Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 10>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
udt71 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 24/Δεκεμβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση udt71 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εξοπλισμός Ειδικών Δυνάμεων (ιματισμός, όπλα κλπ.)
    Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2010 ώρα 02:05
Και κάτι τελευταίο.
Δεν νομίζω ότι η Δ. Υ. Κ. Έχει να ζηλέψει κάτι απο άλλες μονάδες ειδικών δυνάμεων σε εξοπλισμό. Π. Χ.Navy Seals,SBS,Shayetet 13.
Για Ελληνικές μονάδες ειδικών δυνάμεων δεν το συζητάω όταν η Μ. Υ. Κ. Το 1970 ειχε Μ16 ...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2010 ώρα 08:12
Αρχικά αποστάλθηκε από udt71

Και κάτι τελευταίο.
Δεν νομίζω ότι η Δ. Υ. Κ. Έχει να ζηλέψει κάτι απο άλλες μονάδες ειδικών δυνάμεων σε εξοπλισμό. Π. Χ.Navy Seals,SBS,Shayetet 13.
Για Ελληνικές μονάδες ειδικών δυνάμεων δεν το συζητάω όταν η Μ. Υ. Κ. Το 1970 ειχε Μ16 ...

Εμείς από άλλα Όπλα, πλην Ειδικών Δυνάμεων, έχουμε να ζηλέψουμε όμως.

Ας έβαζαν έστω ένα Aimpoint ή EOTech με βάση Picatinny/Weaver (see through πάντα) στα G3, και έναν αορτήρα 3 σημείων.
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΟΚ soldier Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 11/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση ΛΟΚ soldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 04:05
Σωστός ο Nassos. Στην Αμερική, είτε πεζικό είτε ειδικές δυνάμεις, όλοι έχουν καινούρια όπλα. Είδα σε φωτο Αμερικάνικό Πεζικό και είχε Μ16 τυφέκια. Εδώ Μ16 έχουν μόνο οι ειδικές δυνάμεις, κατ 'εμε λάθος, γιατί στον πόλεμο όλοι πολεμάνε, όχι μόνο οι ειδικές δυνάμεις.
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΟΚ soldier Δες τη Λίστα

Παράθεση ΛΟΚ soldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 04:08
Nasso να ρωτήσω εσένα που τα μελετάς: Στην Ελλάδα έχει κάποια μονάδα ειδικών δυνάμεων το XM177E1;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 04:47
Αρχικά αποστάλθηκε από ΛΟΚ soldier

Σωστός ο Nassos. Στην Αμερική, είτε πεζικό είτε ειδικές δυνάμεις, όλοι έχουν καινούρια όπλα. Είδα σε φωτο Αμερικάνικό Πεζικό και είχε Μ16 τυφέκια. Εδώ Μ16 έχουν μόνο οι ειδικές δυνάμεις, κατ 'εμε λάθος, γιατί στον πόλεμο όλοι πολεμάνε, όχι μόνο οι ειδικές δυνάμεις.

Καινούργια δεν είναι, και μην ξεχνάς ότι οι Αμερικανοί τα έχουν εδώ και 40 χρόνια.

Το G3 μπήκε σε υπηρεσία μετά το 1980. Μέχρι τότε είχαμε, πλην Καταδρομών, τα M1 Garand.

Μια χαρά είναι το G3, απλώς θέλει μερικές αλλαγές, όπως τοποθέτηση ενός σκοπευτικού (προτιμώ το EOTech από το Aimpoint), έναν αορτήρα 3 σημείων και ράγα RAS.

Κάτι σαν παρακάτων που έχουν οι Κύπριοι Καταδρομείς (πλην του IR Illuminator) (φωτογραφία από flanker7/ΛΕΦΕΔ) .

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μοντέλο που ρωτάς.

