Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

paris1810 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 18/Ιουλίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση paris1810 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Συμμετοχή σε ειρηνευτική δύναμη (ΝΑΤΟ)
    Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 21:54
Αρχικά αποστάλθηκε από protech

Εννοω να παω σαν εποπ...
Πρεπει να κανεις αναφορα, να την εγκρινει ο λοχαγος, ο δκτης ταγματος, ο δκτης ταξχιας κ ο δκτης Β' Σωματος Στρατου... Αν εχεις βυσμα, βαλτο.
Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:06
Ειναι εμπολεμη ζωνη η οχι?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:36
Φυσικά και είναι εμπόλεμη ζώνη. Ακόμη και στο κέντρο της Καμπούλ γίνονται επιθέσεις αυτοκτονίας.

Μη μιλήσουμε για Χέλμαντ, Χεράτ, Κανταχάρ κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:41
Απλα, τα αεροδορομια και γενικα οι στρατιωτικες εγκταστασεις βρισκονται σε απομακρυσμενες περιοχες και φυλλασονται δρακοντια. Επισης η ελληνικη αποστολη δε συμμετχει σε κατεξοχηνν "πολεμικες" επιχειρησεις. Συμμετεχουν ομως κανονικοτατα σε περιπολιες. Οποτε ποιος σου εξσφαλιζει εσενα οτι δε θα σου ερθει καμια αδεσποτη απο εκει που δεν το περιμενεις;
Επιστροφή στην κορυφή
fideas emk Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση fideas emk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 22:58
Σαν μονιμος μπορεις να πας Αφγανισταν σα φανταρος οχι. Φυσικα και ειναι επικινδυνα αλλα εμεις ειμαστε στη σχετικα πολυ λιγοτερο επικινδυνες περιοχες. Κυριως οι αγγλοι στη Χελμαντ βγαζουν τα καστανα απο τη φωτια αλλα εχουν και μεγαλο ποσοστο απωλειων. Εκει δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα γυρισεις. Στην ελληνικη αποστολη θα γυρισεις κατα πασα πιθανοτητα (δεν νομιζω να εχει σκοτωθει ελληνας ακομη και ελπιζω να μη γινει ποτε) εκτος κι αν εισαι εσυ ο πρωτος που θα πεσει.
Εμεις εχουμε ειρηνευτικες αποστολες εκει (γιατρους, μηχανικους) οι οποιοι προστατεθονται απο ειδ δυναμεις. Στην Ε'ΜΚ ειχαμε αρκετους που γυρισανε απο κει. Αξιωματικους, ΕΜΘ κτλ. ΕΠΟΠ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ. Αλλα λογικα μπορουν να πανε.
Όσο για τον 505 που σιχαινεται τον πρασινο μπερε... Τι να πω. Κρατηστε τον μπλε σα τζιτζικες... ! Στις νατοικες μεγαλε κανετε ταξιδακια γιατι ειστε σε καραβακια πανω. Όχι για κανενα αλλο λογο.
Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:16
Δηλαδη αν παω πεζοναυτης εκει τι ιδικοτητα θα εχω... Και τι στολη θα φοραω
Εννοω δεν θελω να ειμαι πχ πεζοναυτης και να ειμαι μηχανικος η γιατρος η κατι τετοιο θελω να κανω περιπολια κανονικα με οπλο...

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:37

Δηλαδη αν παω πεζοναυτης εκει τι ιδικοτητα θα εχω... Και τι στολη θα φοραω
Εννοω δεν θελω να ειμαι πχ πεζοναυτης και να ειμαι μηχανικος η γιατρος η κατι τετοιο θελω να κανω περιπολια κανονικα με οπλο...

1) Για ειδικότητές δεν ξέρω. Στολή παραλλαγής Ελληνικού Στρατού θα φοράς μαζί με κράνος και αλεξίσφαιρο.

