Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αστυνομική βία

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 10111213>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Su-35 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 26/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Su-35 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αστυνομική βία
    Αποστολή: 28/Απριλίου/2010 ώρα 12:09
XristosK, μην τα βαζεις στο ιδιο νομισμα. Το ενα ειναι αποκατασταση της ταξης και το αλλο αδικαιολογητη παρανομη βια που προερχεται απο ταραξιες, αναρχικους κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή
alexissak Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2010
  Παράθεση alexissak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2010 ώρα 00:10
Ειδατε που εν τελη ερχεστε στα λογια μου... οτι στην βια απανταμε με βια... ! πιστευετε οτι εγω η΄καθε αστυνομικος εχουμε την ορεξη να ριχνουμε χημικα η΄να ερχομαστε σε οποιαδηποτε ειδους αντιπαραθεση με τους πολιτες η΄με αντιεξουσιαστες αντι να πινουμε καφεδακι στην πλατεια; αυτοι μας αναγκαζουν να 'άμυνθουμε΄'με τα μεσα που βλεπετε! αν κ βεβαια η καλυτερη αμυνα ειναι η επιθεση δυστυχως δεν μας αφηνουν να ακολουθησουμε αυτη την τακτικη... αν σε καθε πορεια που καιγονταν η αθηνα χωρις λογο καταληγαν 20-30 στο νοσοκομειο κ αλλοι 100 στην φυλακη θα το σκεφτονταν να κανουν παλι το ιδιο. η Ελλάδα εχει καταντησει ετσι απο την πολυ ελευθερια που δινει η εκαστοτε κυβερνηση, αν δεν δοσουν ελευθερια στην αστυνομια να δειξει την δυναμη που πραγματικα εχει φοβαμαι πως θα ερθουν δυσκολες εως τραγικες μερες που θα γραφτουν στην ιστορια του ελληνικου κρατους!

Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2010 ώρα 00:41
Αρχικά αποστάλθηκε από SREK

Ειδατε που εν τελη ερχεστε στα λογια μου... Οτι στην βια απανταμε με βια... ! Πιστευετε οτι εγω η΄καθε αστυνομικος εχουμε την ορεξη να ριχνουμε χημικα η΄να ερχομαστε σε οποιαδηποτε ειδους αντιπαραθεση με τους πολιτες η΄με αντιεξουσιαστες αντι να πινουμε καφεδακι στην πλατεια; Αυτοι μας αναγκαζουν να 'άμυνθουμε΄'με τα μεσα που βλεπετε! Αν κ βεβαια η καλυτερη αμυνα ειναι η επιθεση δυστυχως δεν μας αφηνουν να ακολουθησουμε αυτη την τακτικη... Αν σε καθε πορεια που καιγονταν η αθηνα χωρις λογο καταληγαν 20-30 στο νοσοκομειο κ αλλοι 100 στην φυλακη θα το σκεφτονταν να κανουν παλι το ιδιο. Η Ελλάδα εχει καταντησει ετσι απο την πολυ ελευθερια που δινει η εκαστοτε κυβερνηση, αν δεν δοσουν ελευθερια στην αστυνομια να δειξει την δυναμη που πραγματικα εχει φοβαμαι πως θα ερθουν δυσκολες εως τραγικες μερες που θα γραφτουν στην ιστορια του ελληνικου κρατους!

Θα συμφωνησω απολυτα με τον SREK... ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ δηθεν κατα της αστυνομικης βιας να πανε στις ΗΠΑ να δουνε πως οι πολιτες αντιμετωπιζουν τους αστυνομικους και πως οι αστυνομικοι τους πολιτες... Ο τσαμπουκας, η ειρωνια και η μαγκια δε περναει στους αμερικανους αστυνομικους και πας κατευθειαν μεσα για αντισταση κατα της αρχης (τρως και κανα δυο ψιλες και δε τολμας να βγαλεις και μιλια απο πανω) ακομα και εαν εισαι διασημος του HOLIWOOD... Ενω στο ελλαδισταν ο καρβελας με την ηλιθια την ανιτα πανια δε σταματησαν σε ελεγχο της αστυνομιας εγινε καταδιωξη, τελικα τους σταματησαν και οι δηθεν σταρ (της πρεζας) εκαναν και απο πανω μηνηση στους αστυνομικους...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 29/Απριλίου/2010 ώρα 00:49
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
XristosK Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση XristosK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2010 ώρα 01:15
Αρχικά αποστάλθηκε από Su-35

XristosK, μην τα βαζεις στο ιδιο νομισμα. Το ενα ειναι αποκατασταση της ταξης και το αλλο αδικαιολογητη παρανομη βια που προερχεται απο ταραξιες, αναρχικους κτλ.

