Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Λιμενικό σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 17181920>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Freddo_Espresso Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Freddo_Espresso Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Λιμενικό σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)
    Αποστολή: 20/Μαΐου/2019 ώρα 22:10
Αρχικά αποστάλθηκε από Xanthos

Μια ερωτηση τελευταια... Οι οεα με τους λιμενοφυλακες τα ιδια κανουν σ υπηρεσιες; Η οι οεα περιμενουν καποιο τηλ ειδικης αποστολης
; Κ κανουν περιπολιες.

Τώρα το είδα το μήνυμά σου φίλε μου. Ο "λιμενοφύλακας" αποτελεί βαθμό του Λ. Σ. Όπως π. Χ. "αστυφύλακας" στην ΕΛ. ΑΣ. "πυροσβέστης" στο Π. Σ. Κοκ. Ένας λιμενοφύλακας μπορεί να κάνει τα πάντα, από γραφείο, τροχαία, σκάφος έως και Αξιωματικός Φυλακής σε μικρές υπηρεσίες και εφόσον απαιτηθεί. Ένας Ο. Ε. Α. Βαθμολογικά μπορεί να είναι και Λ/Φ και Υπάξ. Αλλά και Αξ. Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο βαθμό που θα φέρει ενώ είναι προορισμένος για αποστολές που τυπικά απαιτούν ευελιξία, ταχύτητα, δύναμη, φυσική κατάσταση και σκοπευτική δεινότητα, για το λόγο αυτό και η πρόσθετή τους εκπαίδευση.
"Όλοι θέλουν το καλό σου, αρκεί να μην είναι καλύτερο από το δικό τους."
Επιστροφή στην κορυφή
Λευτέρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λευτέρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαΐου/2019 ώρα 23:51
Γεια σας,
Ξέρει κανείς πόσο διαρκεί η εκπαίδευση στη σχολή δοκίμων Λιμενοφυλάκων και δοκίμων σημαιοφόρων; Διάβασα στο επίσημο σάιτ του λιμενικού πως για λιμενοφύλακας είναι 2 χρόνια και για αξιωματικός 4. Όμως αυτό είναι ανανεωμένο (φαντάζομαι λόγω του ότι θα μπαίνουν τα παιδιά μέσω πανελλαδικών). Είχα διαβάσει στο ίδιο σάιτ πριν κάνα μήνα πως η διάρκεία είναι 6 μήνες για λιμενοφύλακες και 15 για σημαιοφόρους... ξέρει κανείς τι παίζει; Όσοι μπουν με την προκήρυξη που θα βγει, πόσο θα φοιτήσουν εκεί;to
Επιστροφή στην κορυφή
Xanthos Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 20/Μαΐου/2019
  Παράθεση Xanthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαΐου/2019 ώρα 17:28
Για λιμενοφυλακες απο οσο γνωριζω με την προκυρηξη που περιμενουμε να βγει αν με το καλο βγει ειναι 6 μηνες!!!
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2019 ώρα 22:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Λευτέρης

Γεια σας,
Ξέρει κανείς πόσο διαρκεί η εκπαίδευση στη σχολή δοκίμων Λιμενοφυλάκων και δοκίμων σημαιοφόρων; Διάβασα στο επίσημο σάιτ του λιμενικού πως για λιμενοφύλακας είναι 2 χρόνια και για αξιωματικός 4. Όμως αυτό είναι ανανεωμένο (φαντάζομαι λόγω του ότι θα μπαίνουν τα παιδιά μέσω πανελλαδικών). Είχα διαβάσει στο ίδιο σάιτ πριν κάνα μήνα πως η διάρκεία είναι 6 μήνες για λιμενοφύλακες και 15 για σημαιοφόρους... Ξέρει κανείς τι παίζει; Όσοι μπουν με την προκήρυξη που θα βγει, πόσο θα φοιτήσουν εκεί;to
Συνήθως ήταν 6 μήνες κανονικά οι δόκιμοι Λιμενοφύλακες, όμως οι τελευταίες σειρές έμειναν στη σχολή 8 με 9 μήνες. Οι Δόκιμοι Σημαιοφόροι από προκήρυξη ήταν 14 μήνες στη σχολή. Τα 2 χρόνια και τα 4 αντίστοιχα όπως σωστά ανέφερες αφορούν αυτούς που θα μπουν από πανελλήνιες.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Επιστροφή στην κορυφή
theo12345 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Μαρτίου/2019
  Παράθεση theo12345 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2019 ώρα 11:08
Αρχικά αποστάλθηκε από mysterio

