Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 111213
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΜΥΝ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού
    Αποστολή: 15/Απριλίου/2016 ώρα 13:37
Ε ωραία αν δεν σε ενοχλεί πουθενά και δεν φαίνεται απο τους γιατρούς δεν υπάρχει καν λόγος να ανησυχείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Antony K. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2016
  Παράθεση Antony K. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2016 ώρα 19:19
Ωραια σας ευχαριστω πολυ !
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ) Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Απριλίου/2016
  Παράθεση ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ) Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2016 ώρα 20:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Terminator

TΑ ΟΥΚ είναι για μόνιμα στελέχη του Πολεμικού Ναυτικού Απο ΣΜΥ βγαίνεις αξιωματικός του στρατού ξηράς. Μπορείς να περάσεις απο Σχολή Υποβρύχιων Καταστροφών Στρατού Ξηράς (ΣΥΔ ΣΞ) που είναι σχολή με ίδια εκπαίδευση με την ΔΥΚ του Πολεμικού Ναυτικού
Στη δυκ πανε και στρατευσιμοι που γινονται οβα απ ευθειας μετα την αποφοιτηση, επ. Οπ απο την πρωτη μερα καταταξης και απο σμυν και σνδ μονο σαν αποφοιτοι σχολης. Στη δυκ σχολειο περνανε και τα στελεχη στρατου ξηρας και του λιμενικου και της αεροποριας. Η σχολη αμφιβιων καταστροφων δεν εχει καμια σχεση με ουκ μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ) Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Απριλίου/2016
  Παράθεση ΚΕΛΕΥΣΤΗΣ (ΗΛ/ΗΤ) Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2016 ώρα 20:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Antony K.

Ωραια σας ευχαριστω πολυ !

για κανεναν λογο δε το λες πουθενα στο νβ κανελοπουλο που θα σας πανε με πουλμανακι απο την πυλη π1 για εξετασεις θα μου στειλεις μηνυμα την προηγουμενη για να σου δωσω τηλ να συνενοηθουμε θα κοψουνε πολυ κοσμο

Επιστροφή στην κορυφή
Antony K. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2016
  Παράθεση Antony K. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2016 ώρα 20:13
Οπα τι εννοεις δεν το καταλαβα ; Αααα το χειρουργειο δεν ειναι για εμενα αλλα για εναν φιλο μου απλως εγω εψαξα και ειδα για αιμοσφαιρινη, πρεπει να την ανεβασω αλλα ελπιζω οτι θα μπορεσω να το κανω αυτο χωρις να με κοψουν
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Χορ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Χορ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουλίου/2016 ώρα 20:17
Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Αν κάποιος περάσει στη ΣΜΥΝ μπορεί στη συνέχεια να δώσει κατατακτήριες για ΣΝΔ; Ξέρω οτι από ΣΜΥ για ΣΣΕ γίνεται. Τι συμβαίνει όμως με το Ναυτικό.
Αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα μια απάντηση. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουλίου/2016 ώρα 00:04
OΧι οι κατατακτήριες ισχύουν μόνο για τον στρατό ξηράς απο ΣΜΥ σε ΣΣΕ
Επιστροφή στην κορυφή
psofos Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 14/Νοεμβρίου/2016
  Παράθεση psofos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2017 ώρα 15:01
Ποσα παιρνει ενας κελευστης παιδια; Καθε μηνα τα ιδια παιρνει; Αν δεν ειναι σε ταξιδι παλι τα ιδια χρηματα παιρνει;
Επισης, ειναι καλυτερα ΣΜΥ ή ΣΜΥΝ; Εχουν τα ιδια μορια γι'αυτο ρωταω...
Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
iasonass Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαΐου/2017
  Παράθεση iasonass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2017 ώρα 10:29
Καλησπερα σας, ειμαι 3η λυκειου και μολις εκανα δηλωση για στρατιωτικες σχολες αλλα στο νου μου εχω κυριως την σμυν. Εχω ομως αρκετες αποριες και θα ηθελα οποιος μπορει να με βοηθησει οσο πιο ξεκαθαρα γινεται.
1) ποια αθληματα χρειαζονται; Ηξερα πως χρειαζεται σπριντ,1000αρι, σφαιρα, μηκος, υψος αλλα στην αιτηση ελεγε και για κολυμβηση και εχω μπερδευτει.
2) τι περιλαμβανει στο περιπου η προπαιδευση και η εκπαιδευση στην σχολη;
3) περιπου ποσα ταξιδια χρειαζονται; Στο site της σχολης λεει για 2-3 μερες καθε μηνα και ενα μηνιαιο το καλοκαιρι, αλλα στο φορουμ εχω δει πως μιλατε για αρκετα παραπανω.
4) πρακτικα, ποσα χρηματα θα λαμβανω οταν βγω απο την σχολη;
5) υπαρχουν προοπτικες να παω εξωτερικο; Και αν ναι πως μπορει να συμβει αυτο;

