Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Θητεία στο Υγειονομικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 171819
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Gipap_93 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Δεκεμβρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Gipap_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Θητεία στο Υγειονομικό
    Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 02:12
Μπαινω 16/1 υγειονομικο (ειμαι νοσηλευτης ΤΕΙ) και παρουσιαζομαι Θηβα στο πυροβολικο. Η αληθεια ειναι οτι πιστευα πως θα με στειλουν Αυλωνα γιατι γνωστους μου περσι εκει τους καλεσαν. Τωρα για να εχω τυχη να μπω σε κανενα ιατρειο στρατοπεδου κτλ κι οχι απαραιτητα σε νοσοκομειο πρεπει να κανω κατι; Να εχω πτυχιο και αδεια ασκησεως επαγγελματος μαζι μου μπας και κανω τιποτα η δεν εχω ελπιδες;
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 23:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Gipap_93

Μπαινω 16/1 υγειονομικο (ειμαι νοσηλευτης ΤΕΙ) και παρουσιαζομαι Θηβα στο πυροβολικο. Η αληθεια ειναι οτι πιστευα πως θα με στειλουν Αυλωνα γιατι γνωστους μου περσι εκει τους καλεσαν. Τωρα για να εχω τυχη να μπω σε κανενα ιατρειο στρατοπεδου κτλ κι οχι απαραιτητα σε νοσοκομειο πρεπει να κανω κατι; Να εχω πτυχιο και αδεια ασκησεως επαγγελματος μαζι μου μπας και κανω τιποτα η δεν εχω ελπιδες;

Δεν εχεις. Μονο τους γιατρους κρατανε στα ιατρεια με πτυχιο ιατρικης ουτε καν τελιοφοιτους. Μετα στην Μοναδα σου θα παρεις ειδικοτητα νοσηλευτη αλλα τωρα θα κανεις ολη την βασικη εκπαιδευση κανονικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Gipap_93 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Δεκεμβρίου/2016
  Παράθεση Gipap_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 03:35
Ναι για μετα κυριως μιλησα! Για την εκπαιδευση γνωριζω οτι θα γινει κανονικα. Αν και απο οτι πληροφορηθηκα σημερα απο γνωστο που μπηκε πυροβολικο στη θηβα με ΣΤ ΕΣΣΟ μου ειπε πως μαλλον θα μπω σαν βοηθος γιατρου με τη μια γιατι τους ρωταγανε απο τη πρωτη μερα για τα ποστα που θελουν. Η μου λεει θα σε χωσουν σε καποιο γραφειο. Τωρα δε ξερω τι ισχυει. Αλλα για να το λεει ο νεος κατι θα ειδε στο συγκεκριμενο στρατοπεδο. Ευχομαι να πανε ολα καλα ! Το αγχος καμποσο.
Επιστροφή στην κορυφή
PolitisTouKosmou Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Δεκεμβρίου/2016
  Παράθεση PolitisTouKosmou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:21
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχετε με υγεία. Είμαι 21 ετών, έσπασα την αναβολή που είχα πάρει λόγω μιας σχολής που είχα πάει (πτυχίο δεν πήρα τα παράτησα) και μου ήρθε η κατάταξη. Παρουσιάζομαι 16/1/2017 Αυλώνα, στρατό ξηράς ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ. Μόλις έμαθα για υγειονομικό στο στρατό δεν ήξερα τι είναι ακριβώς αυτό και ρωτούσα φίλους και γνωστούς Για να μάθω. Και όλοι μου είπαν είναι πολύ καλά εκεί και ότι άλλοι παρακαλάνε να πάνε. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Ως μη πτυχιούχος και λιγάκι άσχετος σε αυτόν τον τομέα θα μπορούσα μετα τη βασική εκπαίδευση και την ορκωμοσία να πάρω μετάθεση είτε στο υγειονομικό σε στρατόπεδο, είτε σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο; Εννοώ δηλαδή θα μπορώ να ανταπεξέλθω δεν ξέρω τι υπηρεσίες και αρμοδιότητες έχει εκει ακριβώς.

2) Πέραν από αυτά έχω ένα πρόβλημα υγείας ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΟ, θα βοηθούσε αυτό στο να έμπαινα τελικά εκεί, η να είχα κάποια καλύτερη μεταχείρηση γενικά κατά τη θητεία μου.

ΥΓ: Όποιος έχει κάποια ανάλογη εμπειρία ή κάποιο γνωστό του με παρόμοιο θέμα παρακαλώ ας μου δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
TzekosDr Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TzekosDr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 22:38
Καλησπέρα!
Έκοψα την αναβολή τον Αυγουστο και κατέθεσα το πτυχίο μου στο ΚΕΠ. Έχω τελειώσει Διασωστης - Πλήρωμα Ασθενοφόρου δηλαδη επείγουσα προνοσοκομειακη ιατρική και αντιμετώπιση πολυτραυματία Στο ΙΕΚ ΕΚΑΒ θεσσαλονικης. Προχθές είδα ότι παρουσιάζομαι 16/1/2017 Αυλώνα, στρατό ξηράς ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ.

