Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 17>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ΒΑΣΩ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 16/Μαΐου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ΒΑΣΩ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 16/Μαΐου/2008 ώρα 23:08
Αν περασω σε καποια στρατιωτικη σχολη καταγω στο σωμα μπορω να παω στις ειδικες δυναμεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
  Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2008 ώρα 01:59

Ναι, μπορεις να πας Ειδικες Δυναμεις. Αλλα πρεπει να πας Οπλα
οχι Σωματα νομιζω γιατι υπαγονται στο Πεζικο. Αλλα φροντισε να
πας καλα στις εξετασεις σου και τα βλεπεις αυτα αργοτερα με πιο ξαστερο μυαλο...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2008 ώρα 00:58

Γεια σας ειμαι ο γιωργος και ειμαι 17 ετων! Εχω δυο μεγαλα αδερφια που υπηρετησαν στο πεζικο. Τωρα ειναι φοιτητες. Εγω ομως θελω να δηλωσω ευελπιδων-οπλα στις ειδικες δυναμεις. Εκτος απο τις ψυχοτεχνικες και αθλητηκες Δοκιμασιες που θα περασω για να μπω στην ευελπιδων θα μπω και σε αλλες δοκιμασιες αμα δηλωσω ειδικες δυναμεις; Και αμα υπαρχουν κριτηρια για να μπω στις ειδικες δυναμεις ποια ειναι; Αμα ξερετε απαντηστε...thnx

Επιστροφή στην κορυφή
giorgios Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 31/Αυγούστου/2008
  Παράθεση giorgios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2008 ώρα 02:03

Ρε παιδια αμα κανενας θελει να μπει στην ευελπιδων-οπλα και καταταχθει στην ειδικοτητα των ειδικων δυναμεων αυτος θα επιλεξει την ειδικοτητα που θα παρει στις ειδικες δυναμεις η ότι περισσεψει και αν γινετε ετσι ποια τα κριτηρια για να καταταχθει στις ειδικες δυναμεις ; Εκτος απο τις δοκιμασιες που θα περασει ψυχοτεχνικες, αθλητικες (για να μπει ευελπιδων) θα περασει και Extra Δοκιμασιες για να μπει στις ειδικες δυναμεις η οχι;

Επιστροφή στην κορυφή
exousiasths Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Αυγούστου/2008
  Παράθεση exousiasths Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2008 ώρα 16:52
Ναι υπάρχουν εξτρα αθλητικές διαδικασιές οι οποιές δεν εινε τπτ το ιδιαιτερο και δεν χρειάζεται να φοβάσαι για αυτές. Θυμάμαι μόνο οτι πρέπει να κανεις 1600 m σε λιγότερο απο 7 λεπτά 20 πους απς 50 κοιλιακουσ ελξεις σε μονοζυγο και κατι αλλα αλλα μην ανησυχείς...
Επιστροφή στην κορυφή
dionisos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση dionisos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 22:15
1 Ξέρει κανείς άν τι εκπαίδευση περνάν αυτοί που βγαίνουν από την Ευελπίδων όταν γίνονται αλεξιτωτιστές;

2 Μπορεί κάποιος απλός πεζικάριος αξιωματικός να γίνει αλεξιπτωτιστής ή όλοι εκεί είναι καταδρομείς;
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis91 Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 25/Φεβρουαρίου/2008
  Παράθεση Giannis91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 19:39
απ' οτι ξερω και οτι εχω ακουσει, (αν εχω αδικο ας με διορθωσει καποιος) το σωμα των αλεξιπτωτιστων εχει καταργηθει, απλα γινονται πτωσεις μονο, δεν εισαι μονιμος αλεξιπτωτιστης. αλλα απο γνωστο μου ανθ/γο του ειχε ζητηθει να κανει καποια εκπαιδευση και ριψεις μολις βγηκε απ την ευελπιδων... επισης μονο απο ειδικες δυναμεις πας για αλεξιπτωτιστης

