Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 49>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 22/Ιουνίου/2008 ώρα 04:41
Γεια σας παιδια εγω δεν το εχω δηλωσει οταν ημουν περιοδευων, τι μπορω να κανω για να με παρουν λοκ; Ξερετε αν υπαρχει σωμα με εμφαση στις πολεμικες τεχνες; Σχολεια περνανε οι 12μηνητες η μονο οι μοινιμοι;
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2008 ώρα 18:16
Ως προς την πρώτη ερώτηση, θα το ξαναδηλώσεις την ημέρα της κατάταξής σου στο Κέντρο Εκπαίδευσης.

Επιστροφή στην κορυφή
35ΜΚ/41ΛΚ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2008
  Παράθεση 35ΜΚ/41ΛΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2008 ώρα 06:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστας

Γεια σας παιδια εγω δεν το εχω δηλωσει οταν ημουν περιοδευων, τι μπορω να κανω για να με παρουν λοκ; Ξερετε αν υπαρχει σωμα με εμφαση στις πολεμικες τεχνες; Σχολεια περνανε οι 12μηνητες η μονο οι μοινιμοι;
Σώμα με έμφαση τις πολεμικές τέχνες αν εννοείς στις ΕΔ απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει. Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα περάσεις στίβο λογχομαχίας σε κάποια μοίρα, Το οποίο είναι κοντά σαυτό που ψάχνεις.
Όσο για τα σχολεία, μπορείς να περάσεις εφόσον αποφασίσεις να γίνεις ΔΕΑ οπότε και περνάς στη 17μηνη θητεία σου απο Ρεντίνα - ΚΕΑΠ (Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ανορθοδόξου Πολέμου) και απο κάποια άλλα τα οποία δεν γνωρίζω. Και Προφανώς μπορείς να περάσεις σχολεία αν είσαι ΕΠΟΠ ή ΟΒΑ. Στην 12μηνη Θητεία σου ως έφεδρος στις ΕΔ ΔΕΝ μπορείς να περάσεις κάποιο σχολείο. Αν σε καλύπτει όμως, Η 35ΜΚ είναι η μόνη μοίρα που κάνει στελεχικές ασκήσεις σε εφέδρους, σε περίπτωση που πας.
Ελπίζω να βοήθησα και για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.
Δεν είναι τυχαίο ότι αυτό που επιδοκιμάζεται σήμερα είναι η «ειρήνη» και όχι η «ελευθερία». Διότι η ελευθερία θέλει «αρετή και τόλμη».
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2008 ώρα 23:32
Αρχικά αποστάλθηκε από 35ΜΚ/41ΛΚ

Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστας

Σώμα με έμφαση τις πολεμικές τέχνες αν εννοείς στις ΕΔ απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει. Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα περάσεις στίβο λογχομαχίας σε κάποια μοίρα, Το οποίο είναι κοντά σαυτό που ψάχνεις.
Όσο για τα σχολεία, μπορείς να περάσεις εφόσον αποφασίσεις να γίνεις ΔΕΑ οπότε και περνάς στη 17μηνη θητεία σου απο Ρεντίνα - ΚΕΑΠ (Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ανορθοδόξου Πολέμου) και απο κάποια άλλα τα οποία δεν γνωρίζω. Και Προφανώς μπορείς να περάσεις σχολεία αν είσαι ΕΠΟΠ ή ΟΒΑ. Στην 12μηνη Θητεία σου ως έφεδρος στις ΕΔ ΔΕΝ μπορείς να περάσεις κάποιο σχολείο. Αν σε καλύπτει όμως, Η 35ΜΚ είναι η μόνη μοίρα που κάνει στελεχικές ασκήσεις σε εφέδρους, σε περίπτωση που πας.
Ελπίζω να βοήθησα και για οποιαδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.
Δεν είναι τυχαίο ότι αυτό που επιδοκιμάζεται σήμερα είναι η «ειρήνη» και όχι η «ελευθερία». Διότι η ελευθερία θέλει «αρετή και τόλμη».

