Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Προεδρική Φρουρά ή Ειδικές Δυνάμεις;

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Προεδρική Φρουρά ή Ειδικές Δυνάμεις;
    Αποστολή: 15/Ιουλίου/2009 ώρα 16:50
Γεια σας παιδια!
διεκοψα την περασμενη τεταρτη την αναβολη μου και δηλωσα ειδικες δυναμεις! Το αν θα παω βεβαια θα το ξερω οταν θα ερθουν στο κεντρο εκπαιδευσησ Αξιωματκοι που θα κανουν αυτοι την επιλογη για το ποιοι θα πανε και που! Ειμαι 1,90 και περιπου 90 κιλα! Πιστευω πως μπορω να παω για προεδρικη φρουρα αλλα το ονειρο μου ηταν παντα να υπηρετησω στις ειδικες δυναμεις (λ. Ο. Κ.'η μ. Α. Κ.) ! Τι λετε να διαλεξω (αν μπορω να διαλεξω) απο τα δυο: Π. Φ. 'η Ειδ. Δ.
μπορω να κανω και τα δυο;(μπορει να ειναι για καποιους χαζη η ερωτηση μου αυτη αλλα δεν γνωριζω πολλα και γι' αυτο ρωταω)
ευχαριστω προκαταβολικα!
ΟΜΑΔΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ Λ. Σ.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2009 ώρα 16:57
Λοιπον φιλε μου καταρχην να τα παρουμε ενα ενα!

α) Και τα δυο δεν μπορεις να τα κανεις. Ή θα υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις ή θα υπηρετήσεις στην προεδρική φρουρά.

β) Γνωμη μου ειναι απο την στιγμη που γουσταρεις να υπηρετησεις στις Ε. Δ να μην αποκλινεις καθολου απο το συγκεκριμενο στοχο και να υπηρετησεις εκει.

γ) μια αλλη λεπτομερεια που ενδεχομενως να μην γνωριζεις ειναι οτι οσοι υπηρετουν στην προεδρικη φρουρα σε αντιθεση με τις ειδικες δυναμεις ΔΕΝ παιρνουν μορια για τα σωματα ασφαλειας.

Καλη θητεια να εχεις!
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2009 ώρα 17:21
Σ' ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση με βοηθησες παρα πολυ για την αποφαση μου!
μπορω να ρωτησω Και κατι αλλο;
για να μπω στη ΜΑΚ τι πρεπει να κανω; Ποτε μπορω να δηλωσω οτι θελω να υπηρετησω εκει; Το ρωταω γιατι στη στρατολογια μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν οι ΜΑΚ οταν δηλωσα και μου ειπαν να διαλεξω αναμεσα απο: Πεζοναυτες, αλεξιπτωτιστες και λοκ! Εγω ομως ξερω πως υπαρχουν οι μακ!
μπορω να παω σαν ΥΕΑ εκει 'η θελει "σπρωξιμο";
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2009 ώρα 18:00
Στην στρατολογια οντως δηλωνεις αν θες να υπηρετησεις ειτε στους πεζοναυτες, ειτε στους αλεξιπτωτιστες, ειτε στο λοχο ορεινων καταδρομων.

Εσυ οταν θα παρουσιαστεις ανεξαρτητα σε ποιο ΚΕΝ (Κεντρο Νεοσυλλεκτων) οταν θα ερθει μια επιτροπη επιλογης εθελοντων οπλιτων για να υπηρετησουν στις Ειδικες Δυναμεις θα δηλωσεις οτι επιθυμεις να υπηρετησεις εκει. Στην συνεχεια θα περασεις καποιες αθλητικες δοκιμασιες και απο εκει εαν τις περασεις επιτυχως μετα απο καποιες μερες φευγεις για το ΚΕΕΔ (Κεντρο Ειδικων Δυναμεων) που βρισκεται στο Μεγαλο Πευκο.

Στο ΚΕΕΔ λοιπον θα δηλωσεις οτι επιθυμεις να υπηρετησεις στους Αμφιβιους Καταδρομεις και ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους.

Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 15:46

Ο. κ. ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!

μακαρι να ερθουν ολα οπως τα περιμενω και τελικα να μπορεσω να παω ΜΑΚ η' ΛΟΚ (δεν εχω προβλημα που θα παω αρκει να ειμαι στις ε. δ.) και αν μπορεσω να παω υ. ε. α. σε καποιο απο τα δυο θα ειναι ακομα καλυτερα για μενα!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 16:01
Α σχετικα με το δοκιμιλικι στις ειδικες δυναμεις επειδη με ρωτησες και δεν σου απαντησα αφελως (συγνωμη) , να σου πω οτι οντως χρειαζεται σπρωξιμο η δουλεια!