Επιστροφή στην κορυφή
ΛΟΚ soldier Δες τη Λίστα

Παράθεση ΛΟΚ soldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:14
Λάθος το διατύπωσα. Καινούρια εννοώ τα αναβαθμισμένα μοντέλα Μ16Α3, Μ16Α4
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΟΚ soldier Δες τη Λίστα

Παράθεση ΛΟΚ soldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 19:17
Ωραίο φαίνεται το G3 με ράγες και φακό. Σαν σύγχρονο τυφέκιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Κυναιγειρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κυναιγειρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2010 ώρα 17:58
Τι λετε ρε παιδια; Την παλευετε; Τι να βαλετε στο G3; Πεταμα θελει το οπλο. Ειναι πρωτα απ'ολα τελειως αχρηστο για το σωμα των ειδικων δυναμεων. Συν οτι στην ελλαδα εχουμε πολλα βουνα οποτε μονο 7.62 δεν θελεις να κουβαλας για αποστασεις των 300-500 μετρων που θα βρεις τον εχθρο στα βουνα. Κανενα σωμα ειδικων δυναμεων στο εξωτερικο δεν προτεινει οπλα 7.62 γιατι πολυ απλα δν συμφερουν για close quarter μαχες.
Οσο για το M16 ναι συγνωμη δικο μου λαθος.
Επιστροφή στην κορυφή
Κυναιγειρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κυναιγειρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2010 ώρα 18:05
Απο οτι βλεπω στην φοτο εχεις καταρχην 2 γεμιστηρες bondolier κ αντε να παρεις αλλες 2; Εδω τουλαχιστον δεν μπορω να διακρινω καποια. Με αμερικανο μισθοφορο που ειχα μιλησει, ο τυπος εχει Μ4 φυσικα κ κουβαλουσε πανω του 10 γεμιστηρες κ 3-5 για το πιστολι. Κ μου ειχε κανει ιδιαιτερη εντυπωση που ειχε τοσους γεμιστηρες. Τον ρωτησα δν ειναι λιγο υπερβολη οι 10 γεμιστηρες; Κ μου ειπε επειδη εχω παει σε αρκετες μαχες ξερω ακριβως τι μου χρειαζεται... Οποτε... Συν του οτι το G3 δινεται με γεμιστηρες των 20 αν δν κανω λαθος. Κατ εμε ειναι αυξανει επικυνδινα το βαρος αυτο το οπλο καθως κ τα πυρομαχικα του σε ενα ατομο που υποτιθεται οτι στηριζεται στην ευελιξια κ στην ταχυτητα.
Επιστροφή στην κορυφή
fideas emk Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση fideas emk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2010 ώρα 20:22

G3 δεν έχω ρίξει, αλλά το όπλο που τα σπάει είναι το ΦΝ ΦΑΛ (ή το ΦΑΛΟΟΥ για την ακρίβεια που είχαμε εμείς). Ένα ελληνικό τερτίπι είναι οι βαθμοφόροι να έχουν διαφορετικά όπλα από τους ΚΔ. Έτσι οι ΚΔ είχανε Μ16Α2 και εμείς οι ΛΥΒ/ΔΕΑ Μ4. Το Μ4 είναι ωραίο οπλάκι αλλά αδερφίστικο σε σχέση με το ΦΝ και για να μη μιλήσουμε για το ΜΑΓΚ (της ΦΝ κι'αυτό) που τα σπάει τελείως!