Ναι ευχαριστω με βοηθησες πολυ, το κακο ειναι οτι λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν μπορω να κανω 17μηνο! Βασικα αυτο που θελω ειναι για τους 12μηνες να μαθω οσο πιο πολλα μπορω και οσο το δυνατον καλυτερη εκγυμναση! Εχω ακουσει οτι μετα το 7μηνο χαλαρωνουν πολυ τα πραγματα κ οτι ακομα κ οι ειδικες δυναμεις κανουν < Μπακα> Δεν ξερω ισως ειναι ραδιοαρβυλα...
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2008 ώρα 04:02
παίδες ευχαριστώ και εγω για την ενημέρωση... και εγω μεσολόγγι παρουσιάζομαι τον αύγουστο και θέλω να δηλώσω ειδικές δυνάμεις... !! έχει κανείς απο εσάς πληροφορίες για τους αλεξιπτωτιστές; ή είναι καλύτερα να δηλώσω ΛΟΚ.. τι λέτε;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2008 ώρα 16:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιώργος

παίδες ευχαριστώ και εγω για την ενημέρωση... και εγω μεσολόγγι παρουσιάζομαι τον αύγουστο και θέλω να δηλώσω ειδικές δυνάμεις... !! έχει κανείς απο εσάς πληροφορίες για τους αλεξιπτωτιστές; ή είναι καλύτερα να δηλώσω ΛΟΚ.. τι λέτε;

Λοκ καλυτερα. η αμφιβιος.
Τα αλεξιπτωτα ειναι πολυ αγγαρεια κ μερικα αλματα
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2008 ώρα 16:41

Εγω σαν οριμο ατομο, πιστευω οτι πραγματικες ειδικες διναμεις πλεον υπαρχουν μονο στιν κιπρο. Εκει γινεσε σωστος αντρασ.

Επιστροφή στην κορυφή
chemical war Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Μαΐου/2008
  Παράθεση chemical war Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2008 ώρα 19:11
Ρε παιδες να ρωτησω κατι, απο μεγαλο πευκο μπορει να σε πανε πεζοναυτη;
οι πεζοναυτες δε παρουσιαζονται μονο Βολο;
και τελικα με ποια κρητιρια θα μας χωρισουν στο πευκο σε ορεινους, αμφιβιους κτλ.
Καλη θητεια σε οσους παρουσιαζονται την ερχομενη εβδομαδα!
Επιστροφή στην κορυφή
mikeGR Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 08/Αυγούστου/2008
  Παράθεση mikeGR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2008 ώρα 21:29
chemical ολοι οσοι πανε εδ παρουσιαζονται μεγαλο πευκο και οι πεζοναυτεσ. Μετα τιν ορκομοσια χοριζομαστε σε ειδικοτιτεσ, και λαρισα και βολο δν παρουσιαζονται οι πεζοναυτες απλα εκει πανε μετα απο πευκο.
Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
  Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2008 ώρα 00:43

Τωρα φιλε mike παρουσιαζονται κατευθειαν στον Βολο,505
οι πεζοναυτες. Απο το Πευκο μας τελειωσαν οι πεζοναυτες.
Εαν θες να πας καταδρομεις απο πεζοναυτες το δηλωνεις εκει
και ερχεσαι μετα Πευκο η σε οποιο αλο κεντρο ειναι να πας.
Επιστροφή στην κορυφή
-erased- Δες τη Λίστα

Μέλος από: 21/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση -erased- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 20:21

Λοιπον, αν και εχω αναβολη μεχρι το 2016 λογω σπουδών ενδιαφερομαι να μαθω.(δεν εχω προβληματα υγειας/μυωπεια Και ειμαι αρκετα γυμνασμενος.)

