Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 27>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 11/Μαρτίου/2011 ώρα 21:25
Αρχικά αποστάλθηκε από M16

Τι εννοει "Εκεί θα περάσεις 3 αθλητικά τεστ -1χλμ (5') -4έλξεις-20 κάμψεις "... Ολα αυτα σε 5 λεπτα ; Ειμαι 17 χρονων δεν ξερω πολλα απο στρατο και προσπαθς σιγα σιγα να μπω στο κλιμα και να μαθω περισσοτερα... :)

Ναι σε 5 λεπτά.
Επιστροφή στην κορυφή
z1000 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση z1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαρτίου/2011 ώρα 22:50
Δεν πιστευω πως ειναι δυσκολο... Αν καλοσκευτεις οτι 1 χλμτρο το κανω σε 2 με 3 λεπτα...
Επιστροφή στην κορυφή
z1000 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση z1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2011 ώρα 14:46
Ρε παιδια 4' ειναι...4,5' ειναι... Ή 5' ειναι... Δεν το καταλαβαινω. Ο καθενας λεει ο, τι του καπνισει... Ποια ειναι η αλιθεια; Μιλάω για τις δοκιμασίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2011 ώρα 19:58
Αρχικά αποστάλθηκε από z1000

Ρε παιδια 4' ειναι...4,5' ειναι... Ή 5' ειναι... Δεν το καταλαβαινω. Ο καθενας λεει ο, τι του καπνισει... Ποια ειναι η αλιθεια; Μιλάω για τις δοκιμασίες.

5 λεπτά είναι φίλε τι δεν καταλαβαίνεις... Απλά ο καθένας γράφει τον χρόνο που κάνεις ο ίδιος.
Επιστροφή στην κορυφή
z1000 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση z1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2011 ώρα 20:02
Επανω ο αντωνακης αλλα γραφει γι'αυτο ρωτισα... Μιν αρπαζεσαι...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2011 ώρα 20:06
Αρχικά αποστάλθηκε από z1000

Επανω ο αντωνακης αλλα γραφει γι'αυτο ρωτισα... Μιν αρπαζεσαι...

Θα έκανε λάθος (20 κοιλιακούς δεν κάνεις) δεν αρπάζομαι. Ετσί είναι το στύλ μου
Επιστροφή στην κορυφή
z1000 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση z1000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2011 ώρα 20:14
Οκ τοτε ζητω ταπεινα συγνωμη :)
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΟΚΛΑΤΡΕΙΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΛΟΚΛΑΤΡΕΙΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2011 ώρα 17:29
Φίλος μου που έιναι στην σειρά 313 2011 μου είπε ότι όταν ήρθε επιτροπή στην Τρίπολη για να ζητήσουν άτομα για καταδρομείς τα αθλήματα που έδωσε ήταν τα εξής:

1 Χιλιόμετρο σε 7 λεπτά (Μου είπε 2,5 γύρους έκανε για αυτό)

20 Κάμψεις

20 Κοιλιακούς

και 4 έλξεις

Ίσως άλλαξαν κάποια δεδομένα ή ίσως εξαρτάται και απο τους εξεταστές

Όπως και να έχει το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε κατά την γνώμη μου είναι να προσπαθήσουμε πρίν μπούμε για την θητεία να προπονηθούμε σε καμψεις, κοιλιακούς έλξεις και αερόβια άσκηση ώστε να μην έχουμε θέματα εκεί
Επιστροφή στην κορυφή
K.G Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 11/Απριλίου/2011
  Παράθεση K.G Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2011 ώρα 02:05
Αρχικά αποστάλθηκε από ΛΟΚΛΑΤΡΕΙΑ

Φίλος μου που έιναι στην σειρά 313 2011 μου είπε ότι όταν ήρθε επιτροπή στην Τρίπολη για να ζητήσουν άτομα για καταδρομείς τα αθλήματα που έδωσε ήταν τα εξής:

