Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6789>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
kolegas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 11/Αυγούστου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kolegas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: 2/39 ΣΕ - Μεσολόγγι
    Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 17:27
Και η εκπαιδευση του τυφεκιοφορου που γινεται; Και ποσο καιρο διαρκει?
Επιστροφή στην κορυφή
oldsoldier Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2015
  Παράθεση oldsoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 17:39
Εκπαίδευση ΤΦ γίνεται στη μονάδα που θα πας ή αν έχει κοντά κι άλλα στρατόπεδα μπορεί να σας μαζεύουν κάθε πρωϊ εκεί. Τίποτα δεν κάνεις απλά σου λένε θεωρητικά κάποια πράγματα και όλη την υπόλοιπη ώρα κάθεσαι τρως πρόγευμα και συζητάς με τον λοχία ή κάποιον άλλο ΕΠΟΠ που θα του έχουν αναθέσει να σας κάνει το δήθεν μάθημα. Εξαρτάται από τη μονάδα που θα πας, υπάρχει περίπτωση και να μην κάνεις καθόλου σχολείο ΤΦ. Αν είσαι μάγειρας θα πας πρώτα στη Σπάρτη ή στο Γύθειο κάπου εκεί θα κάνεις 3-4 βδομάδες μάθημα και μετά θα πας στη μονάδα σου, αν είσαι ολμιστής θα πας σε κάποια μονάδα για ίδιο διάστημα να κάνεις σχολείο και μετά θα πας στη μονάδα σου. Όπως και να έχει μόλις φύγεις από το κέντρο, ξεμπερδέψεις με τις ειδικότητες και πας στη μονάδα σου θα σε στείλουν για ΣΠΕΝ 15 μέρες περίπου.
Επιστροφή στην κορυφή
kolegas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση kolegas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 18:07
Τις μεταθεσεις ποτε τις μαθαινουμε; Οταν ορκιζομαστε; Η γυρναμε πισω στην μοναδα που παρουσιαζομαστε και μετα; Επισης αμα θελω να παω κυπρο τι πρεπει να κανω;

σε ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
oldsoldier Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση oldsoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 18:13
Πριν την ορκωμοσία περίπου μια βδομάδα θα περάσει κλιμάκιο για Προεδρική Φρουρά, για Στρατονομία και για ΕΛΔΥΚ. Αυτοί πριν επιλέξουν άτομα από μόνοι τους, ρωτάνε αν θέλει κάποιος να πάει εθελοντικά. Όταν ζητήσει η ΕΛΔΥΚ θα σηκώσεις το χέρι και θα τους πεις, αν περάσουν πρώτα τα άλλα δύο κλιμάκια θα πεις θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ. Επειδή υπάρχει μια μικρή περίπτωση να επιμένουν από την Προεδρική Φρουρά ή τη Στρατονομία αν είσαι ψηλός καλό είναι να έχεις ενημερώσει από πριν και τον επιλοχία του λόχου σου ή και τον ίδιο το λοχαγό για να μιλήσουν κι αυτοί, αλλά ο επιλοχίας είναι καλύτερα γιατί όταν θα σας βάλουν σε παράταξη θα είναι κι αυτός εκεί.

Τις μεταθέσεις μπορεί να τις ξέρουν και από την ημέρα της ορκωμοσίας αλλά θα σας της πουν όταν επιστρέψετε στο κέντρο. Επειδή είσαι στο 2/39 σου λέω ότι θα φύγετε σε δόσεις. Τη μια μέρα θα φύγουν για νησιά και Αθήνα και άλλη μέρα για Β. Ελλάδα και Έβρο και τα σχετικά.

Πάντως η γνώμη μου είναι να μην πας στην ΕΛΔΥΚ. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ πήγαινε αλλά δεν είναι η ίδια ζωή με άλλες μονάδες.
Επιστροφή στην κορυφή
kolegas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση kolegas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 18:17
Θελω να αποφυγω τον εβρο γιαυτο το σκεφτομαι... Επισης για στρανονομος τι πρεπει να κανω; Ειμαι 1,89 υψος
Επιστροφή στην κορυφή
oldsoldier Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση oldsoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 18:22
Δεν είναι πολύ καλά και στη στρατονομία. Αν είσαι τέτοιο ύψος η ΠΦ και η ΣΝ Το πιθανότερο είναι ότι θα επιμένουν αν δεν έχουν βρει άλλους εθελοντές.