2) Συγγνώμη, νομίζεις είναι κάτι απλό η περιπολία σε τέτοιες περιοχές; Έχεις σκεφτεί τις πιθανότητες να σκοτωθείς; Και δεν κάνεις πεζή περιπολία αλλά νομίζω περιπολία με όχημα VBL.
Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:40
Ναι φιλε νασσο τις εχω σκεφτει και θελω να παω επισης γι αυτο υπαρχουν τα οπλα

αν θες πες μου και αλλα πραγματα για εκει γιατι βλεπω το κατεχεις το θεμα, επισης θελω να σε ρωτησω στο κοσοβο τι παιζει... Εννοω τα ιδια οπως αφγανισταν;
Επιστροφή στην κορυφή
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:41
Σταματηστε να βλεπετε ταινιες με το Ραμπο, που καθαριζει με το οπλο και τον γεμιστηρα που δεν τελειωνουν ποτε οι σφαιρες...
Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:45
Φιλαρακι δεν βλεπω ταινιες ραμπο γιατι ειναι ανουσιες ισως να βλεπεις εσυ και επισης θελω να παω εκει επειδη ειναι ενας γνωστος μου αυτα φιλικα. Αν εχεις να πεις κατι για να βοηθησεις καλος αλλιως αστο
Επιστροφή στην κορυφή
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:47
Μικρε, γιατι μικρος εισαι σιγουρα ηλικιακα, εχεις παει στρατιωτης;
Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:52
Φιλαρακι μου οχι και δεν ειμαι μικρος... Ειμαι 22 ο αδερφος μου ηταν στο νατο το 2001-2 και θελω να παω και εγω καπου εκει αυτα παντα φιλικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:54
Απο μενα εισαι σιγουρα πιο μικρος. Δε μου απαντησες ομως σε αυτο που σε ρωτησα. Και εγω φιλικα στα γραφω ολα αυτα
Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:55
Στρατιωτης οχι δεν εχω παει
Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:56
Εγω θα κανω τα χαρτια μου για εποπ και δεν θελω να καθομαι και να ειμαι με την σφουγκαριστρα στο χερι αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:56

Φιλαρακι δεν βλεπω ταινιες ραμπο γιατι ειναι ανουσιες ισως να βλεπεις εσυ και επισης θελω να παω εκει επειδη ειναι ενας γνωστος μου αυτα φιλικα. Αν εχεις να πεις κατι για να βοηθησεις καλος αλλιως αστο

Καλό θα ήταν protech να ζητήσεις συγγνώμη γιατί ο Βελερεφοντης είναι τουλάχιστον 8 χρόνια ΕΠΟΠ και ξέρει πολλά παραπάνω.

Η ζωή σε τέτοιες αποστολές ΔΕΝ είναι εύκολη και είναι επικίνδυνη. Για ρώτα τον γνωστό σου για την επίθεση εναντίον ενός Γερμανικού Κομβόϊ που παρόλίγον να στοιχήσει τη ζωή σε 2 Έλληνες στρατιώτες όταν χτυπήθηκε και το VBL που προπορευόταν.

Για ρώτα τον για τις επιθέσεις αυτοκτονίας που γίνονται μέρα μεσημέρι ακόμη και στη Πράσινη Ζώνη.

Και εκεί τι νομίζεις θα κανεις; Για διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα του Antonis21 που ήταν εκεί ώς ΕΠΟΠ του ΤΕΝΞ (Εξουδετέρωση Ναρκών).

Επιστροφή στην κορυφή
protech Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση protech Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:58
Αυτο ειναι το προβλημα οτι δεν μου λεει δεν θελει να συζυταει γιάυτα οπως επισης και ο αδερφος μου. Μου λενε πηγαινε και θα δεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 00:01

Ναι φιλε νασσο τις εχω σκεφτει και θελω να παω επισης γι αυτο υπαρχουν τα οπλα

αν θες πες μου και αλλα πραγματα για εκει γιατι βλεπω το κατεχεις το θεμα, επισης θελω να σε ρωτησω στο κοσοβο τι παιζει... Εννοω τα ιδια οπως αφγανισταν;
Στο κοσοβο ειναι πολυ καλυτερα φιλε μου. Πολυ σκοπια κρυο και χιονι πολυ. Ασε που τωρα σκεφτονται να τους γυρισουν πισω ουτε 2 μηνες καθησανε πανω
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 6>