Να σαι καλα
Επιστροφή στην κορυφή
D.S. Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση D.S. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 16:14
Δε πειραζει!
δυστυχως δεν εχω τετοιου ειδους "βοηθεια" για να μπορεσω να μπω ως ΥΕΑ με "σπρωξιμο"! Ελπιζω να ειμαι απο τους τυχερους που μπορουν και περνανε με την αξια τους γιατι απ' οτι εχω ακουσει υπαρχουν και τυχεροι στο θεμα αυτο...
σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για ολες σου τις απαντησεις γιατι με βοηθησες να λυσω καποιες σημαντικες (για εμενα) αποριες!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2009 ώρα 16:25
Να σαι καλα και καλη θητεια
Επιστροφή στην κορυφή
btu Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση btu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2011 ώρα 23:46
Θα ερθουν απο προεδρικη φρουρα στο μεγαλο πευκο; Αν δεν ερθουν σημαινει οτι δεν θα παρουν και ατομα η μπορω να δηλωσω στο πευκο για προεδρικη φρουρα οπως γινεται και στα ΚΕΝ που δεν περναει προεδρικη φρουρα?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2011 ώρα 03:34
Δήλωσε και θα σου πούνε εκεί
Επιστροφή στην κορυφή
choto Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση choto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 15:53
παιδια μια ερωτηση εχω η προεδρικη φρουρα ανικει στης ειδικες δυναμεις; Παρακαλω απαντιστε μου.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 15:56
Όχι δεν ανήκει στις Ειδικές Δυνάμεις αδερφέ.

Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 16:25
Δές επίσης και την θεματική ενότητα Ειδικές Δυνάμεις

και Προεδρική Φρουρά.
Επιστροφή στην κορυφή
choto Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Φεβρουαρίου/2011
  Παράθεση choto Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 00:42
Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
8 Αυγ 2010 - 01:39 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 8 Αυγ 2010 - 01:39 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2011 ώρα 02:51
8 Αυγ 2010 - 01:39
εγω ο 272 ειμαι που υπηρετησα φρουρα το 2002 οι δοκιμοι τους σεβομαι γιατι τρωνε την #@^&@!στα υεα με καμπανες πειθαρχια παλιους αλλα μονο για 4 μηνες ο τσολιας δεν παλιονει ποτε και οι καμπανες σβηριζζουνε και οταν ημουν εγω μεσα δεν ξερω τι γινεται τωρα λογικα θα εχουν χαλαρωσει λιγο γιατι δεν πανε πλεον οι νεοι για την σημαια να γαμηθουν τσαμπα. Περνανε απο τα κεντρα και παρακαλανε να παρουνε παιδια με δολωμα οτι εισαι αθηνα κανεις δεν σου λεει για τις στερησεις εξοδου που πεφτουν χαβαλε ενω στο ταγμα επρεπε να εισαι αντιδραστικος για να φας τετιες καμπανεσ. Δεν ξερουν τα στελεχοι να επιβαλουν την πειθαρχια οι περισσοτεροι (βελνιδη κοπλεξαρα ρομπα θα σε κανω στρουμφακι) κανεις δεν σου λεει οτι χωρις ζεσταμα θα σηκωνεις το ποδι σου με κρατημα και μπορει να παθεις βουβονοκιλη και κιρσοκηλη που τουλαχιστον 5 παιδια στη θητεια μου το παθανε σου λενε για ταξιδια που απο τα 120 ατομα πανε τα 40 και τα περισσοτερα τα βυσματα στα γραφεια τι μας λενε τωρα... ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΛΟΚΡΑΤΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΟΡΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΟΚΙΜΟΥΣ...
Επιστροφή στην κορυφή
Αστέριος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αστέριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2020 ώρα 19:31
Αν κάποιος παίρνει μόρια για την Αστυνομία, αυτός είναι ο Ευζωνας φίλε μου !
Επιστροφή στην κορυφή
oldie158 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 23/Αυγούστου/2010
  Παράθεση oldie158 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2020 ώρα 14:40
Είσαι στην Αθήνα, οι έξοδοι πάνε από καλά ως εξαιρετικά καλά, μόρια υπάρχουν, η υπηρεσία είναι δύσκολη, το σπαστικό είναι ότι η Φρουρά δεν είναι απομονωμένη κι έρχεσαι σε επαφή με διάφορους βυσματίες, που σε κάνουν να νιώθεις κάπως.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.