20 Κάμψεις

20 Κοιλιακούς

και 4 έλξεις

Όπως και να έχει το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε κατά την γνώμη μου είναι να προσπαθήσουμε πρίν μπούμε για την θητεία να προπονηθούμε σε καμψεις, κοιλιακούς έλξεις και αερόβια άσκηση ώστε να μην έχουμε θέματα εκεί

μαλλον αυτο ισχυει γιατι υπαρχουν και κανονες. Δεν μπορει ο καθε εξεταστης να λεει τα δικα του.
να ρωτήσω πως ξερεις εκεινη την ωρα οτι κανεις 1 μιλι; Δηλαδή σου λενε κανε 2-3 γυρους στο γηπεδο σε 7 λεπτα για παραδειγμα; Εννοω πως καταλαβαίνεις οτι κανεις την συγκεκριμενη αποσταση; Επισης αφου κανεις το μίλι, μετα τα υπολοιπα (καμψεις, ελξεις, κοιλιακους) τα κανεις μεσα σε συγκεκριμενο χρόνο ή σου αφηνουν ελευθερο;

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2011 ώρα 02:10
Αρχικά αποστάλθηκε από K.G

Αρχικά αποστάλθηκε από ΛΟΚΛΑΤΡΕΙΑ

20 Κάμψεις

20 Κοιλιακούς

και 4 έλξεις

1. Μαλλον αυτο ισχυει γιατι υπαρχουν και κανονες. Δεν μπορει ο καθε εξεταστης να λεει τα δικα του.
2. Να ρωτήσω πως ξερεις εκεινη την ωρα οτι κανεις 1 μιλι; Δηλαδή σου λενε κανε 2-3 γυρους στο γηπεδο σε 7 λεπτα για παραδειγμα; Εννοω πως καταλαβαίνεις οτι κανεις την συγκεκριμενη αποσταση; Επισης αφου κανεις το μίλι, μετα τα υπολοιπα (καμψεις, ελξεις, κοιλιακους) τα κανεις μεσα σε συγκεκριμενο χρόνο ή σου αφηνουν ελευθερο;

1. Ο φίλος Omega (Σελίδα 10 εδώ) μπορεί να σου επιβεβαίωση ότι στην καλαμάτα όταν έδωσε τα αθλήματα έκανε 20 κάμψεις 5 έλξεις και 1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά
2. Μετράνε με ασθενοφόρο συνήθως την διαδρομή και σου λένε ξεκινάς από εκεί και τελειώνεις εκεί, μετά το τρέξιμο έχεις 1-2 λεπτά ξεκούραση και πέφτεις για κάμψεις μετά αλλά 1-2 λεπτά και πας για έλξεις

Επιστροφή στην κορυφή
K.G Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση K.G Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2011 ώρα 02:32
"20 καμψεις 4 έλξεις και 1000 μέτρα σε 5 λεπτά" διαβασα κραταμε λοιπον αυτο.
οταν λες με ασθενοφορο εννοεις οτι σε πανε παραλληλα ενω τρεχεις μηπως και παθεις κατι;

ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2011 ώρα 02:37

"20 καμψεις 4 έλξεις και 1000 μέτρα σε 5 λεπτά" διαβασα κραταμε λοιπον αυτο.
οταν λες με ασθενοφορο εννοεις οτι σε πανε παραλληλα ενω τρεχεις μηπως και παθεις κατι;

ευχαριστω.

Όχι φίλε απλά το ασθενοφόρο μηδενίζει τα χιλιόμετρα κάνει μια γύρα και όταν φτάσει στα 1000 σου λέει μέχρι εδώ να τρέξεις, στον τερματισμό υπάρχει ο αξιωματικός των ειδικών δυνάμεων με χρονόμετρο και όποιος τερματίζει του σημειώνει τον χρόνο
Επιστροφή στην κορυφή
K.G Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση K.G Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2011 ώρα 02:45
Μαλιστα ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
MAK!! Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 14/Απριλίου/2011
  Παράθεση MAK!! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2011 ώρα 17:26
Ρε παιδια ειστε σιγουροι οτι μετα απο τα 1000 μετρα καπακια κανεις τις καμψεις κ τις ελξεις με 1-2 λεπτα ξεκουραση μονο ανα διαγωνισμα;
μ φαινεται λιγο δυσκολακι να το πιστεψω, ειδικα για να τα καταφερουν πολλοι "λαπαδες" που πιγαινουν.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαΐου/2011 ώρα 18:52
Αρχικά αποστάλθηκε από MAK!