Αν θες να αποφύγεις τον Έβρο, όταν καταταγείς και πριν περάσεις κάποιες εξετάσεις μέσα στο κέντρο, θα σου δώσουν μια λίστα με όλες τις παραμεθόριες περιοχές και θα σου ζητήσουν να επιλέξεις τρεις που θες να πας. Μπορείς να δηλώσεις νησιά αλλά νομίζω ότι η διαδικασία αυτή είναι της πλάκας, δηλαδή δεν τα λαμβάνουν σοβαρά απλά στα δίνουν έτσι να συμπληρώνεις κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή
kolegas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση kolegas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 19:03
Σν τι ειναι; Αμα με βαλουν με το ζορι και εγω δεν κανω για προεδρικη φρουρα θα με κρατησουν; Εαν εγω πχ ειμαι υπερκινητικος?
Επιστροφή στην κορυφή
kolegas Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση kolegas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Οκτωβρίου/2015 ώρα 22:03
Απο αθηνα πως παμε μεσολογγι με το κτελ; Εχει δρομολογιο ωστε να προλαβουμε την καταταξη και να μπουμε στην ωρα μας; Επισης απο το φρουραρχειο πως περνουμε φυλλο πορειας; Και ποτε μπορουμε να παμε; Στην ορκομωσια θα δωσουν και αλλο φυλλο πορειας η γυρναμε σπιτια μας με δικα μας εξοδα?
Επιστροφή στην κορυφή
oldsoldier Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση oldsoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2015 ώρα 01:17
Αρχικά αποστάλθηκε από kolegas

Σν τι ειναι; Αμα με βαλουν με το ζορι και εγω δεν κανω για προεδρικη φρουρα θα με κρατησουν; Εαν εγω πχ ειμαι υπερκινητικος;
ΣΝ είναι στρατονομία. Αν σε βάλουν με το ζόρι δεν θα σε κρατήσουν αλλά θα περάσεις την εκπαίδευση για κάποιο διάστημα και εκεί θα σε κόψουν.

Αρχικά αποστάλθηκε από kolegas

Απο αθηνα πως παμε μεσολογγι με το κτελ; Εχει δρομολογιο ωστε να προλαβουμε την καταταξη και να μπουμε στην ωρα μας; Επισης απο το φρουραρχειο πως περνουμε φυλλο πορειας; Και ποτε μπορουμε να παμε; Στην ορκομωσια θα δωσουν και αλλο φυλλο πορειας η γυρναμε σπιτια μας με δικα μας εξοδα;
Πας στο φρουραρχείο που είναι στο Γουδί δίπλα στην ΕΠΟ αν ξέρεις. Θα πεις ότι θες φύλλο πορείας και θα σου δώσουν. Να έχεις μαζί ταυτότητα και το χαρτί της κατάταξης που θα παραλάβεις από το ΑΤ όταν σε ειδοποιήσουν. Η κατάταξη είναι για όλη την ημέρα και πας ότι ώρα θες, σου λέει το χαρτί από το πρωί μέχρι το βράδυ κάποιες ώρες αλλά καλό είναι να πας το πρωί. Έχει δρομολόγια για Μεσολόγγι αρκετά και τις ημέρες που είναι για κατάταξη ή επιστροφή από άδεια ορκωμοσίας έχει και επιπλέον δρομολόγια άσχετα με το πρόγραμμα. Μόλις ορκίζεσαι φεύγεις με δικά σου έξοδα και επιστρέφεις με δικά σου έξοδα. Από εκεί και μετά στις μονάδες θα σας πάνε αυτοί.
Επιστροφή στην κορυφή
ΠολίτηςΠαλιόςΟπλίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΠολίτηςΠαλιόςΟπλίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 14:16
Μια χαρά είναι στο Μεσολόγγι. Πολλή υγρασία έχει μονο γι αυτό προσοχή! Σε αντίθεση με άλλα κέντρα που έχω ακούσει κατα καιρούς, μονο βαρεμάρα και πλήξη δεν έχει στο 2-39. Τουλάχιστον μας κρατούσαν απασχολημένους με τον Α ή Β τρόπο. Οσο και να μην σ αρέσει ο στρατός, κάποια στιγμή θα βαρεθείς να κάθεσαι. Κι αυτά που λένε οτι είναι πολύ αυστηροί και πάει το σκατό σύννεφο, καλά κάνουν. Οταν στη διμοιρία σου έχεις 70% 18χρονα, πρέπει να σου τρίξουν και λίγο τα δόντια για την δική σου ασφάλεια. Αγγαρείες έχει ένα σωρό να κάνεις γι αυτό μη φοβάσαι τον διαμοιρασμό. Καί τουαλέτες θα πας, καί μαγειρεία καί θα τη σκαπουλάρεις καποια στιγμή δηθεν για να το παίξεις γραφέας του Διμοιρήτη. Ορεξη να έχεις και όλα καλά θα πάνε. Εξ' άλλου, απ την πρώτη στιγμή που θα περάσεις την Κεντρική Πύλη ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση.