Δυστυχώς όταν είμουνα εγώ άρχισαν να προμηθεύονται την αδερφίστικη έκδοση του πολυβόλου που κυκλοφορεί σα πιο σύγχρονο (δηλαδη 5.56 αντί 7.62) Να μη πούμε το όνομα αν και οι απέναντι θα τα ξέρουνε αυτά...
Ντάξει στα παραπάνω κάνω και λίγο πλάκα μην αρπάζεστε. Αλλά θυμάμαι το δκτη μου στη γραμμή βολής να ρυθμίζουμε ΦΝ και να λέει "αυτά είναι όπλα! "
όσο για τις γεμιστήρες. Ε σε πόλεμο πάς. Δεν είναι απλό κυνήγι... Και μην πάς μακριά... Για 10 γεμιστήρες. Όλοι στα ΛΟΚ (Β και Ε ΜΚ) είχαμε τουλαχιστον 10 γεμιστήρες και μπορύσαμε να τις κουβάλήσουμε...
ή και για να τιμάμαι και τα δικά μας παλικάρια (ποιος τους μπιπ τους μισθοφόρους!) : Στο μάχη στο 126 το 1974, όταν η 31ΜΚ έριξε άλλον ένα βίλο στους τούρκους αλεξιπτωτιστές Οι καταδρομείς μας ήταν με ΑΚ-47 και 10 γεμιστηρες (των 30 αν δεν κανω λάθος). Και εμφάνιση ποδοσφαιρική παρακαλώ:
όσο για το 7.62 που είναι βαρυ. Θα επανέλθω στις καταπληκτικές Ροδεσιανές ειδικές δυνάμεις που ήτανε μάλλον η έμπνευση για το Ράμπο μετά! Σε ένα πόλεμο υψηλής ευελιξίας (ποιος υψηλής από το Φάιρφόρς των Ροδεσιανών δε νομίζω να έχει υπάρξει σε εδικιές επιχειρήσεις σε ανταρτοπόλεμο) οι τύποι όχι μόνοο κουβαλούσαν ΦΝ αλλά μάλιστα ήταν εξ ολοκλήρου εξοπλισμένοι με ΦΝ ΦΑΛ και ΜΑΓΚ με τα ΜΑΓΚ να το χειρίζονται μερικές φορές 2 από τα 4 άτομα στις πάντοτε 4 μελής ομάδες τους. Οι τύποι Εμφανίζονταν ακόμα πιο χύμα και από του ΛΟΚατζήδες του 74:
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2010 ώρα 21:45
Το κακό με τα 7.62 είναι ότι σε βολή κατα ριπάς σου φεύγει στην επώμιση. Οι Βρετανοί είχαν όλα τα FAL σε ημι-αυτόματη έκδοση.

Το MAG είναι ουσιαστικά μια αναβαθμισμένη έκδοση του BAR (Browning Automatic Rifle) με Picatinny Rail για να παίρνει σκοπευτικό κάθε τύπου.

Επιστροφή στην κορυφή
Κυναιγειρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κυναιγειρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2010 ώρα 03:09
Μηδεν ειναι το Mag μηδεν ειναι κ το Fal. Οι καιροι εχουν αλλαξει οπως κ ιδεολογια για το πως διεξαγεται η μαχη. Το M4 μπορει να ειναι αδερφιστικο αλλα ειναι απο τα καλυτερα οπλα για οδομαχιες. Τωρα οσο αναφορα πολυβολο ελφαρυ τουλαχιστον για να μπορεις να αλλαζεις θεσεις κ να μετακινεισαι σχετικα ευκολα το MG-3 θα ηταν η πρωτη επιλογη μου.
Κ αν μπορουσα ακομα καλυτερα το MG-42 οπου κ μεγαλυτερη ταχυβολια ειχε κ μεγαλυτερο διαμετρημα. Κατι ηξεραν οι γερμαναραδες... Κατ εμε παντα...
Επιστροφή στην κορυφή
Κυναιγειρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κυναιγειρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2010 ώρα 03:11
Οσο για την BAR ασχολιαστο... Οι γερμανοι κιολας χλευαζαν τους αμερικανους συγκεκριμενα οτι μονο ψυγεια μπορουν να κατασκευασουν κ οχι οπλα. Οχι οτι ειχαν αδικο...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2010 ώρα 03:29
To MG3 είναι βαρύ, το ΜG4 που είναι σε 5.56 και έχουν εξοπλιστεί ο Γερμανικός Στρατός είναι το αντίστοιχο FN SMG (Squad Machine Gun) των Αμερικανων.

Αν και δεν θα έλεγα όχι στο παρακάτω MG3. Και οι Νορβηγοί έχουν βάλει μια μεγάλη σε μήκος ράγα στα δικά τους MG3 για να τοποθετούν τα Aimpoint.

