Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Παραίτηση απο Λιμενικό Σώμα

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
DimitrisGR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση DimitrisGR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Παραίτηση απο Λιμενικό Σώμα
    Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2009 ώρα 01:06
Παιδια καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Θα ήθελα να ρωτήσω Το εξής.
Η Ξαδερφη μου πέρασε σαν ΥπΑξ του Λιμενικού σώματος. Για οικογενειακούς λόγους που συντρέχουν (και απ'ότι καταλαβαινετε ειναι επαυξημένης σημασίας) θέλει να παραιτηθει ενω δεν έχει ορκιστεί ακόμα ώς Κελευστής.
Καποιοι ανέφεραν οτι θα πρέπει να πλήρώσει 15.000 - 20.000Ε, ’λλοι οτι πρέπει απλα να παραδώσει τον οποιοδήποτε εξοπλισμό που έχει χρεωθει και να καταβάλει και τα χρήματα που έχει λάβει μέχρι και την ημερομηνία που δήλωσε την παραίτηση της.
Όπως καταλαβαινετε είναι σε κατασταση πανικού αυτη τη στιγμή και επειδη δεν μπορει απο εκει να βγάλει άκρη το κοιτάω εγώ!
Και εγω απο οσα Ξερω παραγώγική σχολή απο τη στιγμή που σου καταβάλλει το ποσο των 106 Ε περίπου και τα υπόλοιπα στα κρατάει για εσωτερικους λόγους (βλ. Υμματισμό, εκπαιδευση κλπ) Πιστευω οτι πρεπει αν φυγεις ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ορικιστει για να σε υποχρεώνει σε 5ετία να ζητά ή τιποτα ή το μεχρι ως τ΄τοε σε σενα καταβληθέν ποσο.
Μπορει να βοηθήσει κάποιος να μου πει που να απευθυνθω Ή να μου δωσει μια αρχη τι και πως γιατι σε κανα μηνα ορκίζονται και τα πράγματα μετα ειναι δύσκολα...
(προς admins mods) Κοιταξα στο forum και σε διαφορα Queries που έκανα δεν είδα κάτι ανάλογο σαν.Sorry if i've missed it... !
Ευχαριστώ πολυ παιδια!
Επιστροφή στην κορυφή
spirosgiapros Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 07/Νοεμβρίου/2009
  Παράθεση spirosgiapros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2009 ώρα 01:33
Πες της ξαδερφης σου στην πρωινη αναφορα να ζητησει ποσωπικη ακροαση διοικητη για σοβαρους οικογενειακους λογους που λογω σοβαροτητας δεν επιθυμει να αναφερει δημοσιως

να αναφερει το προβλημα και να ζητησει οδηγιες

Ταυτοχρονα εσυ μπορεις :
α] να μελετησεις την προκυρηξη
β] να απευθυνθεις
διευθυνση προσωπικου λιμενικου σωματος -τμημα δ [νομικο] ΔΠΛΣ-Δ
210-406-4361-4363-4364

διευθυνση προγραμματισμου οργανωσης κ εκπαιδευσης τμημα α [στρατολογιας] ΔΠΟΕΚ Α
210-4120171
Επιστροφή στην κορυφή
DimitrisGR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση DimitrisGR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2009 ώρα 06:14
Ευχαριστώ πάρα πολύ Σπύρο, θα πράξω αναλόγως αύριο πρωί να δώ αν θα βγάλω κάποια άκρη...
Αν έχει καποιος να δώσει καποια εναλλακτικη κατευθυντήρια οδηγία ας postάρει :)
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2009 ώρα 22:37
Η ξαδερφη σου θα καταστρεψει την ζωη της και μπορει να μην της ξαναδωθει τετοια ευκαιρια!
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
DimitrisGR Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση DimitrisGR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2009 ώρα 22:56
Μερικές φορές δεν είναι εφικτό να κανεις αυτο που θές... !
Ανωτέρα βία... !
Επιστροφή στην κορυφή
spirosgiapros Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 07/Νοεμβρίου/2009
  Παράθεση spirosgiapros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Νοεμβρίου/2009 ώρα 18:56
Ψαξτε μεσω υπουργειου και την δυνατοτητα αδειας ΑΝΕΥ αποδοχων
μιλαμε για μια εξασφαλισμενη δουλεια για ολη της τη ζωη
Επιστροφή στην κορυφή
costasss Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση costasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2009 ώρα 22:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Legion

