Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 46474849>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
_KOURSAROS_ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 04/Μαΐου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση _KOURSAROS_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2017 ώρα 12:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Ο. Υ. Κ. ΕΛΛΑΣ

Ισχυει αυτο που διαβασα πιο πανω (σελ 45) οτι οταν παρουσιαζεσαι Μ. Πευκο περναει επιτροπη για οσους θελουν να πανε Ο. Υ. Κ. Δηλαδη, γινεται κατα την διαρκεια της θητειας σου να εκπαιδευτης στους Ο. Υ. Κ. Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει.

Δεν ισχύει.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2017 ώρα 14:49
Αρχικά αποστάλθηκε από _KOURSAROS_

Αρχικά αποστάλθηκε από Ο. Υ. Κ. ΕΛΛΑΣ

Ισχυει αυτο που διαβασα πιο πανω (σελ 45) οτι οταν παρουσιαζεσαι Μ. Πευκο περναει επιτροπη για οσους θελουν να πανε Ο. Υ. Κ. Δηλαδη, γινεται κατα την διαρκεια της θητειας σου να εκπαιδευτης στους Ο. Υ. Κ. Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει.

Δεν ισχύει.

Σε εμας Ε ΕΣΣΟ Σεπτεμβριου περασαν κανονικα κλιμακιο και παιδια που θελανε δωσανε και αθληματα
Επιστροφή στην κορυφή
rogg Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Νοεμβρίου/2017
  Παράθεση rogg Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2017 ώρα 13:03
Στο κέντρο πότε παίρνω όπλο μετά την ορκομωσία η πρίν?
Και τι βολές θα κάνω αν κάνω στο κέντρο?

Επιστροφή στην κορυφή
Παναγιώτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παναγιώτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2017 ώρα 12:35
Έχω ελληνική ιθαγένεια. Μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις Καταδρομών?
Επιστροφή στην κορυφή
Αργύρης Σπάρτη Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αργύρης Σπάρτη Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2018 ώρα 13:11
Παιδια, θελω να παω Ε. Δ ΛΟΚ, ασκησεις ειναι 20 push ups 1χλκ με σε 4,9λ κλπ. Η μυωπία ισχύει ακομα 4,5 το οριο; Επισης αν κανεις επεμβαση λειζερ στα ματια για την μυωπια και μηδενίσει μετα θα σε παρουν κανονικα ή θα υπαρξει προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή
GTR-890 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση GTR-890 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2018 ώρα 12:36
Για σας.
Ειμαι νεο μελος και θελω να κανω καποιες ερωτησεις σε αυτους που εχουν υπηρετησει σε Ειδικες Δυναμεις ή γνωριζουν απ αυτην.

1) Αν μπεις σε καποιο σωμα των ειδικών δυναμεων και δεν μπορεις να τα βγαλεις (να εισαι παντελος αθλιος) περα γινεται μετα να ξαναβγεις (να πας σε αλλο σωμα) ;

2) Γινεται εκπαιδευση μεσα η πεζουν playstation και τετοια;
3) Με τη νερο κανουν μπανιο, εχω ακουσει οτι κανουν με κρυο για σκληραγογηνση ισχυει;
4) Πληρονονται καθολου (σωματα που πραγματικα αξιζουν) ;
5) Κατι για μοριοδοτησης που λενε σε τη οφελουν;
6) Πως γινεται να καταταχθω στης ειδικές δυνάμεις και να πληρώνομαι (χωρις πανελληνιες), ετσι οπως γινεται στο εξωτερικο
7) Σε ποιο σωμα ειδίκευσε στο sniper;
8) Στο πεζικο σε τη εξειδηκευονται; Ή ειναι χαλια σωμα
9) Υπαρχει περιπτωση να τραυματιστο θανασιμα;(ειχα διαβασει καποια αρθρα πως ενας στα ΟΥΚ στην εκπαιδευση αραχνη επεσε απο υψως 15μ με κεφαλι διοτι κοπηκε το σκηνη ή οτι ενας αλεξοπτιστης καταλαθος επεσε στη θαλλάσα και δεν τραβηξε το καταλληλο σχοινη για να φυγει απ το αλεξιπτωτο και ετσι το αλεξιπτοτο το τραβηξε κατω στο νερο με αποτελεσεμα να παιθανει)
10) Γιατι ολοι θελουν να μπουν αλεξοπτιστες;(με βυσμα κιολας)

11) Αν στην στρατολογια εχω δηλωσει στρατος-ξηρας μετα μπορω να παω ειδικες δυναμεις

Υ. Γ αν γινεται να μου απαντηση καποιος ας στο κανει, εχω διαβασει και αλλα αρθρα του φορουμ αλλα ειναι παλαιων ετων σε αυτα που ρωταω

