Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 21222324>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

alexgallos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Μαΐου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση alexgallos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μειωμένη στρατιωτική θητεία
    Αποστολή: 16/Μαΐου/2018 ώρα 21:33
Καλησπερα! ειμαι σμηνιτης και εχω κανει 3 μηνες θητεια μεχρι στιγμης. ειμαι πολυτεκνος με πατερα αναπηρο πανω απο 67%. ειμασταν τριτεκνοι αλλα λογο αναπηριας του γονεα γιναμε πολυτεκνοι. Ο πρωτος αδερφος εχει υπηρετησει κι ειμαι ο δευτερος. μηπως γνωριζεται αν δικαιουμαι μιωμενη θητεια; ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2018 ώρα 22:38
Αν η Στρατολογία σε ενέταξε στη κατηγορία των πολυτέκνων, δικαιούσαι 8μηνη θητεία.

Αν παραμένεις τρίτεκνος, μόνο ο μεγαλύτερος αδελφός δικαιούται και εσύ κάνεις θητεία 9 μήνες.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης8 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 25/Απριλίου/2018
  Παράθεση Γιαννης8 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2018 ώρα 23:34
Καλησπέρα! Την επόμενη Τετάρτη παρουσιάζομαι με την γ εσσο και όντας 8μηνος λόγο μονογονεικης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται με το καινούριο σύστημα με το κλείσιμο των κέντρων ποτε θα επιστρέψω κοντά στον τόπο κατοικίας μου.. είχα ακούσει μετά από 4 μήνες παραμεθωριο έχω ακούσει 5 .. λόγω του καινούργιου συστήματος δεν ξέρω αν επιστρέψω τέλος Σεπτεμβρίου ή τέλος Οκτωβρίου.. ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλεξης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2018 ώρα 23:40
Ειναι σιγουρο αυτο; επειδη στην αεροπορια ειναι 12 μηνες η κανονικη θητεια. νομιζα οτι η αμεσως μειωμενη θητεια 9 μημες και οτι 8 μηνες θητεια ισχυει μονο στον στρατο ξηρας
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης8 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 25/Απριλίου/2018
  Παράθεση Γιαννης8 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2018 ώρα 11:43
Λάθος συζήτηση.. για στρατό ξηρά ρώτησα.. με συγχωρείτε!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαΐου/2018 ώρα 09:32
Στους 3 μήνες η μειωμένη θητεία

Tης Αλεξάνδρας Γκίτση

Την επέκταση της οριστικής απόλυσης από τις Ένοπλες Δυνάμεις μετά τη συμπλήρωση πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τουλάχιστον 3 μηνών σε όλους τους γιους και αδελφούς των προσώπων που απεβίωσαν ή τραυματίσθηκαν εξαιτίας τρομοκρατικής ενέργειας, προβλέπει τροπολογία του υπ. Αμύνης που κατατέθηκε στο προς ψήφιση νομοσχέδιο του υπ. Οικονομίας.

Με τη συγκεκριμένη τροπολογία αντικαθίσταται η παρ.1 του άρθρου 58 του ν.3421/2005 η οποία προβλέπει πως: "ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος ή αδελφός προσώπου που απεβίωσε κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του, με οποιαδήποτε ιδιότητα, στις ένοπλες δυνάμεις ή στα σώματα και εξαιτίας αυτής, ή απεβίωσε ή τραυματίσθηκε εξαιτίας τρομοκρατικής ενέργειας, απολύεται οριστικά από τις Ένοπλες Δυνάμεις μετά τη συμπλήρωση χρόνου πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τουλάχιστον 3 μηνών, εφόσον το επιθυμεί. "

Με την προτεινόμενη τροποποίηση η παρ.1 του άρθρου 58 του ν.3421/2005 αντικαθίσταται ως εξής:

"Ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος ή αδελφός προσώπου που απεβίωσε κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του, με οποιαδήποτε ιδιότητα, στις Ένοπλες Δυνάμεις ή στα Σώματα και εξαιτίας αυτής, καθώς και όλοι οι γιοι ή αδελφοί προσώπου που απεβίωσε ή τραυματίσθηκε εξαιτίας τρομοκρατικής ενέργειας, απολύονται οριστικά από τις Ένοπλες Δυνάμεις μετά τη συμπλήρωση χρόνου πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τουλάχιστον τριών μηνών, εφόσον το επιθυμούν. "