Συνήθως ήταν 6 μήνες κανονικά οι δόκιμοι Λιμενοφύλακες, όμως οι τελευταίες σειρές έμειναν στη σχολή 8 με 9 μήνες. Οι Δόκιμοι Σημαιοφόροι από προκήρυξη ήταν 14 μήνες στη σχολή. Τα 2 χρόνια και τα 4 αντίστοιχα όπως σωστά ανέφερες αφορούν αυτούς που θα μπουν από πανελλήνιες.
να ρωτήσω και γω κατι. Εκτός απο απολυτήριο λυκειου, μετραει μηπως και οαεδ απόλυτηριο; Η θα το ακυρωσουν;
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουνίου/2019 ώρα 12:51
Αρχικά αποστάλθηκε από theo12345

Να ρωτήσω και γω κατι. Εκτός απο απολυτήριο λυκειου, μετραει μηπως και οαεδ απόλυτηριο; Η θα το ακυρωσουν;
Κατ' αρχήν εαν αναφέρεσαι για την προκήρυξη Λιμενοφυλάκων γράφεις σε λάθος θέμα και παρακαλώ να μεταφερθούν στο σωστό τα μηνύματα μας. Έπειτα, το ΦΕΚ όπως και παλαιότερες προκηρύξεις το αναφέρουν ξεκάθαρα ότι χρειάζεται απολυτήριο Λυκείου. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα δεχτούν την αίτηση σου εαν τους προσκομίσεις το απολυτήριο του ΟΑΕΔ.
Επιστροφή στην κορυφή
XristosSar Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Απριλίου/2017
  Παράθεση XristosSar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2019 ώρα 14:16
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας τι γίνεται με το θέμα τις μετεγκατάστασης της Μ. Υ. Α. πριν λίγους μήνες στο ίντερνετ έλεγε παντού ότι μέσα στο 2019 θα είναι έτοιμη ή νέα βάση ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή
fsafas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουνίου/2019 ώρα 14:34
Αρχικά αποστάλθηκε από XristosSar

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας τι γίνεται με το θέμα τις μετεγκατάστασης της Μ. Υ. Α. Πριν λίγους μήνες στο ίντερνετ έλεγε παντού ότι μέσα στο 2019 θα είναι έτοιμη ή νέα βάση ισχύει;

Είσαι στέλεχος;
Επιστροφή στην κορυφή
XristosSar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση XristosSar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2019 ώρα 15:10
Όχι φίλε! Ενδιαφέρομαι να μάθω για προσωπικούς λόγους αλλά καταλαβαίνω αν δεν γίνεται
Επιστροφή στην κορυφή
marios33 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Ιουνίου/2019
  Παράθεση marios33 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2019 ώρα 15:40
Καλησπέρα! Ένα νέο στέλεχος πρέπει να έχει κάνει υπηρεσία τουλάχιστον 3 χρόνια σε διάφορα νησιά για να δηλώσει ενδιαφέρον για ΜΥΑ ή μπορει κατευθείαν μετα την σχολή να δηλώσει ;
Επιστροφή στην κορυφή
Ανδρέας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανδρέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2019 ώρα 22:25
Και εγώ ρε παιδιά οποίος ξέρει έλεγαν γαι την καινούρια βάση της ΜΥΑ η οποία θα έχει ακόμα και τουρμπίνα ελεύθερης πτώσης και πολλά άλλα και θα βρίσκεται στο Σκαραμαγκά δίπλα ακριβώς στη ΔΥΚ τι και λένε ότι θα έχει φτιαχτεί μέσα στο 2019 τι γίνεται έχουμε νέα;
Επιστροφή στην κορυφή
TheloNaPaoSnd Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 24/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2019 ώρα 23:25
Ωραία, άρα θα έχει και συνεκπαιδεύσεις.Οι εκγκαταστάσεις θα αποτελούν τις πλέον άρτιες στην Ευρώπη. Συγκεκριμένα, έχει εγκριθεί η ανέγερση και έχει εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση για ένα από τα μεγαλύτερα shooting house, κλειστό σκοπευτήριο, σύγχρονα συμπλέγματα διάνοιξης θυρών,fast rope και αναρρίχησης/καταρρίχησης. Ακόμη χώρο «τουρμπίνας» ελεύθερης πτώσης και νέο λιμενικό έργο για τις ανάγκες των νέων πλωτών μέσων της Μ. Υ. Α.
Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός
Απενεργοποιημένο μέλος