Ευχαριστω !
Επιστροφή στην κορυφή
PanosVas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Μαρτίου/2018
  Παράθεση PanosVas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2018 ώρα 22:44
Καλησπέρα σας. Τελειώνω την πρακτική μου άσκηση αρχές Απριλίου 2018 αλλά η αναβολή μου ισχύει ως το 2020. Πρέπει να κόψω την αναβολή όταν τελειώσω ή να την κόψω νωρίτερα; Επίσης έχω δηλώσει ειδικές δυνάμεις και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο σώμα πρέπει να επιλέξω για να παραμείνω Αθήνα ή Θήβα ή Αυλώνα; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
DimitrisHellas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DimitrisHellas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2018 ώρα 04:51
Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι να υπηρετήσω στους πεζοναύτες και θα ήθελα να ρωτήαω το εξής. Δηλώνεις εσύ που ακριβώς θες να υπηρετήσεις π. Χ Βόλο ή σε στέλνουν όπου θελουν;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2018 ώρα 09:49
Δηλώνεις που θέλεις να υπηρετήσεις και σε στέλνουν όπου θέλουν, με βάση πάντα τις υπηρεσιακές ανάγκες.
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2018 ώρα 21:52
Δηλαδη αν περασω στις ειδικες δυναμεις μετα θα μπορω να μπω στρατονομια?
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2018 ώρα 23:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Guest

Δηλαδη αν περασω στις ειδικες δυναμεις μετα θα μπορω να μπω στρατονομια?

Περνανεε κατα τν δειαρκεια τς βασικης κ ζητανε για στρατονομια προεδρικηη φρουραα και ειδικες δυναμεις κ αν δν κανω λαθος υπαρχουν προυποθεσεις υψους αθληματων ισως και διπλωμα
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2018 ώρα 09:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Guest

Δηλαδη αν περασω στις ειδικες δυναμεις μετα θα μπορω να μπω στρατονομια;

Όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜηχανολόγοςΜηχανικός Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΜηχανολόγοςΜηχανικός Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2018 ώρα 15:13
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω παρακαλώ ποιο είναι το μεγαλυτεμε οριο ηλικιας που μπορείς να περάσεις στις ειδικές δυνάμεις ;
Επιστροφή στην κορυφή
Ak47 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Αυγούστου/2018
  Παράθεση Ak47 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Αυγούστου/2018 ώρα 18:56
Παιδια ειχα δηλωσει στα χαρτια παλια για λοκ αλλαξα ομως και γνωμη τωρα και ψηνομαι για αλεξιπτωτα παρουσιαζομαι στο κεεδ γινεται να δηκωσω εκει αυτο που θελω?
Επιστροφή στην κορυφή
The Marine Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση The Marine Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Αυγούστου/2018 ώρα 21:27
Το κεεδ δεν εχει κλεισει; Πως γινεται να παρουσιαζεσαι εκει; Σε καποια απο τα 23 ΣΥΠΟ λογικα παρουσιαζεσαι αν εισαι για ε εσσο
Επιστροφή στην κορυφή
Βασιλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασιλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 11:31
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να δηλώσω μόλις παρουσιαστώ Αλεξίπτωτα αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις οι οποίες απαντώνται εν μέρη από προηγούμενα ποστ αλλά είναι αρκετά παλαιές και δεν γνωρίζω αν είναι έτσι τα πράγματα ακόμα :

1. Αν δεν περάσω τα αθλήματα της πρώτης φάσης ή περάσω τα αθλήματα και κοπό μέσα στο ΣΒΕΑ που θα με στείλουν μετά
  2. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει ακόμα η συντήρηση που έπαιρναν παλαιά οι αλεξιπτωτιστές μετά τα άλματα, αν ναι πόσο είναι πλέον;
  3. Αφού τελειώσεις με τα άλματα σε ποία στρατόπεδα έχεις δυνατότητα να πάρεις μετάθεση (1 ΜΑΛ, Ασπρόπυργο κτλ) ;
  4. Δεν θέλω να παω σε κάποια άλλη μονάδα ειδικών δυνάμεων σε περίπτωση που κοπώ στα αθλήματα των αλεξίπτωτων γίνεται αυτό ή αυτόματα σε στέλνουν αυτοί;
  5. Υπάρχει περίπτωση να περάσω αλεξίπτωτα και να μην κάνω άλματα (π. Χ. Να με στείλουν σε γραφείο;);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επιστροφή στην κορυφή
Giorgosalex Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Σεπτεμβρίου/2018
  Παράθεση Giorgosalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 13:05
Καλημέρα παιδιά καινούργιος στο forum εδώ και έχω κάποιες απορίες επειδή φεύγω 21 του μηνός και ανχονομαι λίγο θα το εκτιμούσα αν κάποιος που ήξερε μου απαντούσε.
Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
AESSO2019 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Δεκεμβρίου/2018
  Παράθεση AESSO2019 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 23:03
Παιδιά καλησπέρα μπαίνω με την Α ΕΣΣΟ 2019 έχω δηλώσει ειδικές δυνάμεις.. Ας μου πει κάποιος που απολύεται πρόσφατα τι παίζει.. έχω ακούσει ότι μέχρι και την τελευταία μέρα σου κάνουν καψωνια και όσο και να παλιωνεις είναι το ίδιο. Έχω αρχίσει και αγχώνομαι

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 46474849>