Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μετατάξεις στο στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 22>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μετατάξεις στο στρατό
    Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2007 ώρα 05:58
Ειναι αλήθεια ότι σε ορισμένες σειρές δεν γίνεται μετάταξη;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2007 ώρα 15:18
Μετάταξη = αλλαγή σώματος, όπλου ή κλάδου (π. χ. από πεζικό να πας διαβιβάσεις)

Τοποθέτηση = η πρώτη μονάδα που πας μετά το κέντρο εκπαίδευσης

Μετάθεση = η δεύτερη μονάδα που υπηρετείς.

Από τα τρία, το μόνο σίγουρο είναι η τοποθέτηση. Η μετάθεση είναι πολύ συνηθισμένη, ενώ τέλος η μετάταξη είναι λιγότερο πιθανή (δηλαδή αφορά σε λιγότερους στρατευμένους).

Σίγουρα εννοείς μετάταξη;
Επιστροφή στην κορυφή
TrelosMathimatikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TrelosMathimatikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2007 ώρα 18:58
Ευχαριστώ για την απαντηση. Εννοώ απο το πεζικό να αλλάξω σώμα και να καταταγώ στο ναυτικο για παράδειγμα!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2007 ώρα 21:01
Γίνεται, αλλά με βύσμα.

Εκτός και αν έχεις ιδιαίτερα προσόντα (π. χ. απόφοιτος κάποιας σχολής εμπορικής ναυτιλίας) που για κάποιο λόγο δεν δηλώθηκαν ή δεν συνυπολογίστηκαν.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2008 ώρα 14:33

Πέρα από το βύσμα, χρειάζονται κάποια χαρτιά για το στρατολογικό γραφείο που πρέπει να καταθέσεις πιο πριν;

Επιστροφή στην κορυφή
Anonymous Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Anonymous Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2008 ώρα 04:20
Τον Φεβρουάριο δεν θα γίνει καμία μετάταξη, όπως δεν έγινε ούτε περυσι...
Επιστροφή στην κορυφή
1925 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 08:07
Αρχικά αποστάλθηκε από Anonymous

Τον Φεβρουάριο δεν θα γίνει καμία μετάταξη, όπως δεν έγινε ούτε περυσι...
Εγιναν!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Wiseco2000 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 28/Μαρτίου/2008
  Παράθεση Wiseco2000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Απριλίου/2008 ώρα 03:00
Μονο η εκκλησια μπορει να σε σωσει...
Για βυσμα μιλαω...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2008 ώρα 21:42
Γεια σας,
Αυριο θα καταχθω στην Θηβα στο πεζικο.
θελω να ρωτησω αν μπορω να μετεταχθω στο Ναυτικο παρολο που θα παρουσιαστω στο πεζικο. Μονο με βυσμα; Επισης, μετα απο ποσες μερες θα ορκιστω και ποσες περιπου μερες θα ειναι η αδεια μου;
Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Prince_23 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
  Παράθεση Prince_23 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2008 ώρα 23:08
Αρχικά αποστάλθηκε από ανδρεας

Γεια σας,
Αυριο θα καταχθω στην Θηβα στο πεζικο.
θελω να ρωτησω αν μπορω να μετεταχθω στο Ναυτικο παρολο που θα παρουσιαστω στο πεζικο. Μονο με βυσμα;

Με πολύ χοντρό βύσμα και τώρα που παρουσιάστηκες αρκετά δύσκολο αλλά οχι ακατόρθωτο!!! Με το κατάλληλο βύσμα όλα γίνονται!

Αρχικά αποστάλθηκε από ανδρεας

Επισης, μετα απο ποσες μερες θα ορκιστω και ποσες περιπου μερες θα ειναι η αδεια μου;
Ευχαριστω πολυ

Την πρώτη Κυριακή είναι το επισκεπτήριο και το 2ο Σάββατο είναι η ορκωμοσία σου. Θα πάρεις 3 μέρες άδεια ορκωμοσίας(για το Πεζικό). Για Αεροπορία είναι σαφώς περισσότερες...
Επιστροφή στην κορυφή
Pandemonium Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Μαΐου/2008
  Παράθεση Pandemonium Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2008 ώρα 20:11
Χρήστο (24),
το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς (εκτός αν έχεις)
1 πολύ δυνατό βύσμα! Μόνο έτσι γίνονται αυτά...
Επιστροφή στην κορυφή
Ιφικράτης Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Ιφικράτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2008 ώρα 07:39
Αρχικά αποστάλθηκε από hatzi

Περα απο αυτο δικαιουμε να κανω 9μηνες θητεια πραγμα που δεν το εχω δηλωσει ακομα γιατι εμαθα πως ειναι καλυτερο να το δηλωσεις στα μεσα της θητειας γιατι οσοι ειναι για 9μηνο εχουν συνηθως μακρινη και δυσκολη θητεια.
Επισης επειδη σπουδαζω ηλεκτρονικος στο ΤΕΙ Αθηνας θα ηθελα να μαθω καποια ειδηκοτητα η καποιο τομεα που θα με βοηθαει.. Η καποια ειδηκοτητα για να ειμαι στο Κ. Ε. ΤΧ. στην πατρα. Με βολευει πολυ να ειμαι πατρα και θα ηθελα να επιλεξω κατι ωστε να μπορω να ερθω εδω.
  1. Όσοι δικαιούνται 9-άμηνο, ούτε μακρινή θητεία κάνουν ούτε δύσκολη, αυτά που λες είναι ανοησίες και ράδιο-αρβύλα!!!