1) Παιζει να μπω αλεξιπτωτιστες;
2) Αν τελικα οχι, μπορω να μην παω Ε. Δ. Και να συνεχισω ξηρας μετα το Πεύκο;
3) πως γινεσαι ΕΠ. ΟΠ.
στρατάρχη help! Ευχαριστώ
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 12:19
Αρχικά αποστάλθηκε από -erased-

1) Παιζει να μπω αλεξιπτωτιστες;
2) Αν τελικα οχι, μπορω να μην παω Ε. Δ. Και να συνεχισω ξηρας μετα το Πεύκο;
3) πως γινεσαι ΕΠ. ΟΠ.

1. Όλα παίζουν. Δήλωσέ το και μπορεί να γίνει.

2. Εννοείς πεζικό; Αν δεν θες να πας ειδικές δυνάμεις δεν θα σε πάρουν. Εθελοντικό είναι.

3. Με προκήρυξη. Βάλε ΕΠΟΠ στη μηχανή αναζήτησης του site και θ αβγει το σχετικό άρθρο με πάρα πολλές πληροφορίες.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:41
Μερικές ερωτήσεις των οποίων δεν μπόρεσα να βρω τις απαντήσεις:
1) Για 35 ΜΚ Κύπρο, άμα δηλώσω θα πάω σίγουρα;
2) Εχω σχετικά καλή φυσική κατάσταση, μπορεί να γίνει και καλύτερη, αλλά αρκετά μυωπία (5. .). Δικαιούμαι να δηλώσω ΕΔ ή δεν υπάρχει περίπτωση;
3) Θητεία στις ΕΔ είναι 12μηνη ή παραπάνω;
4) Η εκπαίδευση στα ΚΕΝ είναι ίδια για όλους, κι'ας δηλώσεις ΕΔ;
Ευχαριστώ, και ζητώ συγνώμη αν μερικές απο τις ερωτήσεις φαίνονται 'κουλές'
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2008 ώρα 01:07
Υπερευχαριστω... Ειμαστε πολυτεκνοι και δικαιουμαι 9μηνο απ οτι μου ειπαν. Λοκ ειναι κατι σαν ορεινος καταδρομεας αν ξερω καλα; Και μακ; Τι ακριβως ειναι; Ειναι καποιο σωμα που δεν παιρνουν 9μηνιτες και απαιτουν πληρη θητεια; Εχουμε να προτεινουμε κατι;
Επιστροφή στην κορυφή
πειραιωτης Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 28/Ιουλίου/2008
  Παράθεση πειραιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:03
Μακ ειναι μοιρα αμφιβιων καταδρομων! Περνουν και ανδρες με 9μηνη θητεια! Λοκ ειναι ο λοχος ορεινων καταδρομων οποτε ενας λοκατζης ειναι ο ορεινος καταδρομεας! Βασιλη δεν ειναι τι θα προτεινουμε εμεις αλλα εσυ τι θες! Οταν πας στο κεεδ θα δηλωσεις αν θες αμφιβιος η ορεινος! Αλλα δε το λαμβανουν και πολυ υποψην τους!
Επιστροφή στην κορυφή
Desperado Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση Desperado Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2008 ώρα 05:11

χαιρετω αδερφια.

αν μπορει καποιοσς να μου απαντησει σε λιγοτερο απο 10 μερες, θα το εκτιμουσα, γιατι τοτε παρουσιαζομαι στο μεγαλο πευκο.

Η αληθεια ειναι οτι απο σωμα δεν ειμαι κ τελειος,never was.
Ειμαι 1.80 κατι,19 χρονων αποφασισμενος να βγαλω ειδικες δυναμεις, και 100 κιλα.
Δεν εχω προβλημα με την πιεση, το σωμα μου θα φτιαξει υποθετω, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια η αντιμετωπιση οταν το σωμα σου δεν αντεχει αλλο τις πρωτες δυσκολες μερες.
Σιγουρα θα προσπαθησω οσο μπορω.
Οσον αφορα τον ψυχολογικο θεμα, δεν μου λεει κατι, η θεληση μου ειναι δυνατη, αλλα το σωμα μου δεν αντεχει πολλα ακομα.

