Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εθνοφύλακες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 8>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εθνοφύλακες
    Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2013 ώρα 11:20
Ναι μπορείς, δεν είσαι μόνιμος στο Στρατό. Απλώς ανα χρονικά διαστήματα θα αναλαμβάνεις και καθήκοντα σκοπού σε στρατόπεδα της περιοχής ευθύνης σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Λαμια Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Λαμια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2013 ώρα 19:31
Καλησπερα με το συγκεκριμενο ποστ μου λυθηκαν αρκετες απωριες! Αλλα θελω να ρωτησω κατι αλλο! Και αν μπορειτε να μου απαντησετε, εγω υπερετησα στο Π. Ν με ειδηκοτητα ηλεκτρονικου ρανταρ αλλα στο καραβι με κανανε αρμενιστη χωρις ομως να το γραψουνε στο βιβλιο μου! Εγω λοιπων που ηπερετησα στο ναυτικο, μπορω να κανω τα χαρτια μου για εθνοφυλακας;
Επιστροφή στην κορυφή
vasilisx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση vasilisx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 20:24
Γεια σας. Έχω απολυθεί τον οκτωμβιο του 2012, και μου ηρθε χαρτι να παρουσιαστω την 1Δεκεμβριου στην Εθνοφλουρα Ηρακλειου. Το χαρτι γραφει: ΦΥΛΛΟ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ (ΦΑΠΚ), και μετα απο επικοινωνεια που ειχα μου ειπαν οτι η καταταξη θα Διαρκέσει ΠΕΡΙΠΟΥ για 2 χρονια και θα πηγαινω την πρωτη κυριακη καθε μηνα (εκτος Ιουλιου+αυγουστου). Μου ειπαν επισης οτι αυτο γινετε σε ατομα που πηραν λευκο απολυτηριο (λευκο Απολυτηριο Εχω), και εχουν καποια συγκεκριμενη ειδικοτητα (εγω εχω οδηγος αυτοκινητου και φανηκε απο το τηλεφωνο οτι παραξενευτικε λιγο για την ειδκοτητα μου). Και με ατομο που ρωτησα που ειναι ανθχαγος μου ειπε πως γινετε να σε καλεσουν ενω εισαι οδηγος, και μαλιστα για κατασταση στο σωμα εθνοφυλακης!

εθνοφυλακες δεν ειναι μονο αυτοι που θελουν να γινουν εθελοντικα;
δηλαδη θα πηγαινω καθε πρωτη κυριακη καθε μηνα για δυο χρονια περιπου;
το εχετε ξανακουσει αυτο; Αλλο μεταεκπευδεση και αλλο καταταξη!
και εγω που δουλευω του ειπα (αγροτης με θερμοκηπια) μου ειπε ε δεν θα μπορεις μια φορα το μηνα να ερχεσε;
και θα φευγω απο το χωριο να πηγαινω στην ΣΕΑΠ (75χλμ να παω+ 75χλμ να γυρισω) ποιος θα μου πληρωνει τα εξοδα αυτα;
παρακαλω τα φωτα σας και τις συμβουλες σας, ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
pao-13 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2013
  Παράθεση pao-13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 20:42
Μηπως προκειται για καμια ασκηση εφεδρων ; Δεν το εχω ξανακουσει αυτο. Ισως τα αλλα παιδια στο φορουμ ξερουν φιλε.
Επιστροφή στην κορυφή
vasilisx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση vasilisx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 20:53
Να σαι καλα για την απαντηση φιλε, οχι δεν ειναι ασκηση, πηρα τηλεφωνο και μηλισα μαζι τους, καθε μηνα την πρωτη κυριακη θα πηγαινω για 2 χρονια περιπου... Κανεις αλλος που να γνωριζει;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 21:11
Και εγώ πρώτη φορά το μαθαίνω. Τι άλλο σου είπε ο Ανθ/γος; Θα κάνεις βολές; Θα μετέχεις σε ασκήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
vasilisx Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση vasilisx Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 22:23
Οποιον και να εχω ρωτησει του φενετε το λιγοτερο αστειο το ολο θεμα... Καθως εχω απολυθει με λευκο χαρτι (μαλιστα), και το χαρτι που μου εστειλαν γραφει οτι αν δεν παρουσιαστω θα θεωρηθώ ανυπότακτος! Η ανθχαγος τα ιδια μου ειπε οτι της φενετε περιεργο ολο αυτο... Την κυριακη αν θα παω θα παρω ρουχα μου ειπαν και αν χρειαστει τιποτα αλλο, και καθε πρωτη κυριακη καθε μηνα θα πηγαινω για ασκησεις, βολες κτλ... Τους ειπα οτι δεν εχω μεταφορικο μεσω για να ερχομαι καθως ειμαι και 70+ χμλ μακρια, και μου ειπαν να πηγαινω με το λεωφορειο (φυσικα τα εξοδα δικα μου... ). Δλδ αν δεν παω θα κηρυχθω ανυπότακτος;
Επιστροφή στην κορυφή
Ελλην καταδρομεας Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 03/Σεπτεμβρίου/2013
  Παράθεση Ελλην καταδρομεας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2013 ώρα 22:38
Αρχικά αποστάλθηκε από vasilisx