ευχαριστω προκαταβολικα
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαΐου/2017 ώρα 19:15
1) http://www.diamantisgiannis.gr/frontend/articles.php?cid=70
2) θα το γνωρίσεις οταν μπείς μέσα στην σχολή
3) δεν υπάρχουν όρια οσον αφορά τα ταξίδια όπως το εμπορικό ναυτικό που σου λέει θέλω τόσους μήνες Ταξίδι αλλά κάθε καλοκαίρι έχει απόπλου ταξίδι
4) https://enstoloi.net/ergalia/neo-misthologio-2017/
5) για ποιο πράγμα να πας εξωτερικό για μεταπτυχιακό ή σε ΝΑΤοική βάση;
Επιστροφή στην κορυφή
iasonass Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαΐου/2017
  Παράθεση iasonass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2017 ώρα 09:43
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, απο εκπαιδευση εννοω εχει κατι εξτριμ; Ναι σε βαση ελεγα
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαΐου/2017 ώρα 18:23
Η εκπαίδευση χωρίζεται σε ναυτική (τα καλοκαιρινά απόπλου δηλαδή), στρατιωτική εκπαίδευση και ακαδημαική εκπαίδευση. Ακαδημαική εκπαίδευση μπορείς να βρείς τα μαθήματα στο ίντερνετ και να δείς τι διδάσκονται (http://smyn.hellenicnavy.gr/index.php/ekpaideysi/didaskomena-mathimata/a-tetramino).

Υπάρχει πιθανότητα να πας έξω ως στρατιωτικός ακόλουθος ως αξιωματικός σε μεγαλύτερο βαθμό
Επιστροφή στην κορυφή
AirGreek Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Ιουνίου/2017
  Παράθεση AirGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2017 ώρα 00:05
Καλησπέρα σας,
Γνωρίζει μήπως κάποιος από ποια σχολή στελεχώνονται τα ελικόπτερα του Πολεμικού Ναυτικού, δεν εννοώ τους πιλότους που προέρχονται από τη Σ. Ε. Ν. Αλλά το πλήρωμα που βρίσκετε εντός του ελικοπτέρου σε κάθε είδους αποστολές, κυρίως σε έρευνας και διάσωσης ;
Επίσης θα ήθελα να κάνω την ίδια ερώτηση για τα πληρώματα των ελικοπτέρων της Πολεμικής Αεροπορίας καθώς και του Στρατού Ξηράς.
Ευχαριστώ πολύ.

Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουλίου/2017 ώρα 02:48
Τα ελικόπτερα του πολεμικού ναυτικού μην μπερδεύεσαι επανδρώνονται απο αξιωματικούς που προέρχονται απο την ΣΝΔ και φυσικά τους πιλότους δεν έχει καμιά σχέση με την έρευνα και την διάσωση. Η έρευνα και διάσωση είναι αποστολή του Λιμενικού Σώματος στην θάλασσα και εναέρια στην Πολεμική Αεροπορία που οι πιλότοι του σώματος έρευνας και διάσωσης είναι κατά κύριο λόγο απο την Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων. Του στρατού ξηράς αντίστοιχα το πλήρωμα επανδρώνεται απο αξιωματικούς και υπαξιωματικούς της Αεροπορίας Στρατού.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 111213
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.