Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη στρατιωτική θητεία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 23>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μειωμένη στρατιωτική θητεία
    Αποστολή: 02/Αυγούστου/2008 ώρα 14:30
εμενα μου ειπαν να μην το δηλωσω στην αρχη αλλα στο τελος για να αποφυγω τον εβρο. εδω εγκειται το προβλημα μου. πως να το αποφυγω και αν θα εχω κυρωσεις αν πω για παραδειγμα οτι εχω 1 αδερφη αντι 2 που ειναι η αληθεια. οταν παρω τη μεταθεση, αν ειναι κοντινη, και λιγο πριν απολυθω το δηλωνω. τι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 18:44
γεια σε ολους! ξερει κανεις αν για το 9μηνο μετρανε κ τα ετεροθαλλη αδερφια η μονο τα αδερφια απο ιδιους γονεις; συγχαρητηρια για τη σελιδα σας
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:34
Έψαξα και βρήκα το παρακάτω:

• Τέκνα θεωρούνται όσα γεννήθηκαν από γάμο και όσα αναγνωρίσθηκαν ή υιοθετήθηκαν.
  • Τα θετά τέκνα λογίζονται ως τέκνα μόνο των θετών γονέων, με την επιφύλαξη των διατάξεων περί μειωμέ­νης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης της υπο-παραγράφου α> του άρθρου 8 του παρόντος νόμου.
  • Αδέλφια θεωρούνται όσα προέρχονται από τους ίδιους γονείς ή από κοινό πατέρα ή μητέρα.
  • Από αδελφούς που γεννήθηκαν την ίδια ημερομη­νία, μεγαλύτερος είναι αυτός που γεννήθηκε πρώτος.
  • Χηρεία είναι η κατάσταση που δημιουργήθηκε και υφίσταται για έναν σύζυγο εξαιτίας θανάτου του άλλου. Αυτή παύει να υφίσταται με την τέλεση μεταγενέστε­ρου γάμου από τον επιζώντα σύζυγο.

Επιστροφή στην κορυφή
manifester Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Απριλίου/2008
  Παράθεση manifester Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2008 ώρα 19:10
Καλησπέρα σε όλους. Θα προσθέσω και γω το ερώτημά μου σχετικά με το πότε είναι η ιδανική στιγμή να δηλώσουμε το 9μηνο. Υπάρχει η δυνατότητα να καταθέσουμε τα δικαιολογητικά οποιαδήποτε στιγμή (π. χ. τον 8ο μήνα της θητείας);
Επιστροφή στην κορυφή
nick-2- Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση nick-2- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:13
Καλησπερα και απο μενα! Και εγω θα ηθελα να ρωτησω ποτε ειναι η καταληλη στιγμη για να δηλωσουμε την 9μηνη θητεια μας; Και ποια δικαιωλογητικα χρειαζονται; Αν ξερει καποιος ας βοηθησει...(σε ενα μηνα μπαινω)
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2008 ώρα 19:41
Επιστροφή στην κορυφή
Kimir Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 10/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση Kimir Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 06:30
Γεια σας, εχω ακουσει κατακαιρους για την τριμηνη θητεια για οσους εχουν ερθει απο το εξωτερικο(εχω ελληνικη υπικοοτητα), αλλα νομιζω πως εχει σημασια η ηλικια που ηρθα στην Ελλαδα ειχα συμπληρωσει τα 10 μου χρονια. αν ειναι ευκολο να με ενημερωσει καποιος για το θεμα αυτο.
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 12:15
Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για την Μειωμένη θητεία .
Επιστροφή στην κορυφή
Kimir Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 10/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση Kimir Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 06:12
Γεια σας, θελω να μαθω γιατι μου ειπαν πως μπορει αλλα οχι σιγουρα να δικαιουμε το τριμηνο. Ειμαι γεννημενος στην Γεωργια απο Ρωσσο πατερα και Ελληνιδα μητερα εχω ελληνικη υπικοοτητα. Ηρθαμε στην ελλαδα μονιμα 5 Σεπτρεμβριου του 1999 και ημουν 10 χρονων και 3 περιπου μηνων Ημ Γεν 21.5.1989 και θελω να μου πειτε αν δικαιουμε το τριμηνο.
Θα ηθελα απαντησει απο καποιον που να γνωριζει για το θεμα αυτο και οχι να με παραπεμψετε στη νομοθεσια.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 12:44
Έχω την εντύπωση ότι είσαι πάνω στο όριο.

