Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 13>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Sotiris-Kavala Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2007
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Sotiris-Kavala Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)
    Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2007 ώρα 05:03
Εγώ παρουσιάζομαι 13 φεβρουαρίου 2007 στο ΚΕΥΓ στην Άρτα! Είμαι λογοθεραπευτής από Καβάλα. Όλοι μόλις ακούν υγειονομικό μου λένε πολύ χύμα και ότι είναι κολέγιο. Θα περάσω καλά κτλ... Δεν έχω βάλει βύσμα ειλικρινά.. άλλωστε έχω σχέση με την υγεία λόγω της σχολής που τέλειωσα αλλά κατέχω και πτυχία Α βοηθειών του ελληνικού ερυθρού σταυρού... οπότε δεν είμαι άσχετος με το αντικείμενο!
Αυτο που θέλω να μάθω είναι το μετά... δηλαδή τι γίνεται με μας του υγειονομικού αφού φύγουμε από το Κέντρο; ωραία το λέτε χημείο αλλά μόνο στην Άρτα ή σε όλη τη θητεία μας; υπάρχει πιθανότητα να με αλλάξουν όπλο ή σώμα; γενικά θα ήθελα να μου πουν όσοι ξέρουν τι γίνεται αφού φύγουμε από το Κέντρο στην Άρτα τι γίνεται;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2007 ώρα 12:42
Σε όλη την θητεία σου, καθώς υπάρχουν ελάχιστοι κομπλεξικοί αξιωματικοί στο υγειονομικό και τουλάχιστον πολύ λιγότεροι σε σχέση με τα υπόλοιπα όπλα/σώματα. Αφού φύγεις από το κέντρο θα τοποθετηθείς σε κάποια μονάδα υγειονομικού και εδώ υπάρχουν πολλές θέσεις και σε πολλές περιοχές της χώρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Sotiris-Kavala Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2007
  Παράθεση Sotiris-Kavala Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2007 ώρα 03:57

Έχω ακούσει ότι υπάρχει πιθανότητα να πάω και σε στρατιωτικά νοσοκομεία. Αληθεύει; Μόνο τα βύσματα πάνε;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Φεβρουαρίου/2007 ώρα 14:12
Βεβαίως και υπάρχει αυτή η πιθανότητα και βεβαίως το βύσμα βοηθά πολύ γιατί οι θέσεις δεν είναι άπειρες. Προσωπικά προσπάθησα (ΔΕΑ Υγειονομικού), αλλά δεν τα κατάφερα.
Επιστροφή στην κορυφή
YEA Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση YEA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2007 ώρα 03:07
Einai na parousiastw Mai 2007 sto KEYG stin Arta me ptyxio Texnologias Iatrikwn Ergastiriwn ws YEA alla tha parw anavoli 2 xronia logw metaptixiakou.Otan paroysiastw meta ti liksi tis anavolis tha isxiei i thesi i borei kai oxi;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2007 ώρα 03:34
Δεν θα ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
ΥΕΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΥΕΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2007 ώρα 04:14
Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Δεν θα ισχύει.

Γιατί; Καπου διάβασα οτι είναι με κλήρωση... Αποκλείεσαι αν πάρεις αναβολή;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2007 ώρα 13:19
Θα σε τοποθετήσουν ξανά, από την αρχή.

Μπορεί να είσαι τόσο τυχερός ώστε να πέσεις πάλι στο ίδιο σώμα, όμως οι πιθανότητες είναι εναντίον σου.

Δεν αποκλείεται φυσικά.
Επιστροφή στην κορυφή
kriss Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kriss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2007 ώρα 16:47
simera irthe to xarti gia tin kataksi mou sto keyg.thelw na rwtisw...leei oti exw epilagei gia ygeionomiko opl...parakatw..leei ...gia tin epilogi sou ws YEA den apeteitai pleon na proskomiseis pinika mitoa ... k.a.Egw exw kamia sxesi me YEA; (epidi kserw oti kata kapoio tropo sistegazwde) i eimai ,opws leei sto igeionomiko;Ti einai to eigeionomiko; Metatheseis;Efxaristw ek twn prwterwn
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2007 ώρα 21:31
Τι είναι το Υγειονομικό; 'Ελα ρε συ...

Ένδειξη ΥΕΑ έχουν όλοι όσοι έχουν βγάλει το Λύκειο.

Εάν το επιλέξεις περνάς ορισμένα αθλήματα και 4-μηνη εκπαίδευση για να γίνεις έφεδρος αξιωματικός.

Τα υπέρ και τα κατά της επιλογής αναλύνται διεξοδικά στο site, οπότε ρίξε μια ματιά στα σχετικά άρθρα και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
kore Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Οκτωβρίου/2007
  Παράθεση kore Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2007 ώρα 04:13

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ! ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΗ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΑΡΤΑ. ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΚΕΙ; ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΩ ΑΘΗΝΑ 401; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2007 ώρα 11:37
401 θα πας αν υπάρχει μονάχα μεγάλο βύσμα.

Οι μεταθέσεις περιλαμβάνουν όλες τις μονάδες και διευθύνσεις του υγειονομικού, όπως νοσοκομεία, ΚΙΧΝΕ, ταξιαρχίες υποστηρίξεως κ. λπ.

