Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΚΕΝ ’ρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 13>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
νοσηλευτής τ.ε Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νοσηλευτής τ.ε Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΚΕΝ ’ρτας (πρώην ΚΕΥΓ)
    Αποστολή: 05/Απριλίου/2008 ώρα 17:10
Καλησπέρα, εχω κόψει την αναβολή που είχα λόγω σπουδών και απο τη στρατολογία μου είπαν πως θα καταταγώ στη Β ΕΣΣΟ Μαίου, υπάρχει πιθανότητα να με πάρουν στο υγειονομικό λόγω ειδικότητας; και αν όχι μπορώ απο το εκάστοτε κέντρο εκπαίδευσης να μετατεθώ στο υγειονομικό σώμα ή δε παίζει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2008 ώρα 18:23
Τα πάντα παίζουν αλλά για μετάταξη χρειάζεται γερό βύσμα.

Η ειδικότητά σου βοηθάει σίγουρα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν σου εξασφαλίζει θέση στο ΚΕΥΓ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νοσηλευτής τ.ε Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2008 ώρα 22:51

καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζεται, το υγειονομικό σώμα έχει συγκεκριμένες περιόδους που πέρνει ή εξαρτάται από τις υπηρεσιακές του ανάγκες; και ένα δεύτερο ερώτημα: πόσο καιρό κάνει να έρθει το χαρτί κατάταξης στο σπίτι σου; εφόσον μπαίνεις τον Μαίο; θα πρέπει να απευθυνθώ στο οικείο αστυνομικό τμήμα για αυτή τη πληροφορία ή να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα να ανακοινωθεί;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2008 ώρα 12:16
Θα γίνει σχετική ανακοίνωση στο site του στρατού, αλλά χρειάζεσαι και το σημείωμα κατάταξης. Καμιά φορά καθυστερεί και στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να απευθυνθείς στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου (σε περίπτωση που το παρέλαβαν και ξέχασαν να το στείλουν) ή στο στρατολογικό γραφείο (σε περίπτωση που συνέβη κάτι άλλο).

Το υγειονομικό παίρνει στρατεύσιμους σε κάθε ΕΣΣΟ εξ'όσων γνωρίζω.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νοσηλευτής τ.ε Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2008 ώρα 16:11

Yandr, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες σχετικά με τα παραπάνω, θα ήθελα να σου πω βέβαια πως στα τ. ε. ι. της αθήνας οπού σπούδασα νοσηλευτική ο προϊστάμενος του τμήματος μας είχε πεί (στα άρρενα) ότι έχουμε προτεραιότητα για το ΥΓ αν κατα την διακοπή ή λήξη της αναβολής μας κάνουμε δήλωση επαγγέλματος στο Στρατολογικό γραφείο καταθέτωντας το πτυχίο και την άδεια. έμενα στο ρούφ κρατήσαν μόνο το πτυχίο λέγοντας μου για τα σχετικά πως θα τα καταθέσω εφόσον παρουσιαστώ στο Κ. Ε. Ν, ένας συφοιτητής μου που μπαίνει κι αυτός Μάιο μου είπε πως πήρε ένα χαρτί τύπου Α΄όπου αναφέρει για που επιλέγην και την ακριβή ημερομηνία, ανήκω στο ίδιο στρατολογικό γραφείο με αυτόν λες να μπω και εγώ στις 5/5/08 όπως αυτός; ωστόσο, αν δεν είμαι κ... φαρδος και καταγώ κάπου αλλού, υπάρχει η ειδικότητα του Ν/Τ ή μόνο στο ΥΓ ισχύει κατι τέτοιο; Γιατί τελικά τίποτε που να αφορά το στρατό δε διέπεται απο λογική αφού πολύ σοφά ο Ηράκλειτος είχε πεί: "τα πάντα ρεί" κάτι θα ήξερε..

