Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

298 Μ/Κ ΤΕ - Σάμος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
cpap79 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 18/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση cpap79 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: 298 Μ/Κ ΤΕ - Σάμος
    Αποστολή: 03/Νοεμβρίου/2012 ώρα 00:43
Και εγώ ρε φίλε 97Δ ΕΣΟΟ 249 στο 298 ήμουν !
Στείλε μου μυνημα εδώ αν μπορείς
Επιστροφή στην κορυφή
163 Σειρά Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 163 Σειρά Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2013 ώρα 20:27

Καλησπερα σε όλους

Ήμουν και εγώ στο 298 το 1983-85.163 σειρά. Τότε ήταν στη Χώρα και ήταν μάλλον το καλύτερο ΤΕ του νησιού. Βέβαια και τότε είχαμε κάποιους μόνιμους ΥΠΕΞ που ήταν κομπλεξικοί και ανεγκέφαλοι. Γενικά όμως ήταν αρκετά καλά. Έκανα περίπου 15 μήνες στο τάγμα

Ας γράψει κάποιος που ακριβώς είναι τώρα το στρατόπεδο.

Ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή
298 Μ/Κ Τ.Ε fighter Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 298 Μ/Κ Τ.Ε fighter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαρτίου/2013 ώρα 01:41
Ειναι στο Ιραιο λιγα χιλιομετρα μακρια απο το στρατοπεδο Καρλοβασιτη στη Χωρα... Τωρα λεγεται στρατοπεδο ανθυπασπιστη Παλιοκαστριτη εκει υπηρετω ! Ειναι ακομα το καλυτερο ταγμα του νησιου ! Και το πιο ομορφο !
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Αθήνα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Αθήνα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2013 ώρα 21:51
Σειρουλα μου καλα περάσαμε τότε ειδικά στο φυλάκιο εεεε;
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΙΚΟΣ 159 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΝΙΚΟΣ 159 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Αυγούστου/2013 ώρα 15:33
Ημουν και εγω στο 298, αλλα στον εξωτερικο λοχο τον 4ο.
επι εποχης ματαφια. εκει να δειτε μαυριλα, αλλα γενικα περασαμε καλα. νικος 82δ
Επιστροφή στην κορυφή
alex_pan Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση alex_pan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2013 ώρα 21:17
Πέρασα κι εγώ από το 298 Μ/Κ ΤΕ στο Ηραίο. Ο πιο άσχημος χειμώνας της ζωής μου... Το στρατόπεδο δεν το έλεγες μαύρο από πλευράς υπηρεσιών (1-1 μας πήγαινε για το μεγαλύτερο διάστημα), το κακό όμως ήταν ότι έβγαινες και δεν είχες που να πας. Στο Ηραίο (10 λεπτά περπάτημα από το στρατόπεδο) ήταν ανοιχτά μόνο μια καφετέρια - ίντερνετ καφέ και ένα σουβλατζίδικο - τρύπα. Αυτή ήταν και η διασκέδασή σου για όσο θα έμενες εκεί, εκτός κι αν ήσουν από τους τυχερούς με αμάξι ή είχες λεφτά για πέταμα στα ταξί. Αυτό που μου έχει μείνει χαραγμένο στη μνήμη ήταν η ατέλειωτη βροχή της "ζούγκλας". Μπορούσε να βρέχει άνετα 2 βδομάδες ασταμάτητα και να σιχαίνεσαι την έξοδο που περίμενες πως και πως. Και εννοείται πως οι ασκήσεις και οι αναφορές ήταν παντός καιρού, κοινώς έτρωγες λίτρα ολόκληρα βροχής κατά τη διάρκεια της μέρας.

Από μαυρίλα που λένε και οι φίλοι παραπάνω σίγουρα το 298 δεν είναι σαν την 79 ΕΑΡΜΕΘ που τρώγανε 20άρες και 40άρες μέσα, αλλά από τέντα πιστεύω ότι είναι από τα χειρότερα στρατόπεδα του Αιγαίου. Αναφορές πρωϊνές - βραδινές και κάθε τρεις και λίγο, ασκήσεις, συνεχείς αγγαρείες (γόπινγκ 2 φορές τη μέρα),6 το πρωί εγερτήριο με φρουρά στις 6:05 (ξύπνημα από τις 5:30 με λίγα λόγια), φυλακές και ΣΕΞ για ψύλλου πήδημα (παλικάρι προηγούμενης σειράς μου έφυγε με αναβολή μετά από 40Φ) και ΚΥΡΙΩΣ πολύ κομπλεξαρισμένα στελέχη, πάντα με όρεξη για φωνή και ειρωνία.

