Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 27>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 05/Μαΐου/2011 ώρα 03:18
Αρχικά αποστάλθηκε από MAK!

Τοτε να ρωτησω το εξης. Μηπως οσοι πηγαινουν κατευθειαν στο πευκο δεν περνανε τα συγκεκριμενα αθληματα, παρα μονο οσοι επιλεγουν να πανε στις Ε. Δ. Αφου παρουσιαστουν;

Φίλε το έχουμε απαντήσει καμια 10αρια φορές το συγκεκριμένο θέμα, δεν είναι κακό να διαβάζουμε και προηγούμενα μηνύματα
Επιστροφή στην κορυφή
sintoma lokatzis Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση sintoma lokatzis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2011 ώρα 17:59
Παντως να κανεις ολα τα παραπανω μεσα σε 5 λεπτα δυσκολο μου φαινεται... Καταρχιν το 1000αρι απο μονο του θα σου παρει απο 3 λεπτα και πανω... Και μετα χωρις ξεκουραση να κανεις καπακι και 20 καμψεις, κοιλιακους και 4 ελξεις δε μου φαινονται και λιγα... Εγω προσωπικα μπορω να τα κανω... Αλλα καποιοι ενδεχομενως να χρειαζονται διαλειμα για να τα βγαλουν...
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2011 ώρα 18:04
Αφού μπορείς να τα κάνεις εσύ γιατί να μην μπορεί να τα βγάλει και ο φίλος πιο πάνω αγορίνα;
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Παράθεση sintoma lokatzis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2011 ώρα 18:11
Προσεξε με γιατι μαλλον με παρεξηγησες... Εγω δεν υποτιμω τις σωματικες δυναμεις και αντοχες κανενος αλλα μπορει καποιος να μην το παρει στα σοβαρα και να νομιζει οτι θα τα περασει για πλακα ενω δεν εχει γυμναστει ποτε του... Εννοειται πως ολοι μπορουνε να τα περασουνε αλλα θεωρω πως πρεπει να εχουν κανει μια (αλλοι πολυ και αλλοι λιγο) γυμναστικη απο πριν. Για παραδειγμα οταν περασανε απο το Κ. Ε. Πυροβολικου στη σειρα του νοεμβριου τα κλιμακια μου πε ο αδερφος πως καποιοι δε τα περασανε
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2011 ώρα 18:41
Όσοι το πιστέψουν θα τα καταφέρουν με λίγη προσπαθεια. Δεν είναι τίποτα. Σίγουρα όμως όσοι υποτιμήσουν τον εαυτό τους και τις ικανότητές τους θα την 'πατήσουν'.
Επιστροφή στην κορυφή
MAK!! Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 14/Απριλίου/2011
  Παράθεση MAK!! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2011 ώρα 14:38
Το θεμα οτι "οποιος το πιστεψει το μπορει" το εχουμε παρεξηγησει νομιζω. Για να κανει καποιος τα παραπανω συνεχομενα πρεπει να εχει αντοχη και δυναμη... Κ εγω συγκεκριμενα που γυμναζομαι 2 χρονια κ ειμαι σε ενα πολυ καλο επιπεδο τα βγαζω με αρκετο ζορι. Ωστοσο να διευκρινισουμε οτι τα 5 λεπτα ειναι για να βγει το χιλιομετρο κ οχι ολες οι ασκησεις μαζι.
Επιστροφή στην κορυφή
Mpouldozas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Μαΐου/2011
  Παράθεση Mpouldozas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2011 ώρα 18:59
Μάλλον είναι άσχετο με το topic αλλά μιας και φαίνεστε όλοι βαρβάτοι είπα να ρωτήσω
μπορώ να πάρω γάντια του μποξ; Αν βρω κανένα του αθλήματος λέτε να μας αφήνουν εκεί οι "υπεύθυνοι" να κάνουνε προπόνηση στον ελεύθερο χρόνο ας πούμε (μπουνιές. Βρώμικα πράματα κτλπ.) στις Ε. Δ. Λένε δεν είναι όπως παλιά που έριχναν ξύλο. Απλά είμαι της άποψης ότι αν δε βρεθείς απέναντι σε κάποιον να θέλει να σε διαλύσει πραγματικά δε θα μάθεις να παλεύεις σωστά. Εσείς τι λέτε;