Οποιον και να εχω ρωτησει του φενετε το λιγοτερο αστειο το ολο θεμα... Καθως εχω απολυθει με λευκο χαρτι (μαλιστα), και το χαρτι που μου εστειλαν γραφει οτι αν δεν παρουσιαστω θα θεωρηθώ ανυπότακτος! Η ανθχαγος τα ιδια μου ειπε οτι της φενετε περιεργο ολο αυτο... Την κυριακη αν θα παω θα παρω ρουχα μου ειπαν και αν χρειαστει τιποτα αλλο, και καθε πρωτη κυριακη καθε μηνα θα πηγαινω για ασκησεις, βολες κτλ... Τους ειπα οτι δεν εχω μεταφορικο μεσω για να ερχομαι καθως ειμαι και 70+ χμλ μακρια, και μου ειπαν να πηγαινω με το λεωφορειο (φυσικα τα εξοδα δικα μου... ).Δλδ αν δεν παω θα κηρυχθω ανυπότακτος;

Απο οτι καταλαβες ναι!
Jerk goes cloud -----> Η μ@λ@κια παει συννεφο
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΕΘΝΟΦΥΛΑΚΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:42
Καλησπερα συναδελφοι εδω και και καιρο (απο τον δεκεμβριο μεχρι και σημερα) ειμαστε απληρωτοι. μισθοι δεκεμβριου, ιανουαριου και τρεχοντος φεβρουαριουδεν εχουν καταβληθει. κανεις δεν ξερει μεχρι ποτε θα μεινουμε απληρωτοι. μηπως ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο; Μπορει καποιος να βοηθησει?
Επιστροφή στην κορυφή
giorgos_ts Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 15/Οκτωβρίου/2012
  Παράθεση giorgos_ts Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαρτίου/2014 ώρα 04:38
Έχω τελειώσει την στρατιωτική μου θητεία ως ΔΕΑ, μπορώ να μπω στην Εθνοφυλακή;
Επιστροφή στην κορυφή
Αέναος Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2014
  Παράθεση Αέναος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2014 ώρα 19:08
Λογικά ναι (αν είσαι κάτοικος παραμεθόριας περιοχής και αν έχεις λευκό απολυτήριο) αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα μπορείς να εκτελείς υπηρεσίες σκοπού και να λαμβάνεις την αποζημίωση γιατί το τάγμα μπορεί να σε θεωρεί στέλεχος! Τέσπα ρώτησε την ΜΕ της περιοχής σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Mytilini Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Δεκεμβρίου/2014
  Παράθεση Mytilini Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 13:27
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
Μόλις έκανα εγγραφή στο site σας! Είμαι Εθνοφύλακας στην περιοχή της Μυτιλήνης και έχω μια πρόταση για το forum! Επειδή υπάρχουν και άλλα posts που έχουν σχέση με την Εθνοφυλακή, καλό θα ήταν νομίζω να φτιαχτεί στο forum και ένα τμήμα για τους Εθνοφύλακες για την ανταλλαγή απόψεων και ανησυχιών!