Συμφωνώ... Απλά το ίδιο το σύστημα τους βάζει στο ίδιο νόμισμα.
Δες πόσες φόρες οι δημοσιοκαφροι των ΜΜΕ κατηγορούν και απαξιώνουν την αστυνομία και πόσες φορές (καμία) αυτά τα μπουμπούκια ε... Τον ''ανθό της ελληνικής νεολαίας'' ήθελα να πω.

Και μη ξεχνάμε ο χώρος της αναρχίας είναι φυτώριο τρομοκρατών.
(μπουμπούκια -ανθός-φυτώριο... Πρωτομαγιά πλησιάζει )

Επεξεργάστηκε από XristosK - 29/Απριλίου/2010 ώρα 03:31
Επιστροφή στην κορυφή
Basil Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Μαΐου/2010
  Παράθεση Basil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2010 ώρα 16:54
Καλυτερα να γινει μια Σελιδα για την ανανδρη αναρχικη βια μαγκες...
Επιστροφή στην κορυφή
vagtsak Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 23/Σεπτεμβρίου/2009
  Παράθεση vagtsak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2010 ώρα 00:15
Ξυλο και κρεμασμα στους ψεφτοεπαναστατες, ψεφτοαναρχικους και ψεφτομαγκες που αντιμετοπιζουν την ΕΛ. ΑΣ μαυτον τν τροπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Basil Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 04/Μαΐου/2010
  Παράθεση Basil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2010 ώρα 00:07
Η βια δεν ξεκιναει απο αυτους που παλευουν για το μεροκαματο αλλα απο τους ψευτοεπαναστατες.
Επιστροφή στην κορυφή
Giannhs1993 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 27/Απριλίου/2010
  Παράθεση Giannhs1993 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2010 ώρα 01:35
Προσωπικά δεν έχω κάτι με τους αστυνομικούς, αλλά δεν είναι συμπεριφορά αυτή, πιστεύω πως είναι στον Έλληνα αυτό
Επιστροφή στην κορυφή
asimike Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 08/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση asimike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Νοεμβρίου/2010 ώρα 13:26
Η αστυνομικη βια μας πειραξε τωρα! Ενω ολοι οι πολιτες ειναι αγγελοι! Αν αφηναν την ελληνικη αστυνομια να κανει αυτα που πρεπει, πολλα γεγονοτα θα Γλυτωναμε Σε καθημερινη βαση! Αλλα βεβαια... Εμεις θελουμε διαλογο, οχι βια στα ΄παιδακια' μας γιατι μετα θα παρει τηλ ο μπαμπας, αλλα αυτο θελουν να γινετε μονο απο την πλευρα της αστυνομιας, ε οχι! Πισω ζωα!
ΕΛΛΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 21:19
Αρχικά αποστάλθηκε από Basil

Η βια δεν ξεκιναει απο αυτους που παλευουν για το μεροκαματο αλλα απο τους ψευτοεπαναστατες.

Μπραβο...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2011 ώρα 11:51
Σε επεισόδια χθες στον Άγιο Παντελεήμονα οι αστυνομικοί χτυπούσαν αποκλειστικά τους χρυσαυγίτες. Τώρα θα αντιστραφούν τα συνθήματα...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
KOZANARA Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Απριλίου/2010
  Παράθεση KOZANARA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2011 ώρα 03:38

22 ιανουαριου αγριος ξυλοδαρμος ανηλικου παιδιου απο τεσσερα ατομα της αμεσους δρασης... Ο λογος ενας καβγας που εγινε αναμεσα σε δυο σχολεια στην πολη μου... Ακομη και χειροπεδες το περασαν και αμεσως στο τμημα μετα απο 5 λεπτα τον αφησαν να φυγει γιατι δεν εφτεγε σε τιποτα το παδι τι εφτεγε και εφαγε τοσο ξυλο, ... Τοση βια δεν ηταν απαραιτητη ντροπη

Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2011 ώρα 10:18
Σίγουρα καταδικάονται τέτοια επεισόδια
Επιστροφή στην κορυφή
TEIN Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 08/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση TEIN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:12
Σιγουρα καταδικαστεο το συμβαν αλλα και αυτοι δεν ξερουνε πως να ενεργησουν καμια φορα, ειναι δυσκολη η θεση τους...
Επιστροφή στην κορυφή
Black_Knight Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 01/Μαΐου/2010
  Παράθεση Black_Knight Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:08
Εχει γεμίσει η αστυνομια με ανεκπαίδευτους. Στειλτε κανεναν διοικητη από Ειδικες Δυναμεις να τους λιώσει στην νίλα να σου πω εγω μετά
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιανουαρίου/2011 ώρα 10:27
Αρχικά αποστάλθηκε από Black_Knight

