Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εθελοντές Πυροσβέστες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εθελοντές Πυροσβέστες
    Αποστολή: 02/Οκτωβρίου/2012 ώρα 01:36
Αρχικά αποστάλθηκε από wrc

Οταν ενας εθελοντης μπαινει φανταρος τι γινεται παιρνει αδεια απο τον διοικητη της πυροσβεστικης για αναβολη των καθηκοντων του; Ποσο καιρο πριν πρεπει να ενημερωσει; Αφου απολυθει συνεχιζει κανονικα και περνει τα μορια που ειχε πριν;

Με απόφαση Αρχηγού Πυροσβεστικού Σώματος αναστέλλεται η ιδιότητα του Εθελοντή Πυροσβέστη στις ακόλουθες περιπτώσεις:
  • α. Καθ’ όλη τη διάρκεια της στρατιωτικής θητείας.

2) Δεν το γνωρίζω

3) Λογικά σε ξανά παίρνουν αφού αναστέλλεται, για τα μόρια που παίρνεις για προκηρύξεις του Π. Σ. Έχουμε γράψει σε προηγούμενο μήνυμα

Επιστροφή στην κορυφή
GReen Beret 315 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Απριλίου/2011
  Παράθεση GReen Beret 315 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2012 ώρα 00:45
Ήθελα να ρωτήσω. Από όταν καταθέσω τα χαρτιά για να γίνω εθελοντής πότε ακολουθεί η εκπαίδευση των 72 ωρών; Και που; Στη τοπική Π. Υ ή αλλού; Και τι είδους εκπαίδευση είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2012 ώρα 01:42
Καλησπέρα
Σχετικά με τις απορίες σας μπορείτε να διαβάσετε τον νόμο κάνοντας κλικ

και για ’λλες Σχετικές Απορίες εδώ

Σας ευχαριστώ

Δημήτρης Ζέρβας
Γεν. Γραμ. ΠΕΕΠΣ
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΡΗΤΗ 7 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΚΡΗΤΗ 7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Νοεμβρίου/2012 ώρα 23:53
Καλησπερα γνωριζει κανεις άν οι εθελοντές πυροσβέστες εκτός απο μόρια στις Προκηρύξεις Παίρνουν και κάποια Ποσόστωση , ενας γνωστος μου μόνιμος στην πυροσβεστικη μου ειπε οτι πχ στις 100 θεσεις που προκηρυσονται οι 20 ειναι για εθελοντες.
Επιστροφή στην κορυφή
wrc Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση wrc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 19:30
Δηλαδη να αποτελει ξεχωριστη κατηγορια?
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΡΗΤΗ 7 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΚΡΗΤΗ 7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 21:57
Στην πυροσβεστικη εχουν 3-4 κατηγοριες (οδηγοι-μαχημοι-ΑΕΙ, ΤΕΙ κτλπ) . Εγω εχω καταλαβει οτι σαν εθελοντης οποια κατηγορια και να διαλεξεις διαγωνίζεσαι στο 20% τον θεσεων μαζι με αλλους εθελοντες (και παιρνεις και καποια μόρια). Τωρα αν εχω καταλαβει λαθος Διορθώστε Με.
Επιστροφή στην κορυφή
turbodiesel Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 22/Μαρτίου/2013
  Παράθεση turbodiesel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2013 ώρα 12:45
Οριστε μεχρι και αχριστοι γιωταδες εποχικοι μπαινουν! http://www.firenews.gr/anaklisi-diatagis-epochikon-pirosveston.html
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας Φραγκ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικολας Φραγκ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2013 ώρα 17:36
TestpasWord σε ευχαριστουμε. Καθε φορα εισαι αναλυτικος και ξεκαθαρος σε οτι λες. Εχεις δικιο σε ολα οσα λες. Σαπιοι πολιτικοι σαπιο κρατος, σαπια Ελλαδα. Ευχομαι σε ολα τα ρουσφετια να τα βρουν μπροστα τους. Και να δικαιω8ει ο κοσμος με αυτην τη σαπιλα που μας κυβερνα. Εαν γνωριζεις και μπορεις να μ απαντησεις αν γινω ε8ελοντης πυροσβεστης θα εχω δικαιωμα σημμετοχης εως ποιο ηλικιακο οριο. Τωρα π ειμαι πτυχιουχος δασολος εχ εως 29 αν δν κανω λα8ος. Μεχρι το 15 8α ειμαι οριακα. Σε ευχαριστω προκαταβολικα.
Επιστροφή στην κορυφή
testpasword Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2013
  Παράθεση testpasword Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2013 ώρα 01:12
Φίλε Νικόλα, απ'ότι ακούγεται μάλλον η Πυροσβεστική δεν θα βγάλει άλλη προκήρυξη τα έτη 2013-2014-2015 για ιδιώτες. Αν πάρεις και διαβάσεις αναλυτικά την προκήρυξη με την οποία καταθέσαμε τα χαρτιά μας για να γίνουμε ΠΠΥ, θα δεις πόσα μόρια παίρνει ένας εθελοντής ιδιώτης.(Νομίζω παίρνει ένα μόριο για κάθε εγκεκριμένο έτος εθελοντισμού). Η απόφαση είναι δική σου.(Προσωπική μου άποψη-αν θες την ακούς-οι ελπίδες για την Πυροσβεστική μετά απ'αυτό το φιάσκο είναι λίγες). Καλή συνέχεια αδερφέ μου ς'ότι κι αν κάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή
wrc Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση wrc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2013 ώρα 02:53
Μια ερωτηση θελω να κανω αν εισαι δεα εχεις το δικαιωμα να εισαι και εθελοντης ή συνεχιζεις οταν τελειωσεις τη θητεια σου. Σαν απλος στρατιωτης εννοειται πως δεν Μπορεις ουτε και σαν υεα αλλα σαν δεα ξερετε αν γινεται?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2013 ώρα 03:20
ΥΕΑ=ΔΕΑ, άρα δεν γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
CC Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση CC Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2014 ώρα 00:41
Καλησπερα , γνωριζεται αν παιρνουν εποχικους ολο το χρονο στο ΠΣ; Δηλαδη εγω μπορω να γινω εθελοντης τωρα η μονο συγκεκριμενες χρονικες περιοδους; Και αν ναι τι ενεργειες πρεπει να κανω; Σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για το φορουμ!
Επιστροφή στην κορυφή
wrc Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση wrc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 02:57
Μηπως γνωριζει κανεις αν για τους εθελοντες πυροσβεστες σε περιπτωση που συμπεριληφθει στις πανελληνιες το πυροσβεστικο σωμα θα δοθει καποιο μεταβατικο σταδιο ωστε να μπουν και αυτοι οι οποιοι ειναι γυρω στα 23-28?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 11:47
Δεν γνωρίζουμε τίποτα για τα όρια ηλικίας ακόμη γενικότερα.
Επιστροφή στην κορυφή
george777 Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 28/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση george777 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2015 ώρα 18:39
Ορίστε τα νεότερα από τον σύριζα αν βγει φυσικά...http://www.aep.gr/2015/01/blog-post_22.html

