Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 19202122>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Τιγρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τιγρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Επιτρέπονται τα τατουάζ;
    Αποστολή: 25/Μαΐου/2015 ώρα 14:19
Παιδια εγω το 2012 ειχα Κάνιε ενα Τάτου που μοιάζει με σβάστικα αλλα δεν ειναι στον δεξη καρπό.
Αρχαιοελληνικό σχήμα. αν βγάλει ε. φρουρους θα με κόψουν; η να το βγάλω με λέιζερ?
Ποσο παει το λέιζερ πείτε μου να ξερω αν χρειαστεί να αγνοώ

Επιστροφή στην κορυφή
moikanas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση moikanas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 01:34
Καλησπέρα αν βγει προκύρηξη για ειδικούς φρουρούς που δεν λέει οτί δεν επιτρέπεται η δερματοστηξία όπως έλεγαν οι προηγούμενες από το 2008. Κοιτάξτε ένα άρθρο του 2014:

Οι προϋποθέσεις που μπαίνουν

Όπως αναφέρει στο ONALERT ο δικηγόρος κ. Πέτρος Αγγελάκης, ο οποίος ασχολείται με θέματα προσλήψεων στα Σώματα Ασφαλείας και τις Ενοπλες Δυνάμεις, "το ΣτΕ έκρινε ότι η διάταξη που θεσπίζει το εν λόγω κώλυμα έχει την έννοια ότι επιτρέπεται να ορισθεί ότι η δερματοστιξία αυτή καθεαυτή συνιστά λόγο αποκλεισμού του υποψηφίου από το διαγωνισμό για την πρόσληψη ειδικών φρουρών, εφόσον όμως αυτή είναι και με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής και επί πλέον οι σχετικές απεικονίσεις, ως εκ του περιεχομένου τους, είτε αναιρούν την επιβαλλόμενη από το Σύνταγμα ουδετερότητα των υπαλλήλων του Δημοσίου, είτε προκαλούν κατά τρόπο ο οποίος δεν συνάδει προς την ιδιότητα και τα καθήκοντά τους".

Και ρωτώ: Έχω ένα τατουάζ στο εσωτερικό του μπράτσου το οποίο φαίνεται λίγο με την κοντομάνικη μπλούζα (αλλά είναι από την εσωτερική μεριά δεν κάνει μπαμ στο μάτι) υπάρχει περίπτωση να με κόψουν; Ποια είναι η γνώμη σας;
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 15:25
Προσωπικά η γνώμη μου είναι να δώσεις πανελλήνιες γιατί προκήρυξη δεν πρόκειται να βγει και το τατουάζ δεν είναι λόγος απόρριψης.
Επιστροφή στην κορυφή
moikanas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση moikanas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 20:38
Είμαι ήδη φοιτητής στο πανεπηστήμιο και δεν θέλω να τα παρατήσω. Μπορεί να μην βγει φέτος προκήρηξη αλλά ίσως σε 2-3 χρόνια κάτι να γίνει. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή
Cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 23:00
Ναι με τον Σύριζα θα βγει , εσύ θα χτυπας το κεφάλι σου.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 10:35
Αρχικά αποστάλθηκε από moikanas

Είμαι ήδη φοιτητής στο πανεπηστήμιο και δεν θέλω να τα παρατήσω. Μπορεί να μην βγει φέτος προκήρηξη αλλά ίσως σε 2-3 χρόνια κάτι να γίνει. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

Η ουσία είναι ότι βάση νόμου η δερματοστιξία πλέον επιτρέπεται κανονικά σε περίπτωση που βγει προκήρυξη οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Από εκεί και πέρα όπως πολύ σωστά ειπώθηκε αν σε παίρνει το όριο ηλικίας τότε κοίτα να δώσεις Πανελλήνιες. Το αν και το πότε θα ξαναβγεί διαγωνισμός για το οτιδήποτε που μπορεί να αφορά ένστολο προσωπικό είναι εξαιρετικά αμφίβολο. Φιλικά.
Επιστροφή στην κορυφή
loaz Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση loaz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2015 ώρα 22:11
Μαγκες κανενα νεο; Οι προκυρηξεις που βγενουν τωρα (για αστυφυλακων πχ που πρεπει να βγηκε το προηγουμενο καλοκαιρι) λεει τπτ για ταττουαζ; Θελω να κανω το σφυροδρεπανο στο μπρατσο και το σκεφτομαι.
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 00:54
Φίλε μου μπορείς να διαβάσεις την προηγούμενη προκήρυξη τι αναφέρει παρόμοια θα είναι και οι φετινή!
Επιστροφή στην κορυφή
loaz Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση loaz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 14:10
Διαβασα την αστυφυλακων και δεν ειδα πουθενα να λεει τπτ για ταττουαζ για αυτο εγραψα εδω. Ευχαριστω παντως για την απαντηση
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 17:13
Από όσο ξέρω ισχύει το εξής αν το tatto καλυπτεται από την θερινή στολή δεν σε κόβουν όμως για πιο σίγουρα ρώτησε κάποιον από το σώμα που θα σου απαντήσει πιο εγκυρα αλλιώς αν ξέρει κάποιος άλλος από το forumνα μας πει τι γίνεται ακριβώς...
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 17:52
Αρχικά αποστάλθηκε από loaz