και επι την ευκαιρία αν είμαι ΥΕΑ σ'ένα απλό κέντρο και δηλώσω Ε. Δ και περάσω, υπάρχει περίπτωση να με πάρουν κι εκεί ΥΕΑ αν το επιλέξω?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2011 ώρα 19:01
Για ΥΕΑ Υπάρχει ξεχωριστό θέμα

ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις
Επιστροφή στην κορυφή
fideas emk Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση fideas emk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2011 ώρα 01:51
Μπουλντοζα, πολλες ταινιες. Τον τσακ νορις θα τον κανεις παντως. Θα σπρωχνεις τη γη αρκετες φορες. Τα παλια ΛΟΚ ειχανε ξυλο αλλα οχι με γαντακι του μποξ. Αν θες να μαθεις τρωγωντας τον πατο απο τα αρβυλα τον παλιων στα πλευρα - δε θα το μαθεις. Αν θες να μαθεις να πυροβολεις - θα το μαθεις.
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2011 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Mpouldozas

Μάλλον είναι άσχετο με το topic αλλά μιας και φαίνεστε όλοι βαρβάτοι είπα να ρωτήσω
μπορώ να πάρω γάντια του μποξ; Αν βρω κανένα του αθλήματος λέτε να μας αφήνουν εκεί οι "υπεύθυνοι" να κάνουνε προπόνηση στον ελεύθερο χρόνο ας πούμε (μπουνιές. Βρώμικα πράματα κτλπ.) στις Ε. Δ. Λένε δεν είναι όπως παλιά που έριχναν ξύλο. Απλά είμαι της άποψης ότι αν δε βρεθείς απέναντι σε κάποιον να θέλει να σε διαλύσει πραγματικά δε θα μάθεις να παλεύεις σωστά. Εσείς τι λέτε;

και επι την ευκαιρία αν είμαι ΥΕΑ σ'ένα απλό κέντρο και δηλώσω Ε. Δ και περάσω, υπάρχει περίπτωση να με πάρουν κι εκεί ΥΕΑ αν το επιλέξω?
Στο στρατο θα αντιμετωπισεις πολλα βρωμικα πραγματα, αλλα δεν θα ειναι μπουνιες, καλλιοπες θα ειναι. Γι'αυτον που θα θελει να σε διαλυσει, δεν θα σε μαθει να παιζεις ξυλο, απλα θα σε διαλυσει. Οσο γι αυτο που ρωτησες ετσι κ σε πιασουν να παλευεις με καποιον, αληθεια η προπονηση, την βαψατε κ οι δυο! ξυλωμα τα Κ/Δσημα κ Φ. Π. για τα τζιτζικια... και μαζι καμια 50αρια μερουλες φυλακη, ετσι για να τους θυμασαι...
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Παράθεση sintoma lokatzis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2011 ώρα 03:50
Τι εννοεις εαν σε πιασουν να παιζεις ξυλο σου παιρνουν τα καταδρομοσιμα; Δηλαδη σε δωχνουν απο ειδικες δυναμεις; Και αν ο αλλος ειναι #@^&@! ς και σε προκαλεσει (δε μιλαω για ανωτερο αλλα για καποιον αλλο φανταρο της ιδιας βαθμιδας με σενα)
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2011 ώρα 06:06
Αρχικά αποστάλθηκε από sintoma lokatzis

