Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 19>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

ρ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΜΑ - Σχολή Μηχανικών Αεροσκαφών
    Αποστολή: 19/Απριλίου/2010 ώρα 19:54

Η εδρα της σχολης ειναι Αθηνα, μεταθεσεις θα παρεις αρκετες αλλα σε λελογισμενα πλαισια, οταν θα σαι υποσμηναγος εως επισμηναγος θα πηγαινεις συνεχεια εξω για σπουδες και σχολεια, μεχρι κ για 4 χρονια

μοναδες η ΠΑ εχει σε ολη την Ελλαδα, καθε λογικα 4 χρονια θα παιρνεις μεταθεση, αλλα δεν υπαρχει κατι στανταρ, πχ αν πας στα φ16 στο βολο αξιωματικος γραμμης θα κατσεις εκει αρκετα χρονια ισως μεχρι και το βαθμο του σμηναγου, η αν παρεις ειδικοτητα εγκαταστασεων θα εισαι κατα κυριο λογο Αθηνα και αν δηλωσεις και να σπουδασεις στο πολυτεχνειο θα σαι σχεδον παντα Αθηνα
Αν παρεις παλι ειδικοτητα ηλεκτρονικων μπορει να πας παντου, γενικα αυτα που σου λεω ειναι ενδεικτικα δεν ειναι τιποτα σιγουρο, παντως επειδη αυτοι απο ΣΜΑ ειναι αξιωματικοι μετα απο καμια 15αρια χρονια πανε οπου θελουν, ειναι το πιο χαλαρο σωμα η αεροπορια ουτε τυπικουρες κτλ κτλ, μονο στη σχολη
Επιστροφή στην κορυφή
giorgos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση giorgos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2010 ώρα 20:36
Α μάλιστα. Και στο τέλος που λες "μόνο στη σχολή" εννοεις ότι εκεί είναι μόνο ζόρικα; Πάντως πιστεύω ότι όποιος είναι προετοιμασμένος να ακολουθήσει έναν στρατιωτικό τρόπο ζωής δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
ρ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2010 ώρα 03:44

Ε στη σχολη εχει τρεξιμο, προσκλητηρια τα κλασσικα στρατιωτικα εντος λελογισμενων οριων. Καμια σχεση με ευελπιδων.

Επιστροφή στην κορυφή
mitsos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mitsos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2010 ώρα 18:02
Γειά σας παιδιά!
Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας Τι είναι καλύτερο να δηλώσω πρώτη τη ΣΜΑ και μετά τη νέα σχολή ελεγκτών αεράμυνας αν βέβαια πιάσω τα μόρια; Πείτε μου ότι πιστεύετε.
Επιστροφή στην κορυφή
ρ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2010 ώρα 18:55

ΣΜΑ ασυζητητι, το προγραμμα σπουδων των ελεγκτων αεραμυνας ειναι απαραδεκτο κατα την αποψη μου και δεν ανταπεξερχεται στο προγραμμα ενος συγχρονου ανωτατου ιδρυματος

Απο τη ΣΜΑ μετα απο 2 χρονια φοιτηση σε πολυτεχνειο γινεσαι κανονικος μηχανικος και αυτο ειναι καλο και για τον εαυτο σου και για την αεροπορια...
Επιστροφή στην κορυφή
mitsos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση mitsos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2010 ώρα 19:31

Δηλαδή τι ακριβώς εννοείς για το πρόγραμμα σπουδών; Δύσκολα μαθήματα και ακατάλληλο προσωπικό;

Επιστροφή στην κορυφή
διμιτρις Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση διμιτρις Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2010 ώρα 13:50
Στη σχολη εισαι 4 χρονια εσωκληστος, επισης η ΣΜΑ θελει αρκετα μεγαλο βαθμο για να μπεις αλλα μετα απο λιγα χρονια απο οταν βγεις απο τη σχολη καθεσε σε γραφειο και διαταζεις αλλα και διαταζεσε. Το καλο με την σμα ειναι οτι δεν ψαχνεις για δουλεια, αλλα αμεσως δουλευεις και ο μισθος πεφτει σιγουρα .ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΑΤΕ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΣΑς ΟΠΟΙΟς ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή
r Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση r Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2010 ώρα 15:51
Κανεις δε διαταζει στην τεχνικη βαση της ΠΑ η δουλεια γινεται σε φιλικο επιπεδο και κλιμα συνεργασιας ο σκοπος ειναι να ειναι τα μεσα της ΠΑ διαθεσιμα και ασφαλη κατα το μεγιστο και χρειαζεται γνωση επιστημη διαβασμα κουραση συνεργασια
Μια μοιρα εχει περιπου 100 τεχνικους 10 απο ΣΜΑ,70 απο ΣΤΥΑ και 20 ΕΠΟΠ περιπου, αυτοι απο τη ΣΜΑ ειναι τεχνικοι προισταμενοι και ελεγχουν τυποποιουν αξιολογουν οργανωνουν τη συντηρηση, οι απο ΣΤΥΑ τεχνικοι ειναι η επιθεωρητες εργασιων η εκτελεστες αναλογα το βαθμο και την εμπειρια και οι ΕΠΟΠ ειναι συνηθως αποφοιτοι πχ σχοληΙΕΚ ΩΜΕΓΑ τεχνικοι αεροσκαφων και ειναι συνηθως υπολογοι, ελασματουργοι, τεχνιτες σκευων κτλ κτλ
Επιστροφή στην κορυφή
Cpt.Tsakalof Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 13/Απριλίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Cpt.Tsakalof Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2010 ώρα 16:11
Θα συμφωνήσω με τον r με την διαφορά ότι οι ΣΜΑτζήδες είναι στην αρχή για 1,5 μήνα περίπου έξω. Μετά είναι μεσα στην χαρτούρα. Θα διαφωνήσω για τους ΕΠΟΠ για τους οποίους πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν είναι καν αυτό που είπες (τεχνικοί αεροσκαφών κτλ.), αλλά απλοί υπόλογοι, δηλαδή πολύ λίγοι έχουν τις γνώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
felicita Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση felicita Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2010 ώρα 11:52