Καλή Θητεία σε όλους

ΣΤΡ ΠΖ ---------
2-39 ΣΕ Μεσολογγι
616 Εβρος
Α Σωμα στρατου Κοζανη
Επιστροφή στην κορυφή
Χρητος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρητος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 12:06
Παιδιά το μεσολογγι είναι για κλωτσιές εδώ είμαι τώρα ημέρα Κυριακή και αυτό που κάνω είναι να βαφω μόνο και μόνο για να μην κάθομαι περνεις όπλα στην εκπαίδευση μάθαινεις πράγματα που θα τα ξανά κάνεις στην μονάδα είναι για τον πούτσο το στρατοπαιδο τους μόνιμους τους πάει φουλ εμπλοκή φαγητά απαράδεκτα σε σχέση με άλλα κέντρα πολύ εκπαίδευση και μακριά από πρώτο λόχο είναι ο πιο τέντα σου σκοτιζουν ταρχυδια ολοι οι παπάρηδες εδώ είναι στα μαγείρια πολύ βρωμιά θα το δείτε και μόνοι σας μακάρι να έκλεινε αύριο το μπούρδελο
Επιστροφή στην κορυφή
fentagin Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση fentagin Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2016 ώρα 18:18
Καλησπερα. Παρουσιαζομαι στις 18 γενναρη στο μεσολογγι. Απο αθηνα ειμαι. Μπορεις να μου πεις τι ακριβως παιζει εκει; Η αν ξερει κανεις αλλος τι παιζει. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:36
Αρχικά αποστάλθηκε από fentagin

Καλησπερα. Παρουσιαζομαι στις 18 γενναρη στο μεσολογγι. Απο αθηνα ειμαι. Μπορεις να μου πεις τι ακριβως παιζει εκει; Η αν ξερει κανεις αλλος τι παιζει. Ευχαριστω

Καλησπέρα, και καλώς ήρθες στο φόρουμ, το νήμα αυτό εχει 8 σελίδες, διαβασέ τες, και θα κατατοπιστείς πλήρως. Σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Dimitris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dimitris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:10
Αρχικά αποστάλθηκε από oldsoldier

Πριν την ορκωμοσία περίπου μια βδομάδα θα περάσει κλιμάκιο για Προεδρική Φρουρά, για Στρατονομία και για ΕΛΔΥΚ. Αυτοί πριν επιλέξουν άτομα από μόνοι τους, ρωτάνε αν θέλει κάποιος να πάει εθελοντικά. Όταν ζητήσει η ΕΛΔΥΚ θα σηκώσεις το χέρι και θα τους πεις, αν περάσουν πρώτα τα άλλα δύο κλιμάκια θα πεις θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ. Επειδή υπάρχει μια μικρή περίπτωση να επιμένουν από την Προεδρική Φρουρά ή τη Στρατονομία αν είσαι ψηλός καλό είναι να έχεις ενημερώσει από πριν και τον επιλοχία του λόχου σου ή και τον ίδιο το λοχαγό για να μιλήσουν κι αυτοί, αλλά ο επιλοχίας είναι καλύτερα γιατί όταν θα σας βάλουν σε παράταξη θα είναι κι αυτός εκεί.

