Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα και εργασία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
george Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση george Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα και εργασία
    Αποστολή: 13/Απριλίου/2006 ώρα 16:51
Το Ι5 εχει καποιες επιπτωσεις στην μετα το στρατο εξελιξη μου; Π. Χ. Φαινεται οτι ειμαι ι5 κ εχει συνεπειες στην εξευρευση εργασιας; ...
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2006 ώρα 21:01

Μην ανησυχείς, εκτός και εάν ζητήσεις εργασία σε οικοδομή .

Σοβαρά τώρα, δεν έχει καμία επίπτωση και εάν κάποιος σε ρωτήσει (κάτι που απαγορεύεται έτσι και αλλιώς) απλά θα πεις ότι έχεις άσθμα.

Επιστροφή στην κορυφή
efedros Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 15/Μαΐου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση efedros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2008 ώρα 12:13
Θά ήθελα μια απαντηση σε ένα θέμα που με απασχολεί. Υπηρέτησα σαν Ι2 λόγω μιας χειρουργικής επέμβασης προ 8ετίας στη περιοχή του σφυρού στο αριστερό μου πόδι και μου τοποθετήθηκε μιά βίδα από τιτάνιο μήκους 4 χιλιοστών. Έκανα τη βλακεία καί το δήλωσα με την ελπίδα οτι θα απαλλαγώ απο την χρήση αρβυλών, που ποτέ δεν έγινε και έκανα εκπαίδευση και υπηρεσίες κανονικά όπως και οι ικανοί Ι1. Τό πρόβλημα παρουσιάστηκε μετα την απόλυση μου, οταν έδωσα εξετάσεις σε κάποιο διαγωνισμό για κατάταξη σε Σώμα που για να διορισθώ έπρεπε στο πιστοποητικό τύπου Α' Πού θα ζητούσε η υπηρεσία απο το Στρατολογικό Γραφείο να αναγράφεται ΡΗΤΩΣ οτι υπηρέτησα ως ικανός Ι1. Μετά απο αίτηση μου στο αρμόδιο Σ. Γ. Πρό διμήνου, επανεξετάστηκα απο Ανωτέρα Υγειονομική Επιτροπή, η οποία έκανε δεκτό το αίτημα μου για αλλαγή Σωματικής Ικανοτητας από Ι2 σε Ι1, αφού ουσιαστικά δεν αντιμετωπίζω κανένα κινητικό πρόβλημα.
Γνωρίζει κάποιος φίλος εάν τώρα στο πιστοποιητικό τύπου Α', θα αναγράφεται οτι υπηρέτησα ως Ι1 ή θα αναγράφεται οτι μετα την επανεξέταση έγινε αλλαγή της σωματικής ικανότητας. Από οτι γνωρίζω η Επιτροπή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων έχει απαγορεύσει στα πιστοποητικά τύπου Α' που εκδίδουν τα Σ. Γ. Να αναγράφονται τυχόν προβλήματα υγείας των εφέδρων κατα την κατατάξη τους και την θητεία τους στον Στρατό.
Εάν παρόλα αυτά αναγράφεται οτι υπηρέτησα ως Ι2 και εκ των υστέρων έγινε αλλαγή της σωματικής ικανότητας Σε Ι1, θά έχω μήπως πρόβλημα στον διορισμό μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιανδήποτε έγκυρη απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Ιφικράτης Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 14/Μαΐου/2008
  Παράθεση Ιφικράτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2008 ώρα 12:30
Γιατί φίλε δεν ρωτάς σε κάποιο αρμόδιο γι' αυτό Γραφείο ή στην ίδια την Στρατολογία;
Εκεί θα σε βοηθήσουν σίγουρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2008 ώρα 02:15
Ο αδερφος μου βγηκε ι4 παθολογικο χερετε αν τυχον παιρνει μορια απο το στρατο για το δημοσιο; Σας ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαΐου/2008 ώρα 23:31

Όχι βέβαια!!!

