Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 7>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ΔΕΚΑΝΕΑΣ16 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΔΕΚΑΝΕΑΣ16 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Επαναφορά ΕΠΟΠ στο στράτευμα
    Αποστολή: 01/Ιουνίου/2010 ώρα 12:37
Πηγα την αμεσως επομενη μερα πισω στο στρατοπεδο και εκανα αιτηση ανακλησης της αποχωρησης και τωρα περιμενω. δεν μου το ξεκοψαν οτι δεν θα με παρουν πισω απλα μου ειπαν να περιμενω. εκανα μεγαλη βλακεια αλλα στρεσαρηστηκα και τωρα το εχω μετανιωσει. ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
general Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση general Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2010 ώρα 21:48
Παιδια καλησπερα. Ειμαι επ. Οπ 4 η σειρα στο πολεμικο ναυτικο.25 αυγουστου κλεινω 7 ετια και εχω δικαιωμα παραιτησης και εισπραξης αποζημιωσης. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω γιατι η κατασταση δεν παλευεται αλλο. Επιδη ομως η κατασταση εξω ειναι καπως εκρηκτικη δεν μπορω να το αποφασισω ευκολα. Καποιες επιλογες εξω τις εχω για μια αλλη δουλεια με ιδια περιπου λεφτα. Απλα θελω να ρωτησω σε περιπτωση που σε ενα ή δυο χρονια το μετανιωσω (που δεν νομιζω) μπορω να επιστρεψω; Ειμαι ι1, αριστα φυλλα ποιοτητας, κανενα ποινολογιο, καμια αναρρωτικη στα εφτα χρονια. Α! Σημειωτεον εχω περασει σε εναν διαγωνισμο του ασεπ και περιμενω προσληψη το 2012 ή το 2013.
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2010 ώρα 23:10
Ειναι σιγουρος ο διορισμος σου; αν ναι τοτε, με την μια φυγε... εγω αυτο θα εκανα παντως αν ημουν απολυτα σιγουρη!
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
giorgos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση giorgos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2010 ώρα 23:59
Αρχικά αποστάλθηκε από general

. Απλα θελω να ρωτησω σε περιπτωση που σε ενα ή δυο χρονια το μετανιωσω (που δεν νομιζω) μπορω να επιστρεψω;
Οχι
Επιστροφή στην κορυφή
general Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση general Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Αυγούστου/2010 ώρα 20:38
Φιλε μου εχεις δικιο. Το διατυπωσα λαθος. Για να κανω αποδοχη της αλλης θεσης πρεπει να παραιτηθω τωρα. Ο διορισμος μπορει να γινει απο 01/01/2011 εως 31/12/2013. Η διαδικασια απολυσης ειναι χρονοβορα και φοβαμαι μη γινει η στραβη και χασω την θεση. Αν σε περιπτωση στην πορεια το κρατος (παρ ολο που εχει ψηφισει νομο και μας εχει διαβεβαιωσει πως θα γινει η προσληψη) μας την φερει και ακυρωσει τον διαγωνισμο μπορω να κανω δικαστηριο εχοντας σαν αφορμη οτι παραιτηθηκα γι αυτον τον λογο και πως ημουν σιγουρος για τον διορισμο (λογω του νομου) αλλα τωρα που μας την εφεραν θελω πισω την δουλεια μου γιατι εξαιτιας των παραπανω βρεθηκα στον δρομο?
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 13:10
Η γνωμη μου ειναι να συνεχισεις εκει που εισαι και να μην εχεις εμπιστοσυνη στους διαγωνισμους μεχρι τελευταια στιγμη. Να φυγεις μονο αν δεις στην εγκυκλιο το ονομα σου μεσα αλλιως μην πεσεις σε κανενα τρυπακι γιατι μετα θα χασεις και τα 2 σε περιπτωση που ακυρωθει ο διαγωνισμος η κατι παει στραβα. Δεν βλεπεις τι γινεται εξω ; Η ανεργια χτυπαει κοκκινο. Γιατι να βρεθεις στη δυσαρεστη θεση να χασεις και Τις 2 ευκαιριες; Η νομιζεις οτι αν επιλεξεις αλλο επαγγελμα θα εισαι παλι ευχαριστημενος; Αλλωστε οι ενοπλες δυναμεις θελουν τα αξιομαχα στελεχη. Προσωπικη μου αποψη μεινε εκει Που εισαι. Τα χρονια που ερχονται θα ειναι ακομα πιο δυσκολα. Περασες εποπ μεινε εκει. Αλλοι αμαν κανουν να μπουνε.
Επιστροφή στην κορυφή
Hyper Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2010
  Παράθεση Hyper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 18:36
Αρχικά αποστάλθηκε από general