Καλημέρα παιδιά...

έχω τελειώσει Πληροφορική σε Πανεπιστήμιο και ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να δώσω ξανά πανελλήνιες για μαι στρατιωτική σχολή γιατί με ενδιαφέρει πολύ η αποκατάσταση. Είμαι ανάμεσα στη ΣΥΔ, στη ΣΤΥΑ, στη ΣΜΑ και στη σχολή αξιωματικών ΕΛΑΣ. Ποια είναι η γνώμη σας; Ποια αξίζει τον κόπο περισσότερο; Και σε περίπτωση που είμαι παντρεμένη με αξιωματικό της ΕΛΑΣ γλιτώνω τις μεταθέσεις και πάω όπου πάει εκείνος ή όχι; Είμαι 23 χρονών...
Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Επιστροφή στην κορυφή
TheWickerMan Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Ιουνίου/2010
  Παράθεση TheWickerMan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 00:04
Παιδια επειδη εχω μπερδευτει με ολα αυτα... Ειμαι στο σημειο που πρεπει να επιλεξω αν τελικα θα δηλωσω σαν πρωτη επιλογη την ΣΜΑ η το μηχανολογικο τμημα πολυτεχνειου... Κατα την γνωμη σας τι θα ηταν καλυτερα να δηλωσω; Να τονιστει οτι εχω τρελα με τα αεροσκαφη και θελω να ασχλοληθω με το αεροπλανο αυτα καθε αυτο και οχι με χαρτουρα...
Επιστροφή στην κορυφή
παπακι Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 05/Μαΐου/2010
  Παράθεση παπακι Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 00:19
Εχεις δηλωσει υποψηφιοτητα απο πριν για στρατιωτικες σχολες. Κοιτα. Μου φαινεται πως οτι και να δηλωσεις οι στρατιωτικες σχολες εχουν την μεγιστη προτεραιοτητα στο μηχανογραφικο. Και κατι αλλο, αν βγαλεις σμα μπορεις μετα να πας και πανεπιστημιο. Το αντιθετο δεν γινεται ακομη στην Ελλαδα. Οποτε δαγκωτο ΣΜΑ!
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση TheWickerMan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 01:12
Ειναι η μοναδικη στρατιωτικη σχολη στην οποια εχω δηλωσει υποψηφιοτητα... Το να τελειωσω ομως την ΣΜΑ και μετα να παω πολυτεχνειο δεν θεωρω πως ειναι υλοποιησιμο... Εαν τελειωσω οντως την σχολη δεν θα ξαναμπω στην διαδικασια να σπουδασω επιπεον χρονια... Απλα θα συνεχισω ακολουθωντας στρατιωτικη καριερα γεγονος που δεν με ενθουσιαζει δεδομενου οτι δεν θα εχω αμεση επαφη με το αντικειμενο σπουδων μου... Απο την αλλη το να παω στο πολυτεχνειο ενω ακομη φοιτω και εν τελει να κανω μεταπτυχιακα και να παρατησω τον στρατο βλεποντας οτι τα χρηματα ειναι περισσοτερα εξω οπως αναφερθηκε σε προηγουμενη απαντηση στο θεμα (αν και το εχω ακουσει απο διαφορα στοματα). Μου λεει ξεκαθαρα να μην παω στην ΣΜΑ. Εφοσον εν τελει οι επιλογες θα ειναι περισσοτερες εκτος στρατου... Επιπλεον δεν θα φορτωθω τα 4 χρονια της σχολης... Απο την αλλη βεβαια η βεβαιοτητα του μισθου ειναι πλεονεκτημα το οποιο αντισταθμιζεται για μενα απο το αντικειμενο εργασιας...
Επιστροφή στην κορυφή
ρ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουνίου/2010 ώρα 05:51
Εχεις αμεση επαφη με το αντικειμενο σπουδων οργανωνεις ελεγχεις τυποποιηεις κανεις ποιοτικο ελεγχο της παραγωγης και διοικησης της συντηρησης των αεροσκαφων, ακομη και να μη κανεις μεταπτυχιακα που ετσι και αλλιως θα σε προτεινουν, τα σχολεια που θα περασεις αναγκαστικα θα πλησιαζουν τα 3μιση + χρονια, πχ σχολεια οπλικων συστηματων, δικτυα, Η/Υ προγραμματισμος, ρανταρ, μικροκυματα, δορυφορικα, ηλεκτρονικος πολεμος, διοικηση και 1002 αλλα...
Απο τη ΣΜΑ δε κανεις στρατιωτικη καριερα με την κυριολεκτικη εννοια της λεξης
Επιστροφή στην κορυφή
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση TheWickerMan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 18:20
Δεν παιζεις ομως και στην ακτηγορια των στρατιωτικων γιατρων που ειναι προτιστως γιατροι και μετα στρατιωτικοι εφοσον ειναι κανονικοι γιατροι (σε νοσοκομειο) και εχουν απλα βαθμο... Στην Ελλαδα λογω ελλειψης ερευνας ενας ΣΜατζης ειναι πρωτα στρατιωτικος και μετα μηχανικος Με ειδικευση στα αεροσκαφη η οποια περιοριζεται στα να λεει... Καντε αυτο αυτο και αυτο... Ειμαι σε τεραστιο διλημμα πραγματικα...
Επιστροφή στην κορυφή
ρ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 20:01
Ο στρατιωτικος γιατρος ειναι πολυ πιο μαχιμος απο το ΣΜΑτζη, ο ΣΜΑτζης δε παει στον πολεμο, ο γιατρος παει, υπαρχει χειρουργος μαχης και κινητο χειρουργιο, μοναδες ατομικου ραδιολογικου και βιολογικου πολεμου που απαρτιζονται απο χημικους αξιωματικους και γιατρους αξιωματικους, υπαρχουν γιατροι σε μοναδες κανονικα και οχι μονο σε νοσοκομεια, υπαρχουν ελληνες γιατροι αξιωματικοι στο Αφγανισταν.
υπαρχουν γιατροι που πετανε μαχητικα και ειναι γιατροι μοιρας (ιπταμενοι γιατροι)
Ο ΣΜΑτζης δε κινδυνευει ποτε, παντα στο γραφειο του η στο υποστεγο της ΜΣΑ
Η ΣΜΑ δεν ειναι καμια υπερτρομερη σχολη αυτοι ομως που την τελειωνουν ειναι εξαιρετικοι μαθητες και συνεχιζουν με τρομερες σπουδες, παρα πολλοι απο αυτους ειναι στην ερευνα με διδακτορικα κτλ και πολυ πιο πολλες σπουδες απο γιατρους.
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Μαΐου/2010
  Παράθεση ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 20:57
Αρχικά αποστάλθηκε από ρ

