Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Βασκανία, μάγια και μάτιασμα

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2345>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

sotiris Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Διαγραμμένο μέλος

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση sotiris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Βασκανία, μάγια και μάτιασμα
    Αποστολή: 31/Μαρτίου/2010 ώρα 05:20

Νιώθεις ότι είσαι ματιαγμένος; έχεις μάτι; έχεις πονοκέφαλο, νιώθεις κάπως περίεργα, σου συμβαίνουν όλο ατυχίες και όλα τα σχετικά; πες την παρακάτω προσευχή τρεις (3) φορές από μέσα σου και θα νιώσεις καλύτερα. το καλύτερο βέβαια είναι να σου την πει κάποιος άλλος 3 φορές, σχεδόν ψιθυριστά, και όταν τελειώσει να κάνει τον σταυρό του 3 φορές και να φτύσει 3 φορές στον αέρα.

• ευχη εις βασκανιαν
    κυριε ο θεος ημων, ο βασιλευς των αιωνων, ο παντοκρατωρ και παντοδυναμος, ο ποιων παντα και μετασκευαζων μονω τω βουλεσθαι.
  • την επταπλασιον καμινον και την φλογα την εν βαβυλωνι εις δροσον μεταβαλων, και τους αγιους σου τρεις παιδας σωους διαφυλαξας. ο ιατρος και θεραπευτης των ψυχων ημων. η ασφαλεια των εις σε ελπιζοντων. σου δεομεθα και σε παρακαλουμεν, αποστησον, φυγαδευσον, και απελασον πασαν διαβολικην ενεργειαν, πασαν σατανικην εφοδον και πασαν επιβουλην, περιεργειαν τε πονηραν και βλαβην και οφθαλμων βασκανιαν των κακοποιων και πονηρων ανθρωπων απο του δουλου σου (τάδε) και ή υπο ωραιοτητοσ ή ανδρειασ ή ευτυχιασ ή ζηλου και φθονου η βασκανιας συνεβη, αυτος φιλανθρωπε δεσποτα, εκτεινον την κραταιαν σου χειρα και τον βραχιονα σου τον ισχυρον και υψιστον,
  • και επισκοπων επισκοπησον το πλασμα σου τουτο, και καταπεμψον αυτω αγγελον ειρηνικον, κραταιον ψυχης και σωματος φυλακα, ος επιτιμησει και απελασει απ’ αυτου πασαν πονηραν βουλην, πασαν φαρμακειαν και βασκανιαν των φθοροποιων και φθονερων ανθρωπων. ινα υπο σου ο σος ικετης φρουρουμενος, μετ’ ευχαριστειας ψαλλει σοι. << κυριος εμοι βοηθος και ου φοβηθησομαι τι ποιησει μοι ανθρωποσ>>
  • και παλιν ου φοβηθησομαι κακα, οτι εσυ μετ’ εμου ει. οτι συ ει ο θεος, κραταιωμα μου, ισχυρος εξουσιαστης, αρχων ειρηνης, πατηρ του μελλοντος αιωνος. ναι, κυριε ο θεος ημων, φεισαι του πλασματοσ σου,
  • και σωσον τον δουλον σου απο πασης βλαβης και επηρειας της εκ βασκανιας γινομενης, και ανωτερον αυτον παντος κακου διαφυλαξον. πρεσβειαις της υπερευλογημενης, ενδοξου δεσποινης ημων θεοτοκου και αειπαρθενου μαριας, των φωτοειδων αρχαγγελων, και παντων σου των αγιων. αμην.

Επεξεργάστηκε από Nassos - 31/Μαρτίου/2010 ώρα 05:23
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Απριλίου/2010 ώρα 21:57
Και πιάνει;
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2010 ώρα 17:34
Αντε καλε. Δεν πιστευω στο ματι. Απορω πως η εκκλησια Δεχεται το ματι
Επιστροφή στην κορυφή
Su-35 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 26/Απριλίου/2008
  Παράθεση Su-35 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2010 ώρα 17:54
Αρχικά αποστάλθηκε από ILARXOS

Και πιάνει;