ευχαριστώ για την απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2008 ώρα 00:36
μην στενοχωριεστε καθολου φιλαρακια... εγω απολυομαι σε λιγες μερες... περασε ο καιρος και δεν το καταλαβα... προσοχη στα διαδικαστικα και θα ειστε μια χαρα !!! καλη δυναμη σε ολους
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2008 ώρα 12:33
Αρχικά αποστάλθηκε από νοσηλευτής τ. ε

... υπάρχει η ειδικότητα του Ν/Τ ή μόνο στο ΥΓ ισχύει κατι τέτοιο;

Πραγματικά δεν γνωρίζω στα σίγουρα.

Νομίζω ότι υπάρχει Νοσηλευτής - Τραυματιοφορέας αλλά κάποιος που έχει περάσει από ΚΕΥΓ θα ξέρει καλύτερα.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2008 ώρα 00:25
Μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστω στην Αρτα 12 Μαϊου στο τμήμα Υγειονομικου. Απότι ξέρω εκει πανε γιατροι και οσοι εχουν τελειωσει Νοσηλευτες απο ΤΕΙ, ΙΕΚ κ. α.
Εγώ εχω τελειωσει ΤΕΕ Τεχνικος Η/Υ και Δικτυων. Υπαρχει τπτ εκει για την ειδικοτητα που εχω τελειωσει και αν υπαρχει μπορει να με στηλουνε εκει;
Επιστροφή στην κορυφή
unknow Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση unknow Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Μαΐου/2008 ώρα 15:08
Καλά αυτό πως έγινε; μπορεί να μπεί κάποιος υγειονομικό και χωρίς να έχει σπουδάσει κάτι αντίστοιχο; μετά απο κεί που μπορεί να σε στείλουν ενώ έχεις τελειώσει Πληροφορική;

Ευχαριστώ

Αρχικά αποστάλθηκε από Κ0στ4ς

Μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστω στην Αρτα 12 Μαϊου στο τμήμα Υγειονομικου. Απότι ξέρω εκει πανε γιατροι και οσοι εχουν τελειωσει Νοσηλευτες απο ΤΕΙ, ΙΕΚ κ. α.
Εγώ εχω τελειωσει ΤΕΕ Τεχνικος Η/Υ και Δικτυων. Υπαρχει τπτ εκει για την ειδικοτητα που εχω τελειωσει και αν υπαρχει μπορει να με στηλουνε εκει;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουνίου/2008 ώρα 05:46
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις τελειώσει κάποια ειδικότητα πουν να έχει σχέση με το υγειονομικό . περά από τους γιατρούς και τους νοσοκόμους χρειάζονται και οδηγούς (ασθενοφόρων , οχήματα χημικού πολέμου πχ).

Πάντως η εκπαιδεύσει στο κέντρο είναι ιδία με του πεζικού (εξαρτάται πάντα από τον λοχαγό ). Μετά στις μονάδες είναι πολύ χύμα και αυτό γιατί το υγειονομικό θεωρείται το σώμα εκείνο με την υψηλότερη μόρφωση (έχεις να κανείς με φαντάρους και αξιωματικούς με ειδικότητα γιατρού , ακτινολόγου) φαντάροι μεγάλης ηλικίας με οικογενειακό. Πιο αμόρφωτος εκεί μέσα θεωρείται κάποιος που έχει τελείωση γενικό λύκειο !!! ’ρα τρέξιμο πολύ σπάνιο. Πάντως δεν παίζει ρόλο εάν έχεις κάποιο βύσμα για να πας εκεί είναι και η τύχη.

Εάν βεβαία έχει κάποιος βύσμα και πάει στον σώμα αυτό τότε καλώ θα είναι να το χρησιμοποιήσει στην μετάθεση να πάει σε κάποιο νησί Δωδεκάνησα (καλοκαίρι )ή ακόμα καλυτέρα να πάει στην σ. ν (σχόλη αδέρφωνε νοσοκόμων) θα περάσει πολύ καλά καταλαβαίνετε το γιατί.