Ευχαριστω, και μακαρι να την παλεψουμε εμεις οι wannabe ειδικοδυναμιτες
Επιστροφή στην κορυφή
nemo_imn Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 21/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση nemo_imn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2008 ώρα 02:16
Καλησπερα.

Θελω να παω ειδικες δυναμεις και εχω αποφασισει οτι τα Λ. Ο. Κ. ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα απο τη στιγμη που δεν μπορω να μπω Δ. Υ. Κ. Μπορει ομως να με στειλουν και στους αμφιβιους απ οτι εχω διαβασει γιατι δεν πηγαινεις παντα εκει που θελεις. Εχω τις εξης αποριες για τις δυο αυτες μοναδες(Λ. Ο. Κ. και Αμφιβιους, αλλα κυριως Λ. ΟΚ. ) που θα ηθελα να μου τις απαντησει καποιος που ξερει

1)Θα εχουμε εξασκηση στη μαχη σωμα με σωμα; Αν ναι σε τι βαθμο και ποσο συχνα; Αυτο το ρωταω γιατι με ενδιαφερει πολυ να μαθω να μαχομαι απο κοντινη αποσταση

2)Ποσες φορες θα κανουμε τρεξιμο και γενικα "αεροβικες" ασκησεις την ημερα η την εβδομαδα; Για ποση ωρα θα τρεχουμε συνηθως, σε τι εδαφος(π. Χ. Θα τρεχουμε και σε ανηφορες; ) και με τι ρυθμο(θα ειναι σαν να κανουμε 400μ με εμποδια η μαραθωνιο; );

3)Ποσες φορες θα τρωμε την ημερα και τι θα τρωμε συχνοτερα; Κρεας η φασολαδες π. Χ. ; Αυτο το ρωταω γιατι τρωω πολυ και θελω να ξερω αν θα εχω αυτη τη δυνατοτητα εκει

4)Μπορω να εχω μαζι μου χαπια και σκευασματα που θα με βοηθανε να εχω καλη φυσικη κατασταση και να μην χανω μυικη μαζα; γιατι δεν θελω να χασω κιλα. Φυσικα δεν αναφερομαι σε κατι παρανομο

5)Θα μπορω να διαβαζω καποιες ωρες την ημερα;

6)Ποσες ωρες θα κοιμομαστε συνηθως;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2008 ώρα 22:46
Ειμαι 26 και θα υπηρετισω. Ειμαι ιδιαιτερα μαχημος και τρομερη φυσικη και σωματικη κατασταση.. Ειμαι δυτης και ιστιοπλοος και η θαλασσα ειναι η ζωη μου.. Η απορεια μου ειναι η εξης.. Ενδιαφερομαι για αμφιβιος η ριπτης.. Λογω τον σπουδων μου εχω διαμορφωσει μια προσωπικοτητα μεσα στα τελευταια 6 χρονια. Δεν ειμαι 17 χρονο οπωτε δεν θα γινω τοσο ευκολα πολεμικη μηχανη ουτε θελω να σφαξω κανεναν τουρκο προς το παρον.. Με λιγα λογια θα ηθελα να μαθω Μια τετοια εκπαιδευση κατα ποσο θα με επηρεασει μεσα σε ενα χρονο ποσο θα με αλλαξει σαν ανθρωπο και αν οντος θα γινω πολεμικη μηχανη διοτι ειμαι ιδιαιτερα ειρινικος η θα περασει στον παρελθον μου σαν μια δυνατη εμπειρια.. Θα αλλαξω σε τι και κατα ποσο; Γενικα θα ηθελα να εστιασετε περισσοτερο οσο αφορα τις ψηχολογικες αλλαγες σε μας της προχωριμενης ηλικιας που δεν μπαινουμε τοσο ευκολα σε καλουπια οπως ενας 18αχρονος..
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 49>