Εχει γεμίσει η αστυνομια με ανεκπαίδευτους. Στειλτε κανεναν διοικητη από Ειδικες Δυναμεις να τους λιώσει στην νίλα να σου πω εγω μετά
Πολύ φοβάμαι ότι Αρχίζει να μετατρέπεται σε "δημόσιο"
Επιστροφή στην κορυφή
faoust21 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 04/Ιουλίου/2011
  Παράθεση faoust21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2011 ώρα 12:23

Ήταν Τετάρτη 15 Ιουνίου όταν η Άννα Τριανταφύλλου αφού σχόλασε από την δουλειά της αποφάσισε μαζί με την παρέα της να κατευθυνθούν προς το Σύνταγμα. Εκείνη την ημέρα όμως η ατμόσφαιρα ήταν έκρυθμη με τις αστυνομικές δυνάμεις να προχωρούν σε συνεχή ρίψη δακρυγόνων. «Ήμουν μαζί με φίλους, συναδέλφους και την αδερφή μου στο Σύνταγμα. Επειδή έπεφταν συνεχώς δακρυγόνα, αποφασίσαμε να απομακρυνθούμε από την Πλατεία και να προχωρήσουμε προς τον πεζόδρομο στο Ζάππειο, κάτω από την Αγγλικανική εκκλησία».

Η ώρα ήταν 5 το απόγευμα
και παρά το γεγονός ότι στο σημείο που βρισκόταν η κ. Τριανταφύλλου επικρατούσε ηρεμία, μερικά μέτρα πιο μακριά δημιουργήθηκε φασαρία με πρωταγωνιστές πάλι τις αστυνομικές δυνάμεις. «Εμείς εκείνη την ώρα βρισκόμασταν σε ένα παγκάκι. Όταν αντιληφθήκαμε ότι είχε ξεσπάσει ένα μικρό επεισόδιο σε μικρή σχετικά απόσταση από εμάς, βγήκαμε στο πεζόδρομο να δούμε τι γίνεται», μας περιέγραψε η κ. Τριανταφύλλου. 

Εκείνη τη στιγμή άρχισαν να κατεβαίνουν προς το μέρος τους μηχανάκια της ομάδας ΔΕΛΤΑ.
«Ήμουν όρθια μαζί με την αδερφή μου όταν μία μηχανή άρχισε να έρχεται κατά πάνω μας. Δεν τους προκαλέσαμε, δεν κάναμε καμία κίνηση που να δικαιολογεί τη συμπεριφορά τους. Περίμενα πως όπως πέρασαν όλες οι άλλες μηχανές από δίπλα μας χωρίς πρόβλημα θα περάσουν κι εκείνοι που επέβαιναν στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Ξαφνικά, όμως, ο οδηγός άπλωσε το πόδι του, με κλότσησε και μετά μου τράβηξε το πόδι για να πέσω κάτω. Με την κλοτσιά του μου έσπασε το πόδι».

Ύστερα από την επίθεση του αστυνομικού, έσπευσαν αμέσως να σηκώσουν την γυναίκα οι φίλοι και η αδερφή της που βρίσκονταν δίπλα στο σημείο.
Λίγο αργότερα μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στον ΕΡΥΘΡΟ ΣΤΑΥΡΟ όπου μετά από εξετάσεις που τις έγιναν, υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση. «Με χειρούργησαν την ίδια μέρα. Αυτή τη στιγμή έχω 6 βίδες και 2 λάμες στο αριστερό μου πόδι ενώ δεν ξέρω ακόμη σε πόσους μήνες θα καταφέρω να περπατήσω κανονικά».

Όπως μας ανέφερε η ίδια, πιθανότατα θα καταθέσει ο δικηγόρος της μηνυτήρια επιστολή σε βάρος του αστυνομικού που της επιτέθηκε.

Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2012 ώρα 00:37

Ειδικότερα, ο ειδικός φρουρός, που υπηρετούσε στο Α. Τ. Νέας Σμύρνης και είχε πάρει απόσπαση για το κέντρο κράτησης αλλοδαπών στην Αμυγδαλέζα, επιβαίνοντας σε μηχανάκι, μαζί με το συνεργό του, πλησίασε έναν Ιρακινό στην περιοχή του Άγιου Παντελεήμονα και κατάφερε, υπό την απειλή του υπηρεσιακού του όπλου, να του αποσπάσει 1.000 ευρώ.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 10111213>