ελπιζω να σε καληψα και αν ξερει καποιος κατι παραπανω ας μας ενημερωσει
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 21:30
’μα περάσεις σσε και θες να πας ειδικες δυνάμεις μονυμος πως πας και τι πρεπει να κάνεις για να πας αμα μπες εδ και μετα δωσεις για ευελπιδων θα σε πάρουν μονιμο

Ευχαριστο όσους μου απαντ
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2008 ώρα 20:28
Αρχικά αποστάλθηκε από χωρις ονομα

’μα περάσεις σσε και θες να πας ειδικες δυνάμεις μονυμος πως πας και τι πρεπει να κάνεις για να πας αμα μπες εδ και μετα δωσεις για ευελπιδων θα σε πάρουν μονιμο

Ευχαριστο όσους μου απαντ
Αν τελειώσεις τη ΣΣΕ θα είσαι μόνιμο στέλεχος του στρατού ξηράς. Για να πας από ΣΣΕ ειδικές δυνάμεις πρέπει να κληρωθείς Ανθυπολοχαγός (ΠΖ) και να δηλώσεις επιθυμία να δοκιμαστείς για Ειδικές Δυνάμεις. Αν πας από ΕΠ. ΟΠ. ειδικές δυνάμεις και δώσεις κατατακτήριες για ΣΣΕ τότε χάνεις το όπλο που είχες και πρέπει πάλι να κληρωθείς Ανθ/γός ΠΖ.
Επιστροφή στην κορυφή
-erased- Δες τη Λίστα

Μέλος από: 21/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση -erased- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 04:23
Έχω αυτή την απορία εδώ και πολύ καιρό. Οι μόνιμοι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί των ειδικών δυνάμεων τι ακριβώς εκπαίδευση κάνουν; Την ίδια με όλους τους κληρωτούς; Και ποια η μεταχείριση από τους εκπαιδευτές; Γιατί κατά τ' άλλα το θέμα των μεταθέσεων είναι πολύ πιο ευνοϊκό στις Ε. Δ. σε σχέση με τα άλλα σώματα/όπλα.
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 14:45
Εννοείται πως δεν κάνουν την ίδια εκπαίδευση.

Περνούν περισσότερα σχολεία (και στο εξωτερικό), ενώ έχουν πολύ περισσότερο χρόνο για θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση.

Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο, γιατί σε πρακτικό (και έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα) μπορεί να πηγαίνουν για τα επιπλέον ένσημα οι περισσότεροι.
Επιστροφή στην κορυφή
exousiasths Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Αυγούστου/2008
  Παράθεση exousiasths Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 23:10
Εγω θα σου πω τι συμβαινει (επειδη ξερω απο γνωστο και εινε αληθεια) εαν εισαι αξιωματικος του ΠΝ και θες να μπεις Δ. Υ. Κ. Λοιπον σου λεω οτι τους βγαζουν την ψυχη εκει περα στους αξιωματικους. τους ασκουν πολυ μεγαλυτερη πιεση απο οτι στους υπαξιωματικουσ. Καθε χρονια να φανταστεις το πολυ 2 αξιωματικοι καταφερνουν να βγαλουν το σχολειο της Δ. Υ. Κ. Τωρα για τον στρατος ξηρας δεν ξερω. Εχω ακουσει παντως οτι η Δ. Υ. Κ. εινε η μονη μοναδα που αξιωματικοι υπαξιοωματικοι και ΕΠΟΠ εκπαιδευονται μαζι... Τελος αμα καταφερεις να βγαλεις την δυκ σαν αξιωματικος 'καβατζωνεισ΄' γιατι δεν εχεις πολα ταξιδια με πλοια και περνεις αμεσως διοικητικες θεσεισ... Αλλα το σχολειο της δυκ ειναι 7 μηνες...
Επιστροφή στην κορυφή
19adonis92 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση 19adonis92 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:07
Ξερει κανεις ποσες πτώσεις κανει ενας αλεξιπτοτιστης το χρονο... Αν εχει τελιωσει σμυ η σσε; ;
Επιστροφή στην κορυφή
Jrhellas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση Jrhellas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2009 ώρα 02:23
Αρχικά αποστάλθηκε από bariabas