Οι μονάδες αυτές υπάρχουν διάσπαρτες σε όλες τις περιοχές της χώρας.
Επιστροφή στην κορυφή
stavrosit Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2007
  Παράθεση stavrosit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2007 ώρα 14:24
ειμαι αποφοιτος ιατρικης απο το εξωτερικο. Επισης εχω και την Ευρωπαικη αδεια ασκησεως επαγγελματος και εχω πραγματοποιηση το πρωτο ετος της ειδικοτητας μου στην Γερμανια. επιθυμω τωρα να γυρισω στην ελλαδα και να διακοψω την ανυποταξια(λογο εξωτερικου) μου. Υπαρχει περιπτωση να παω στο υγειονομικο; Αν ναι υπαρχουν καποιες συγκεκριμενες ημερομηνιες οπου παρουσιαζονται στην συγκεκριμενη μοναδα(εφοσον θα επιστρεψω στην ελλαδα τον Νοεμβριο ποια θα ειναι η επομενη-πιθανη-ημερομηνια); Τι χρειαζεται κανεις για να δουλεψει (μετα την θητεια) στον κλαδο αυτο εφοσον δεν εχει αποφοιτηση την αναλογη σχολη;
Σας ευχαριστω για την βοηθεια
Y. Γ. Συγνωμη αν το ξαναεστειλα (αλλα δεν τα παω καλα με την τεχνολογια)
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2007 ώρα 18:12
Όπως σου απάντησα με ΠΜ και γράφω και εδώ για να βλέπουν όλοι:

Δεν είναι σίγουρο ότι θα πας Υγεινομικό επειδή έχεις τέτοιες σπουδές, μπορεί να γίνει μπορεί και όχι. Μήπως εννοείς απόφοιτος, γιατί τελειόφοιτος σημαίνει ότι χρωστάς μαθήματα και είναι δύσκολο να κάνεις ειδικότητα έτσι.

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες για το Υγειονομικό. Για τις ημερομηνίες κατάταξης στον ελληνικό στρατό ρίξε μια ματιά στο /thiteia/katataksi_1.asp

Τι χρειαζεται κανεις για να δουλεψει (μετα την θητεια) στον κλαδο αυτο εφοσον δεν εχει αποφοιτηση την αναλογη σχολη;

Αυτό δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς;
Επιστροφή στην κορυφή
kore Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Οκτωβρίου/2007
  Παράθεση kore Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2007 ώρα 19:32

Μετα την αρτα δεν πανε οι ιατροι στο 401 (Αθηνα ) ενα μηνα για εκπεδευση; Ευχαριστω!

Επιστροφή στην κορυφή
stavrosit Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2007
  Παράθεση stavrosit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Οκτωβρίου/2007 ώρα 06:02

εχω τελειωσει την ιατρικη εδω και 3 χρονια. Ημουν στην Γερμανια και εκανα την ειδικοτητα μου στην Καρδιολογια. Αλλα αποφασησα να κατεβω στην ελλαδα. Ετσι σκεφτηκα μηπως γινεται, αμα παω φανταρος να συνεχεισω στην θητεια μου σε καποιο νοσοκομειο η μοναδα, ετσι ωστε να συνεχισω με αυτο που ασχολιομουν και να μην κατσω απραγος 1 χρονο.

Και το αλλο μου ερωτημα ειναί, αμα καποιος γιατρος που δεν εχει τελειωσει την Σχολη της Στρατιωτικη Ιατρικη, μπορει να δουλεψει σε ενα στρατιωτικο Νοσοκομειο;
Επιστροφή στην κορυφή
PREZIOSO Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 31/Οκτωβρίου/2007
  Παράθεση PREZIOSO Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Οκτωβρίου/2007 ώρα 22:27
Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι στις 5 Νοέμβρη στο ΚΕΥΓ ΑΡΤΑΣ. Μόλις τελείωσα το Μαστερ εδω στην Ελλάδα. Είμαι Επόπτης Υγείας κοινώς Υγειονομικό και ίσως γι'αυτό επιλέχτηκα στο ΚΕΥΓ. Πόσο καιρό διαρκεί η βασική εκπαίδευση; σε γενικές γραμμές ακούω καλά λόγια για το στρατόπεδο. Πάντως μετά από 2 χρόνια δουλειάς και σπουδών ήρθε η ώρα να ''ξεκουραστώ''!!! καιρός είναι πλεόν στα 28 μου! παιδιά έτσι το βλέπω εγώ... τι να σας πω. επιπλέον κάνω 9 μήνες θητεία γιατί είμαι προστάτης.

'' ... και αυτό μια εμπειρία ζωής είναι''!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2008 ώρα 21:29
κευγ κεντρο εξυπηρετησης υψηλων γνωριμιων
το κευγ ειναι ζωαρα σε σχεση με αλλα ΚΕΝ
η βασικη ειναι 45 μερες οπως σε ολα τα ΚΕΝ , η εκπαιδευση γιατρων , Ν/Τ ειναι αλλες 2 εβδομαδες.. ενω οι οδοντιατροι και οι βοηθοι φευγουν στις 45 μερες.
επειτα αναλογα την μεταθεση σας πηγαινετε ολοι 424 Η' 401. Εκει καθεστε 1 μηνα οι Ν/Τ και 3 βδομαδες οι γιατροι για εκπαιδευση. Μετα φυλλο πορειας για τη μοναδα σας.
Οσοι ειστε για καποιο ΣΤΕΠ και δεν ειστε γιατροι να ξερετε οτι ειναι ΒΥΣΜΑΤΟΠΑΓΙΔΑ και θα τρωτε καλες εμπλοκες ενω η υπηρεσιες σας δεν θα σας πηγαινουν καλα τις εξοδους.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 13>