Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 18>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Snakeshit Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Snakeshit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:11
Το ξέρω αυτό. Εννοω βγαίνοντας απο την σχολή, σε πόσο καιρό θα'μαι στους καταδρομείς; Πόσο διάστημα θα μεσολαβήσει;
Επιστροφή στην κορυφή
Leon23 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Leon23 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:24
Εδω με πιάνεις αδιάβαστο φιλαράκι...
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:46
Περίπου ενα εξαμηνο ειναι η σχολη πεζικου...
Επιστροφή στην κορυφή
Dmi++ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 04/Μαρτίου/2009
  Παράθεση Dmi++ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2009 ώρα 08:04
Γεια σας... Ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Ειμαι 17 και φετος δινω πανελληνιες. Ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν...
1) ποια η διαφορα ΣΣΕ και ΣΜΥ
2) αν μπορω να μπω ειδηκες δυναμεις και απο τις δυο σχολες
3) ποια η διαφορα καταδρομεις, πεζοναυτες, λοκατζιδες, ΜΥΚ, αλεξιπτωτιστες και τι κανει ο καθενας

Ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε:
Dmi++
Επιστροφή στην κορυφή
Marina2 Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Marina2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2009 ώρα 16:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Dmi++

Γεια σας... Ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Ειμαι 17 και φετος δινω πανελληνιες. Ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν...
1) ποια η διαφορα ΣΣΕ και ΣΜΥ
2) αν μπορω να μπω ειδηκες δυναμεις και απο τις δυο σχολες
3) ποια η διαφορα καταδρομεις, πεζοναυτες, λοκατζιδες, ΜΥΚ, αλεξιπτωτιστες και τι κανει ο καθενας

Ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε:
Dmi++
1) Ο βαθμός πρόσβασης για την ΣΣΕ ειναι υψηλότερος, η φοιτηση στη ΣΜΥ ειναι 2 χρονια, ενω στη ΣΣΕ νομίζω 4. Η ΣΣΕ Ειναι πολύ πιο δυσκολη από πολλες απόψεις και από αυτην βγαινει αξιωματικός και οχι υποαξιωματικος που βγαινεις από ΣΜΥ.
2) Από την ΣΣΕ σιγουρα μπαινεις στις ειδικές δυνάμεις αφου περάσεις πρώτα τα καθορισμένα αθληματα. Δεν το αποκλειω να γινεται το ιδιο και από τη ΣΜΥ, ωστοσο δεν μπορώ να σου το πω με σιγουριά.
3) Ολα αυτά ειναι καταρχην ανήκουν στις ειδικές. Οι πεζονάυτες θεωρειται επιλεκτο σωμα ακόμη, ωστόσο εχουν βγει από ειδικές δυνάμεις. Στις ειδικές υπαρχουν οι Αμφίβιοι Καταδρομεις (εχουν σχεση με την θαλασσα), οι ΛΟΚ (Λοχος Ορεινών Καταδρομών ή αλλιώς Ορεινοι) και οι Αλεξιπτωτιστές (θεωρειται από τα πιο δυσκολα και επίλεκτα σωματα των ειδικών δυνάμεων). Τέλος η ΜΥΚ (Μονάδα Υποβρυχιων Καταστροφών), οπου την στελεχώνουν μονιμα στελέχη που εχούν περάσει επιτυχώς κάποια σχολεία, οπως τα λένε.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2009 ώρα 19:15
Θα ηθελα να ρωτησω για μονιμα στις ειδεικες δυναμεις και συγκεκριμενα στα ο. υ. κ θελει λυκειο; και γενικα τη θελει σας πρακαλω απαντηστε μου. ευχαριστο για τον χρονο σας. φψ
Επιστροφή στην κορυφή
nikos2 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Ιουλίου/2009
  Παράθεση nikos2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2009 ώρα 17:06
Εχω διαβασει πολλες συζητησεις για ειδκες δυναμεις (εισαγωγη σε αυτες, ασκησεις κλπ) αλλα ηπαρχουν πολλες ανακριβιες. λοιπον ειμαι 17 χρονων και θελω να περασω σε σχολη της ΣΜΥ η' της ευελπιδον και μετα απο εκει να δηλωσω ειδικες δυναμεις.1) αφου τελειωσω την σχολη δηλωνω ειδικες δυναμεις ;2) επιλεγω εγω το σωμα τν ειδικων δυναμεων που θελω;3) τι ασκησεις θα πρεπει να περασω για να καταταχθω σε καθε σωμα ξεχωριστα, κυριος λοκ, σχαλ-ετα, δυκ; *απο τι διαβασα καπου στο forum, ειδα να λενε οτι αν μεινουν θεσεις επιλεγεις στο σωμα ειδ. δυν. που θελεις ;

παρακαλο βοηθεστε με!

ευχαριστω εκ των πρωτερων! νικοσ
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2009 ώρα 21:12
Πρώτον, η ΔΥΚ ανοίκει στο Πολεμικό Ναυτικό. Όταν με το καλό περάσεις Ειδικές Δυνάμεις στο Στρατό Ξηράς, και αφού ολοκληρώσεις επιτυχώς κάμποσα σχολεία, θα σου δωθεί και η δυνατότητα να περάσεις το Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών.