Capital.gr

Επιστροφή στην κορυφή
Χρήστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρήστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2018 ώρα 21:55
Ως ομογενής Αλβανίας, γεννημένος εδώ, πολιτογραφήθηκα και εγγράφηκα στο μητρώο αρρένων το 2013. Έχω πάρει αναβολή για σπουδές στο εξωτερικό μέχρι το 2021. Όταν πήρα την αναβολή, μου είπαν ότι δικαιούμαι μειωμένη θητεία 3 μηνών, σύμφωνα με την απόφαση του 2008.

Ωστόσο βλέπω και μια άλλη διάταξη που αναφέρει: "Οι ομογενείς οι οποίοι διακόπτουν τη μόνιμη κατοικία τους σε χώρα του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία και έρχονται στην Ελλάδα απευθείας ή μέσω άλλης χώρας, εφόσον καταταγούν στις Ένοπλες Δυνάμεις εντός πενταετίας από την εγγραφή τους σε μητρώο αρρένων. Αυτοί απολύονται οριστικά μετά συμπλήρωση πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας τριών μηνών εφόσον το επιθυμούν. "

Ισχύει και για μένα αυτή η διάταξη; Δικαιούμαι, εν ολίγοις, μειωμένη θητεία μόνο εφόσον καταταγώ εντός πενταετίας από την εγγραφή μου στο μητρώο αρρένων; Ρωτάω καθώς δεν υπήρξα ποτέ μόνιμος κάτοικος Αλβανίας, εδώ έχω γεννηθεί και έχω μεγαλώσει και ακόμα και τα δικαιολογητικά που ζητάνε σε αυτή την περίπτωση όπως έλευση στην Ελλάδα ή διακοπή μόνιμης κατοικίας δεν μπορώ να τα έχω καθώς η Ελλάδα ήταν η μόνιμη κατοικία μου από όταν γεννήθηκα.
Επιστροφή στην κορυφή
vaggosx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Ιουνίου/2018
  Παράθεση vaggosx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2018 ώρα 15:57
Καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα.

Είμαι ο πρώτος γιος που πάει στρατό από 3 η μάλλον 2 εν ζωή αδέρφια ο ένας αδερφός μου είναι ανάπηρος με 85% αναπηρία (βαρέα νοητική υστέρηση) και ο άλλος πέθανε πριν προλάβει να υπηρέτηση την πατρίδα. Η μητέρα μου δε απεβίωσε πριν σχεδόν 2 χρονιά και ο πατέρας μου διατελεί χηρεία και είναι 70 ετών.

Το ερώτημα μου είναι δικαιούμαι οκτάμηνη Στρατιωτική θητεία;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2018 ώρα 16:28
Φιλε μου νομιζω οι δικαιουσαι 6μηνη θητεια αν το ψαξεις και το πιεσεις. Απλα εισαι μπλεγμενη περιπτωση:

1) Θεωρητικα εισαι ο μονος η μεγαλυτερος γιος αναμεσα σε τρια αδερφια. Οχι ακριβως βεβαια πρωτος αλλα εφοσον
οι αλλοι δυο αντικειμενικα δεν προκειται να υπηρετησουν μπορεις να πιεσεις να αναγνωριστεις ως τετοιος.

2) Θεωρητικα παλι εισαι ο μονος η μεγαλυτερος γιος γονεα που τελει σε χηρεια.

3) Ο γονεας δε αυτος ειναι ανω των 70 η θα γινει ανω των 70 οσο θα εισαι φανταρος (71).