Τι εννοεις εαν σε πιασουν να παιζεις ξυλο σου παιρνουν τα καταδρομοσιμα; Δηλαδη σε δωχνουν απο ειδικες δυναμεις; Και αν ο αλλος ειναι #@^&@! ς και σε προκαλεσει (δε μιλαω για ανωτερο αλλα για καποιον αλλο φανταρο της ιδιας βαθμιδας με σενα)
Αδιαφορησε! Μην ασχολησε με μαλ@κες...
Επιστροφή στην κορυφή
Digar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Απριλίου/2011
  Παράθεση Digar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2011 ώρα 16:09
Λοιπόν μάγκες, τα αθλήματα που περνάς στο κέντρο εκπαίδευσης για να πάς ΕΔ, είναι ψιλοσχετικά και εξαρτώνται από τον εξεταστή.
Ουσιαστικά θέλουν να δούνε ότι έχεις μία Α φυσική κατάσταση και δεν είσαι τελείως χρέπι. Επίσης, λόγω του ότι δεν πάνε πολλά άτομα, κάνουν αρκετές "εκπτώσεις"
Σας γράφω την εμπειρία μου 10 μέρες πρίν. Έσκασε αντισυνταγματάρχης πεζοναυτών στο κέντρο για να στρατολογήσει κόσμο.
Τα αθλήματα που μας έβαλε να περάσουμε ήταν:
-4 έλξεις στο μονόζυγο, με όποια λαβή θέλουμε
-30 κάμψεις
-8' για 1 μίλι
Πήγαμε πρώτα στο γυμναστήριο του κέντρου, όπου ξεκινήσαμε με έλξεις,4 ήταν το μίνιμουμ αλλά αν ήθελες παραπάνω έκανες. Μετά από μισό λεπτό περίπου πέσαμε για κάμψεις και μετά πήγαμε στο γήπεδο ποδοσφαίρου για το τρέξιμο (άρα μεσολάβησε γύρω στο 1 λεπτό ξεκούρασης από τις κάμψεις).
Την απόσταση του 1 μιλίου, την υπολόγισε εντελώς πρόχειρα κ εγώ προσωπικά θεωρώ ότι τρέξαμε κάτι λιγότερο από 1 μίλι.
Γενικά όπως γράφω κ παραπάνω, η φιλοσοφία είναι να διαλέξουν άτομα τα οποία δεν είναι τελείως χλαπάτσες, από εκεί κ πέρα κ 20 κάμψεις να έκανες θα σε πέρναγε πιστεύω.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2011 ώρα 16:13
8 λεπτά;
Επιστροφή στην κορυφή
Digar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Απριλίου/2011
  Παράθεση Digar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2011 ώρα 17:15

Ναι, τόσο μας είπε. Βασικά αν σκεφτείς ότι το χιλιόμετρο λέγανε σε 5, με μία αναγωγή και με το μίλι 1600+ μέτρα, τόσο βγαίνει.

Επιστροφή στην κορυφή
rojito Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση rojito Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαΐου/2011 ώρα 21:18
Για οσους περασαν τα αθληματα.. τι ακολουθει μετα ; θα παμε για εκπαιδευση;
Επιστροφή στην κορυφή
PATRIVTHW Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση PATRIVTHW Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2011 ώρα 23:08
Μπαίνω με την επόμενη εσσο. Κάπου τον αυγουστο νομίζω, αν τους πω ότι η αναβολή για λόγους υγείας που είχα πάρει ήταν ερήμι και όντως δε μου βρούνε τπτ λέτε να με πάρουν Ε. Δ; Και όσο για τα αθλήματα δε το συζητώ άσε που τα θεωρω ξευτίλα. Ενας κομαντο πρεπει να κανει 30 ελξεις το λιγοτερο οχι 4
Επιστροφή στην κορυφή
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Παράθεση sintoma lokatzis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Μαΐου/2011 ώρα 00:28
Ενας κομαντο φιλε πρεπει να χει @@ και να γνωριζει καλα τις πολεμικες τακτικες... Και επισης να πολεμαει πρωτα για την πατριδα και τον διπλανο του και στο τελος για τη παρτυ του... Υπαρχουν κομαντο στον Ε. Σ. Που ειναι πολυ γυμνασμενα και δεν μπορουν να πετυχουν ελεφαντα στα 2 μετρα... Σε περιπτωση πολεμου θα μας ειναι εντελως αχρηστοι κι ας κανουν και 30 ελξεις
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 27>