Αν κάνετε ΣΠΕΝ εκεί, τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, καθώς θα βαράτε προσοχές ακόμα και στους δεκανείς, θα ζητάτε κάτι μόνο αφού παρουσιαστείτε, θα πηγαίνετε με βήμα ακόμα και για να φάτε, αλλά τουλάχιστον θα κάτσετε μόνο για ένα μήνα. Το καλό είναι ότι το μήνα εκείνο χαλαρώνει κάπως η κατάσταση για τους μόνιμους φαντάρους της μονάδας που έχουν ήδη περάσει ΣΠΕΝ. Οι εγκαταστάσεις είναι όντως καλές και σύγχρονες για τα στάνταρ του Ε. Σ. σαν στρατόπεδο λόγω τέντας είναι πολύ οργανωμένο (θα ακούτε εμβατήρια για τα πάντα... Σημαία, φρουρά, φαγητό, αναφορά κλπ.), φοριαμοί υπάρχουν για όλους και το κλίμα μεταξύ των φαντάρων είναι καλό (στα δύσκολα συνήθως έτσι συμβαίνει). Επίσης έχει (είχε τουλάχιστον) ζεστό νερό και καλοριφέρ για κάποιες ώρες τη μέρα. Όσο για το φαΐ, αυτό είναι μάλλον το μεγαλύτερο θετικό του στρατοπέδου. Μεγάλες μερίδες και καλύτερο απ' ο, τι έχετε φάει στο κέντρο ή σε οποιαδήποτε άλλη μονάδα του νησιού, θα το εκτιμήσετε σίγουρα, όπως και το ΚΨΜ που έχει ακόμα και PC με ίντερνετ!
Επιστροφή στην κορυφή
76αρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 76αρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2014 ώρα 19:05

Σε ποιο λοχο ησουν;

Επιστροφή στην κορυφή
nikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2014 ώρα 17:48
122-234.2ος λοχος. (1995)
Επιστροφή στην κορυφή
Diou7 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Diou7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2014 ώρα 00:11
Καλησπέρα παιδιά εγω δεν τα θυμάμαι και τόσο μαύρα ήμουν εκεί το 2001 πήγα δυο φορές εκεί, ήμουν έξ αναβολής μπήκα με την 269 και μετα την αναβολή ξανα εκεί με την 273 αν θυμάμαι καλα! περασα πολυ καλα αν και όντως μαύρο στρατοπέδο αλλα ήμασταν καλη παρέα ! Το γέλιο ήταν ότι ο τότε διοικητής θαλασσινός με είχε πει μην πάρεις αναβολή έσω θα ξανα ρθεις... και γελαγα και μετα απο κατι μήνες που την έκοψα όντως πρώτα Κόρινθο και μετα εκεί 298 μκτε πάλι διαβιβαστης !! ωραια χρονια ωραίες παρέες αλλα χαθηκαμε με ολους!! Αν υπάρχει κάποιος ας στείλει!
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΝΘΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜΑΝΘΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 11:46
298Μκ/τε σειρα 300!
Επιστροφή στην κορυφή
μανολησ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανολησ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 23:33
299 εδω απο κριτη τον επιλοχια που ηταν στισ λεσχεσ πωσ θα τον βρο ξειρι κανεισ
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΜΛ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΕΜΛ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιανουαρίου/2015 ώρα 19:58
Ελα ρε φίλε!190 στον ΕΜΛ. Να σαι πάντα καλά. Τι μου θύμησες... !
Επιστροφή στην κορυφή
298 87'E. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 298 87'E. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 19:06
Αρχικά αποστάλθηκε από 189 ΣΕΙΡ’

298 και ξερο ψωμι για τα τοτε κομμαντα 87 δ ΕΣΣΟ 189 σειρα οεο
190 σειρά στην Ουγκάντα! ΕΜΛ στο 298 και ξερό ψωμί. Πέρασα φανταστικά γιατί είχα παρέα τα καλύτερα παιδιά. Για χρόνια μιλάγαμε μέχρι που σιγά σιγά χαθήκαμε... Κρίμα! Τι μου θύμησες ρε κοντοσειρά, ακόμα λέω ιστορίες από τα τότε. Να σαι πάντα καλά! Χάρηκα!
Επιστροφή στην κορυφή
nick sio Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση nick sio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαρτίου/2016 ώρα 12:15
298 τε ΕΜΛ 231 σηρα.
Επιστροφή στην κορυφή
loukis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση loukis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2017 ώρα 15:01
Παιδια εγο ιμουν το 1982 83
μιλαμε για το καλυτερο ταγμα το εχο νοσταλγισι
ιταν στι χορα τοτε
Επιστροφή στην κορυφή
Δήμος Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δήμος Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2017 ώρα 08:36
Και εγώ ήμουνα 1984/1985 Δεν είχα κανένα παράπονο πέρασα πολύ ωραία. Ήμουν στον τέταρτο λόχο, Και από τότες ψάχνω δύο πολύ καλά φιλαράκια από την Ικαρία αλλά δεν θυμάμαι τα ονόματά τους δυστυχώς για μένα
Επιστροφή στην κορυφή
Kosths1 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kosths1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2017 ώρα 20:49
Κ εγω εκει ήμουν 272.. με διοικητή τον θαλασσινό..
Επιστροφή στην κορυφή
306 λελέ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 306 λελέ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2018 ώρα 08:43
Καλησπερα σε ολη τη σειρα 306! Περάσανε 8 χρονια ρε μάγκες. Καλο στρατόπεδο καθαρο μονο καποιους καβαλημένους Εποπ ειχε που τους κοντρολαραμε και περνούσε και ο καιρος. Πολλες ασκήσεις καθαριότητας αλλα μετα τον απριλη ειναι καλες οι έξοδοι. Λόχος ΛΥΤ για παντα και ενα μηνα φυλάκιο γυρνας αλλος ανθρωπος!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345>