Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Λιμενικό σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 20>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Λιμενικό σώμα - Ειδικές Δυνάμεις (ΚΕΑ/ΟΕΑ/ΜΥΑ)
    Αποστολή: 09/Ιουλίου/2009 ώρα 23:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Δ. Υ. Κ

Ευχαριστω για την συμπληρωση

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιουλίου/2009 ώρα 04:41

Ναι Φιλε μου φυσικα και εχει ειδικες δυναμεις το λιμενικο σωμα!

Ειναι οι Ο. Ε. Α (Ομαδες Ειδικων Αποστολων).
Και πως μπορεις να πας εκει; Ξερει κανεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:21
Αρχικά αποστάλθηκε από ελλας

Ναι Φιλε μου φυσικα και εχει ειδικες δυναμεις το λιμενικο σωμα!

Ειναι οι Ο. Ε. Α (Ομαδες Ειδικων Αποστολων).
Και πως μπορεις να πας εκει; Ξερει κανεις;
οι ειδικες δυναμεις του λιμενικου ειναι σκληρες η οχι; Ενοω σε εκπαιδευση...
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:27
Καταρχην θα πρεπει να εχεις υπηρετησει στις Ειδικες Δυναμεις (εαν υπηρετησεις σαν αμφιβιος ακομη καλυτερα) και οταν βγει προκυρηξη για λιμενοφυλακες θα κανεις τα χαρτια στην ειδικη κατηγορια που παιρνει ατομα για την Ομαδα Ειδικων Αποστολων.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:39

Καταρχην θα πρεπει να εχεις υπηρετησει στις Ειδικες Δυναμεις (εαν υπηρετησεις σαν αμφιβιος ακομη καλυτερα) και οταν βγει προκυρηξη για λιμενοφυλακες θα κανεις τα χαρτια στην ειδικη κατηγορια που παιρνει ατομα για την Ομαδα Ειδικων Αποστολων.
ευχαριστω φιλε... Σχετικα με την εκπαιδευση τους ειναι σαν τα ουκ η καμια σχεση;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 21:44
Οχι φιλε μου δεν ειναι σαν τα Ο. Υ. Κ. Ειναι αρκετα χαλαροτερη αλλα ακριβεις λεπτομερειες δεν γνωριζω!
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 22:19
Αρχικά αποστάλθηκε από ελλας

ευχαριστω φιλε... Σχετικα με την εκπαιδευση τους ειναι σαν τα ουκ η καμια σχεση;

Οσοι επιλεγούν για τη Μ. Υ. Α θα περάσουν και ΟΥΚ, οι υπόλοιποι δεν είναι υποχρεωτικό...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουλίου/2009 ώρα 12:11
Μπορει να απαντήσει κανεις στην παραπάνω ερώτηση; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2009
  Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουλίου/2009 ώρα 16:40
Γεια και χαρά σε όλους!
Το Νοέμβρη μπαίνω ΄στρατό και αν όλα πάνε καλά και πάω εκεί που θέλω (Αμφίβιους) σκέφτομαι όταν τελειώσω να κάνω τα χαρτιά μου για Ο. Ε. Α.
Με παίρνει ή να το αφήσω καλύτερα;
Είμαι 1,91 και περίπου 91 κιλά, τελειώφοιτος Α. Τ. Ε. Ι. έχω δίπλωμα Αγγλικής γλώσσας Cambridge, Δίπλωμα αυτοκινήτου και μηχανής και τώρα θα βγάλω και δίπλωμα ταχύπλοου σκάφους!
Παίζουν κανένα ρόλο αυτά;
Α! Θα δηλώσω και Υ. Ε. Α. Στο σώμα που θέλω να πάω!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Επιστροφή στην κορυφή
mixalis Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Αυγούστου/2009
  Παράθεση mixalis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 05:05
Μπορω απο ειδικες δυναμεις δηλαδη να μπω μετα μονιμος στο λιμενικο; Αν ναι θα μαι Ο. Ε. Α; Ο μισθος είναι παραπανω απο απλος λιμενοφύλακας;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 12:59
Αδερφε μου για να μπεις στην Ομαδα Ειδικων Αποστολων του Λ/Σ πρεπει να βγει σχετικη προκυρηξη που να ζηταει Λιμενοφυλακες. Υπαρχει μια ειδικη κατηγορια στην οποια παιρνουν ατομα που εχουν τελειωσει Ειδικες Δυναμεις. Δηλωνεις και κανεις εκει τα χαρτια σου και ακολουθεις τις υπολοιπες δοκιμασιες οταν αυτες οριστουν απο το Υπουργειο Εμπορικης Ναυτιλιας.

Οσο για τα παραπανω πτυχια που αναφερεις δυστυχως για την εισαγωγη σου στο σωμα δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο. Οταν και ΑΝ μπεις ομως μπορεις να τα καταθεσεις και αυτοι τα λαμβανουν υποψην για ενδεχομενες καλυψεις οργανικων θεσεων (οπως πλωτα μεσα κ. Λπ, αναφερομαι στο διπλωμα ταχυπλοου σκαφους.)

