Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 7>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
argeadas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση argeadas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού
    Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:21
Αρχικά αποστάλθηκε από tigionapas

Δε λες και τις δικες σου ; Αν ειναι καλες να τις αλαξουμε ρε συ
Είναι πολλές.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2009 ώρα 12:42
Κι εγώ τελικά παρουσιάζομαι εκεί στις 10 Φεβρουαρίου.

Θοδωρή γιατί λες λες τόση εκπαίδευση; είναι η εκπαίδευση έντονη;

Κι εγώ δεν έχω ιδέα τι θα κάνω εκεί. Τι είδους εκπαίδευση γίνεται;

Το μόνο καλό που βρίσκω έως τώρα είναι το Ναύπλιο:)
Επιστροφή στην κορυφή
ilias-t Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση ilias-t Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2009 ώρα 03:00
Καλησπέρα παιδιά, πολυ καλή η ιστοσελίδα και πολύ χρήσιμη... μπράβο!
Παρουσιάζομαι και εγώ Ναύπλιο ΚΕΜΧ με την Α ΕΣΣΟ στις 9 Φλεβάρη, απ'ότι άκουσα είναι καλά λένε.
Έχω κάποιες απορίες ρε παιδιά και αν είναι κάποιος παλιός που ξέρει να μας τη λύσει και σε εμάς τους ψάρακες...
Γενικά στο στρατόπαιδο τι παίζει; ’κουσα πως το 60% παίρνει ειδικότητα σκαπανέα, το 30% οδηγού και το υπόλοιπο 10% ότι να ναι... Ποιά η διαφορά οδηγού και σκαπανέα; Ποια ειδικότητα συμφέρει πιο πολύ; Ισχύει πως ότι και αν γίνει 5 μήνες θα τους κάνουμε παραμεθώριο;
Συγγνώμη για το κατεβατό των ερωτήσεων αλλά δε ξέρω που μου πάνε τα τέσσερα...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2009 ώρα 22:26
Όσο υπηρετούσα, παιδιά από Μηχανικό που λέγανε ότι από τη 297 σειρά (2006 Δ' ΕΣΣΟ) άλλαξαν τα πράγματα και έγιναν κάπως αυστηροί.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 22:15
Παιδιά, για συναντήσεις και γνωριμίες ρίξτε μια ματιά στο φόρουμ "Συναντήσεις πριν την κατάταξη".

Εκεί μεταφέρθηκαν τα σχετικά μηνύματα.

Ευχαριστώ...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2009 ώρα 00:30
Παιδια καλησπερα... Μακρυα απο ειδηκοτητα οδηγου ειναι η χειροτερη ειδηκοτητα σε ολα τα οπλα και σωματα σας μιλαει ενας παλιοσειρας 218... Οδηγος
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2009 ώρα 08:09
Παιδια παρουσιάζομαι 9/11 στο Ναύπλιο στο ΚΕΜΧ. Μπορεί κάποιος να μου πει εντυπωσεις; Επισης σκεφτομαι να δηλωσω και στρατονομια... Αξίζει τον κόπο?
Επιστροφή στην κορυφή
Rafale Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Διαγραμμένο Μέλος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Rafale Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2009 ώρα 12:29
Αρχικά αποστάλθηκε από kokorikos

Παιδια παρουσιάζομαι 9/11 στο Ναύπλιο στο ΚΕΜΧ. Μπορεί κάποιος να μου πει εντυπωσεις; Επισης σκεφτομαι να δηλωσω και στρατονομια... Αξίζει τον κόπο;
η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει το κοπο να το "κυνηγησεις" αφου μπορεις και αλλου να "περασεις καλα"        
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 16:46

Παρουσια ζομαι και εγω στο Ναυπλιο στις 9/11 και στο χαρτι που μου ειρθε γραφει ΥΕΑ αλλα εγω λογω προβληματος στο γονατο θα βγω Ι4, κοβομαι για ατυο τον λογω απο ΥΕΑ;(εννοειται πως δεν θελω να παω), ακομα θα ηθελα να ρωτησω γενικα τι αιζει με το στρατοπαιδο και που θα ηταν καλα να παω μετα;

Ευχαριστω.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 03:53
Φιλε nasso εσυ που ξερεις τα πολλα απ'οτι βλεπω... Δε μ λες, αν ξερεισ... Παρουσιαζεται κ ενας φιλος μ τωρα αλλα κορινθο στο μηχανικο. Εκει τι λεει; Πως ειναι τα πραγματα; Μεταθεσεις απο εκει συνηθως που τους στελνουν;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 04:09
Δεν ξέρω. Το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι από 1-2 σειρές πριν τη δική μου (298) τα πράγματα σοβάρεψαν και έγιναν πιο αυστηροί, ενώ χρόνια τώρα ξέραμε ότι ήταν γενικώς "χαλαρά" το Μηχανικό.

Εάν υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν τι γίνεται τώρα και στις μονάδες του Μηχανικού, ας πουν τις εμπειρίες τους.

