Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

298 Μ/Κ ΤΕ - Σάμος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 5>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
KOSTAS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση KOSTAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: 298 Μ/Κ ΤΕ - Σάμος
    Αποστολή: 11/Μαρτίου/2010 ώρα 23:45
Φιλαράκι στο ηραίον σάμου είναι.10 λεπτά από το αεροδρόμιο της σάμου και γύρω στις 12 ώρες με καλό καράβι από πειραιά αλλιώς 15+. Ήμουν εκεί 4 μήνες το 2005. Απένταντι από τη ταξιαρχία της τουρκίας είναι το στρατόπεδο στα 3 μίλια.

υπομονή είναι λιγάκι μαύρο.

Επεξεργάστηκε από Nassos - 12/Μαρτίου/2010 ώρα 14:00
Επιστροφή στην κορυφή
DRAKOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DRAKOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2010 ώρα 19:44
Ρε παιδια κσερει κανεις τι παιζει γενικα στο 298; .
Επιστροφή στην κορυφή
κζ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κζ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2010 ώρα 04:27

Στο Ηραιον εκει που ειναι σημερα Το 298, ημασταν εμεις του 79ΛΑΤΕΘ

Επιστροφή στην κορυφή
george Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση george Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2010 ώρα 04:46
Γεια χαρα σε ολους. Ειμουν και εγω εκει '06 Α ΕΣΟ καλα ηταν τοτε, λιγο προβλεπε αλλα οκ συνηθιζεται. Εξω θα περασεις πολυ ομορφα,εαν πας αυτην την εποχη θα Κανεις διακοπες στις εξοδους σου και θα ξεχνιεσε. Πολυ θα ηθελα να ημουν στην θεση σου... με ολην την παλιο σειρα!

και για οσους γνωριζουν.ειμαι ο χτιστης ρε σειρα πολυ πετρα αδελφε μου... Χι. Χι! καλη θυτεια φιλε. Ευχομαι να περασεις καλητερα απο οτι εγω, περασα ομορφα!
Επιστροφή στην κορυφή
ge0rgio Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ge0rgio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:39
Μπορει καποιος να απαντηση αν ξερεις Τι παιζει τωρα στο 298 για τους δοκιμους;
Επιστροφή στην κορυφή
ηλιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ηλιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2011 ώρα 17:10
Στο 298 με λιγα λόγια τα πραγματα ειναι πολύ προβλεπε, δλδ 6 αναφορές την ημέρα, συνεχεια ασκήσεις ετοιμότητας, προβλεπόμενες ώρες εισόδου κ εξόδου, πάρα πολύ καλό φαί, συνεχείς εφόδους σε σκοπιές κ οι γύρω περιοχές είναι νεκρές απο κόσμο τη χειμερινή περίοδο... Το καλοκαίρι λένε οτι είναι φανταστικά. Μικρό στρατόπεδο κ με 5-6 σπαστικούς βαθμοφόρους.
Επιστροφή στην κορυφή
καψοπουλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση καψοπουλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 23:52
Θα το καψω το μπουρδελο δεν μπορει...
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΠΟΖΟΥΓΚΛΕ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΑΠΟΖΟΥΓΚΛΕ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2011 ώρα 03:47
Το 298 βρισκεται στο ηραιο. ημουν σειρα 309 και περασα πολυ καλα! ειχε καλο διοικητη και λοχαγους αλλα και μερικους μακακες εποπ (λιγους αν σκεφτεις οτι υπηρχαν πολυ!). το φαγητο πολυ καλο και οι εγκαταστασεις καινουργιες του 2003! ο λοχος υποστηριξης ταγματος (λ. υ. τ.) που ημουν ηταν πολυ καλος! απο υπηρεσια ειχε θαλαμοφυλακα και μια 24ωρη σε ενα φυλακιο που ηταν και #@^&@! !(κοιμωσουν, εκανες το νουμερακι σου ησυχα και ωραια και ξανακοιμωσουν. μπορουσες να δεις τιβι, να ακουσεις μουσικη. χαλαρα). γενικα πρεπει να εισαι στην πενα, ειχε αρκετες αναφορες και ασκησεις (αλλα ετσι περναγε πολυ πιο γρηγορα ο καιρος και μαθαινες πραγματα καινουργια, οχι οτι θα σου χρησιμευσουν αλλα τι να κανεισ... το οπλο πρεπει να ειναι πεντακαθαρο εχουν λιγο κολημα (την ειχα πατησει!). το καλοκαιρι ειναι πολυ ωραια σε σχεση με τον χειμωνα που δεν εχει κοσμο καθολου! ειχαμε πολυ καλες εξοδους 1-3 μπορει και 1-4. γενικα ειχε κινητικοτητα αρκετη αλλα περνας καλα!
περασα τελεια μακαρι να ημουν εκει παλι με την παλιοπαρεα!
καλως η κακως ο στρατος ειναι μια υποχρεωση γιαυτο πας να περασεις απαρατηρητος και οσο καλυτερα γινετε! προτινω να κανεις οτι μακακια σου πουν (στα ορια της ευπρεπιασ) και οτι ανοησια ακους απο το ενα να μπαινει και απο το αλλο να βγαινει!
παιδια καλα να περασετε υπομονη και ο καιρος περνα!
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος 106 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος 106 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 02:05
Παιδιά, Κρατηθείτε, ήμουν στο 298 ΤΕ όταν έγινε η επιστράτευση, το 1974! Η έδρα του ήταν στο Μαλαγάρι (στον όρμο απέναντι από την πόλη της Σάμου) και οι λόχοι σκόρπιοι και μετακινούμενοι, Χώρα, Βαθύ, Ηραίο, Πύργος, Μυτιληνιοί κ. Α. Φυσικά δεν έχω την παραμικρήν Ιδέα πως θα περάσετε, αλλά η Σάμος είναι υπέροχη, την επισκέπτομαι όποτε μπορώ. Πιστέψτε με, όταν θα έχετε ξεμπερδέψει με τη θητεία (που ασφαλώς μεν θα έχει και τα ζόρια της, αλλά για σας ως νέους θα είναι παιχνίδι), θα το νοσταλγείτε το νησί.

