Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 567
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 14/Αυγούστου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό
    Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 18:38
Για να κατατακτει καποιος οπως εκανες και εσυ τον περιοριζουν στις επιλογες η' εχει τις ιδιες δυνατοτητες με εναν αμερικανο πολιτη;
μεχρι τι βαθμο θα φτασεις και μισθο αν επιτρεπεται;
Επιστροφή στην κορυφή
LoneWolf_24 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 05/Απριλίου/2013
  Παράθεση LoneWolf_24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 19:56
Αυτό είναι λιγο πολύπλοκο. Αναλογως τι θες να κανεις. Αν εισαι Αμερικανος μπορείς να κανεις οτι θες (εαν ειναι διαθεσιμο) αν έχεις αδεια παραμονης μονο κ εισαι ξενος δε μπορεις να κανεις κατι που να εχει σχεση με υψηλη διαβαθμιση ασφαλειας. Η πληρωμη εξαρταται απο πολλα πραγματα. Το βαθμο, ποσα ετη υπηρεσιας εχεις, το που εισαι και επειτα ειναι τα επιδοματα που διαφερουν. Υπάρχουν μισθολογικοι πίνακες αν γκουκλαρεις US MILITARY PAY 2018. Εαν καταταγεις απλα (ως enlisted) φτανεις εως Chief Master Sergeant E-9
Που είναι ο Γενικός Αρχισμηνίας. Οπου ΝΑΤΟικα είναι ισόβαθμος του Ανθυπασπιστή. Είναι λίγο περίεργο καθώς οι ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ εδώ έχουν παραπάνω βαθμούς. Το ίδιο ισχύει και στα άλλα σώματα.
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 22:27
Θα μπορουσες να γινοσουν πχ πιλοτος, μηχανικος η και ειδικοδυναμιτης;
ολο τον χροο μπορεις να λαβεις μερος ή βγαινει καποιου ειδους προκυρηξεις;
η θητεια σου στην ελλαδα μετρηθηκε;

Επιστροφή στην κορυφή
LoneWolf_24 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση LoneWolf_24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 23:42
Πιλότος πρέπει να είσαι αξιωματικός να πας με όριο ηλικίας τα 29 (εκτός αν αλλάξουν το νόμο να παίρνουν και υπαξιωματικούς που είναι πιθανό)
Για τα άλλα μπορούσα να πάω άπλα με ενδιέφερε πιο πολύ Law enforcement. Οι ένοπλες δυνάμεις εδώ στρατολογούν συνεχώς.
Η θητεία Ελλάδα δε μέτρησε καθόλου αλλά όλοι ανώτεροι μου το έχουν εκτιμήσει και με σέβονται περισσότερο από τους υπόλοιπους συναδέλφους μου. Καταλαβαίνουν το γεγονός ότι έχω μια πείρα με ιεραρχία και στρατιωτική ζωή.
Επίτρεψε μου να ρωτήσω, έχεις Αμερικανική υπηκοότητα;

Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης98 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση δημητρης98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2018 ώρα 11:41
Οχι δεν εχω αμερικανικη υπηκοοτητα
εσυ εκει μπηκες σαν ο αντιστοιχος εποπ στην ελλαδα αυτος ειναι ο θεσμος;
πχ εγω που δεν εχω ηπηκοοτητα τι επιλογες θα εχω;
τα ορια για τα αθληματα ποια ειναι;
Επιστροφή στην κορυφή
LoneWolf_24 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση LoneWolf_24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2018 ώρα 19:44
Ναι μπορεις να το συγκρινεις με τους ΕΠΟΠ περιπου. Δε θελω να σε προσγειώσω αλλά αν δεν έχεις Αμερικανική υπηκοοτητα ή να ζεις Αμερική με άδεια παραμονής δε μπορείς να κάνεις κατι. Μετα λεγεώνα των ξένων άμα σε ενδιαφέρει που δε χρειαζεται να ξερεις γαλλικά αλλά δε ξέρω αν είσαι πρόθυμος για κάτι τέτοιο. Τα αθλήματα διαφέρουν από σώμα σε σώμα.
Επιστροφή στην κορυφή
LoneWolf_24 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση LoneWolf_24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 17:35
Για να μην έχουμε άσκοπες συζητήσεις, άμα κάποιος είναι Ελληνο-Αμερικάνος με Υπηκοότητα και ενδιαφέρεται να κάνει κατί ανάλογο, με χαρά να τον κατατοπίσω για ότι χρειαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2018 ώρα 13:39
Παντως, μιας κ ειμαστε σε φορουμ, μπορεις να γραψεις ετσι γενικα 1-2 διαφορες στην νοοτροπια των αμερικανικων ενοπλων δυναμεων.
Επιστροφή στην κορυφή
LoneWolf_24 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση LoneWolf_24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2018 ώρα 16:57
Είναι τόσες πολλες οι διαφορες που δε ξέρω από που να ξεκινησω, πραγματικα. Πάντως εδω συτό που κάνει τη διαφορα και με ευχαριστεί είναι ότι οι πλεοιψηφια των πολιτών με ευχαριστουν που υπηρετω. "Thank you for your service" σε σντίθεση με την Ελλάδα που σε κοιτανε λες και εισαι σκουπιδι οταν εισαι φσνταρος. Επίσης προαγωγες αξιοκρατικες με
Εξετάσεις μόνο και για να μείνεις περνας αθλήματα καθε 6-12 μήνες.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 567
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.