Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 474849
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Vasss Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Vasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 09:13
Χαλάρωσε φίλε μου. Δεν θα σου κάνουν βασανιστήρια.
Σίγουρα η αυστηρότητα και η πειθαρχεία είναι μεγαλύτερες σε σχέση με τα υπόλοιπα σώματα του στρατού, αλλά δεν είναι κάτι εξωφρενικό. Όποιος το θέλει, μπορεί να το κάνει.

Επίσης, είναι αλήθεια πως δεν "παλιώνεις" με την έννοια του όρου που ισχύει αλλού. Αλλά, αν είσαι υπεύθυνος, σε αντιμετωπίζουν αλλιώς τα στελέχη, όσο σε γνωρίζουν.

Όσο για τα καψώνια μέχρι τελευταία ημέρα, θυμάμαι πως ένα άτομο που απολύθηκε στις 10 το πρωί, στις 8 έπαιρνε κάμψεις με τον υπόλοιπο λόχο.So what;

Μια εμπειρία διαφορετική είναι οι ειδικές δυνάμεις, από την οποία, κατά τη γνώμη μου, θα αποκομίσεις πολλά οφέλη, για την υπόλοιπη ζωή σου.

Καλά Χριστούγεννα, και καλή θητεία...
Επιστροφή στην κορυφή
Xristoforos7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση Xristoforos7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2019 ώρα 13:11
Καλησπέρα μάγκες
Σήμερα πήγα στο Κεπ της περιοχής μου και έφτιαξα το χαρτί του στρατού επιλέγοντας επιπλέον να καταταγω ειδικές δυνάμεις και μάλιστα ερωτηθηκα αν θα ήθελα καταδρομεας πεζοναύτης ή αλεξιπτωτιστής... Πάνω στην βιασύνη δηλωσα αλεξιπτωτιστής ενώ πραγματικά θα ήθελα να καταταχθω στους ΛΟΚ που μάλλον ανήκουν στην κατηγορία των καταδρομέων... Υπάρχει κάποια περίπτωση να μπορώ να αλλάξω αυτό που επελεξα ή θα υπάρξει κάποια άλλη διαδικασία για να δηλωσω που θέλω να πάω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
2019ΑΕΣΣΟ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 2019ΑΕΣΣΟ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2019 ώρα 14:09
Μην αγχωνεσαι φιλε μου... Το οτι δηλωσες Ειδικες Δυναμεις δεν σημαινει τιποτα. Αν θελουν σε στελνουν οπου θελουν. ΟΤΙ και να συμβει, οταν θα παρεις το χαρτι σου και παρουσιαστεις για βασικη εκπαιδευση θα περασει κλιμακιο ειδικων δυναμεων. Εκει οταν με το καλο περασεις τα αθληματα δηλωσε που θες να πας (ΛΟΚ, ΜΑΚ, ΠΖΝ η ΜΑΛ). Αργεις ακομα μην αγχωνεσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Xristoforos7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση Xristoforos7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2019 ώρα 17:30
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...
Επιστροφή στην κορυφή
TheloNaPaoSnd Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 24/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2019 ώρα 18:21
Εγω θα προτιμουσα 2ΜΑΛ η ΜΑΚ και ας μην ηταν η Ζ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πάυλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πάυλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2019 ώρα 20:27
Μπορώ στις προτιμήσεις μου για το που θέλω να πάω να δηλώσω αλεξιπτωτιστης Χανιά και λ. ο. κ ρεντινα, Νάουσα, δράμα.
Αν ναι θα με στείλουν σε ένα από αυτά που θέλω

Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2019 ώρα 20:30
Αν με στείλουν λ. ο. κ. μετά απο κάποιους μήνες θα μπορώ να δηλώσω αλεξιπτωτιστης και να με στείλουν;
Επιστροφή στην κορυφή
GiannisR Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2019
  Παράθεση GiannisR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 22:36
Μαγκες να ρωτησω ακου οτι η εσε(ευελπιδων) ειναι δυσκολη σχολη κλπ. Ειναι αληθεια τοσο ζορικη; Και αν ναι τι το τοσο δυσκολο εχει;
Ειναι δηλαδη οσο δυσκολη οσο η θητεια στις ειδικες δυναμεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος Κ. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 23/Αυγούστου/2019
  Παράθεση Αλεξανδρος Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 08:03
Αρχικά αποστάλθηκε από GiannisR

Μαγκες να ρωτησω ακου οτι η εσε(ευελπιδων) ειναι δυσκολη σχολη κλπ. Ειναι αληθεια τοσο ζορικη; Και αν ναι τι το τοσο δυσκολο εχει;
Ειναι δηλαδη οσο δυσκολη οσο η θητεια στις ειδικες δυναμεις;

Φίλε.. Σχολή το ένα.. θητεία το άλλο.. διάλεξε και πάρε.. Φυσικά και η Σχολή είναι πιο δύσκολη 4 χρόνια είσαι εκεί Όχι 8 μήνες μη πω 7 που κάνεις κάτι μόνο στους πρώτους 2 μήνες κ μετά σκόπετο κ λίγες ασκήσεις. Μη τρελαθούμε τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Παυλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παυλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 21:22
Γεια σας παρουσιαζομαι κεεδ επιτρεπεται ο υπνοσακος, επειδη μου ειπα οτι στο κεεδ πριν την ορκομωσια δεν επιτρεπεται
Επιστροφή στην κορυφή
Lefteris 2αμαλ Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2019
  Παράθεση Lefteris 2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 23:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Παυλος

Γεια σας παρουσιαζομαι κεεδ επιτρεπεται ο υπνοσακος, επειδη μου ειπα οτι στο κεεδ πριν την ορκομωσια δεν επιτρεπεται
Φυσικα κι επιτρεπεται. Ολοι με sleeping bags ειμασταν οι νεοι το 13’ !!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 474849
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.