Να περάσετε όμορφα!
Επιστροφή στην κορυφή
Nicommando Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 20/Σεπτεμβρίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nicommando Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2011 ώρα 20:47
Τότε θα ξέρεις τον πατέρα μου, ήταν δόκιμος στο 298 στα γεγονότα της Κύπρου
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος308 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος308 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2011 ώρα 13:43
Μετά τη βασική εκπαίδευση, με στείλανε στο 298 το σεπτέμβριο του '09... Ότι και να πώ, θα είναι λίγο!

Τον καιρό εκείνο, ήταν ένα πολύ ζωντανό στρατόπεδο, με αρκετούς φαντάρους αλλά ακόμα περισσότερους μονίμους. Συνεχής εκπαίδευση, προβλεπόμενο πρόγραμμα και τάξη - γενικά πολύ υψηλές απαιτήσεις! Όταν το ζείς, είναι σχεδόν σαν μαρτύριο - ένιωθες οτι δεν μπορούσες να σταθείς να χαζέψεις, δεν ήταν δυνατό να τριγυρνάς άσκοπα!

Ωστόσο, επειδή είχε καριερίστα διοικητή, ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Καθαρές εγκαταστάσεις (φυσικά εμείς τις καθαρίζαμε χαχα), πολύ καλό φαγητό, και τακτικές έξοδοι. Βρίσκεται σε πολύ όμορφη τοποθεσία περίπου 2χλμ. Απο την θάλασσα, με θέα τα παράλια της Μικράς Ασίας (Τουρκία). Όταν εκανα υπηρεσία και ξημέρωνε, αντίκρυζα τον πιο όμορφο ουρανό που θυμάμαι!

Πλέον - όσο μεγάλη ταλαιπωρία/βάσανιστήριο και άν το ένιωθα τοτε - μου έχει μείνει σαν μια πανέμορφη ανάμνηση και μοναδική εμπειρία!

ΤΑ ΑΠΟΖΟΥΓΚΛΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ!
Επιστροφή στην κορυφή
εγω ρε Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση εγω ρε Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2011 ώρα 23:21
306 λελε... Αποζουγκλε ρεεεεεεεεεεεεεεε... Πολυ ωραια περασαμε οντως στο 298... Γιω*******, βα*****, κορυφαιοι μονο κατι #@^&@! Εποπια κομπλεξικα να μην ειχε θα ηταν καλα... Μην μασατε οσοι πατε θα περασετε καλα και Μην ψαρωνετε εδω μεσα οσοι σας λενε οτι δεν ειναι καλα κ ειναι μαυρο... Αυατ ειναι #@^&@! Για να σας τρομαζουν. Καλη θητεια και καντε τα πουτανα ολα... Αυτα θα σας μεινουν να θυμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
DHMHTRHS KRITI Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DHMHTRHS KRITI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 11:48
Ημουν στο 298 το 2002 και ημουν 274 σειρα. ηταν το μικροτερο στρατοπεδο στην Ελλάδα πιστευω. μεσα στο χωριο χωρα ντυμενο με καλαμι γυρω γυρω να μην φαινεται. το φυλακιο φλιωτσου που εκανα αρχιφυλακας ητν μεγαλυτερο. οσο ημουν εκει δεν με χαλαγε αλλα ουτε και μου αρεσε μετα το αναζητουσα που εφυγα. καλη θητεια μαγκεσ
Επιστροφή στην κορυφή
anonumow Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση anonumow Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 18:56
Παιδια εγω ενα θα σας πω. Ειμαι στο 298 εδω και δυομιση μηνεσ... Μ/Κ/τε/ μαυρο καταμαυρο ταγμα εμπλοκης
Επιστροφή στην κορυφή
trololol Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση trololol Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 17:57
Μετριας δυσκολιας ταγμα προβλεπομενο. Μαυρο δεν ειναι. Απλα ειναι προβλεπομενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2012 ώρα 18:08
298 ZΩΑΡΑ για οποιν δεν ξερει...
Επιστροφή στην κορυφή
giannis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση giannis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2012 ώρα 00:43
Ρε παίδες υπάρχει λίστα με τα ονόματα που είναι τώρα; Ψάχνω ένα φιλαράκι που χαθήκαμε.
ήταν νέος η ψαρούκλα
Επιστροφή στην κορυφή
298 Τ.Ε Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 298  Τ.Ε Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Οκτωβρίου/2012 ώρα 03:25
298 τ. ε 97 δ ΕΣΣΟ... στον 3 λοχο απεναντι απο το ντορισα 5αστερο ξενοδοχειο 12 μηνες στην ζουγκλα... μαυρες μερες!
249 σειρα...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 5>