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο για την Μειωμένη θητεία .
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:09
Είμαι φοιτητής εξωτερικού (εδώ και 4 χρόνια), γεννημένος στο εξωτερικό (Ολλανδία), και μεγάλωσα στην Ελλάδα. Κάποιοι γνωστοί μου μεγαλωμένοι στην Ελλάδα και γεννημένοι στον Καναδά που επίσης σπούδασαν στο εξωτερικό μου είπαν πως έκαναν εξάμηνη θητεία. Ισχύει αυτό; Κι αν είναι έτσι πως μπορώ να το κάνω κι εγώ;

Σημείωση: κι εγώ κι οι γνωστοί μου έχουμε διπλή υπηκοότητα
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 07:05
Καλημερα.
Μια διευκρινιση παρακαλω.

Η μητερα μου εχει πεθανει. Ο πατερας μου δεν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα. Ο μικροτερος αδελφος μου εχει παει στρατο (12μηνο). Ειμαστε 2 αδελφια.
Συμφωνα με αυτα που διαβασα στη σχετικη σελιδα, δε δικαιουμαι μειωμενη θητεια.

Σωστα;
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2009 ώρα 13:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Giorgos

Η μητερα μου εχει πεθανει. Ο πατερας μου δεν αντιμετωπιζει καποιο προβλημα. Ο μικροτερος αδελφος μου εχει παει στρατο (12μηνο). Ειμαστε 2 αδελφια.
Συμφωνα με αυτα που διαβασα στη σχετικη σελιδα, δε δικαιουμαι μειωμενη θητεια.

Σωστα;

Σωστά...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2009 ώρα 13:59
(Σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος)

Αν δεν κανω λαθος, πριν απο περιπου ενα μηνα, που ειχα κοιταξει και παλι στο κεφαλαιο της μειωμενης θητειας (9μηνη), μια απο τις προυποθεσεις ηταν :

Μονος ή μεγαλυτερος γιος γονεα που τελει υπο χηρεια.

Κανω καποιο λαθος;
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
argeadas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση argeadas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:35

Από την στιγμή που ο πατέρας σου ζει και δεν είστε πολύτεκνη οικογένεια θα κάνης 12αμηνο.

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:41

Αν δεν κανω λαθος, πριν απο περιπου ενα μηνα, που ειχα κοιταξει και παλι στο κεφαλαιο της μειωμενης θητειας (9μηνη), μια απο τις προυποθεσεις ηταν :

Μονος ή μεγαλυτερος γιος γονεα που τελει υπο χηρεια.

Κανω καποιο λαθος;
Ευχαριστω.

Δεν έχει αλλάξει το άρθρο αυτό τον τελευταίο μήνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2009 ώρα 04:37
Προφανως εχετε δικιο.
Ευχαριστω.

Θα ηθελα ομως αν ξερετε και κατι ακομα για λογους περιεργειας.
Για να καταλαβω τη λογικη.
Στο stratologia.gr, υπαρχει φυλλο εφημεριδας της κυβερνησεως 13/12/2005 με το νομο 3421 που αναφερει σχετικα με την 9μηνη θητεια:

(4) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή
’γαμης μητέρας.

Σε ποιο σημειο παρανοησα;
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2009 ώρα 13:15

Στο stratologia.gr, υπαρχει φυλλο εφημεριδας της κυβερνησεως 13/12/2005 με το νομο 3421 που αναφερει σχετικα με την 9μηνη θητεια:

(4) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή
’γαμης μητέρας.

Σε ποιο σημειο παρανοησα;
Ευχαριστω.

Έχεις δίκιο, άλλωστε αναγράφεται και στο άρθρο για την Μειωμένη θητεία .

Λογικά πας για 9-μηνο.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 23>