Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εθελοντές Πυροσβέστες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
panos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση panos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εθελοντές Πυροσβέστες
    Αποστολή: 16/Ιουλίου/2018 ώρα 15:09
Παιδιά καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς ιατρική γνωμάτευση θα ζητήσω; Δηλαδή θα μου τι δώσουν από την πυροσβεστική και θα την συμπληρώσει ο ιατρός ή θα γράψει κάτι εκείνος; Και τι ακριβός; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2018 ώρα 22:23
Εισαι εθελοντης, το εχεις κυνηγησει;
Επιστροφή στην κορυφή
spinalgr1990 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 15/Ιανουαρίου/2013
  Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2018 ώρα 12:22
Αρχικά αποστάλθηκε από δημητρης98

Στις πανελληνιες εξεταζονται στην ιδια υλη και μαθηματα σε σχεση με αυτους που δινουν κανονικα με το 90%;

Η απαντηση ειναι ΝΑΙ.
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2017
  Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2018 ώρα 11:52
Στις πανελληνιες εξεταζονται στην ιδια υλη και μαθηματα σε σχεση με αυτους που δινουν κανονικα με το 90%?
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2018 ώρα 08:27
Αρχικά αποστάλθηκε από greekfighter

Εαν εισαι το 1990 και τα κανεις του χρονου κ προλαβαινεις, εγω που ειμαι του 1989 εαν τα κανω φετος γιατι δεν προλαβαινω (καλοπροεραιτα ρωταω) ; Καθε ποτε παιρνουν εθελοντες πυροοσβρστες γνωριζεις;

Ακολουθει Αναλυτικη Φωτογραφία

Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2018 ώρα 22:03
Αρχικα θα πρεπει να κανεις αιτηση για να γινεις Ε. Π και επειτα να κανεις καποια μαθηματα για να παρεις την ιδιοτητα. Οι αιτησεις γινονται 1η Ιουλίου 2018 έως την 30η Σεπτεμβρίου 2018 και τα μαθηματα θα ξεκινησουν απο το νεο ετος δηλ. Το 2019. Που θα εισαι τοτε 30 ετων +3 ετη ευδοκιμης εθελοντικης υπηρεσιας =33 ετων τελος του χρονου οταν θεωρητικα θα δωσεις πανελληνιες ενω το 33ο ετος ηλικιας θα πρεπει να το συμπληρωσεις πριν δωσεις πανελληνιες. Μπορει να κανω και λαθος δεν το ξερω, αλλα εγω που το υπολογισα για εμενα ημουν οριακα.

Να τι ελεγε η προκηρυξη για το 2017 :

Να μην υπερβαίνουν το εικοστό έκτο (26ο) έτος της ηλικίας τους, κατά την 31η Δεκεμβρίου του έτους λήξης της προθεσμίας υποβολής της αίτησης συμμετοχής, ήτοι να έχουν γεννηθεί από την 01/01/1992 και μεταγενέστερα.Κατ’ εξαίρεση, για όσους υπάγονται στην ειδική κατηγορία των Εθελοντών Πυροσβεστών Π. ς, το ως άνω ανώτατο όριο ηλικίας αυξάνεται στο τριακοστό τρίτο (33ο) έτος ήτοι να έχουν γεννηθεί από την 01/01/1985 και μεταγενέστερα.

Επιστροφή στην κορυφή
greekfighter Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση greekfighter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:33
Εαν εισαι το 1990 και τα κανεις του χρονου κ προλαβαινεις, εγω που ειμαι του 1989 εαν τα κανω φετος γιατι δεν προλαβαινω (καλοπροεραιτα ρωταω) ; Καθε ποτε παιρνουν εθελοντες πυροοσβρστες γνωριζεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:19
Δεν θα προλαβεις τοτε. Εγω ειμαι γεννημενος το 1990 και θα κανω του χρονου χαρτια για Ε. Π. Θα κανω 3ετη εθελοντικης ευδοκιμης υπηρεσιας στο σωμα και οταν δωσω πανελλαδικες θα ειμαι οριακα 33 ετη.
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση greekfighter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:14
Οχι δεν ειμαι εθελοντης πυροσβεστης
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:07
Πρεπει να κανεις και 3ετη εθελοντικη ευδοκιμη υπηρεσια για να μπορεσεις να δωσεις πανελλαδικες στην ειδικη κατηγορια των Εθελοντων πυροσβεστων. Εσυ έχεις την ιδιότητα του Εθελοντή Πυροσβέστη ;
Επιστροφή στην κορυφή
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση greekfighter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:04
Καλησπερα παιδια! Ειμαι γεννημενος το 1989. Εαν κανω τα χαρτια μου για εθελοντης πυροσβεστης, προλαβαινω να δωσω πανελληνιες μεχρι τα 33; Δεν ξερω πως ακριβως υπολογιζεται ο χρονος υπηρεσιας και το ηλικιακο οριο, για αυτο ρωταω. Σας ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 20:09
Εχουν οι Εθελοντες Πυροσβεστες γκρουπ στο facebook, το ρωτησα εκει και μου απαντησαν

