Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εθνοφύλακες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 678
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
giannismar Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εθνοφύλακες
    Αποστολή: 29/Μαρτίου/2018 ώρα 13:13
Εγω ειχα πρασινο και ειμαι εθνοφυλακας. Δε νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο τι χρωμα ειναι το απολυτηριο γενικως, ουτε σε ποιο σωμα υπηρετησες. Φανταζομαι ομως οτι πρεπει να εισαι Ι1-Ι2. Στην ηλικια το οριο ειναι ψηλο, μεχρι 50 η 60 δεν θυμαμαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Λευτερης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λευτερης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2018 ώρα 00:49
Μηπως καποιος ξερει να μου πει ποια η δουλεια ενος δημαρχου η δημοτικου συμβουλου σε περιπτωση επιστρατευσης;
Επιστροφή στην κορυφή
roko Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση roko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2018 ώρα 10:40
Οτι κανει και σε περιοδους ηρεμιας. Να ξυνεται...
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2018 ώρα 09:21
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις λευκό απολυτήριο και να ήσουν εφεδρος στο στρατό ξηράς. Και το όριο ηλικίας άλλαξε απο τα 50 στα 45.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2018 ώρα 10:13
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:34
Τέλος από την Εθνοφυλακή ο Παναγιώτης Μπαντέμης για την επίθεση εναντίον γυναικών στο Μεταξουργείο

Την παύση του Παναγιώτη Μπαντέμη από τα καθήκοντά του αποφάσισε ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής ’μυνας Παναγιώτης Ρήγας.

Ο Παναγιώτης Μπαντέμης, πρώην «πυρηνάρχης» Δράμας της Χρυσής Αυγής και εθνοφύλακας του ελληνικού στρατού, καταδικάσθηκε σε 10 χρόνια κάθειρξης από το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων για την οργανωμένη επίθεση σε βάρος δύο γυναικών από τη Βόρεια Ήπειρο, στο Μεταξουργείο, το 2011.

Newsit.gr

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2019 ώρα 08:29
Το ΥΠΕΘΑ «προσλαμβάνει» 746 Εθνοφύλακες για φρούρηση εγκαταστάσεων

Δημοσιεύθηκε η ΚΥΑ που αφορά στον καθορισμό του αριθμού από προσλήψεις Εθνοφυλάκων που θα χρησιμοποιηθούν για φρούρηση αποθηκών πυρομαχικών, καυσίμων, υλικών επιστράτευσης και λοιπών εγκαταστάσεων του Στρατού Ξηράς, κατά το έτος 2019 και ημερήσια αποζημίωση αυτών προχώρησε το υπουργείο Εθνικής ’μυνας

Ειδικότερα ο αριθμός των Εθνοφυλάκων που θα προσληφθεί και θα χρησιμοποιηθεί για φρούρηση αποθηκών πυρομαχικών, καυσίμων, υλικών επιστράτευσης και λοιπών εγκαταστάσεων του Στρατού Ξηράς, κατά το έτος 2019, καθορίζεται στους επτακόσιους σαράντα έξι (746).

Επίσης καθορίστηκε και η ημερήσια αποζημίωση των Εθνοφυλάκων.

Συγκεκριμένα το ποσό της ημερήσιας αποζημίωσης Που παρέχεται στους Εθνοφύλακες μόνον για την αντιμετώπιση των δαπανών τροφής, ιματισμού και υπόδησής των, που προβλέπονται στην παρ.2 του άρθρου 7 του ν.1295/1982 (Α΄ 126), καθορίζεται στα δέκα πέντε (15) ευρώ.

Από τις προσλήψεις Εθνοφυλάκων προκαλείται δαπάνη σε βάρος του προϋπολογισμού του ΥΠΕΘΑ ύψους 4.100.000 ευρώ περίπου, για το έτος 2019.

Defencereview.gr

Επιστροφή στην κορυφή
Σοφος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σοφος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2019 ώρα 23:00
Παιδιά είμαι από Πτολεμαϊδα και μου ήρθε χαρτί για να καταταχθω ως εθνοφυλακας. εχω 2χρονια που απολύθηκα και μου δένεται τελείως ηλίθιο το να σε καλούν στο άκυρο. Ελπιζω να μην χρειάζεται να μένω στο στρατόπεδο και να πηγαίνω συγκεκριμένες μέρες που έχει ασκήσεις όπως λέει το πρόγραμμα
Επιστροφή στην κορυφή
cro cop Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cro cop Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 09:50
Παιδια ξερουμε αυτο που λεει προσλαμβανοντε εθνοφυλακες-νυχτοφρουροι για 15 ευρω τη μερα ειναι με συμβαση για ορισμενο χρονο η για μεγαλο χρονικο διαστημα; Βγαινει κανα 300-350 το μηνα.
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2019 ώρα 16:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Σοφος

Παιδιά είμαι από Πτολεμαϊδα και μου ήρθε χαρτί για να καταταχθω ως εθνοφυλακας. Εχω 2χρονια που απολύθηκα και μου δένεται τελείως ηλίθιο το να σε καλούν στο άκυρο. Ελπιζω να μην χρειάζεται να μένω στο στρατόπεδο και να πηγαίνω συγκεκριμένες μέρες που έχει ασκήσεις όπως λέει το πρόγραμμα

Μεσα δε μένεις, ουτε κανεις σκοπετα κλπ. Πηγαίνεις μία φορά το μήνα (κυριακή πρωί έως μεσημέρι) για εκπαίδευση!
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Μαρτίου/2019
  Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Αυγούστου/2019 ώρα 20:34
Aμές δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 12:15
Επιστροφή στην κορυφή
Rog66 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Rog66 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 20:53
Ξέρω πως υπάρχουν κάποια ειδικά τμήματα εθνοφυλακής. Δλδ εκεί είναι όσοι υπηρέτησαν στις ειδικές δυνάμεις (υποθέτω). Εγώ θέλω να καταταχτω σε ένα από αυτά. Ξέρω ότι αν τηρείς κάποια κριτήρια μπορείς να γίνεις εθνοφυλακας αλλά το ίδιο ισχύει και σε αυτά τα ειδικά τμήματα; Επίσης είμαι από Θεσσαλονίκη και όσο και να το ψάχνω στο ίντερνετ δεν έχω δει τοποθεσίες εκτός από κάτι νησιά ( άρα δεν θα μπορώ να πηγαίνω σε ασκήσεις και σε εκπαίδευση όπως διάβασα πιο πάνω) ξέρει κανείς μήπως έχει κάποιο τμήμα στη Μακεδονία γενικά?
Επιστροφή στην κορυφή
diy Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση diy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Οκτωβρίου/2019 ώρα 00:17
Ειναι ηλιθιο να γινεις εθνοφυλακας δλδ εθελοντης με ευθινες χωρις ευρο. Και απορω γτ δεν λεει καποιος για τους εθνοφυλακες νυχτοφρουρους που παιρνεις κανα φραγκο μπας και μαθουμε και εμεις τπτ. Τι παιζει μ αυτους.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 678
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.