Μετά Τιμής
Παναγιώτης
Επιστροφή στην κορυφή
Εθνοφύλακας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Εθνοφύλακας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 12:32
Ο μισθός πλέον είναι 12 ευρώ το νούμερο (2 έως και 4 ώρες) λόγω τής πτώσης τού αφορολογήτου ορίου στα 300 ευρώ και επίκειται κι άλλη μείωση 22% όπως ακούγεται. Κάποιοι διοικητές οργανώνουν το σύστημα ώστε ο κάθε εθνοφύλακας να κάνει έως 20 νούμερα το μήνα γιά να μην υπερβαίνει το όριο τών 300 ευρώ μεικτά ώστε να πληρώνεται μέ 15 ευρώ το νούμερο. Κάποιοι άλλοι διοικητές δεν το εφαρμόζουν κι έτσι ο καθαρός μισθός είναι στα 350 ευρώ για 30 μέρες σκοπιά και θα πέσει στα 275 από 01/01/2015. Τα δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα κοπήκαν το 2012 αν θυμάμαι καλά.

Συμφωνώ μέ τόν Παναγιώτη από πάνω, ας επιληφθεί η διαχείριση αν μπορεί.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 15:04
Να επιληφθεί η διαχείριση σε τι πράγμα ακριβώς κύριοι; Ποιες είναι οι προτάσεις σας;
Επιστροφή στην κορυφή
Ενθνοφύλακας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ενθνοφύλακας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 17:21
Η πρόταση είναι να δημιουργηθεί ένα τμήμα εδώ στο φόρουμ σχετικά μέ την Εθνοφυλακή, όπως λέει κι ο Παναγιώτης πιό πάνω. Κι αυτό το νήμα χρήσιμο είναι βέβαια, και δεν ξέρω αν έχει νόημα κάτι πιό "οργανωμένο". Καλό θα ήταν όμως νομίζω να υπάρχει κάτι πιό "κεντρικό" ώστε να μπορεί να βρεθεί εύκολα στο google π. Χ. Για να μαζεύομαστε οι Εθνοφύλακες και να συζητάμε σχετικά μέ την Υπηρεσία μας.

Σημειωτέον ότι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα γιά την οργάνωση ενός φόρουμ, αν είναι δύσκολο ή ανούσιο κάτι τέτοιο, ας παραμείνει ως έχει το πράγμα.

Ευχαριστώ γιά τον χρόνο σας,
Νίκος.
Επιστροφή στην κορυφή
ΧΡΗΣΤΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΧΡΗΣΤΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 10:28
Καλημερα. εχω μια απορια. εχω τελειωσει την στρατιωτικη μου θητεια στα τεθωρακισμενα υπηρετωντας κυπρο και εχω ασπρο απολυτηριο. μπορω να γινω εθνοφυλακας; και αν ναι, πρεπει να παω στην στρατολογικη υπηρεσια της περιοχης μου;
Επιστροφή στην κορυφή
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2015 ώρα 01:17
ΚΑΛΗΜΕΡΑ από Κοζανη. Μιπως κάποιος μπορεί να μας πει τι πεζει τώρα με τους εθνοφυλακες!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ΒΑΣΙΛΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΒΑΣΙΛΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2015 ώρα 18:36
Είμαι 19 ετών, τον Μάρτιο του 14 απολύθηκα με λευκό απολυτήριο μπορω να γίνω εθνοφύλακας?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 8>