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2017
  Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Αυγούστου/2019 ώρα 13:37
Βγηκε σχολειο σεαλς οποιος θελει να δει
https://www.limenikanea.gr/gr/limeniko/ekdilosi-endiaferontos-gia-ti-leitourgia-sxoleiou-eidikon-apostolon-lsprothesmies-8248?fbclid=IwAR18Vvoc_xto3kVm94LnynaaxbjeljG-oz8N04a4bNOWq6kA-kRiJgrF6uY
Επιστροφή στην κορυφή
left29 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση left29 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 19:01
παιδια καλησπερα η προκηρηξη για το λιμενικο εχει βγει; γιατι η προηγουμενη ανακληθηκε με την αλλαγη κυβερνησης
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 23/Αυγούστου/2019
  Παράθεση ΔΕΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 22:52
Στις 15 Σεπτεμβρίου θα βγεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 09:38
Καλημερα σ ολους... μια ερωτιση σε περιπτωση που δεν εχεις πτυχιο αγγλικων δν μπορεις ν κανεις τ χαρτια σου για λιμενοφυλακας; ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 03:13
Καλησπέρα σε όλους.
Ονομάζομαι Νίκος Ποδάρας είμαι τελειόφοιτος πανεπιστημίου τεφαα και απόφοιτος της 35 ΜΚ εκπαιδευτής με πρώτο μαχητόσημο και βαθμό Λοχία. Είμαι 24 ετών και θα κάνω κι εγώ τα χαρτιά μου προφανώς για λιμενοφύλακας όπως και η μισή Ελλάδα. Όμως λόγω μορίων και λόγω άρτιας σωματικής ικανότητας ευελπιστώ ότι θα με πάρουν. Κι αν όχι μέσα στα 63 άτομα που ζητάνε, ελπίζω αν λαμβάνουν υπόψη τα αθλήματα και γίνει η επιλογή με βάση τους δυνατώτερους τότε είμαι μέσα. Υπάρχει όμως ένα θέμα ο Θεός με έπλασε με δυσχρωματοψία, κάτι το οποίο μέχρι τώρα δε με έχει εμποδίσει σε τίποτα. Ούτε στη 35ΜΚ αντιμετώπησα πρόβλημα. Επειδή από μικρός έχω αφιερώσει τη ζωή μου στην εκγύμναση του κορμιού μου για το σκοπό να είμαι υγιής και δυνατός πρωτίστως κ αι έπειτα να καταφέρω κάποια στιγμή να μπω στις ειδικές δυνάμεις ενός σώματος, νομίζω ότι θα ήταν πολύ κρίμα να κοπώ επειδή δε μπορώ να ξεχωρίσω 10 κωλοκάρτες που δείχνει ο γιατρός, ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον να ξεχωρίσω τα χρώματα ή με τα καμουφλάζ παραδείγματος χάρην. Θα ήθελα λοιπόν όποιος γνωρίζει , εμπεριστατωμένα, να μου απαντήσει στο εάν μπορώ ναι μπω στην ειδική ομάδα του λιμενικού με το "θεματάκι" που έχω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 13:05
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Καλημερα σ ολους... Μια ερωτιση σε περιπτωση που δεν εχεις πτυχιο αγγλικων δν μπορεις ν κανεις τ χαρτια σου για λιμενοφυλακας; Ευχαριστω

Δυστυχώς όχι.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να δηλώσεις συμμετοχή είναι να έχεις τουλάχιστον καλή γνώση ξένης γλώσσας (επιπέδου lower δηλαδή)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 17181920>