Πάντως σε όποιο σώμα και να πάτε υπάρχει ένας κανόνας που θα πρέπει να το έχετε πάντα στο μυαλό σας << πάνω από όλα είστε άνθρωποι >>

Καλή θητεία παιδιά…

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουνίου/2008 ώρα 12:53
Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ, οφείλω να συμπληρώσω ότι ως προς το επίπεδο δεν είναι πάντα έτσι.

Στο 299 ΚΙΧΝΕ (κοντά στο οποίο υπηρέτησα) υπήρχαν αρκετοί μουσουλμάνοι φαντάροι γιατί ακόμη ο ελληνικός στρατός προτιμά να μην τους δίνει μάχιμες ειδικότητες, ενώ ένας από αυτούς είχε σπουδάσει γιατρός στην Κωνσταντινούπολη αλλά τον είχαν νοσηλευτή - τραυματιοφορέα γιατί δεν τον εμπιστεύονταν (λόγω πανεπιστημίου).

Επιστροφή στην κορυφή
XAMPOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση XAMPOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2008 ώρα 15:02
Παρουσιάζομαι στις 11/8 στο ΚΕΥΓ στην ’ρτα. Υπάρχουν τίποτε πληροφορίες για το κέντρο και το Υγειονομικό Σώμα; ποσο θα παρει μεχρι την ορκωμοσια
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2008 ώρα 23:00
Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι στις 11/11 στο ΚΕΥΓ στην ’ρτα. Υπάρχουν τίποτε πληροφορίες για το κέντρο και το Υγειονομικό Σώμα; Από ειδικότητες τι παίζει; Να αναφέρω οτι δεν έχω καμμία απολύτως σχέση με οποιονδήποτε υγειονομικό κλάδο (γιατρους, νοσηλευτές κτλ).
Επιστροφή στην κορυφή
ydroxoos2 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 11/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση ydroxoos2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 03:48
ειναι ο κολιτος μου αρτα στο ΚΕΥΓ, ειναι ολο λουφα μια χαρα στρατοπεδο !!! Ισχο στρατοπεδο, και ειναι μεσα στην αρτα !! Αν μεπεις θα σου πουν τα παιδια !!! ειναι δυδυμα και θα τα καταλαβεις !! Απο ειδηκοτητες θα ρωτησο και θα σου πω !

( κανω μερικα ορθογραφικα λαθακια δεν σας πιραζει! )

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:26
Παιδια εμενα σημερα μου ηρθε το χαρτι και παρουσιαζομαι 10/11 στο κευγ στην αρτα. Ειχα δηλωσει βιολογος οταν εκοψα την αναβολη (ετσι μου ειπε ο αξιωματικος στη στρατολογια να κανω), αλλα τελικα απο βλακεια δεν πηρα ακομα το πτυχιο μου. Παιζει προβλημα οταν θα παρουσιαστω που δεν εχω το πτυχιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Agnantitis Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση Agnantitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:59
Δεν υπαρχει προβλημα αρκει να εχεις καταθεσει την βεβαιωση σπουδων της σχολης. Επειδη ειμαι απο Αρτα θα σου πω τα εξης. Τα πραγματα ειναι πολυ χαλαρα. Οταν ηρθε ο νεος διοικητης υπηρχαν καποια προβληματακια αλλα τωρα ειναι ολα καλα. Το στρατοπεδο ειναι 10 λεπτα το πολυ απο την κεντρικη πλατεια της Αρτας στον Αγιο Δημητριο με τα ποδια. Μια χαρα θα περασεις μην αγχωνεσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Agnantitis Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση Agnantitis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 19:02
Αδερφε και καμια σχεση να μην εχεις με ιατρικη νοσηλευτικη απο την στιγμη που σου ηρθε υγειονομικο κατα πασα πιθανοτητα θα παρεις ειδικοτητα τραυματιοφορεα η οδηγου
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 19:25
ε, ενταξει τοτε μια χαρα!! με βολευει κιολας, γιατι ειναι η καταγωγη μου απο φιλιππιαδα, οποτε και την αρτα ξερω και εχω και σπιτι κοντα!!! κανεις αλλος νοεμβρη στο κευγ στην αρτα; ! !
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 13>