Παντού έχει μονάδες Μηχανικού
Επιστροφή στην κορυφή
No4h Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 21/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση No4h Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2009 ώρα 01:25
Ακουσα οτι επειδη εχει μειωθει η θητεια, μειωθηκαν και οι μερες στο κεντρο απο 40 σε 30 μερες, και οι μερες μετεκπαιδευσης. Ισχυει; Για παραδειγμα για την ειδικοτητα οδηγος απο 3 βδομαδες μειωθηκε στις 2 βδομαδες. Ισχυει κατι τετοιο; Κ αν ισχυει τοτε ισχυει για ολες τις ειδικοτητες; Ξερει κανεις κατι γι αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
kkostorpal Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση kkostorpal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:48
Το ότι μειώθηκαν οι μέρες στο κέντρο, το άκουσα κι εγώ και νομίζω πως ισχύει. Τώρα για μετεκπαίδευση δεν μπορώ να σου πω.
Εγώ θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος πότε θα ορκιστούμε, Μπαίνουμε 8,10 &11 το μηνός. Στις 21 θα ορκιστούμε;
Επιστροφή στην κορυφή
No4h Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση No4h Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:01
20-21 Νοεμβριου θα ορκιστουμε λογικα. Τωρα για την αδεια ορκομωσιας οι μερες παιζουν. Αλλοι μου ειπαν οτι πηραν 2 μερες αλλοι μου ειπαν 3 μερες χωρις προαναχωρηση (ελεος). Γενικα προαναχωρηση απο το κεντρο προβλεπεται;
Επιστροφή στην κορυφή
eleni Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 29/Ιουλίου/2009
  Παράθεση eleni Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2009 ώρα 15:30
Η προηγούμενη σειρά ορκίστηκε πάνω στις 12 μέρες και η άδεια που πήρε ήταν 3 μέρες. Όρκίστηκαν Σάββατο και έπρεπε να γυρίσουν Τρίτη βράδυ! Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει κ με εσάς! Α! Έχετε κ Ένα επισκεπτήριο μέχρι την ορκωμοσία! Το Ναύπλιο είναι καταπληκτικό (αν εξαιρέσεις την λίγη υγρασία), το στρατόπεδο είναι πολύ όμορφο κ σχετικά προσεγμένο, είναι μέσα στην πόλη (5'-10' με τα πόδια είναι το κέντρο) και το φαγητό πολύ καλό! Καλή θητεία να έχετε όλοι σας!
Επιστροφή στην κορυφή
No4h Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση No4h Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:31
Ακουσα οτι μια προηγουμενη σειρα του,2009 αν δεν κανω λαθος, που παρουσιαστηκε στο Ναυπλιο οταν ορκιστηκε ηταν παρων και ο Υπουργος Εθ. Αμυνης και τους εδωσε ολους 10 μερες τιμητικη. Σ αυτη την περιπτωση πως τις παιρνεις τις 10 μερες; Μπορεις να τις παρεις στο κεντρο; Τις παιρνεις μαζεμενες ή σπαστα οπως θελεις;
Επιστροφή στην κορυφή
kkostorpal Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση kkostorpal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 04:13
Αρχικά αποστάλθηκε από No4h

Ακουσα οτι μια προηγουμενη σειρα του,2009 αν δεν κανω λαθος, που παρουσιαστηκε στο Ναυπλιο οταν ορκιστηκε ηταν παρων και ο Υπουργος Εθ. Αμυνης και τους εδωσε ολους 10 μερες τιμητικη. Σ αυτη την περιπτωση πως τις παιρνεις τις 10 μερες; Μπορεις να τις παρεις στο κεντρο; Τις παιρνεις μαζεμενες ή σπαστα οπως θελεις;

Αν είναι έτσι να πάρουμε ένα τηλέφωνο τον Βαγελάκη να περάσει από Ναύπλιο.
Εγώ θα του ζητήσω μάλιστα να ανέβω μέχρι πάνω με την λιμουζίνα του για να μην πληρώνω εισιτήρια .

Νομίζω πως η κουβέντα ίσως παραξέφυγε αλλά όλα δικαιολογούνται. Όπως λέγαν κι οι παλιότεροι εκεί που σταματά η λογική ξεκινά ο στρατός

ΥΓ Φυσικά όλα τα παραπάνω τα λέω για πλάκα και εύχομαι να μην με παρεξηγήσεις
Επιστροφή στην κορυφή
No4h Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση No4h Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2009 ώρα 14:07
Αρχικά αποστάλθηκε από kkostorpal

Αν είναι έτσι να πάρουμε ένα τηλέφωνο τον Βαγελάκη να περάσει από Ναύπλιο.
Εγώ θα του ζητήσω μάλιστα να ανέβω μέχρι πάνω με την λιμουζίνα του για να μην πληρώνω εισιτήρια .

Νομίζω πως η κουβέντα ίσως παραξέφυγε αλλά όλα δικαιολογούνται. Όπως λέγαν κι οι παλιότεροι εκεί που σταματά η λογική ξεκινά ο στρατός

ΥΓ Φυσικά όλα τα παραπάνω τα λέω για πλάκα και εύχομαι να μην με παρεξηγήσεις

Παρε 5 μερες φυλακη επειδη με ειρωνευτηκες.
Για να μπαινουμε στο κλιμα σιγα σιγα.
Εκει που ξεκιναει ο στρατος σταματαει η λογικη. Και απο αυτα που εχω ακουσει, εχουν απολυτο δικιο που το λενε οι παλιοι.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 7>