Δες εδω -- >Πανελλήνια Ένωση Εθελοντών Πυροσβεστικού Σώματος

Επιστροφή στην κορυφή
SaVas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SaVas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 19:15
Παρερμηνευσα την εννοια των προκαταρκτικων... (νομιζα αναφερωσουν και σε αλλες γραπτες εξετασεις περα των πανελληνιων) Γνωριζω οτι θα δωσω αθληματα και θα περασω απο ψυχοτεχνικη και υγειονομικη διαδικασια!
Επιστροφή στην κορυφή
SaVas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SaVas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 15:50
Καλησπερα και παλι! Θα δωσω απο ΓΕΛ. Αλλα αυτο που ειπες για τις προκαταρκτικες δεν το γνωριζα! Μπορεις να μου πεις την πηγη που το διαβασες;
Οσον αφορα το ερωτημα σου εγω εκανα μαθηματα στην τοπικη υπηρεσια της πολης μου οπου και εδωσα εξετασεις εκει παλι, μετα απο 2-3 μηνες μαθηματα (αν θυμαμαι καλα) προφορικα και πρακτικα! Το καρτελακι οπως και το τυπικο ''αναμνηστικο διπλωμα'' μου παραδωθηκαν ενα μηνα αργοτερα. Αλλα απο τη στιγμη που εχεις περασει στις γραπτες εξετασεις του εθελοντη κανεις κανονικα υπηρεσιες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 15:05
Από ΕΠΑΛ θα δωσεις ή από ΓΕΛ; Αυτό που ρωτας κανεις δεν μπορει να το ξερει. Επισης γνωρίζω ότι και οι εθελοντες πυροσβέστες πρεπει να δωσουν προκαταρκτικες εξετασεις. Οποτε αν καποιος πετυχει στις πανελλικες και κοπει στις ΠΚΕ τοτε παιρνουν τον επομενο.

Εγω θα ηθελα να σε ρωτησω Αν γνωρίζεις τα σεμινάρια για εθολοντης στην Βορεια Ελλαδα σε ποια περιοχη γινονται ; Και επισης ποσους μηνες χρειαστηκε Για να βγουν τα αποτελέσματα ώστε να παρεις το καρτελακι του Εθελοντή Πυροσβεστη ;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 10:15
[QUOTE=SaVas]Καλησπερα στο forum και καλο μηνα σε ολους! Ειμαι εθελοντης πυροσβεστης απο το 2013 οποτε με καλυπτει πληρως η ευδοκιμη 3ετη προυπηρεσια που απαιτειται για τις πανελληνιες! Εχω σκοπο να δωσω φετος αν και ξερω πως διαγωνιζομαι με την βαση κοντα στα 14.000 μορια και τις λιγοστες 3 θεσεις πλεον (πρωην 5!1 απο το 10% των περσινων εξετασεων και 1 απο επαλ). Γνωριζει καποιος ρε παιδια ποσοι ειναι οι εθελοντες πυροσβεστες που πληρουν τα κρητηρια ηλικιας και 3ετη προυπηρεσιας για να εχω κατα νου ποσους ανταγωνιζομαι; Ξερω οτι μονο το αρχηγειο μπορει να γνωριζει αυτα τα στοιχεια αλλα δυστυχως δεν εχω καποιο κονε να μαθω![/QUOTE
Το θέμα είναι πόσοι απ αυτους θα δώσουν και πανελλήνιες. Φυσικά δεν το ξέρουμε αυτό ππυ λες. Αλλά τον Ιούνιο που γίνονται οι αιτήσεις οι εθελοντές είναι σε ειδική κατηγορία και τοτε θα μπορέσεις να τους μετρήσεις... Περσι αν θυμάμαι καλά ήταν πάνω από 100 αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Επιστροφή στην κορυφή
SaVas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση SaVas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 20:07
Καλησπερα στο forum και καλο μηνα σε ολους! Ειμαι εθελοντης πυροσβεστης απο το 2013 οποτε με καλυπτει πληρως η ευδοκιμη 3ετη προυπηρεσια που απαιτειται για τις πανελληνιες! Εχω σκοπο να δωσω φετος αν και ξερω πως διαγωνιζομαι με την βαση κοντα στα 14.000 μορια και τις λιγοστες 3 θεσεις πλεον (πρωην 5!1 απο το 10% των περσινων εξετασεων και 1 απο επαλ). Γνωριζει καποιος ρε παιδια ποσοι ειναι οι εθελοντες πυροσβεστες που πληρουν τα κρητηρια ηλικιας και 3ετη προυπηρεσιας για να εχω κατα νου ποσους ανταγωνιζομαι; Ξερω οτι μονο το αρχηγειο μπορει να γνωριζει αυτα τα στοιχεια αλλα δυστυχως δεν εχω καποιο κονε να μαθω!
Επιστροφή στην κορυφή
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση spinalgr1990 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 12:37
Αρχικά αποστάλθηκε από PANIC

Οι εθελοντες έχουν δική τους βάση εισαγωγής και ηλικιακο όριο τα 33 έτη. Για να ενταχθεί κάποιος στην ειδική κατηγορία των εθελοντών πυροσβεστων θα πρέπει να υπηρετεί στο σώμα 3 χρόνια πατημενα. Αλλιώς σαν απλός πολίτης αν δώσει κάποιος πανελληνιες μπαίνει ακριβώς όπως και οι υποψήφιοι των αστυνομικών σχολών με το ακριβώς ίδιο ηλικιακο όριο της σχολής αστυφυλακων-αξιωματικών.

Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να το αναφέρει αυτό ; Δηλ. Ότι οι εθελοντες πρεπει να κάνουν πρώτα 3τή υπηρεσία και μετά έχουν δικαιώμα να δώσουν πανελλαδικές για την σχολή ανθυποπυραγών.

edit : Τελικά το βρήκα, είναι το Προεδρικό Διάταγμα 44/2016 - ΦΕΚ 68/Α/19-4-2016
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>