Στην ουσία λέει γενικά και αόριστα ο σύριζα ότι: Εθελοντές έως και 35 ετών θα μπορούν να δείνουν μαζί με τα παιδιά απο το λύκειο πανελλήνιες για να μπούνε υπαξιωματικοί ή αξιωματικοί... Με 10% για κάθε σχολή αποκλειστικά για εθελοντές...

τα 2 βασικά ερωτήματα άν φυσικά θα τα κάνει αυτά για τον εθελοντισμό είναι τα εξής:

1) θα υπάρξει κάποιο διάστημα που θα πρέπει να είναι εθελοντής κάποιος (πχ.2 ή 3 χρόνια) ή απλά μία μέρα εθελοντισμού θα αρκεί ουτο σώστε να μπορεί κάποιος να έχει το δικαίωμα για το 10% στις πανελλήνιες.
2) όπως έχω πεί και σε άλλο θέμα εδώ στο φόρουμ, δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τα κενά του πυροσβεστικού σώματος αφού οι πρώτοι που θα βγούν απο τις σχολές Ιδιώτες θα είναι κάπου στο 2018 ενώ τελευταία προκήρυξη ήταν θυμίζω το 2011; ...
Επιστροφή στην κορυφή
wrc Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση wrc Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2015 ώρα 02:17
Αν το κανει αυτο ο συριζα ειναι στα θετικα του τοτε αλλα απο την αλλη θελει να αυξησει το επιπεδο για να βαλει μορφωμενα ατομα οταν υπαρχουν εθελοντες που εχουν βγαλει σχολες τριτοβαθμιας και εχουν τα παντα απο μορια και στην ουσια τρωνε ακυρο πως θα θα βαλει επιλαχοντες εποχικους γιωταδες απορω
Επιστροφή στην κορυφή
xristaras1985 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση xristaras1985 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2015 ώρα 03:18
Οι εθελοντές πυροσβέστες που έχουν τουλάχιστον τετραετή συνολική ευδόκιμη εθελοντική υπηρεσία και έχουν τα απαιτούμενα προσόντα, λαμβάνουν μόρια κατά τους διαγωνισμούς, για κατάταξη στο Πυροσβεστικό Σώμα σύμφωνα με την αναδιάρθρωση του 2014. Τώρα που λογικά μπαίνει στις πανελλήνιες τι θα παίρνει ο εθελοντής;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2015 ώρα 18:30
Δεν έχει διευκρινιστεί το παραπάνω που ρωτάς οπότε δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε ακόμη.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 6>