Η ξαδερφη σου θα καταστρεψει την ζωη της και μπορει να μην της ξαναδωθει τετοια ευκαιρια!
αυτό ακριβώς, τι ανωτέρα βία, θα χτυπάει το κεφάλι της μετά! ΝΑ ΜΗ ΦΥΓΕΙ!
Επιστροφή στην κορυφή
Απορία Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απορία Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2011 ώρα 02:15
Γεια σας, θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους υπαξιωματικούς του Λιμενικού. Αφού τελειώσεις την σχολή μετά από πόσο καιρό μπορείς να φύγεις από το σώμα; Αν εγώ θέλω να αποχωρίσω από το σώμα μετά απο 3 χρόνια υπηρεσίας γίνεται ; Αν γίνεται, γνωρίζει κανείς την διαδικασία; Θα υπάρξουν κυρώσεις ;
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 29/Απριλίου/2011
  Παράθεση ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2011 ώρα 14:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Απορία

Γεια σας, θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους υπαξιωματικούς του Λιμενικού. Αφού τελειώσεις την σχολή μετά από πόσο καιρό μπορείς να φύγεις από το σώμα; Αν εγώ θέλω να αποχωρίσω από το σώμα μετά απο 3 χρόνια υπηρεσίας γίνεται ; Αν γίνεται, γνωρίζει κανείς την διαδικασία; Θα υπάρξουν κυρώσεις ;
γιατι να φυγεις. Αλλοι παρακαλουνε για μια θεση στο Λ. Σ.
Επιστροφή στην κορυφή
AlexTheGood Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Αυγούστου/2009
  Παράθεση AlexTheGood Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2011 ώρα 15:09
Ναι και εγώ την ίδια απορία έχω. Εαν για τον Α ή Β λόγο θες να φύγεις απο το σώμα, μπορείς;
Ου πόσοι αλλά που
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2011 ώρα 15:13
Αρχικά αποστάλθηκε από AlexTheGood

Ναι και εγώ την ίδια απορία έχω. Εαν για τον Α ή Β λόγο θες να φύγεις απο το σώμα, μπορείς;

Ανετα και μεσα στον 1ο χρονο...

Αρχικά αποστάλθηκε από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ

γιατι να φυγεις. Αλλοι παρακαλουνε για μια θεση στο Λ. Σ.

Καλα εας σε στειλουν λιμενοφυλακα σε ΠΑΘ για καμια 3ετια και θα αναιρεσεις ολα αυτα που λες...
Επιστροφή στην κορυφή
n_nick Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Αυγούστου/2011
  Παράθεση n_nick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Αυγούστου/2011 ώρα 19:12
Εγώ Διαβάζω στην Προκήρυξη για του Δοκίμους Υπαξιωματικούς Το Εξής :

5. Οι ευδοκίμως αποφοιτήσαντες από τη Σχολή ονομάζονται Κελευστές Λ. Σ. Και
αναλαμβάνουν υποχρέωση πενταετούς παραμονής στο Λ. Σ. Από την ημερομηνία ονομασίας.

πως λες Ότι Μπορεί Να Φύγουν ’νετα; Υπάρχει Κάποιος ’λλος Νόμος;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 03:59
Αρχικά αποστάλθηκε από n_nick

αναλαμβάνουν υποχρέωση πενταετούς παραμονής στο Λ. Σ. Από την ημερομηνία ονομασίας.

Λογικά θα εννοεί για λόγους υγείας
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 21:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Αρχικά αποστάλθηκε από n_nick

Λογικά θα εννοεί για λόγους υγείας

αυτο λεω και εγω... Γιωτομπαλο για ψυχολιγους λογους και αντε γεια γευγεις... Τα ιδια εκαναν και οι επυ
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 12/Ιουλίου/2011
  Παράθεση ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 17:00
Αν φύγεις για ψυχολογικούς λόγους δε θα μπορείς να βρεις εύκολα δουλειά στη μετέπειτα ζωή σου...
Επιστροφή στην κορυφή
n_nick Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Αυγούστου/2011
  Παράθεση n_nick Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 19:53
Είναι σαν να παίρνεις Ι5 στο στρατό ;
Επιστροφή στην κορυφή
kyp Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kyp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 12:59
Μαγκες πανω που χαρηκα που ειμαι στους επιτυχοντες λ/φ, ετυχε κατι σοβαρο και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορεσω να μπω. Εχεις κανεις ιδεα πως μπορω να παραιτηθω; Λογικα με καμια υπευθυνη δηλωση αλλα που?
Επιστροφή στην κορυφή
nikosl86 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 19/Μαΐου/2011
  Παράθεση nikosl86 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 14:53
Αρχικά αποστάλθηκε από kyp

Μαγκες πανω που χαρηκα που ειμαι στους επιτυχοντες λ/φ, ετυχε κατι σοβαρο και κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορεσω να μπω. Εχεις κανεις ιδεα πως μπορω να παραιτηθω; Λογικα με καμια υπευθυνη δηλωση αλλα που;

οταν μας καλεσουν τοτε με υπευθυνη δηλωση αρνησε την θεση. Ελπιζω να μην ειναι κατι πολυ σοβαρο!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>