Παιδια καλησπερα. Ειμαι επ. Οπ 4 η σειρα στο πολεμικο ναυτικο.25 αυγουστου κλεινω 7 ετια και εχω δικαιωμα παραιτησης και εισπραξης αποζημιωσης. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να φυγω γιατι η κατασταση δεν παλευεται αλλο. Επιδη ομως η κατασταση εξω ειναι καπως εκρηκτικη δεν μπορω να το αποφασισω ευκολα. Καποιες επιλογες εξω τις εχω για μια αλλη δουλεια με ιδια περιπου λεφτα. Απλα θελω να ρωτησω σε περιπτωση που σε ενα ή δυο χρονια το μετανιωσω (που δεν νομιζω) μπορω να επιστρεψω; Ειμαι ι1, αριστα φυλλα ποιοτητας, κανενα ποινολογιο, καμια αναρρωτικη στα εφτα χρονια. Α! Σημειωτεον εχω περασει σε εναν διαγωνισμο του ασεπ και περιμενω προσληψη το 2012 ή το 2013.
Φιλε μου κανε αυτο που αισθανεσαι και θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα, αμα δεν την παλευεις και εχεις σκασει εχοντας εξω δουλεια με ιδια λεφτα σηκω κ παρατα τους αλλα να εισαι 100% σιγουρος για την επιλογη που εχεις εξω γιατι οπως το ειπες ειναι δυσκολα εκτος και αν εχεις δικο σου ατομο η καποια καλη δουλεια. Οσο για την επιστροφη να ξερεις οτι δεν υπαρχει ο δρομος, καλη τυχη!
Επιστροφή στην κορυφή
αρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 19:19
Γεια σας παιδια κ εγς ημουν εποπ στο στρατο ξηρας. ΠΒ ημοθν και τωρα θελω να ξαναμπω ποια τα πρωτα βηματα για να καταφερω κατι; Παιζει καμια περιπτωση;
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2010 ώρα 03:09
Φιλε οταν βγει το φεκ κ δεις το ονομα σου οτι διοριζεσαι κ οταν σου ερθει το χαρτι για την ημερομηνια παρουσιασης σου στη δουλεια τοτε μονο παραιτησου, τοτε θα εισαι απολυτα σιγουρος οτι περασες
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
Hyper Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2010
  Παράθεση Hyper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2010 ώρα 03:22
Αρχικά αποστάλθηκε από αρης

Γεια σας παιδια κ εγς ημουν εποπ στο στρατο ξηρας. ΠΒ ημοθν και τωρα θελω να ξαναμπω ποια τα πρωτα βηματα για να καταφερω κατι; Παιζει καμια περιπτωση;
Δυσκολο μονο με βισμα
Επιστροφή στην κορυφή
μιχαλη Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μιχαλη Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:02
Αμα βρειτε τροπο να γυρησετε πισω στο στρατο εποπ πειτε
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2010 ώρα 08:03
Αρχικά αποστάλθηκε από Hyper

Αρχικά αποστάλθηκε από αρης

Δυσκολο μονο με βισμα
μην ακους πολλους που δεν ξερουν. Η κατασταση σου θελει πολυ ψαξιμο, εισαι πολυ πισω βεβαια και θα πρεπει να ακολουθεις ενα ενα σωστα τα βηματα. Η περιπτωση ονομαζεται δεδικασμενη, βρισκεις δικηγορο, αν ενδιαφερεσαι στειλε μου να σου δωσω τηλ του καλυτερου δικηγορου που ασχολειται με στρατιωτικα θεματα. Απο την στιγμη που θα καταθεσει ο δικηγορος αυτη την αιτηση θα παρει ενα χρονο για να σου απαντησουν αν ναι επιστερψεις η αν οχι δεν γινεται... Οι λογοι βεβαια για τους οποιους θα επικαλεστεις οτι ειχες παραιτηθει εσυ τοτε θα ειναι οι εξης.
οτι η αιτηση παραιτησης σου δεν ηταν προιον πραγματικης βολυισης αλλα εντονης συναισθηματικης φορτισης... Και αλλα πολλα τετοια... Μακαρι να καταλαβες κατι.
Επιστροφή στην κορυφή
ΙΩΑΝΝΑ Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Ιουνίου/2008
  Παράθεση ΙΩΑΝΝΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 21:44
Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει. Είχα ακούσει για παιδιά εποπ που απολύθηκαν απο ναυτικό και στρατό όταν εκλεισε η θητεία τους. Και κάνοντας δικαστήριο τους ξαναπηραν. Με την σημερινή κατασταση πόσο πιθανό ειναι να συμβει αυτo;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Online
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 21:58
Με την σημερινή αλλά και την χθεσινή κατάσταση είναι τελείως απίθανο να συμβεί ή να συνέβη κάτι τέτοιο δυστυχώς.
Επιστροφή στην κορυφή
zal Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση zal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2011 ώρα 21:18
Ημουν κι εγω επ. Οπ. Μεχρι τον μαρτιο του 2010. Με απομακρυναν απο το στρατο με αποπομπη και τωρα θελω να επιστρεψω. Αν κινηθω νομικα θα πετυχω κατι;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2011 ώρα 23:09
Αρχικά αποστάλθηκε από zal

Ημουν κι εγω επ. Οπ. Μεχρι τον μαρτιο του 2010. Με απομακρυναν απο το στρατο με αποπομπη και τωρα θελω να επιστρεψω. Αν κινηθω νομικα θα πετυχω κατι;

Όταν λες αποπομπή;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Online
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2011 ώρα 23:14
Αρχικά αποστάλθηκε από zal

Δυστυχώς δεν γίνεται φίλε.
Επιστροφή στην κορυφή
manolo75 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Ιουλίου/2012
  Παράθεση manolo75 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2012 ώρα 13:49
Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε περιπτωσεις εποπ οι οποιοι απολυθηκαν απο το στρατευμα με Ι3, και να ξαναγυρισαν με την βοηθεια δικηγορου κτλ
κατα ποσο ειναι αυτο εφικτο;
γνωριζω επυ που λιποτακτησε, τον διωξανε, και αυτος με δικαστηριο ξαναγυρισε και πηρε και τα οφειλομενα απο την απουσια του
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 7>