Θελει καλο ψαξιμο αλλα νομιζω αν το ψαξεις και πιεσεις θα κανεις 6μηνο. Παρε κανα τηλ στα κεντρικα του γες.
Επιστροφή στην κορυφή
vaggosx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Ιουνίου/2018
  Παράθεση vaggosx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουνίου/2018 ώρα 16:53
Το 6μηνο το έχω χάσει βαδίζω στο 7ο μήνα και θέλω λίγες μέρες να τελειώσω και μόλις έμαθα Οτι κάνω 9μηνο γιατί στο 1ο γραφείο της πρώην μονάδας μου μου έλεγαν οτι Είσαι 8μηνος το λέει ξεκάθαρα και τώρα μου τα γύρισαν μόλις άλλαξα μονάδα και μου λένε οτι είμαι 9μηνος και τρέχω σαν τρελός να καταθέσω τα χαρτιά, τουλάχιστον να μάθω αν δικαιούμαι το 8μηνο γιατί θα με φάει το άγχος.
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2018 ώρα 00:35
Καλησπέρα σας έχω αναβολή ως τον Μάρτιο. Η γυναίκα μου είναι έγκυος θα γεννήσει τον Νοέμβριο. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία έχοντας μωρό παιδί και γυναίκα που θα έχει άδεια λοχίας και δεν θα μπορεί να εργαστεί; κάπως θα πρέπει κάποιος να δουλεύει για να υπάρχει εισόδημα στην οικογένεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Σπυρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σπυρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2019 ώρα 14:44
Μια ερώτηση με το καινούριο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε για τη μειωμένη θητεία όλων των αδερφών σε μια τρίτεκνη οικογένεια πιάνει και αυτούς που είναι ήδη στρατό;
Επιστροφή στην κορυφή
giwrgisHard Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2018
  Παράθεση giwrgisHard Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2019 ώρα 15:46
Τον Φεβρουάριο πήρα μετάθεση απο μια μονάδα σε άλλη. Στην παλιά μου μονάδα είχα φτιάξει τα χαρτιά μου για 8μηνο το οποίο εγκρίθηκε. Τώρα στην καινούργια μου μονάδα θα πρέπει να φτιάξω πάλι χαρτιά; Οταν πήρα μετάθεση μου έδωσαν απο την παλιά μονάδα μονο το φύλλο πορείας. Τίποτα άλλο
Επιστροφή στην κορυφή
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2019 ώρα 17:37
Αρχικά αποστάλθηκε από giwrgisHard

Τον Φεβρουάριο πήρα μετάθεση απο μια μονάδα σε άλλη. Στην παλιά μου μονάδα είχα φτιάξει τα χαρτιά μου για 8μηνο το οποίο εγκρίθηκε. Τώρα στην καινούργια μου μονάδα θα πρέπει να φτιάξω πάλι χαρτιά; Οταν πήρα μετάθεση μου έδωσαν απο την παλιά μονάδα μονο το φύλλο πορείας. Τίποτα άλλο

Όχι δεν χρειάζεται τα χαρτιά αυτά βρίσκονται μέσα στον ΑΦΟ (Ατομικός Φάκελος Οπλίτη).
Επιστροφή στην κορυφή
359 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 359 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2019 ώρα 19:26
Καποιος να μας πει υπευθυνα τι ισχυει για οσους υπηρετουν ηδη και αν απο 8μηνο πανε στο 6μηνο(πολυτεκνοι) ή αντιστοιχα απο 9μηνο σε 8μηνο (τριτεκνοι)
Επιστροφή στην κορυφή
Boss4 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Απριλίου/2019
  Παράθεση Boss4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 14:43
Μπορεί να μου πει κάποιος αν δικαιούμαι 8μηνο έχοντας χάσει τον πατέρα μου πριν 1 χρόνο;
Ειμαι ο μεγαλύτερος γιος και ο αδελφός μου είναι 2 χρόνια μικρότερος 19..
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 18:24
Μειωμένη θητεία 8μηνης διάρκειας δικαιούνται
  • Ο μόνος ή μεγαλύτερος αδερφός από 3 ζώντα αδέρφια
  • Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από 4 ζώντα αδέλφια
  • Ο πατέρας ενός ζώντος τέκνου
  • Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία
  • Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιός θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας, εφόσον δεν έχουν άλλο ικανό για κάθε εργασία ενήλικο τέκνο
Επιστροφή στην κορυφή
Boss4 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Απριλίου/2019
  Παράθεση Boss4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 18:32
Οπότε δικαιούμαι?; γτ δεν τα πολύ καταλαβαίνω αυτά
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 21222324>