Ρε παιδια ειστε σιγουροι οτι μετα απο τα 1000 μετρα καπακια κανεις τις καμψεις κ τις ελξεις με 1-2 λεπτα ξεκουραση μονο ανα διαγωνισμα;
μ φαινεται λιγο δυσκολακι να το πιστεψω, ειδικα για να τα καταφερουν πολλοι "λαπαδες" που πιγαινουν.
Απόλυτα
Επιστροφή στην κορυφή
K.G Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση K.G Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2011 ώρα 00:32
Παιδια καλησπέρα και παλι!
σημερα μιλησα με τον πατερα ενος φιλου μου που μπηκε στο πευκο την δευτερα 2/5.
Βασικα αυτος θελει ΥΕΑ καταδρομων και δεν ξερω αν αλλαζει κατι στα αθληματα και στις δοκιμασίες στο πευκο σε σχεση με αυτα που κανουν οι απλοι καταδρομεις...
Ο λογος που σας τα λεω αυτα είναι οτι μου ειπε ο πατερας του που μιλισε μαζι του οτι τους περασανε δεν ξερω και γω απο τι! Ωυχολογικα τεστ και γραπτα τεστ πολλπλων επιλογων λεει... Και τα στα αθληματα τους ζορισαν με αποτελεσμα να κοπούν οι μισοι... !
μηπως αλλαξαν καποια πραγματα εκει; Μηπως γνωριζετε κατι παραπανω; Τα γραπτα τι ειναι;

ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2011 ώρα 01:17

Παιδια καλησπέρα και παλι!
σημερα μιλησα με τον πατερα ενος φιλου μου που μπηκε στο πευκο την δευτερα 2/5.
Βασικα αυτος θελει ΥΕΑ καταδρομων και δεν ξερω αν αλλαζει κατι στα αθληματα και στις δοκιμασίες στο πευκο σε σχεση με αυτα που κανουν οι απλοι καταδρομεις...
Ο λογος που σας τα λεω αυτα είναι οτι μου ειπε ο πατερας του που μιλισε μαζι του οτι τους περασανε δεν ξερω και γω απο τι! Ωυχολογικα τεστ και γραπτα τεστ πολλπλων επιλογων λεει... Και τα στα αθληματα τους ζορισαν με αποτελεσμα να κοπούν οι μισοι... !
μηπως αλλαξαν καποια πραγματα εκει; Μηπως γνωριζετε κατι παραπανω; Τα γραπτα τι ειναι;

ευχαριστω

Για τους ΔΕΑ Ειδικών Δυνάμεων υπάρχει ολόκληρο θέμα και εννοείται ότι περνάνε άλλες δοκιμάσιες οι δόκιμοι από τους φαντάρους
Επιστροφή στην κορυφή
MAK!! Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 14/Απριλίου/2011
  Παράθεση MAK!! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2011 ώρα 02:57
Τοτε να ρωτησω το εξης. Μηπως οσοι πηγαινουν κατευθειαν στο πευκο δεν περνανε τα συγκεκριμενα αθληματα, παρα μονο οσοι επιλεγουν να πανε στις Ε. Δ. Αφου παρουσιαστουν;

Επιμενω επειδη αφενος δεν γνωριζω, αλλα ξερω ατομα που ηταν πραγματικα λαπαδες πριν μπουν κ δν νομιζω οτι μπορουσαν να ανταπεξελθουν σε τετοιες απαιτησεις ανευ προπονησεων... Γιατι οσο και να θελει καποιος η καρδια εχει καποια ορια.

ευχαριστω και για την απαντηση.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 27>