Δεύτερον, για να πας Ειδικές Δυνάμεις πρέπει να δηλώσεις Πεζικό. Για το μετά δεν ξέρω πως κατανέμονται οι υποψήφιοι.

Για το ΕΤΑ νομίζω πρέπει, εκτος φυσικά από πολύ καλή σωματική διάπλαση, να γνωρίζεις και Τούρκικα.
Επιστροφή στην κορυφή
nikos2 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Ιουλίου/2009
  Παράθεση nikos2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2009 ώρα 14:19
Ευχαριστο νασσος... Αν μπορει καποιος ας με βοηθισει περισσοτερο! Ευχαριστο
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2009 ώρα 14:51
Αρχικά αποστάλθηκε από nikos2

Ευχαριστο νασσος... Αν μπορει καποιος ας με βοηθισει περισσοτερο! Ευχαριστο

Εφόσον πρόθεση σου είναι η εισαγωγή σε κάποια παραγωγική σχολή του ΣΞ. Θα σου πρότεινα να επικεντρωθεις πρωτα σε αυτο, τα υπολοιπα ερχονται με τον καιρο, αν ειναι να αγχωνεσαι για το που θα πας και πως-πριν καν μπεις στη σχολη...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 02:17
Γεια σας παιδία. Είμαι 17 και δίνω φέτος πανελλαδικές, σκέφτομαι απο τα 14 μου για την ΣΣΕ. Θα ήθελα να μάθω για τις ειδικές δυνάμεις (ΛΟΚ). Έχω ακούσει ότι κάνεις ένα εξάμηνο ακόμα μετά το τέταρτο έτος. Και ότι οι μεταθέσεις είναι πολύ λιγότερες γιατί υπάρχουν μόνο 3 στρατόπεδα. Σας παρακαλώ πείτε μου αν αληθεύουν αυτά και ότι άλλο γνωρίζετε για τον τρόπο ζωής των ΛΟΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 03:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Λευτέρης

Γεια σας παιδία. Είμαι 17 και δίνω φέτος πανελλαδικές, σκέφτομαι απο τα 14 μου για την ΣΣΕ. Θα ήθελα να μάθω για τις ειδικές δυνάμεις (ΛΟΚ). Έχω ακούσει ότι κάνεις ένα εξάμηνο ακόμα μετά το τέταρτο έτος. Και ότι οι μεταθέσεις είναι πολύ λιγότερες γιατί υπάρχουν μόνο 3 στρατόπεδα. Σας παρακαλώ πείτε μου αν αληθεύουν αυτά και ότι άλλο γνωρίζετε για τον τρόπο ζωής των ΛΟΚ.
Φίλε μου το ότι μπορεί κάθε μέρα να σε καλούν για έκτακτη άσκηση, το ότι θα τρέχεις μιά ζωή, το ότι θα κάνεις δύσκολα οικογένεια, Το ότι κάθε 2 χρόνια θα είσαι Νάουσα - Κρήτη ή Μεγάλο Πεύκο - Σάμο το ξέρεις; Δεν υπάρχουν μόνο 3 στρατόπεδα. Οι Ε. Δ. Είναι παντού και πάντα πριν απ'όλους...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 06:07
Ε αμα γινεις ταγματαρχης και περασεις και τις σχολες πολεμου ΣΔΙΕΠ και ΑΔΙΣΠΟ και αν εχεις και τπτ μεταπτ σπουδες η δευτερο πτυχιο ισως πας σε καμια μεγαλη μοναδα κατακουρασμενος απογοητευμενος και ταλαιπωρημενος... Αλλα αν σου γινει εθος και αρεστη η στρατιωτικη ζωη θα το βλεπεις πιο χαλαρα μετα...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 14:23

Γεια σε όλους! Είμαι 17 χρονών, τώρα θα πάω Γ Λυκείου. Θέλω να περάσω στην Ευελπίδων. Απο εκεί μπορώ να παω στις ειδικές δυνάμεις; Όποιος γνωρίζει σίγουρα ας απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 15:56
Παίδες επειδή φέτος δίνω πανελλαδικές θα ήθελα να σας ρωτήσω... Αν περάσω ΣΣΕ στα Όπλα ή στα Σώματα μπορώ να περάσω μετά έπειτα από εξετάσεις για ειδικές δυνάμεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 00:21
Εντάξει διαβάζοντας όλα αυτά με λύθηκε η απορία
Επιστροφή στην κορυφή
atka Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 25/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση atka Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2009 ώρα 12:44
Παιδια εχω μια απορια... Για να πας στις ειδικες δυναμεις και γενικοτερα να εισαι σε μια κατηγορια ποσα χρονια θα παρει απο τη στιγμη που θα μπεις στην σχολη. Εννοω μαζι και με οτι μεταπτυχιακα κ τετοια χρειαζεσαι...
Επιστροφή στην κορυφή
atka Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 25/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση atka Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 20:33
Παιδια θελω να ρωτησω κατι που το εχω απορια καιρο τωρα... Αν μπεις ΣΣΕ μπορεις απο εκει να Καταταχθεις στις ειδικες δυναμεις ή πας ειδικες δυναμεις καπως αλλιως και πως; Συγκεκριμενα ΛΟΚ...
ευχαριστω... :)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 18>