Διαβασα την αστυφυλακων και δεν ειδα πουθενα να λεει τπτ για ταττουαζ για αυτο εγραψα εδω. Ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Aυτό ισχύει σε όλα τα σώματα ασφαλείας.
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 19:27
Υπάρχουν 2 αποφάσεις του ΣτΕ (1722-1723/2014) που εκδόθηκαν τον μαίο του 2014 που ορίζουν ρητά ότι επιτρέπεται να προβλεφθεί από η δερματοστιξία συνιστά λόγο αποκλεισμού του υποψηφίου, εφόσον όμως αυτή είναι και με την ενδυμασία εξωτερικά εμφανής και επί πλέον οι σχετικές απεικονίσεις, ως εκ του περιεχομένου τους είτε αναιρούν την επιβαλλόμενη από το Σύνταγμα ουδετερότητα των αστυνομικών υπαλλήλων, είτε προκαλούν κατά τρόπο ο οποίος δεν συνάδει προς την ιδιότητα και τα καθήκοντά τους. Η συγκεκριμένη επαλήθευση έγινε και κατά τον φεβρουάριο του 2015 με τρείς νέες αποφάσεις στο ΣτΕ.

Επομένως Μόνο η ύπαρξη δερματοστιξίας δεν αποτελεί λόγο αποκλεισμού από τη σχετική διαδικασία επιλογής αλλά απαιτείται να συντρέχουν και άλλοι παράγοντες, όπως είναι να μην είναι εξωτερικά εμφανής από την ενδυμασία.
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 21:24
terminator ευχαριστούμε για τις αναλυτικές και έγκυρες πληροφορίες σου!
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2015 ώρα 21:48
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

terminator ευχαριστούμε για τις αναλυτικές και έγκυρες πληροφορίες σου!

Ευχαριστηση μου να βοηθώ
Επιστροφή στην κορυφή
cocoblogger Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Δεκεμβρίου/2011
  Παράθεση cocoblogger Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 18:55
Καλησπέρα κι απο μένα.
Έχω ένα τατού στο αριστερό μου μπράτσο λίγο πάνω Από τον αγκώνα. Είνα στα όρια ενός οποιουδήποτε κοντομάνικου ρούχου.
Με κόβουν;
Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 19:10
Όχι.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2016 ώρα 18:21
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτησω το εξής : Είμαι υποψήφιος με πανελλαδικές και θέλω να μπω στη Σχολή Αστυφυλάκων. Έχω 2 τατουάζ, το ένα στο ένα χέρι που γράφει τη φράση "acta non verba" (: Πράξεις όχι λόγια) και ένα άλλο που δείχνει έναν αετό και γάντια μποξ στο άλλο, μικρό μέρος του οποίου φαίνεται με κοντομάνικο. Στην προκήρυξη πανελλαδικών του 2015 δεν είδα κάτι ρητό ως λόγο αποκλεισμού. Άρα, άσχετα που τα τατουάζ μου είναι σε εμφανή σημεία, αν περάσω στις εξετάσεις δεν έχω πρόβλημα ή ισχύουν οι περιορισμοί των αποφάσεων και για εμένα ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Κατερίνα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κατερίνα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2016 ώρα 14:04
Αν μάθεις σε παρακαλώ, ενημέρωσε με γιατί έχω ένα τατουάζ στο αριστερό μου χέρι που είναι εμφανές σε κοντομάνικο t-shirt και θέλω να εισαχθω στην Ευελπίδων.. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 19202122>