Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 49>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
28 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 28 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 14:44
οι κοκκινομπερεδεσ δεν ανηκουν στισ ειδικεσ δυναμεισ ουτε σε καμια ταξιαρχια ειδικων δυναμεων. ειναι και καλα επιλεκτο πεζικο
Επιστροφή στην κορυφή
Leukopyrgitis Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 13/Ιουλίου/2007
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Leukopyrgitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 19:50

Αυτοί δεν είναι της Νέας Σάντας;

Επιστροφή στην κορυφή
288 xalkida Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 288 xalkida Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 23:17
ναι και ανηκουν στο απλο πεζικο
Επιστροφή στην κορυφή
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Παράθεση Leukopyrgitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 02:08
Μα αφού έχουν και το τραγουδάκι: Τα καλύτερα κομμάντα...
Νόμιζα ότι ήταν ΕΔ αυτοί οι μάγκες.
Επιστροφή στην κορυφή
Κώτσος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώτσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 20:18
Γεια σας σε όλους. Έχω μόνο 2 ερωτήσεις και θέλω να μου απαντήσετε γρήγορα αν γίνεται γιατί τον Φεβρουάριο φεύγω στρατό. Θέλω να πάω δόκιμος στις ειδ. δυνάμεις. Όταν πέρασα περιοδεύων δήλωσα ναυτικό. Μπορώ να το αλλάξω τώρα έστω και με βύσμα; Επίσης έχω πρόβλημα στα μάτια (μυωπία 1,5 και 1) θα είναι πρόβλημα ή να κάνω εγχείρηση;
Επιστροφή στην κορυφή
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Παράθεση Leukopyrgitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 20:39
Αν δεν έβαλες βύσμα, το πιθανότερο είναι ότι η πρόσκλησή σου θα έρθει από τον Στρατό Ξηράς κι όχι από το Ναυτικό. (Το τι δήλωσες στο περιοδεύων δεν μετράει και πολύ.)
Αν όντως σε πάρουν Ναυτικό, δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται από Ειδικές Δυνάμεις. Πάντως στα ΟΥΚ δεν πηγαίνεις.
Με βύσμα αλλάζονται τα πάντα, εξαρτάται πόσο καλό είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Κώτσος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώτσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 02:58
Δεν θέλω να πάω ναυτικό απλά έτσι το είχα δηλώσει. Θα μπορέσω να το αλλάξω και να πάω ειδικές δυνάμεις όταν παρουσιαστώ; Δεν μου έχει χάρτι ακόμα για το που θα πάω.

Υ. Γ. Το βύσμα είναι στρατηγός
Επιστροφή στην κορυφή
288 xalkida Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 288 xalkida Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 15:45
λοιπον κωτσο, επειδη μου φαινεσαι κωτσοσ και στο μυαλο μεινε εκει που εισαι γιατι αν μπεισ ειδικεσ δυναμεισ και καταλαβεισ τι εκανεσ που εφυγεσ απτο ναυτικο θα θεσ να παρεισ αναβολη. παθων και μαθων. οσο για δοκιμοσ στισ ειδικεσ θελει τρελλο βυσμα και πιστεψε με ο στρατηγοσ ειναι ενα τιποτα μπροστα σε αυτα που θα συναντησεισ
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 20:47
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώτσος

Δεν θέλω να πάω ναυτικό απλά έτσι το είχα δηλώσει. Θα μπορέσω να το αλλάξω και να πάω ειδικές δυνάμεις όταν παρουσιαστώ; Δεν μου έχει χάρτι ακόμα για το που θα πάω.

Υ. Γ. Το βύσμα είναι στρατηγός

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι βύσμα για να πας ειδικές δυνάμεις.

Μάλλον έλλειψη έχουν.

Απλά όταν με το καλό έρθει το σημείωμα κατάταξης και παρουσιαστείς στο ΚΕΝ, δήλωσε την προτίμησή σου.

Ο στρατηγός είναι μια χαρά βύσμα για να σπρώξει την κατάσταση σε περίπτωση που δεν ανταποκριθούν στο αίτημά σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2008 ώρα 01:14
Θα με παρουν η οχι στα ΛΟΚ; Το διπλωμα της μαυρης ζωνης μετραει; Τι εξαιτασεις θα περασω για να με παρουν;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2008 ώρα 19:46
Οι δοκιμασίες για να περάσεις στις ειδικές δυνάμεις είναι αστείες και οποιοσδήποτε μη υπέρβαρος μπορεί να τις καταφέρει.

Κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι ναι θα σε πάρουν ή όχι δεν θα σε πάρουν. Εσύ να αναφέρεις την προτίμησή μου και τα ειδικά προσόντα που διαθέτεις και είναι πολύ πιθανό να τα καταφέρεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2008 ώρα 00:21
ποιος μπορει να μου πει της επιλογες που εχω για ειδικες δυναμεις και τι εκπαιδευση λαμβανουν;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2008 ώρα 15:09
Υπάρχει σχετικό άρθρο στο site για τις ειδικές δυνάμεις και θα σου λύσει πολλές απορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2008 ώρα 16:07
Γεια σας παιδια, σκεφτομαι να κοψω την αναβολη και θα δηλωσω ειδικες δυναμεις. Τελικα τι επιλογες υπαρχουν; Μονο ορεινος ή αμφιβιος; Μπορει καποιος να απαντησει με βεβαιοτητα; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2008 ώρα 19:22
Υπάρχουν οι αλεξιπτωτιστές και οι πεζοναύτες, αν και για τους τελευταίους δες καλύτερα την σχετική συζήτηση.
Επιστροφή στην κορυφή
TASOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TASOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2008 ώρα 22:50
Αρχικά αποστάλθηκε από chemical war

γεια σας παιδια, σκεφτομαι να κοψω την αναβολη και θα δηλωσω ειδικες δυναμεις. τελικα τι επιλογες υπαρχουν; μονο ορεινος ή αμφιβιος; μπορει καποιος να απαντησει με βεβαιοτητα; ευχαριστω εκ των προτερων.
οταν πας να συμπληρωσεις το χαρτι στην στρατολογια θα δεις οτι στη στηλη για ειδικες δυναμεις λεει:1) λοκατζης,2) πεζοναυτης,3) αλεξιπτωτιστης. απο κει και περα διαλεγεις και παιρνεις. το που θα σε παρουν ομως ειναι αλλο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή
nikos vmk93e Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2008
  Παράθεση nikos vmk93e Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2008 ώρα 00:48
καλησπερα και απο εμενα ειμαι νεος στο forum και δεν γνωριζω τι ακριβως γινεται στο forum, απλα υπηρετησα στην β μοιρα το 1993. θα ηθελα να μαθω απο καποιον τι ακριβως μπωρο να κανω μεσα απο αυτο το forum
Επιστροφή στην κορυφή
nikos vmk93e Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Μαΐου/2008
  Παράθεση nikos vmk93e Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαΐου/2008 ώρα 00:53
και θα ηθελα αν τυχον υπαρχουν καταδρομης της 93 ε μεσα στο φορουμ να πουν ενα παρον μπας και βρω καμεια σειρουλα, ευχαριστω εκ το προτερον
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 49>