Τις μεταθέσεις μπορεί να τις ξέρουν και από την ημέρα της ορκωμοσίας αλλά θα σας της πουν όταν επιστρέψετε στο κέντρο. Επειδή είσαι στο 2/39 σου λέω ότι θα φύγετε σε δόσεις. Τη μια μέρα θα φύγουν για νησιά και Αθήνα και άλλη μέρα για Β. Ελλάδα και Έβρο και τα σχετικά.

Πάντως η γνώμη μου είναι να μην πας στην ΕΛΔΥΚ. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ πήγαινε αλλά δεν είναι η ίδια ζωή με άλλες μονάδες.

Μπαίνω κι εγώ με την Α' ΕΣΣΟ '16 στο 2/39 και σκεφτόμουν για ΕΛΔΥΚ. Όταν λες oldsoldier ότι η ζωή εκεί δεν είναι ίδια, πώς το εννοείς; Είναι πιο τέντα και αυστηρά κτλ;
Επιστροφή στην κορυφή
oldsoldier Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση oldsoldier Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 12:48
Είναι πιο δύσκολα από θέμα αυστηρότητας και από θέμα παλαιότητας. Γίνονται διάφορα καψόνια κλπ και τα χρήματα που θα παίρνεις είναι λίγα για τις τιμές που υπάρχουν στην Κύπρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Code name: Achileas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση Code name: Achileas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2016 ώρα 12:17
Μιλάς εκ πείρας για την ΕΛ. ΔΥ. Κ. Για τα χρήματα, σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις γύρω στα 250 ευρώ κάθε μήνα παρά γύρω στα 8 ευρώ. Η ζωή στην Κύπρο είναι όσο ακριβή ή φθηνή θέλεις να είναι. Η εκπαίδευση τώρα γενικότερα, ό, τι σου παίρνει, ας πούμε, στο δίνει πίσω. Για τη ζωή τώρα έξω από το στρατόπεδο, ασύγκριτη.
Επιστροφή στην κορυφή
μανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 00:43
1. Απο θεμα αυστηροτητας ισχυει αυτο που λες ξερεις γτ ομως; Γτ ακριβως διπλα σου ειναι οι τουρκοι!(μην μ συγκρινεις τον εβρο)
2. Θεμα παλαιοτητας θα ισχυει παντα κ παντου καταλαβετε το!
3. Τα καψονια φιλε μου δν υπαρχουν στην ΕΛ. ΔΥ. Κ. Τωρα που το ακουσες εσυ δεν ξερω. Μονο στην 35ΜΚ αυτα!
4. Τα χρηματα ειναι 273 για απλο οπλιτη και 360 για αυτους που εχουν ενδειξη ΥΠΑΞ
5. Στην Λευκωσια υπαρχουν διαφορα μαγαζακια που κανουν καλυτερες τιμες στους ελδυκαριους κ στο φαι κ στον καφε κ στο ποτο
6. Η θητεια στην κυπρο ειναι υπερ καλυτερη απο τις υποτιθεμενες μοναδουλες στην παραμεθωριο

Μονο ΕΛΔΥΚ!

Επιστροφή στην κορυφή
nvoltidis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση nvoltidis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 01:33
Μια (κουλή) Ερώτηση που θα την έχουν σκέφτει όμως πολλοί...
Τι παίζει από 3G στο στρατόπεδο του Μεσολογγίου;
Αν έχουμε εμπειρία από WIND Ή Vodafone, θα σας ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6789>