Αυτα!
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:05

Αδερφε μου για να μπεις στην Ομαδα Ειδικων Αποστολων του Λ/Σ πρεπει να βγει σχετικη προκυρηξη που να ζηταει Λιμενοφυλακες. Υπαρχει μια ειδικη κατηγορια στην οποια παιρνουν ατομα που εχουν τελειωσει Ειδικες Δυναμεις. Δηλωνεις και κανεις εκει τα χαρτια σου και ακολουθεις τις υπολοιπες δοκιμασιες οταν αυτες οριστουν απο το Υπουργειο Εμπορικης Ναυτιλιας.

Οσο για τα παραπανω πτυχια που αναφερεις δυστυχως για την εισαγωγη σου στο σωμα δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο. Οταν και ΑΝ μπεις ομως μπορεις να τα καταθεσεις και αυτοι τα λαμβανουν υποψην για ενδεχομενες καλυψεις οργανικων θεσεων (οπως πλωτα μεσα κ. Λπ, αναφερομαι στο διπλωμα ταχυπλοου σκαφους.)

Αυτα!
Να 'σαι καλά βρε Δ. Υ. Κ.
Έχω τόσες μέρες που περιμένω μια απάντηση από την πρώτη φορά που έθεσα αυτά τα ερωτήματα!
Τώρα μάλιστα!
Να ξέρω που βαδίζω!
Ξέρω ότι υπάρχει αυτή η ειδική κατηγορία στην προκύρηξη των λιμενοφυλάκων!
Απλά δεν ήξερα τίποτα για τα υπολοιπα που ρώτησα!
Αλήθεια! Αν πάω αμφίβιος στις Ειδ. Δυν. Λες να μετράει κάτι παραπάνω "γι' αυτούς" ώστε να μπω σε αυτήν την ομάδα;
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Στο μήνυμά μου!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:07
Δυστυχως φιλε μου αν δεν περασεις ολες τις δοκιμασιες (Αθλητικα - Γραπτες Εξετασεις και υγειονομικα (στην συνεχεια και αφου θα εχεις περασει) ] δεν μετραει τιποτα παραπανω το χαρτι απο τους αμφιβιους.

Μπορεις ομως να συγκεντρωσεις μοριακια και για τους φρουρους αν σ'ενδιαφερει
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:18

Δυστυχως φιλε μου αν δεν περασεις ολες τις δοκιμασιες (Αθλητικα - Γραπτες Εξετασεις και υγειονομικα (στην συνεχεια και αφου θα εχεις περασει) ] δεν μετραει τιποτα παραπανω το χαρτι απο τους αμφιβιους.

Μπορεις ομως να συγκεντρωσεις μοριακια και για τους φρουρους αν σ'ενδιαφερει
Ο. Κ. Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα βάλω τα δυνατά μου να κάνω ότι καλύτερο μπορώ!
Α! Φυσικά και ενδιαφέρουμε για ειδικούς φρουρούς και μάλιστα το έχω στο μυαλό μου πριν ακόμα σκεφτώ να δώσω εξετάσεις για να πάω στην Ο. Ε. Α.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 13:19
Ωραιος! Ψαξου Ψαξου Ψαξου! Καλη επιτυχια!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2009 ώρα 21:43
Να κανω μια ερωτηση. Οσοι εχουν τελειωσει ειδικές δυναμεις και περασουν στο λιμενικο πανε αυτοματα για να περασουν εκπαιδευση για Ο. Ε. Α;(Εφοσων θελουν και το δηλωσουν)
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Αυγούστου/2009 ώρα 13:56

’ν έχεις τελειώσει Ειδικές Δυνάμεις όταν βγεί προκύρηξη που να ζητάει Λ/Φ (λιμενοφύλακες) θα κάνεις τα χαρτιά σου στην ειδική κατηγορία των Ειδικών Δυνάμεων. Εάν περάσεις επιτυχώς όλες τις διαδικασίες (αθλητικές - γραπτές - υγειονομικές) τότε θα περάσεις την εκπαίδευση Ο. Ε. Α! Με κανέναν άλλο τρόπο!(άλλωστε μην ξεχνάς ότι στην ομάδα δεν μπαίνει όποιος και όποιος).

Επιστροφή στην κορυφή
geust Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2009
  Παράθεση geust Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Αυγούστου/2009 ώρα 15:16
Αρχικά αποστάλθηκε από reggae_b0y

Να κανω μια ερωτηση. Οσοι εχουν τελειωσει ειδικές δυναμεις και περασουν στο λιμενικο πανε αυτοματα για να περασουν εκπαιδευση για Ο. Ε. Α;(Εφοσων θελουν και το δηλωσουν)
εαν περασεις επιτυχως στον διαγωνισμο θα μπεις στην σχολη μαζι με τους υπολοιπους θα κανεις κανονικα την εξαμηνη εκπαιδευση σαν λιμενοφυλακας και εαν η υπηρεσια χρειαζεται ατομα για να γινουν κεατζιδες τοτε βγαινει ανακοινωση και δηλωνεις εαν θελεις να πας και εαν σε καλεσουν τοτε ξαναπερνας αλλη εκπαιδευση διαφορετικα μπορει να μην καλεσουν ποτε και να μεινεις σαν απλως λιμενοφυλακας δεν δλδ απαραιτητο επειδη εισαι απο τις ειδικες δυναμεις να σε βαλει και εκει αυτο εξαρταται απο τις αναγκες τις υπηρεσιας παντα
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 20>