Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Παραίτηση από στρατιωτική σχολή

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Ανώνυμος-η ®🇬 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανώνυμος-η ®🇬 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Παραίτηση από στρατιωτική σχολή
    Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2019 ώρα 18:03
Όταν εισαχθείτε και εσείς σε μια στρατιωτική σχολή θα καταλάβετε ότι οι περισσότεροι έχουν επιλέξει μια στρατιωτική σχολή για την επαγγελματική αποκατάσταση. Πιστεύετε πως όντως όλα αυτά τα παιδιά που σπουδάζουν σε μια τέτοιο σχολή το ήθελαν απο μικρά παιδιά;
Πραγματικά με εντυπωσιάζει που ξαφνικά μετατραπήκαμε όλοι σε πατριώτες. Επιπροσθέτως πάνω σε αυτό που αναφέρατε σχετικά με την εκπαίδευση. Εγώ ουδέποτε έθιξα τέτοιο θέμα. Συνεπώς το επιχείρημα σας είναι αίολο. Αντιθέτως ομολογώ ότι είναι αρκετά απαιτητική. Τέλος, αφού αναφέρατε το κομμάτι της επικινδυνότητας έχω να σας πω πως αυτά τα επαγγελματά που αξίζουν αυτόν τον τίτλο είναι αυτά του πιλότου του αλεξιπτωτιστή και του δύτη (ουκ, μακ). Οι υπόλοιπες ειδικότητες που αποτελούν και το μεγαλύτερο κομμάτι των ενόπλων δυνάμεων μόνο επικίνδυνες δεν είναι!
Σας το λέω απο προσωπική εμπειρία, απο τα παιδιά που βρίσκονται εκεί μέσα , λίγα αξίζουν να φορούν το εθνόσημο, μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού μου!
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Μαρτίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2019 ώρα 14:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανώνυμος-η ®🇬

Εφόσον έφυγες μετά την ορκομωσία, δυστυχώς δεν μπορείς να ξαναδώσεις γενικά για στρατιωτικές σχολές.
Αλλά τι σε νοιάζει;
Και εγώ είχα παραιτηθεί κάποτε!!
Βάσανο οι στρατιωτικές σχολές. Προετοιμάζουν πολύ καλούς δημόσιους υπάλληλους.
Παρόλο που το προσωπικό και των τριών κλάδων των Ε. Δ. αμοίβεται -αυτό έλειπε (!)- από το δημόσιο , το "δημοσιοϋπαλληλίκι" σαν νοοτροπία πηγάζει από τους άλλους δημ. υπαλλήλους [λ. χ. εκπαιδευτικοί (δυστυχώς) και λοιποί...]. Αφενός η εκπαίδευση τους είναι εξαιρετικά απαιτητική και απαιτεί επιμονή και θέληση αφετέρου η μονιμοτητητα και η σταθερότητα του μισθού είναι μια ελάχιστη διευκόλυνση συγκριτικά με την επικινδυνότητα του έργου που επιτελούν.

;*Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ασφαλώς υπάρχουν και εξαιρέσεις*

Aμές δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Επιστροφή στην κορυφή
Ανώνυμος-η Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανώνυμος-η Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2019 ώρα 22:13
Καλά μπες εσύ και μετά έλα να μας τα πεις!!
Επιστροφή στην κορυφή
Ανώνυμος-η ®🇬 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανώνυμος-η ®🇬 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2019 ώρα 22:07
Εφόσον έφυγες μετά την ορκομωσία, δυστυχώς δεν μπορείς να ξαναδώσεις γενικά για στρατιωτικές σχολές.
Αλλά τι σε νοιάζει;
Και εγώ είχα παραιτηθεί κάποτε!!
Βάσανο οι στρατιωτικές σχολές. Προετοιμάζουν πολύ καλούς δημόσιους υπάλληλους.
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2019 ώρα 13:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Χαμένος

Δεκτο. Αλλα εγω αποχωρησα απο την ΣΜΥΑ Τεχνολογικη κατευθυνση πριν λιγες μερες. Ρωταω τωρα αν μπορω να ξαναπερασω στην ΣΜΥΑ αλλα σε αλλη κατευθυνση της. Αφου ειναι η ιδια σχολη ουσιαστικα και αποχωρησα απο αυτη επιτρεπεται να ξαναπερασω;

Τηλέφωνο στη σχολή , μόνη λύση για σιγουριά.
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμένος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χαμένος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2019 ώρα 16:22
Δεκτο. Αλλα εγω αποχωρησα απο την ΣΜΥΑ Τεχνολογικη κατευθυνση πριν λιγες μερες. Ρωταω τωρα αν μπορω να ξαναπερασω στην ΣΜΥΑ αλλα σε αλλη κατευθυνση της. Αφου ειναι η ιδια σχολη ουσιαστικα και αποχωρησα απο αυτη επιτρεπεται να ξαναπερασω;
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2019 ώρα 15:12

Μάλλον δεν κατάλαβες δεν θέλω να πάω στην επόμενη επιλογή μου θέλω του χρόνου να περάσω σε άλλη κατεύθυνση της ΣΜΥΑ από την οποία αποχώρησα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται
Κατάλαβα τι λες γι'αυτό και σου παραθέτω τα παραπάνω
Αφού σου λέει ότι δεν υποχρεούσε να πληρώσεις αν φύγεις από την μια στρ. Σχολη για να πας σε αλλη άρα λογικά επιτρεπεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμένος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χαμένος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Οκτωβρίου/2019 ώρα 22:05
Μάλλον δεν κατάλαβες δεν θέλω να πάω στην επόμενη επιλογή μου θέλω του χρόνου να περάσω σε άλλη κατεύθυνση της ΣΜΥΑ από την οποία αποχώρησα και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Οκτωβρίου/2019 ώρα 21:59