Επιστροφή στην κορυφή
stavros Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση stavros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:02
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά την σωματική ικανότητα και τους επαγγελματικούς περιορισμούς που έχει. Αυτή την στιγμή είμαι ι3 άοπλο με ιστορικό καταθλιπτικής συνδρομής, τι επιπτώσεις θα έχει στο επαγγελματικό μου μέλλον η απολυση μου με αυτή την σωματική ικανότητα; Απ' ό, τι γνωριζω δεν θα μπορω να εργαστώ στις ενοπλες δυναμεις, αστυνομία και το λιμενικό, και δεν θα μπορω να πάρω διπλωμα οδηγησης για καποιες κατηγοριες οχηματων... Δηλαδη με αντιμετωπιζουν ως επικινδυνο Εχω ρωτήσει και μου είπαν ό, τι υπάρχει η πιθανότητα να ζητήσω επανεξέταση απο επιτροπή και να εγκρύνουν την αλλάγή σε ι2. Στο κέντρο μου ανέφεραν ό, τι ο νόμος επιτρεπει την επανεξεταση μετά απο 6 μήνες απο την ημερομηνία που με εξετασαν, στην μονάδα μου είπαν ό, τι θα πρέπει να με δεί γιατρός και απο εκεί και πέρα να παρθεί η απόφαση. Ατομα που εχουν απολυθεί μου λένε να το αλλάξω τον τελευταίο μήνα της θητείας μου.
Επιστροφή στην κορυφή
argeadas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση argeadas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:15
Και αν το αλάξεις, είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:38

Εχω τελειωσει Φιλολογος, Και αν βγω Ι5 μπορω να δουλεψω στο δημοσιο σε περιπτωση που περασω εξετασεις του ΑΣΕΠ; ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:41
Εάν βγείς Ι5 Ψυχολογικό, ξέχνα το Δημόσιο.

Εάν βγείς Ι5 Παθολογικό, νομίζω παίρνεις και κάποια μόρια λόγω αναπηρίας.
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Makis24

Εχω τελειωσει Φιλολογος, Και αν βγω Ι5 μπορω να δουλεψω στο δημοσιο σε περιπτωση που περασω εξετασεις του ΑΣΕΠ; ;
για να διοριστεις στο δημοσιο πρεπει να εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες αου υποχρεωσεις. Οποτε με ι5 δε μπορεις να διοριστεις
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:54

Με Ι1, η με 2 μπορω; Η ολα τα Ι την ιδια δουλεια κανουν...
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 01:04
Με ι1 ι2 δε θα εχεις προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
Markos_Hdi Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 11/Απριλίου/2008
  Παράθεση Markos_Hdi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 04:28
Mε Ι5 παθολογικό όπως είπε και ο Νάσος, δεν πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:20
Παιδιά εγώ είμαι Ι3 άοπλο και θέλω μετά να δώσω ΑΣΕΠ μπορώ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:39
Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
zita Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Απριλίου/2009
  Παράθεση zita Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2009 ώρα 04:25
Παιδια τι ρολο παιζει τι Ι θα βγεις; Φαινεται πουθενα αργοτερα στην πολιτικη ζωη; Και με τι συνεπειες. Διαβασα οτι απο το 2000 δεν αναγραφεται πουθενα αυτη η πληροφορια.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2009 ώρα 02:26
Βρε, βρε ολοι οι εξυπνοι μαζευτηκαν σε αυτο το φορουμ.
Γιατι ρε παιδια παραπληροφορειτε τον κοσμο; Αφου δεν ξερετε γιατι γραφετε οτι αρλουμπα σας ερθει στο κεφαλι;
Κρατηστε σημειωσεις γιατι θα τα πω μια φορα.
Το 2002 η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων αποφανθηκε οτι αποτελει παραβιαση η αναγραφη του λογου απαλλαγης στο απολυτηριο στρατου. Απο τοτε τα απολυτηρια δεν γραφουν για πιο λογο απαλλαχθηκε της υποχρεωσης Ο στρατευσιμος. Ο μελλοντικος σου εργοδοτης (δημοσιο η ιδιωτης) απαγορευεται να ρωτησει για πιο λογο απαλλαχθηκες. Για αυτο αλλωστε ολες οι προκυρηξεις γραφουν οτι θα Ο υποψηφιος θα πρεπει να εχει εκλπηρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις η να εχει νομιμα απαλλαγει απο αυτες. Συμπερασμα, με Ι5, ειτε παθολογικο ειτε ψυχολογικο, μπορεις να διοριστεις στο δημοσιο, να βγαλεις διπλωμα και διαβατηριο.
Θερμη παρακληση: Σταματηστε την παραπληροφορηση. Οτι σας ειπε ο μπαμπας σας που υπηρετησε πριν 30 χρονια ειναι πολυ πιθανο να εχει αλλαξει. Οποιος ενδιαφερεται να μαθει τι ισχυει σημερα διαβαζει τους νομους, τις διαταξεις, τα ΦΕΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>