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2010 ώρα 03:35
Παρεπιτόντως, στην εκπομπή "Με Αρετή και Τόλμη) είδα στέλεχος της ΔΥΚ να φοράει τη στολή "Κυναίγειρος"

Επιστροφή στην κορυφή
Κυναιγειρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κυναιγειρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2010 ώρα 04:06
Αχαχαχαχα! Καλα ρε σοβαρολογεις; Υπαρχει στολη; Το ονομα το εχω απλα απτον αθηναιο που πεθανε στο μαραθωνα.
Τωρα οσο αναφορα το MG3 ειναι το αγαπημενο μου οπλο. Ξερω οτι το εχουν στο ναυτικο λογω ταχυβολιας να υποθεσω.
Απλα ασχολουμαι με τα οπλα απο πολυ μικρος. Δεν εχω παει ακομα στρατο να φανταστεις...
Επιστροφή στην κορυφή
fideas emk Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση fideas emk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2010 ώρα 04:34
Το ΜΑΓΚ είναι μηδέν; Και το 42 το γερμανικό το προτιμάς; Το πρωτο είναι 11 κιλά το 2ο 12 νομίζω. Απλά το ΜΑΓΚ θεωρείται 'βαρύ' για ΕΔ. Μπούρδες δηλαδή απλά τα αμερικανάκια μάλλον επειδή πολεμούσανε στους δρόμους του Ιρακ θέλανε ελαφριά 5.56. Μετά στο Αφγανιστάν όπου ριχνανε από την μια κορυφογραμμή στην απέναντι θέλανε πάλι 7.62. Το Μ4 αν θυμάμαι καλά ήτανε 2.7 κιλά (το σήκωνες με το ένα χέρι εκτεταμένο και μπορούσες να ρίξεις με αυτό σχεδόν σα πιστόλι!) αλλά υπάρχει κάποιος λόγος που ρίχνεις με αυτό από κοντινότερη απόσταση στη γραμμή βολής από ότι με το α2 (το μ16) ...
Επειδή η μόδα είναι για μάχη μέσα σε πόλη αυτό δε σημαίνει ότι παντού και πάντα εφεξής Οι μάχες θα γίνονται από 20 μέτρα μακριά. Για να αναφερθώ ξανά στους Ροδεσιανούς που τελικά πρέπει να ανεβάσανε τη μπάρα του καταδρομέα πολύ ψηλά. Φεύγανε για περίπολα 6 βδομάδων όπου οι πολυβολητές (με ΜΑΓΚ) λέγανε ότι 'ναι θα μπορούσε να'ναι ελαφρύτερο' αλλά η αξιοπιστία, ισχύ πυρός και δέος που προκαλούσε στον εχθρό ήταν το κάτι άλλο. Αν χτυπούσαν αντίπαλο με την 7.62 του ΜΑΓΚ ή του ΦΑΛ αυτός δεν ξανασηκωνόταν αν τον βρίσκανε καλά. Τα Μ16 είναι σα νεροπίστολα σε σχέση! Πλαστικά κι ας έβγαλα μια θητεία με δαύτα! Επίσης αν δεις το ΜΑΓΚ να ρίχνει βράδυ με τροχιοδεικτικά ... Είναι όντως δέος! Πρέπει να θέλει κάποια κάκαλα να βάλλεσαι από ΜΑΓΚ (ειδικά βράδυ!) και να προχωράς κατά πάνω τους!
Επιστροφή στην κορυφή
Κυναιγειρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κυναιγειρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2010 ώρα 03:18
Αν μπεις να βρεις πληροφοριες για το εν λογω πολυβολο θα δεις οτι στις μαχες προσπαθουσαν να το αποφυγουν οπως ο διαολος το λιβανι. Το αποκαλουσαν η πριονοκορδελα του Χιτλερ. Κ αυτο επειδη με μια ριπι μπορουσε να στειλει γυρω στις 250 σφαιρες στον στοχο. Για φαντασου λιγο να εισαι σε ανοιχτο πεδιο η ακομα κ σε οδομαχιες κ απλα να ακουσεις το βρουυυτ κ να σου ερθουν ολα αυτα πανω σου. Μην ξεχναμε οτι ΟΛΑ τα συγχρονα πολυβολα εχουν βασιστει στον μηχανισμο του MG-42. Εν τελει ναι θα προτιμουσα αυτο απο οτι το Mag. Να το πω κ αλλιως, βρες μου ενα πολυβολο με μεγαλυτερη ταχυβολια/ευστοχια απο αυτο κ θα πω παω πασσο. Εκτος των gatling φυσικα...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 10>