2. Εφόσον έχεις επιλεχθεί για πεζικό, δεν μπορείς να κάνεις μετάταξη, είναι παράνομο, εκτός αν πάρεις αναβολή και την επόμενη φορά που θα σε ξανακαλέσουν, κατα τύχη αν επιλεγείς για τεχνικό.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2008 ώρα 07:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Αντισθένης

1. Όσοι δικαιούνται 9-άμηνο, ούτε μακρινή θητεία κάνουν ούτε δύσκολη, αυτά που λες είναι ανοησίες και ράδιο-αρβύλα!!!
2. Εφόσον έχεις επιλεχθεί για πεζικό, δεν μπορείς να κάνεις μετάταξη, είναι παράνομο, εκτός αν πάρεις αναβολή και την επόμενη φορά που θα σε ξανακαλέσουν, κατα τύχη αν επιλεγείς για τεχνικό.

1. Ειναι σιγουρο αυτο; Αν ειναι να το δηλωσω αυτες τις ημερες μεχρι Αυγουστο.. Μου το ειπε ατομο μεσα απο την στρατολογια Πατρων.
2. Γιατι ειναι παρανομο να γινει μεταταξη; Ενοεις απο πεζικο σε αλλο σωμα η σε αλλο τμημα (τεχνικο); Βασικα ο πατερας μου ειναι στρατιωτικος (Σμηναγος) στην πολεμικη αεροπορια και κοιταμε για μεταταξη σε αεροπορια.. Ελπιζω να γινει κατι..
Επιστροφή στην κορυφή
Ιφικράτης Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Ιφικράτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2008 ώρα 08:14
Αρχικά αποστάλθηκε από hatzi

1. Ειναι σιγουρο αυτο; Αν ειναι να το δηλωσω αυτες τις ημερες μεχρι Αυγουστο.. Μου το ειπε ατομο μεσα απο την στρατολογια Πατρων.
2. Γιατι ειναι παρανομο να γινει μεταταξη; Ενοεις απο πεζικο σε αλλο σωμα η σε αλλο τμημα (τεχνικο); Βασικα ο πατερας μου ειναι στρατιωτικος (Σμηναγος) στην πολεμικη αεροπορια και κοιταμε για μεταταξη σε αεροπορια.. Ελπιζω να γινει κατι..
  1. Η βασικότερη προϋπόθεση στις Ένοπλες Δυνάμεις για να περάσεις καλά, είναι να υπακούς στους ανωτέρους σου και χωρίς να δημιουργείς προβλήματα και όλα τα υπόλοιπα θα πάνε καλά. Εξάλλου ένας χρόνος περνάει πολύ εύκολα. Πίστεψέ με!
  2. Από πεζικό το πολύ-πολύ να πας ή σε πυροβολικό, ή σε τεθωρακισμένα, αλλά σε Σώματα όπως το Τεχνικό, λιγάκι δύσκολο. Ειδικότερα, από Στρατό σε Αεροπορία, ο Βασιλιάς να μιλήσει για σένα είναι πολύ δύσκολο - έως ακατόρθωτο. Μετάταξη απαγορεύεται! Εύχομαι να κάνω λάθος πάντως και να πας εκεί που θες.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2008 ώρα 08:26
Βασικα υποτιθεται πως απαγορευεται γιατι ο κολλητος μου παρουσιαζωταν Γιαννενα Στρατο και 2 μερες πριν την ημερα που επρεπε να μπει αλλαξε για Τριπολη Αεροπορια..
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2008 ώρα 12:59
Οι μετατάξεις δεν ξέρω αν απαγορεύτηκαν εν τω μεταξύ, αλλά το 1999 που πήγα εγώ πήρα μετάταξη. Βυσματική βέβαια, αλλά καθόλα νόμιμη.

Τώρα ως προς το να μην δηλώσεις τη μειωμένη θητεία βλακεία μου φαίνεται, αλλά εσύ αποφασίζεις.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 00:18
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι κατεταγμενος αεροπορια, απο μαλακια μου τοτε που περασα περιοδευον, αλλα θελω να παω ειδικες δυναμεις και πιο συγκερκριμενα λοκ. Υπαρχει προβλημα αν παω στην στρατολογια να το αλλαξω; Υπαρχει περιπτωση να μην με περνουν ειδ. Δυν. ; Πως μπορω να το αλλαξω; Αν τελικα αλλαζει αυτο κ μπω ειδ. Δυν. Ποσο καιρο περνει; Θα προλαβω την σειρα του φλεβαρη;
ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 01:17
To ίδιο ακριβώς έκανα και εγώ. Ήμουν αεροπορία και έκανα μετάταξη για στρατό ξηράς. Θα πας στρατολογία να σου δώσουν κάτι χαρτιά να τα στείλεις με επιστολή συννημένη στο ΓΕΕΘΑ. Στην επιστολή θα εξηγείς τους λόγους για τους οποίους θες μετάταξη(να υπηρετήσεις στα λοκ). Ρώτα και στη στρατολογία και θα σε κατατοπίσουν. Κάντα όσο το δυνατόν γρηγορότερα γιατί έχει γραφειοκρατία το όλο θέμα. Η μετάταξη θα γίνει σίγουρα δεκτή, μην ανησυχείς. Αρκεί να οργανωθείς λίγο γιατί πρόσεχε, αν το αφήσεις και πας αεροπορία μετά δεν μπορείς να αλλάξεις κλάδο ενόπλων δυνάμεων και να πας στρατό ξηράς. Αρχίκα μπορεί να σε καλέσουν ένα μήνα πριν να παρουσιαστείς στην αεροπορία, αλλά μία βδομάδα πριν μπεις θα σου στείλουν το νέο φύλλο πορείας για ξηρά. Απο κει μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις. Ελπίζω να σε κάλυψα.

τούρκοι, τούρκοι, θα πεθάνετε. Μπρος στην γαλανόλευκη θα γονατίσετε! Ι-μακ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 22>