Η ειδικότητα μου στο στρατό θα είναι τραυματιοφορεας με πτυχίο; Εγώ τον τραυματιοφορεα ξέρω αυτόν που πάει έναν πάσχοντα από το ακτινολογικό στο παθολογικό.
Τι είναι ο τραυματιοφορεας στο στρατό;
Κάτι πάνω στην διάσωση υπάρχει; Ευχαριστώ και καλές γιορτές
Επιστροφή στην κορυφή
al Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2017
  Παράθεση al Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2017 ώρα 17:01
Καλησπερα καλη χρονια να εχουμε!
Παρουσιαζομαι Καλαματα και εχω επιλεγει για υγειονομικο οπλιτης. Αν γνωριζει καποιος θα ηθελα να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω:
  1. Το πτυχιο μου δεν εχει καμια σχεση με αυτο εχω τελειωσει διοικηση επιχειρησεων. Θα με κρατησουν στο υγειονομικο η θα με πεταξουν σε καποιο αλλο τμημα ;
  2. Σαν οπλιτης υγειονομικου ποιες θα ειναι οι αρμοδιοτητες μου τι ακριβως θα κανω ;
  3. Ποιες ειναι οι μοναδες μεταθεσης για υγειονομικο ; Ειμαι απο αθηνα και κανω 3μηνο δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos Chatzoglou Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Nikos Chatzoglou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2017 ώρα 10:47
Μπορεί να σε κρατήσουν Υγειονομικό, μπορεί να σε πάνε κι αλλού (από τη στιγμή που όλη κι όλη ηθητεία σου θα είναι 3 μήνες, ελάχιστη σημασία έχει).
Σαν ΣΤΡ (ΥΓ) το τι θα κάνεις εξαρτάται και από την ειδικότητα που θα σου δώσουν αλλά και από το που θα είσαι πχ είναι τελείως άλλο πράγμα να είσαι σε ένα ΚΙΧΝΕ και τελείως άλλο να είσαι σε ένα λόχο διοίκησης. Όπως είπα και πιο πάνω είναι τόσο λίγος ο χρόνος που δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί τίποτα!
Επιστροφή στην κορυφή
Mania Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mania Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:27
Γεια σας έχω τελειώσει νοσηλευτική θα μπορουσα να μπω σαν οψμ έχω κάνει κάποια σεμινάρια πάνω στην ψυχολογία ευχαριστώ!!
Επιστροφή στην κορυφή
Πέτρος Κ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πέτρος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 11:28
Μπήκα νοσοκόμος τραυματιοφορέας στο 401 ! Σε 4 μερες μπαίνω ! Θέλω να μ πείτε εμπειρίες αν καποιος εχει παει και πως θα περάσω στο πάνω κατω,(δεν ειμαι βισματιας) ειμαι απλα κατεξερεση και ειμαι φοιτητης απο τει νοσηλευτικης και εχω τελειωσει και επαλ χδδ αυτα δεν εχω τελειωσει το τει ομως
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 23:23
Αρχικά αποστάλθηκε από Πέτρος Κ

Μπήκα νοσοκόμος τραυματιοφορέας στο 401 ! Σε 4 μερες μπαίνω ! Θέλω να μ πείτε εμπειρίες αν καποιος εχει παει και πως θα περάσω στο πάνω κατω,(δεν ειμαι βισματιας) ειμαι απλα κατεξερεση και ειμαι φοιτητης απο τει νοσηλευτικης και εχω τελειωσει και επαλ χδδ αυτα δεν εχω τελειωσει το τει ομως

Χωρίς βύσμα καλή δύναμη...
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Μ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΔΗΜΗΤΡΗΣ Μ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 01:11
Τελειωνω ιεκ βοηθου εργοθεραπειας θα ηθελα υγειονομικο. μπορουν να σε επιλεξουν καταθετοντας τη βεβαιωση σπουδων του ιεκ η χρειαζετε οποσδηποτε πιστοποιηση; γνωριζετε να μου πειτε;
Επιστροφή στην κορυφή

Παράθεση Nikos Chatzoglou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 18:33
Κατέθεσε τη βεβαίωση στους στρατολόγους στο κέντρο που θα είσαι και μπορεί να σε πάνε Υγειονομικό.
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 19:14
Χλωμό να τοποθετηθεί στο υγειονομικό σώμα.
Επιστροφή στην κορυφή

Παράθεση Nikos Chatzoglou Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 21:07
Ξέρω άτομο από ιεκ φυσιοθεραπείας που τον πήγαν, οπότε ας δώσει το χαρτί και βλέπει.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 171819
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.