Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8910
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)
    Αποστολή: 21/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 10:26
Σύμφωνα με το τρέχον τεύχος του περιοδικού Δούρειος Ίππος, μεταξύ των διαφόρων άλλων νέων υλικών που απέκτησε τα τελευταία χρόνια η ΔΥΚ, συμπεριλαμβάνονται και δικύαλες ΔΝΟ τύπου PVS-15 καθώς και υποαραβίδες τύπου Mk.18 Mod.0 μετά των παρελκομένων τους (σιγαστήρες, φακοί, σκοπευτικά λέιζερ, μεγεθυντές κλπ.), που παραχωρήθηκαν από τα αμερικανικά πλεονάσματα.

Η πρώτη δημόσια εμφάνιση στελεχών της ΔΥΚ με τα νέα αυτά όπλα έλαβε χώρα στο πρόσφατο airshow «Athens Flying Week 20015».

E-amyna.com
Mk.18 Mod.0

Επιστροφή στην κορυφή
tourkofagos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2015
  Παράθεση tourkofagos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 18:32
Ωραια ολα αυτα που λετε για τις σφαιρες αλλα εγω ρωταω συγκεκριμενα για μοντελο πιστολιου γιατι η ομαδα μου στο airsoft φτιαχνει εμφανιση 'Ελληνα καταδρομεα' και επειδη ειμαστε mil-sim ομαδα τα θελουμε ολα οπως ειναι στην πραγματικοτητα... Αν κι αυτη την στιγμη υπηρετω σαν καταδρομεας, δεν εχω ριξει ακομα ουτε εχω δει πιστολι... Και το θεμα ειναι οτι εχουμε ριξει με παρα πολλα οπλα ως τωρα αλλα απο πιστολι τιποτα... Τι να πω ειμαι λιγο καιρο εκει οποτε μπορει και να δω κατι στο μελλον...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 19:04
Glock 17 και 19, υπάρχουν και κάποια Μ1911 και USP.
Επιστροφή στην κορυφή
AtomicYeti Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 03/Ιουνίου/2015
  Παράθεση AtomicYeti Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 06:11
Αρχικά αποστάλθηκε από tourkofagos

Ωραια ολα αυτα που λετε για τις σφαιρες αλλα εγω ρωταω συγκεκριμενα για μοντελο πιστολιου γιατι η ομαδα μου στο airsoft φτιαχνει εμφανιση 'Ελληνα καταδρομεα' και επειδη ειμαστε mil-sim ομαδα τα θελουμε ολα οπως ειναι στην πραγματικοτητα... Αν κι αυτη την στιγμη υπηρετω σαν καταδρομεας, δεν εχω ριξει ακομα ουτε εχω δει πιστολι... Και το θεμα ειναι οτι εχουμε ριξει με παρα πολλα οπλα ως τωρα αλλα απο πιστολι τιποτα... Τι να πω ειμαι λιγο καιρο εκει οποτε μπορει και να δω κατι στο μελλον...

Ok, δεν κατάλαβα τότε τι ρώταγες, απλά μου κάνει λίγο εντύπωση που υπηρετείς σαν καταδρομέας και δεν έχεις δει πιστόλι ακόμα! !
Δεν είναι και τρομερό βέβαια, μιας που και εγώ όταν υπηρετούσα έπρεπε να κάνω βολές με 45άρι, και πρώτη φορά το είδα εκτός στρατού.
Και στο αγαθονήσι που πήγα, ήταν και ένας αστυνόμος που έκανε υπηρεσία και έριξα 5 σφαίρες με ένα glock 9 χιλιοστών που είχε, χωρίς να προβλέπεται.

ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Επιστροφή στην κορυφή
tourkofagos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2015
  Παράθεση tourkofagos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 11:37
Είμαι 341 και είμαστε μόλις 10 μέρες στην μονάδα... αν και πήγαμε για βολές (14 ώρες ασταμάτητα ρίχναμε) δεν έτυχε... και για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω δεν έχω δει και δεν έχω ρίξει με πιστόλι, εννοούμε πάντα στον στρατό... όχι τίποτα άλλο παρά είμαι Κρητικός και τα όπλα τα έχουμε καμάρι... στο θέμα μας τώρα, με το 45αρι που λες, να φανταστώ εννοείς colt m1911a1 σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
AtomicYeti Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 03/Ιουνίου/2015
  Παράθεση AtomicYeti Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:03
Αμα είσαι Κρητικός, είσαι μιά χαρά, αν ήμουν Κρητικός, θα είχα οπλοστάσιο.
Για τον στρατό πάντα μιλάω και εγώ, εκτός στρατού έχω κάνει περισσότερες βολές απ' ότι εντός.

Σωστά, για το 1911 μιλάμε, μιας που αυτό έχει και ο στρατός.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Επιστροφή στην κορυφή
greenalexyo Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση greenalexyo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2017 ώρα 18:06
Δεν βρηκα παρομοιο θεμα...

Θελω να ρωτησω τι προτασεις υπαρχουν για "προβλεπομενα" γιλεκα μαχης.
Αυτα που εχουν οι εδ ειναι απαισια. Και του πεζικου ακομα χειροτερα.
Μου προτειναν να παρω plate carrier cpc. Εσεις τι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2017 ώρα 18:41
Chest rig για να μπορείς να κουβαλάς και σακίδιο.
Επιστροφή στην κορυφή
_KOURSAROS_ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 04/Μαΐου/2010
  Παράθεση _KOURSAROS_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2017 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από greenalexyo

Δεν βρηκα παρομοιο θεμα...

Θελω να ρωτησω τι προτασεις υπαρχουν για "προβλεπομενα" γιλεκα μαχης.
Αυτα που εχουν οι εδ ειναι απαισια. Και του πεζικου ακομα χειροτερα.
Μου προτειναν να παρω plate carrier cpc. Εσεις τι λετε;

Κρατά αυτό που σε χρέωσαν, παπάτζα νίντζα όλα αυτά.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Επιστροφή στην κορυφή
greenalexyo Δες τη Λίστα

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση greenalexyo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2017 ώρα 22:53
Όταν ήμουν φαντάρος δεν σκεφτόμουν καν να πάρω άλλη. Τώρα το έχω σίγουρο. Όποιος έχει να προτείνει κάτι , ευπρόσδεκτος :)

Επιστροφή στην κορυφή
jimis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jimis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2019 ώρα 00:18
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Για ποίο λές; Του Σουηδικού τύπου ή το άλλο που είναι αντιγραφή του Αμερικανικού LBV, γνωστό και ώς "τύπου ΕΤΑ";

Σουηδικού τύπου

Τύπου ΕΤΑ

τι στολη ειναι αυτη;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2019 ώρα 02:40
Antipyrik;h αεροπορικού τύπου με υλικό NOMEX.
Επιστροφή στην κορυφή
jimis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jimis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2019 ώρα 11:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Antipyrik;h αεροπορικού τύπου με υλικό NOMEX.

προβλεπεται τετοια παραλλαγη στις ειδικες δυναμεις;
τι παραλλαγες χρησιμοποιυν στις ειδκες δυναμεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2019 ώρα 11:23
Δημήτρη, στο Google υπάρχει υπερπληθώρα πληροφοριών για τις Ελληνικές Ειδικές Δυνάμεις.
Επιστροφή στην κορυφή
jimis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jimis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2019 ώρα 16:35
παραλλαγή ερήμου με την multicam είναι ίδιες;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 8910
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.