Αν ξανα-αυθυποβοληθεις ναι.
Μονο οσοι πιστευουν στο ματι ματιαζονται...
Επιστροφή στην κορυφή
GenerX Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 30/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση GenerX Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Απριλίου/2010 ώρα 18:50
2010 έχουμε, όποιος πιστεύει ακόμη σε αυτά, έχει κάποιο πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2010 ώρα 06:34
Και εγώ πιστεύω στο μάτι πλέον μετά από κάτι γεγονότα

Επεξεργάστηκε από Greek_Army - 25/Ιουνίου/2010 ώρα 06:35
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 13/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:41
Φυσικά κ πιστεύω στο μάτι, άλλωστε το αποδέχεται κ η Εκκλησία αφού υπάρχει ευχή περί της βασκανίας... Κ πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό θα σου το κάνει, θα βρει τον τρόπο κ θα σου το κάνει
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:42
Αρχικά αποστάλθηκε από ILARXOS

Και πιάνει;
φυσικα κ πιανει! Δεν ειναι τυχαιο καθε φορα που θα πεις την ευχη σε αυτον που δεν νιωθει καλα ξαφνικα να συνερχεται!
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
ILIAS KRITI Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση ILIAS KRITI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:43
Αρχικά αποστάλθηκε από illy

Φυσικά κ πιστεύω στο μάτι, άλλωστε το αποδέχεται κ η Εκκλησία αφού υπάρχει ευχή περί της βασκανίας... Κ πιστεύω πως αν θέλει κάποιος να σου κάνει κακό θα σου το κάνει, θα βρει τον τρόπο κ θα σου το κάνει
σωστη
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:51
Κ ουδεποτε θεωρησα οτι ειναι αυθυποβολη το ματι, ουδεποτε! Δλδ αυτοματιαζεσαι; ξαφνικα εκει που εισαι καλα, νιωθεις καπως χωρις να μπορεις να το εξηγησεις κ οταν σου λενε την ευχη για τη βασκανια παλι ξαφνικα επανερχεσαι στην προτερα κατασταση... Το θεμα ειναι πως ο αλλος μπορει να σε ματιασει ειτε απο γλωσσοφαγια ειτε απο επειδη που εχει πει καποιο καλο λογο, να σε παινεψει... Κ φυσικα πιστευω πολυ στις καταρες... Γι'αυτο ειπα πως αν ο αλλος θελει το κακο σου σιγουρα θα το κανει, θα βρει τον τροπο
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 02:57

Κ ουδεποτε θεωρησα οτι ειναι αυθυποβολη το ματι, ουδεποτε! Δλδ αυτοματιαζεσαι; ξαφνικα εκει που εισαι καλα, νιωθεις καπως χωρις να μπορεις να το εξηγησεις κ οταν σου λενε την ευχη για τη βασκανια παλι ξαφνικα επανερχεσαι στην προτερα κατασταση... Το θεμα ειναι πως ο αλλος μπορει να σε ματιασει ειτε απο γλωσσοφαγια ειτε απο επειδη που εχει πει καποιο καλο λογο, να σε παινεψει... Κ φυσικα πιστευω πολυ στις καταρες... Γι'αυτο ειπα πως αν ο αλλος θελει το κακο σου σιγουρα θα το κανει, θα βρει τον τροπο
κ εγω illy μου ξερω να ξεματιαζω, αλλα αμφιταλαντευομαι η αληθεια ειναι κ μεσα μου δεν το εχω ξεκαθαρισει εαν υπαρχει η βασκανεια, η ειναι απορροια της φαντασιας μας. Εχεις αναρρωτηθει ποτε εαν αυτος που γνωριζει οτι ξεματιαζεται, εαν απο ψυχολογικους λογους αυτοθεραπευεται; Κ μην ακουγεται παραξενη η λεξη, ο εγκεφαλος μας εχει ιδιοτητες/ικανοτητες, που δεν γνωριζουμε ακομη.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:00
Χμμμμμμ, λες; Κ τοτε πως εξηγουνται τα χασμουρητα κ τα δακρυα; Που ιδιως οταν δακρυζεις τοτε λενε πως σου εχει φυγει το ματι... Δεν παει τοσο μακρυα το μυαλο μου, για αυθυποβολη κ "αυτοθεραπεια" συναμα!
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:16