Ξερει κανεις ποσες πτώσεις κανει ενας αλεξιπτοτιστης το χρονο... Αν εχει τελιωσει σμυ η σσε; ;
Φιλε καλησπερα!
Το βεβαιο ειναι πως χρειαζονται 5 για βα παρεις το "χρισμα" και την πουλαδα δηλαδη στην ΣΧ. ΑΛ. Μετα υπολογισε 2-3 ανα εξαμηνο για την συντηρηση. Αρα μην απορησεις αν καποιος με το 12-μηνο σημερα απολυθει με 7-8 αλματα. Βεβαια σαν μονιμος με συμμετοχη και σε ασκησεις μπορει να φτασεις ΠΟΛΥ παραπανω.
Παλαιοτερα (δεν ξερω για τωρα) αν περναγες σχολειο ανιχνευτων μπορει να εφτανες και τα 30 αλματα χαλαρα.
Αααα και κατι ακομα... Αν θες μην χρησιμοποιεις τον ορο "πτωσεις" Στα χρονια που ηταν απαγορευτικο .
Λεγε καλυτερα αλματα... Η εστω ριψεις... Το πτωσεις σε παραπεμπει αλλου .
Ελπιζω να βοηθησα.
Επιστροφή στην κορυφή
DULAS Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 10/Ιουνίου/2008
  Παράθεση DULAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2009 ώρα 13:28
Τα άλματα στη σχολη ήταν 5 και τέλειωνες, μετά έπαιρνες τα φτερά και τράβαγες για παρα κάτω, σε γενικές γραμμές δεν είναι το ποσο μπρατσωμένος είσαι αλλα το ποσο δεν σπάζεσαι, κοινός είσαι αναίσθητος, και το ποσο νεύρο και τσαγανό έχεις. Θα έρθουν στιγμές που αυτή την ώρα θα βλαστημάς την ώρα την στιγμή που το επέλεξες αλλα να είσαι σίγουρος ότι όλα αυτά θα τα θυμάσαι και θα είσαι περήφανος μια ζωή αργότερα.
Επιστροφή στην κορυφή
tzovana18 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 30/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση tzovana18 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:13
Αυτο που λες ειναι το μονο σιγουρο και η μεγαλη αληθεια! Θα τα θυμασαι και θα εισαι παρηφανος για μια ζωη, σωστα τα λογια που ειπες μακαρι να περασω και εγω ειδικοτητα μου που εχει σχεση με αξεξιπτωτα και να το κανω και εγω αυτο καποια στιγμη στην ζωη μου! Να τα θυμαμαι και να ειμαι περηφανη. Φιλια σε ολους!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 17:30
Γνωριζει κανενας εαν μπορω να γινω αξιωματικος ειδικων δυναμεων και συγκεκριμενα λ. Ο. Κ αποφητωντας απο την στρατιωτικη σχολη ευελπιδων; Και αν γινετε μπορειτε να μου πειτε εαν οι μεταθεσης στα λ. Ο. Κ ειναι πολες γιατι ολοι λενε οτι δε θα μπορεσω να κανω οικογενια

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 17:45
Θέλω να γίνω αξιωματικός ειδικών δυνάμεων αλλα όλοι μου λένε ότι θα τα βρω σκούρα και οτι δεν θα μπορέσω να κάνω οικογένεια λόγο των πολών μεταθέσεων... Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει , [ παρακαλώ εαν είναι δυνατόν μη με στείλετε σε καμία σελιδα]
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 17>