Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 252627
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Λολ97 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λολ97 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2019 ώρα 12:52
Παιδια παω Πεζικο 4 Φεβρουαριου θα ηθελα να παω ΕΔ εγχειρήστικα στο γόνατο πριν 5 μηνες παρόλα αυτα μπορω πλεον να τρέξω. Ηθελα να ρωτησω σε καθημερινη βαση μετα την εκπαίδευση παιζει ακομα παρα πολυ τρεξιμο η μετα την εκπαιδευση τα πραγματα χαλαρωνουν παρα πολυ; ευχαριστω εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
miketr Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 11/Σεπτεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση miketr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 19:19
Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις για το πώς είναι τα πράγματα τώρα. Αρχικά έκοψα την αναβολή μου και παρουσιάζομαι τον Οκτώβριο αλλά δεν γνωρίζω ακόμα που, φαντάζομαι σε μερικές ημέρες θα ξέρω. Όταν έκοψα την αναβολή μου δήλωσα ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να πάω καταδρομείς αρχικά και όχι αλεξίπτωτα. Η ερώτησή μου αφορά τα αθλήματα. Ας πάρουμε σαν γνώμονα ότι χρειάζεται 1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά,30 κάμψεις και 4 έλξεις. Βγάζω τις 30 κάμψεις, το τρέξιμο δε το έχω δει ακόμα αλλά πιστεύω ότι το βγάζω και πάμε τώρα στο θέμα μου που είναι οι έλξεις. Μπορώ να βγάλω 4 έλξεις αν οι αγκώνες μου δεν είναι τελείως κατεβασμένοι. Αν είναι τελείως τεντωμένοι δυσκολεύομαι και δε βγάζω ούτε 1. Υπάρχει περίπτωση αυτές τις 4 έλξεις που βγάζω να μην τις μετρήσουν και να μου ζητήσουν να τις βγάλω κανονικά; Γενικά είναι πολύ αυστηροί σε αυτά τα πράγματα; Πρέπει να πω ότι κάνω μονόζυγο κάθε μέρα και θα συνεχίσω να κάνω μέχρι να μπω φαντάρος απλά σκέφτομαι την περίπτωση να μην καταφέρω να τις βγάλω σωστά.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
The Marine Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση The Marine Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 23:15
Αρχικά αποστάλθηκε από miketr

Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις για το πώς είναι τα πράγματα τώρα. Αρχικά έκοψα την αναβολή μου και παρουσιάζομαι τον Οκτώβριο αλλά δεν γνωρίζω ακόμα που, φαντάζομαι σε μερικές ημέρες θα ξέρω. Όταν έκοψα την αναβολή μου δήλωσα ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να πάω καταδρομείς αρχικά και όχι αλεξίπτωτα. Η ερώτησή μου αφορά τα αθλήματα. Ας πάρουμε σαν γνώμονα ότι χρειάζεται 1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά,30 κάμψεις και 4 έλξεις. Βγάζω τις 30 κάμψεις, το τρέξιμο δε το έχω δει ακόμα αλλά πιστεύω ότι το βγάζω και πάμε τώρα στο θέμα μου που είναι οι έλξεις. Μπορώ να βγάλω 4 έλξεις αν οι αγκώνες μου δεν είναι τελείως κατεβασμένοι. Αν είναι τελείως τεντωμένοι δυσκολεύομαι και δε βγάζω ούτε 1. Υπάρχει περίπτωση αυτές τις 4 έλξεις που βγάζω να μην τις μετρήσουν και να μου ζητήσουν να τις βγάλω κανονικά; Γενικά είναι πολύ αυστηροί σε αυτά τα πράγματα; Πρέπει να πω ότι κάνω μονόζυγο κάθε μέρα και θα συνεχίσω να κάνω μέχρι να μπω φαντάρος απλά σκέφτομαι την περίπτωση να μην καταφέρω να τις βγάλω σωστά.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Φίλε σόρρυ που στο λέω έτσι χύμα αλλά επειδή έχω πάει στρατό και ειδικές δυνάμεις η αλήθεια ειναι μια: θα πάρουν οποιονδήποτε προσφερθεί να μπει στις ειδικές δυνάμεις ακόμη και το χιλιόμετρο να το κάνεις 9 λεπτα και αυτό διότι αυτοί μας/σας βλέπουν σας υπηρεσίες στο στρατόπεδο. Σε εμάς πήραν μπερέ άτομα που έτρεξαν το μιλι σε 12 και 13 λεπτά τι να λέμε τώρα και μην πεταχτεί κανένας καταδρομεας και πει ότι ήταν κομαντα στο στρατόπεδο του και έκοβαν κόσμο γιατί θα μου φανεί αστείο. Απλα κάνε μια νορμάλ προσπαθεια και θα πας ειδικές δυνάμεις. Απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πας εκεί που θα δηλώσεις. Δεν θα έχεις θέμα με τις ελξεις.
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Lefteris 2αμαλ Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2019
  Παράθεση Lefteris 2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 23:59
Αρχικά αποστάλθηκε από miketr

Σας ευχαριστώ πολύ.

Καλησπερα φιλε μου. Ειμαι σχετικα παλια σειρα του 13' οποτε θα σου πω λιγο πολυ τι γινοταν τοτε στη ΜΑΛ και σε αλλες μοναδες καταδρομων που πηγαν σειρες μου, το να σε κοψουν που λες παιζει απο πολλους παραγοντες. Ειναι αναλογα τις αναγκες που εχει το στρατοπεδο και τα ατομα που θελει να παρει, αναλογα το ποσοι εχουν δηλωσει απτην ΕΣΣΟ σου και τελος αναλογα την καυλα των εκπαιδευτων σου εκεινη τη στιγμη. Καμψεις και ελξεις δεν σε κοβουν τοσο, θα σε ζορισουν βεβαια αλλα οχι τραγικα πραγματα, στο τρεξιμο ομως (τουλαχιστον στη δικια μου σειρα) ηταν τυπος και υπογραμμος. Κοβανε ατομα για δευτερολεπτο. Μετα σκεψου οταν περναγα ΣΒΕΑ ηταν πιο λασκα. Γι αυτο ξαναλεω πως ειναι αναλογα την ορεξη, το πως κοβει τη φατσα σου ο εκπαιδευτης κτλπ (ημουν εκπαιδευτης στη ΣΧΑΛ στο τελος οποτε περασανε πολλα ατομα απο μενα στα αθληματα) . Θα ζοριστεις (λιγα πραγματα) για μπερε στην αρχη, μετα απλη γυμναστικουλα κανεις και συνηθιζεις.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 252627
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.