Χμμμμμμ, λες; Κ τοτε πως εξηγουνται τα χασμουρητα κ τα δακρυα; Που ιδιως οταν δακρυζεις τοτε λενε πως σου εχει φυγει το ματι... Δεν παει τοσο μακρυα το μυαλο μου, για αυθυποβολη κ "αυτοθεραπεια" συναμα!
καταρχην εντελως διαφορετικες εννοιες οι 2 τους. Οσον αφορα την αυτοθεραπεια, κρατα το σαν αστερισκο στο πισω μερος του μυαλου σου. Εχω παρακολουθησει συνεντευξη καρκινοπαθους, ο οποιος με την δυναμη της σκεψης του-θετικης σκεψης, παρατεινε την διαρκεια ζωης του και ταυτοχρονα οσο εζησε, παρολες τις επιπτωσεις, εζησε σχεδον ακμαιος μεχρι το τελος της ζωης του. Η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο σε θεματα υγειας, και μην υποτιμαμε τις αποκρυφες μεχρι τωρα ιδιοτητες του εγκεφαλου μας. Την λεξη αυθυποβολη την θεωρω χρησιμη κ αυτη, οταν ομως την εφαρμοζουμε για δημηουργηκα πραγματα κ οχι για βλακειες οπως πχ ο αυτο-υπνωτισμος.
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:44
Ζωντανο παραδειγμα αυτο που λες ειναι ο Κουρκουλης... Ειχε αυτο ιαση, καθαρα ψυχολογικος παραγοντας... Τι να πω, ειλικρινα δεν ξερω... Ισως ναι, ο εγκεφαλος μας να εχει τρομερες δυνατοτητες κ να μην τις ξερουμε καν
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:56

Ζωντανο παραδειγμα αυτο που λες ειναι ο Κουρκουλης... Ειχε αυτο ιαση, καθαρα ψυχολογικος παραγοντας... Τι να πω, ειλικρινα δεν ξερω... Ισως ναι, ο εγκεφαλος μας να εχει τρομερες δυνατοτητες κ να μην τις ξερουμε καν
επιστημονες λενε οτι μονο ενα 10% της δυναμης του εγκεφαλου μας γνωριζουμε κ χρησιμοποιουμε. Προσωπικα δεν απορριπτω την θεση της εκκλησιας, αλλωστε ξερω να ξεματιαζω κ οποιος μου το ζηταει το κανω, αλλα εγω εχω ανοικτες κεραιουλες κ βλεπω κ την αλλη αποψη.(δεν λεω για εσενα γενικα μιλαω).
Επιστροφή στην κορυφή
Kerveros Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kerveros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 04:55
Πρώτη φορά ακούω άντρα να ξέρει να ξεματιάζει! Μπράβο... Ξεμάτιασμα με τη σταγόνα λάδι ή με το τριαντάφυλλο που σκάει ξέρεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 14:31
Και εγώ προσωπικά θεωρώ ότι κάτι συμβαίνει με αυτές τις περιπτώσεις.
Βέβαια, η συντριπτική πλειοψηφία όσων αναφέρουν τέτοια πράγματα είναι φαντασιόπληκτοι, αλλά υπάρχουν και αληθινά
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
illy Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση illy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 15:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Kerveros

Πρώτη φορά ακούω άντρα να ξέρει να ξεματιάζει! Μπράβο... Ξεμάτιασμα με τη σταγόνα λάδι ή με το τριαντάφυλλο που σκάει ξέρεις;
δεν το ηξερες οτι απαγορευεται να πεις σε γυναικα την ευχη περι της βασκανιας; Πρεπει να την πεις σε εναν αντρα κ μετα εκεινος να την μεταφερει Την ευχη στη γυναικα κ ετσι μαθαινει να ξεματιαζει κ η γυναικα... Χαχαχαχα, θυμαμαι ελεγα την γιαγια απαγορευεται να μου την πεις αλλα οχι να μου τη γραψεις, αλλα ηταν ανενδοτη κ τελικα μου την εμαθε ο ξαδερφος μου αφου του την ειχε πει προηγουμενως εκεινη
Dum spiro spero
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2345>