν γίνεται για να μην χάσουν την θέση τους λοχαγοί και μόνιμοι (οι οποίοι σημειωτέων είναι περισσότεροι από τους απλούς στρατιώτες). Ενδεικτικό της πίεσης που δέχονται οι στρατιώτες είναι ένα περιστατικό έντονης αδιαθεσίας (λιποθυμιάς) που συνέβη σε στρατιώτη πριν λίγες εβδομάδες αφότου βγήκε στην αναφορά. Για ασήμαντο λόγο.

Τους πρώτους μήνες του χρόνου υπήρχαν περιπτώσεις που αναγκάζονταν στρατιώτες να κάνουν υπηρεσίες με 39 πυρετό κάτω από την βροχή μιας και τους απειλούσαν με κυρώσεις αν πήγαιναν στο ιατρείο.

Ως Έλληνες πολίτες αισθανόμαστε οργή για το ελληνικό κράτος που αντιμετωπίζει τα παιδιά μας χειρότερα από ισοβίτες. Δεν φτάνει που τους στερεί εννέα μήνες από την ζωή τους, την εργασία και την οικογένειά τους για να συντηρεί στρατόπεδα και θέσεις αξιωματούχων αλλά τους ταπεινώνει και τους εξευτελίζει θέτοντας σε κίνδυνο τον σωματική και ψυχική τους υγεία.

Υ. Γ. Ενώ το συγκεκριμένο στρατόπεδο είναι αμετάθετο πριν ένα μήνα περίπου γιος γνωστού βουλευτή Ρεθύμνου πήρε μετάθεση και έφυγε αμέσως»...

Όποιος γνωρίζει αν ισχύουν όλα τα παραπάνω ας απαντήσει. Αν είναι πρόσφατος κιόλας ακόμη καλύτερα.

Επιστροφή στην κορυφή
M.A.K. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση M.A.K. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2014 ώρα 19:20
Φίλε έτσι και χειρότερα είναι τα πράγματα. Και εγώ εκεί είμαι δυστυχώς. Και λίγα λέει το άρθρο, προφανώς για να μην στιγματίσει άτομα και καταστάσεις... Φέρονται στους φαντάρους σαν να ' ναι σκουπίδια. Τους στερούν προγραμματισμένες εξόδους έτσι για σπάσιμο, τώρα μπήκαν τα ΣΠΕΝ και αντί να τα βάλουν στους λόχους μπας και βγούν οι υπηρεσίες και σταματήσουμε τις διπλουπηρεσίες, τους βάλανε όλους μαζί σε ένα λόχο. Δεν υπάρχει λογική. Κάποιοι τα χουν παίξει επικίνδυνα. Κανείς δεν μιλάει. Πριν μια βδομάδα ήρθαν συγγενείς κάναν παράπονα. Αποτέλεσμα; Ακόμα μεγαλύτερη πίεση, τυχαίο; Και δεν ακούγεται τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
Μ.Α.Κ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μ.Α.Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2014 ώρα 19:38
Βέβαια αυτά ως προς τις συνθήκες. Ως προς τα υπόλοιπα που λέει περί θέσεων δεν νομίζω ότι ισχύουν... Νομίζω Ότι απλά προσπαθούν να κάνουν τις δουλειά τους. Όλοι πιέζονται το ίδιο. Δεν πιστεύω ότι κάπου αλλού είναι καλύτερα. Έτσι είναι ο στρατός μάλλον. Ναι είναι πάρα πολύ δύσκολα αλλά όχι ότι αλλού θα ήταν ευκολότερα. ’λλωστε είναι υποχρεωτικό για το καλό της πατρίδα μας.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>