Ο στρατιωτικος γιατρος ειναι πολυ πιο μαχιμος απο το ΣΜΑτζη, ο ΣΜΑτζης δε παει στον πολεμο, ο γιατρος παει, υπαρχει χειρουργος μαχης και κινητο χειρουργιο, μοναδες ατομικου ραδιολογικου και βιολογικου πολεμου που απαρτιζονται απο χημικους αξιωματικους και γιατρους αξιωματικους, υπαρχουν γιατροι σε μοναδες κανονικα και οχι μονο σε νοσοκομεια, υπαρχουν ελληνες γιατροι αξιωματικοι στο Αφγανισταν.
υπαρχουν γιατροι που πετανε μαχητικα και ειναι γιατροι μοιρας (ιπταμενοι γιατροι)
Ο ΣΜΑτζης δε κινδυνευει ποτε, παντα στο γραφειο του η στο υποστεγο της ΜΣΑ
Η ΣΜΑ δεν ειναι καμια υπερτρομερη σχολη αυτοι ομως που την τελειωνουν ειναι εξαιρετικοι μαθητες και συνεχιζουν με τρομερες σπουδες, παρα πολλοι απο αυτους ειναι στην ερευνα με διδακτορικα κτλ και πολυ πιο πολλες σπουδες απο γιατρους.
συμφωνω... Εξαλλου τα ιδια πραγματα μαθαινουν οι ιατροι στο απθ... Ενω στη σμα... Εχει ενα κυρος.
το υποστεγο της ΜΣΑ τι ειναι;
Επιστροφή στην κορυφή
ρ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 22:01
Μοιρα συντηρησης αερος =ΜΣΑ
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 19>