Ήταν ένα λάθος της στιγμής... Ένιωθα ότι πνιγομουν και έτσι έφυγα. Γνωρίζετε αν γίνεται να γυρίσω σε άλλη κατεύθυνση του χρόνου;
Βρήκα αυτό: Όσοι αποχωρούν σε οποιοδήποτε έτος σπουδών από μία στρατιωτική σχολή Προκειμένου να εγγραφούν σε άλλη στρατιωτική σχολή «ή σε παραγωγική σχολή Των Σωμάτων Ασφαλείας» δεν έχουν υποχρέωση καταβολής της αποζημίωσης

Δεν ξέρω με σιγουριά (φέτος δίνω), θα ψάξω Και θα ρωτήσω και γνωστούς. Πάντως καλού κακού παρε τηλ και ρώτα στη σχολή για να μην χάσεις έτος.
Το email μου :giorgoskourmousis7@gmail.com Αν θες να μου πεις τίποτα για τη βασική εκπαίδευση
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμένος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χαμένος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Οκτωβρίου/2019 ώρα 17:49
Ήταν ένα λάθος της στιγμής... Ένιωθα ότι πνιγομουν και έτσι έφυγα. Γνωρίζετε αν γίνεται να γυρίσω σε άλλη κατεύθυνση του χρόνου;
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2019 ώρα 17:29

Καλησπερα. Περασα ΣΤΥΑ αλλα εφυγα μετα την ορκομοσια γινεται να περασω του χρονου σε αλλη κατευθυνση της ΣΜΥΑ;

καλησπέρα, για ποιο λόγο έφυγες;
παραίτηση;

; αν θες απαντάς
Επιστροφή στην κορυφή
Χαμένος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χαμένος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2019 ώρα 15:05
Καλησπερα. Περασα ΣΤΥΑ αλλα εφυγα μετα την ορκομοσια γινεται να περασω του χρονου σε αλλη κατευθυνση της ΣΜΥΑ;
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2019 ώρα 11:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Dhmhtrhs

Γειας σας! Εχω περασει λογικα ΣΣΕ αλλα εχω αποφασισει για προσωπικους λογους να μην παω. Εχω δηλωσει βεβαια στο μηχανογραφικο σχολες περα των στρατιωτικων. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται αν θελω να περασω στην πρωτη επιλογη απο τα Πολυτεχνεια; Δεν θαα εμφανιστω την πρωτη μερα. Πρεπει να ξαναδωσω Πανελληνιες ή με το 10% για να περασω σε Πολυτεχνειο;

Αν δεν παρουσιαστείς σημαίνει ότι ουδεποτε δήλωσες στρατιωτικές. Εχω την εντύπωση ότι πηγαίνεις απευθείας στην επόμενη επιλογή. Πάρε κάνα τηλέφωνο στην Ευελπίδων και ρωτά
Επιστροφή στην κορυφή
Dhmhtrhs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dhmhtrhs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2019 ώρα 05:01
Γειας σας! Εχω περασει λογικα ΣΣΕ αλλα εχω αποφασισει για προσωπικους λογους να μην παω. Εχω δηλωσει βεβαια στο μηχανογραφικο σχολες περα των στρατιωτικων. Σε αυτη την περιπτωση τι γινεται αν θελω να περασω στην πρωτη επιλογη απο τα Πολυτεχνεια; Δεν θαα εμφανιστω την πρωτη μερα. Πρεπει να ξαναδωσω Πανελληνιες ή με το 10% για να περασω σε Πολυτεχνειο;
Επιστροφή στην κορυφή
John Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση John Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουνίου/2019 ώρα 14:12
Εάν παραιτηθείς από στρατιωτικη σχολη δεν μπορείς να ξαναπείς στην ίδια σχολή στα σίγουρα, εάν θες άλλη σχοκη τότε νομίζω ότι γίνεται αν και αρκετοί κάνουν 10 % το καλόκαιρι, επίσης εαν θες να φύγεις μπορείς χωρίς να πληρώσεις όσο είσαι πρωτοετής δηλαδή μέχρι να περάσεις όλα τα μαθήματα του 1ου έτους Ιουνίου, ή για όσους μενουν σε μαθημα τον αύγουστο οπου αμα εχεις κανει 10% για αλλη σχολη , ξερεις και τα αποτελεσματα για το άμα μπήκες στη σχοκη που ήθελες, για άλλη στρατιωτικη σχολη μπορείς να κάνεις 10 % στα πρώτα 2 χρόνια όπου έχεις αυτή την δυνατότητα ή άμα θες ξαναδινεις πανελληνιες και φεύγεις οπότε θες για άλλη στρατοτικη σχολη
Επιστροφή στην κορυφή
Τάσος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τάσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2019 ώρα 10:46
Βασίλη, αν θες στείλε μου ένα email στο hippasos (papaki) gmx (teleia) com για να συντονιστούμε. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσουμε άμεσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Βασιλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασιλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2019 ώρα 15:06
Τασο το ψαχνω κι εγω το θεμα και ατι προκυψει θα σ ενημερωσω. Παντως απο σιγουρες πηγες, σπουδαστες που ειχαν παραιτηθει απο την ΣΣΕ παλαιοτερα (οχι πολυ παλια βεβαια) ξαναμπηκαν στην ΣΣΕ στην ιδια σχολη δηλαδη την επομενη η τη μεθεπομενη χρονια!
Επιστροφή στην κορυφή
Πάνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πάνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2019 ώρα 12:09
απο οποιαδήποτε στρατιωτική σχολή και αν παραιτηθείς θα πληρώσεις την ίδια αποζημίωση;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 8>