Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 456
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

evi85 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση evi85 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Πτυχίο, βεβαίωση σπουδών και μόρια
    Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2010 ώρα 22:44
Αρχικά αποστάλθηκε από iosif1986

Καταρχιν καλησπερα σε ολο το φορουμ, παιδια προσφατα απολυθηκα με την ειδικοτητα του μαγειρα και απο το κ. Ε. Ε. Μ μας εδωσαν πτυχιο τυπου κ. Ε. Κ μαγειρικης και μας ειπαν οτι σε διαγωνισμους δημοσιου δινει τα μεγιστα μορια θα θελα να ρωτησω αν σε προκυρηξη εποπ στις αντιστοιχες ειδικοτητες δινει μορια; Και αν ναι ποσα;

Βρές την προκήρυξη του 2009, πήγαινε στην ειδικότητα σου καταρχήν και δες τα προσόντα που απαιτούνται για αυτήν την ειδικότητα. Στη συνέχεια στην προκήρυξη θα δεις τι μόρια σου δίνει το πτυχίο που έχεις κα.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Νοεμβρίου/2010 ώρα 16:49

Καταρχιν καλησπερα σε ολο το φορουμ, παιδια προσφατα απολυθηκα με την ειδικοτητα του μαγειρα και απο το κ. Ε. Ε. Μ μας εδωσαν πτυχιο τυπου κ. Ε. Κ μαγειρικης και μας ειπαν οτι σε διαγωνισμους δημοσιου δινει τα μεγιστα μορια θα θελα να ρωτησω αν σε προκυρηξη εποπ στις αντιστοιχες ειδικοτητες δινει μορια; Και αν ναι ποσα;
Σαφώς και μοριοδοτείσαι.
Για τα μέγιστα μόρια δεν γνωρίζω, αλλά μεγάλο αβαντάζ το ότι θα έχεις κάνει την θητεία σου και μάλιστα με την ειδικότητα του Μάγειρα.(Εάν φυσικά σε ενδιαφέρει να μπείς με την συγκεκριμένη ειδικότητα ώς ΕΠΟΠ.)
Επιστροφή στην κορυφή
iosif1986 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 19/Ιουνίου/2009
  Παράθεση iosif1986 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2010 ώρα 20:28
Ναι μου αρεσε πολυ η ειδικοτητα γτ ενοιωθα παραγωγικος Απλως κοιταξα τη προηγουμενη προκυρυξη και στις ειδικοτητες του μαγειρα στα διαφορα σωματα ελεγε για σχολες οαεδ και Τεε 210 μορια Και για ιεκ αν εχεις πιστοποιηση 300 μορια και αν δεν εχεις 250, εμενα οτι ειναι τιτλος Απο Κ. Ε. Κ κεεμ
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2010 ώρα 20:36

Ναι μου αρεσε πολυ η ειδικοτητα γτ ενοιωθα παραγωγικος Απλως κοιταξα τη προηγουμενη προκυρυξη και στις ειδικοτητες του μαγειρα στα διαφορα σωματα ελεγε για σχολες οαεδ και Τεε 210 μορια Και για ιεκ αν εχεις πιστοποιηση 300 μορια και αν δεν εχεις 250, εμενα οτι ειναι τιτλος Απο Κ. Ε. Κ κεεμ

σου δίνει μόρια ανάλογα με τον χρόνο προυπηρεσίας. Αλλά δεν σου αρκεί αυτό. Θα πρέπει να έχεις και κάποιο χαρτί από σχολή (οαεδ, ιεκ)
Επιστροφή στην κορυφή
iosif1986 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 19/Ιουνίου/2009
  Παράθεση iosif1986 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Νοεμβρίου/2010 ώρα 20:49

Απο προυπηρεσια δεν εχο τπτ μονο τους 5 μηνες σαν φανταρος με την ειδικοτητα του μαγειρα απλως δεν ξερω αν το πτυχιο κεκ ειναι ισοβαθμο με ιεκ η κατι παρομοιο γτ μας ειχαν πει στο κεεμ οτι το πτυχιο αναγνωριζεται απο το δημοσιο (νοσοκομεια, βρεφονηπιακους σταθμους) και με αρκετα μορια

Επιστροφή στην κορυφή
DK Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Νοεμβρίου/2010 ώρα 19:22
Ο πρωτος κυκλος ςε επαλ που κανεις ειδικοτιτες μετραει ςε κατι; Η απλα το παιρνουν ςαν απολυτηριο δευτερας λυκειου?
Επιστροφή στην κορυφή
evi85 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2010
  Παράθεση evi85 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Νοεμβρίου/2010 ώρα 17:42
Αρχικά αποστάλθηκε από DK

Ο πρωτος κυκλος ςε επαλ που κανεις ειδικοτιτες μετραει ςε κατι; Η απλα το παιρνουν ςαν απολυτηριο δευτερας λυκειου;

νομίζω δεν μετραει. Θέλει να έχεις και τον δεύτερο κύκλο. Επαναλαμβάνω Νομίζω, ψάξτο στην προκήρυξη του 2009
Επιστροφή στην κορυφή
penny86 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση penny86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 14:38
Γεια σας παιδια θελω να ρωτησω με το απολυτηριο λυκειου, το ECDL και τα διπλωματα αυτοκινητου και μηχανης ποσα ειναι; Και αν εχω καποια πιθανοτητα. Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 18:55
Αρχικά αποστάλθηκε από penny86

Γεια σας παιδια θελω να ρωτησω με το απολυτηριο λυκειου, το ECDL και τα διπλωματα αυτοκινητου και μηχανης ποσα ειναι; Και αν εχω καποια πιθανοτητα. Ευχαριστω.

Υπολογισμός μορίων
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 18:58
Αρχικά αποστάλθηκε από penny86

Εξαρτάται την ειδικότητα που θα δηλώσεις.
Να ξέρεις πάντως ότι μόνο το απολυτήριο λυκείου υπολογίζεται στην μοριοδότηση.
Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δυστυχώς δεν έχουν κάποια ισχύ (τουλάχιστον στις μέχρι τώρα προκυρήξεις).
Επιστροφή στην κορυφή
Splatc7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση Splatc7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 23:21
Εγω δλδ που εχω βεβαιωση σπουδων προς το παρων παιρνω 250 μορια απο οτι καταλαβα ε; Ηθελα και να ρωτησω γτ ειδα οτι μεσα στα μορια περιλλαβανονται και η β΄, γ' λυκειου και γ' γυμνασιου. Ενας αποφοιτος ιεκ δηλωνει και αυτα; Ή οχι;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 23:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Splatc7

Εγω δλδ που εχω βεβαιωση σπουδων προς το παρων παιρνω 250 μορια απο οτι καταλαβα ε; Ηθελα και να ρωτησω γτ ειδα οτι μεσα στα μορια περιλλαβανονται και η β΄, γ' λυκειου και γ' γυμνασιου. Ενας αποφοιτος ιεκ δηλωνει και αυτα; Ή οχι;

Σε κάθε ειδικότητα αναφέρονται και τα κριτήρια που πρέπει να έχεις για να την δηλώσεισ... Αν η ειδικότητα ζητάει απόφοιτους λυκείου εσύ δεν μπορείς να βάλεις το πτυχίο από το Ιεκ

Ελπίζω να έγινα σαφήσ
Επιστροφή στην κορυφή
Splatc7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση Splatc7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 23:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Αρχικά αποστάλθηκε από Splatc7

Σε κάθε ειδικότητα αναφέρονται και τα κριτήρια που πρέπει να έχεις για να την δηλώσεισ... Αν η ειδικότητα ζητάει απόφοιτους λυκείου εσύ δεν μπορείς να βάλεις το πτυχίο από το Ιεκ

Ελπίζω να έγινα σαφής

Αααα ναι! Σευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Helena Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Απριλίου/2013
  Παράθεση Helena Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2013 ώρα 22:06
Γεια σας παιδιά!Διάβασα όλα τα μηνύματα από τη σελίδα 1 και ακόμα δεν κατάλαβα. Όταν πρώτα ο Θεός βγει η προκήρυξη για τους ΕΠ. ΟΠ. Και αν με παίρνει η ηλικία ακόμα, στις ειδικότητες που ζητάνε Απολυτήριο λυκείου, δεν επιτρέπεται να στείλουμε και βεβαίωση πτυχίου ΑΕΙ (για όσους έχουν) ; Εφ'όσον αναφέρεται πως πτυχία ξένων γλωσσών, ΑΕΙ, ΤΕΙ μετράνε τοτέ γιατί δεν πρέπει να τα στείλουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2013 ώρα 16:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Helena

Γεια σας παιδιά!Διάβασα όλα τα μηνύματα από τη σελίδα 1 και ακόμα δεν κατάλαβα. Όταν πρώτα ο Θεός βγει η προκήρυξη για τους ΕΠ. ΟΠ. Και αν με παίρνει η ηλικία ακόμα, στις ειδικότητες που ζητάνε Απολυτήριο λυκείου, δεν επιτρέπεται να στείλουμε και βεβαίωση πτυχίου ΑΕΙ (για όσους έχουν) ; Εφ'όσον αναφέρεται πως πτυχία ξένων γλωσσών, ΑΕΙ, ΤΕΙ μετράνε τοτέ γιατί δεν πρέπει να τα στείλουμε;

Γεια σου! Δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να βγει προκήρυξη στο μέλλον για άλλη σειρά σε καμία περίπτωση. Πρόσφατα ήρθε χαρτί στο 1ο γραφείο της μονάδος μου το οποίο αναφέρει ότι σταματάνε οι προσλήψεις ΕΠΟΠ και πως θα μονιμοποιηθεί μέχρι και η 8η σειρά (η τελευταία δηλαδή). Αυτά ισχύουν μέχρι στιγμής! Τώρα το αν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον κανείς δεν το γνωρίζει! Ψάξε για κάτι άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Ιωαννης Π. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ιωαννης Π. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 20:59
Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Θα ηθελα να σας ρωτησω: Το κρατικο πτυχειο γλωσσομαθειας στα γαλλικα ανα γνωριζεται απο τον ελληνικο στρατο; Παρακαλω αμεσα απαντηση. Ευχαριστω εκ των προταιρων
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 21:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Ιωαννης Π.

Καλησπερα σε ολο το φορουμ. Θα ηθελα να σας ρωτησω: Το κρατικο πτυχειο γλωσσομαθειας στα γαλλικα ανα γνωριζεται απο τον ελληνικο στρατο; Παρακαλω αμεσα απαντηση. Ευχαριστω εκ των προταιρων

Αν και λίγη σημασία έχει πλέον καθώς δεν προβλέπεται προκήρυξη για Επαγγελματίες Οπλίτες στο μέλλον, ναι αναγνωρίζεται.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 456