Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 36>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

vesst Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 16/Ιανουαρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση vesst Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών
    Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:14
Παιδια εγω θελω να ρωτησω το αντιθετο γινεται να παρω "αναβολη" απο τη σχολη για να παω στρατο; Χωρις ομως να ξεγραφτω η να εχω καποιες κυρωσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2011 ώρα 21:29
Φυσικά και μπορείς. Στην Ελλάδα θεωρήσε φοιτητής μέχρι να πεθάνεις, μερικές φορές ακόμη και μετά το θάνατό σου.

Απλά αν ξεπεράσεις κάποια έτη (6;) δεν δικαιούσαι βιβλία και πάσο.

Επιστροφή στην κορυφή
vesst Δες τη Λίστα

Μέλος από: 16/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση vesst Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2011 ώρα 06:29
Φιλε yandr ευχαριστω και τα ετη ειναι 8 (ενημερωτικα).
Επιστροφή στην κορυφή
ody Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ody Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:18
Χαίρετε!
Είμαι του 92 και δεν εχω παρει ακομα την αναβολη λογω σπουδων. Εχει ερθει χαρτι οτι με πηραν στο Ναυτικό, αλλα τίποτα σχετικα με το ποτε πρεπει να παω οπότε δεν ξερω τι χρονικο περιθώριο έχω για να παρω αναβολή.
Οπότε αυτό που θέλω να μαθω ειναι κατ αρχας μεχρι ποτε μπορω να παρω την αναβολη, και κατα δευτερον, ποιο χαρτι χρειαζομαι απο την σχολη; Την βεβαιωση εγγραφής;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:55
Βεβαίωση ότι είσαι ακόμη φοιτητής. Λογικά μέχρι ρο 2020 θα πάρεις αναβολή, αλλά δεν κόβω και το κεφάλι μου.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 21:49
Αρχικά αποστάλθηκε από ody

Χαίρετε!
Είμαι του 92 και δεν εχω παρει ακομα την αναβολη λογω σπουδων. Εχει ερθει χαρτι οτι με πηραν στο Ναυτικό, αλλα τίποτα σχετικα με το ποτε πρεπει να παω οπότε δεν ξερω τι χρονικο περιθώριο έχω για να παρω αναβολή.
Οπότε αυτό που θέλω να μαθω ειναι κατ αρχας μεχρι ποτε μπορω να παρω την αναβολη, και κατα δευτερον, ποιο χαρτι χρειαζομαι απο την σχολη; Την βεβαιωση εγγραφής;
Τα δικαιολογητικα που απαιτουνται ειναι:
Αιτηση (διατιθεται στα στρατολογικα γραφεια η στα ΚΕΠ),
Προσφατο πιστοποιητικο σπουδων για στρατολογικη χρηση απο τη Γραμματεια της σχολης σου, που να εχει εκδοθει κατα το τρεχον ακαδημαϊκο ετος.
Αποδεικτικο ταυτοτητας προσωπου (αστυνομικη ταυτοτητα ή διαβατηριο). Οτιδηποτε αλλο, στην διαθεση σου φιλε μου.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Palioseira Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 31/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Palioseira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2011 ώρα 00:52
Συγνωμη αν εχει ξανααπαντηθει.

Τι πρεπει να κανει καποιος για να παρει αναβολη λογω σπουδων;

Το χαρτι εγγραφης στη Σχολη και η αυτοπροσωπη παρουσια σε Στρατολογικο Γραφειο για αιτηση αρκει;

Αν εχω καταλαβει καλα καλειται για καταταξη αφου συμπηρωσει τα 18 και μεσα σε ενα χρονο αναλογα τον νομο;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:00
Αρχικά αποστάλθηκε από Insomniac

Το χαρτι εγγραφης στη Σχολη και η αυτοπροσωπη παρουσια σε Στρατολογικο Γραφειο για αιτηση αρκει;

Αν εχω καταλαβει καλα καλειται για καταταξη αφου συμπηρωσει τα 18 και μεσα σε ενα χρονο αναλογα τον νομο;

Σε όλα ναι
Επιστροφή στην κορυφή
Palioseira Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Palioseira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Σε όλα ναι

Ευχαριστω πολυ. Το εντυπο της αιτησης υπαρχει καπου εδω για εκτυπωση;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:12

Σε όλα ναι

Εδώ
Επιστροφή στην κορυφή
Palioseira Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Palioseira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:34

Σε όλα ναι

Εδώ

Αυτα εινα ενημερωτικα εντυπα αν καταλαβα.
Επιστροφή στην κορυφή
Στέφανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Στέφανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2011 ώρα 16:23
Γεια σας
Έιχα ξαναρωτησει σχετικα με το θεμα αναβολης/ΙΕΚ και σας ειχα μπερδεψει λιγο οποτε ξαναρωταω πιο καθαρα.
(Ξεκινησα ΙΕΚ τον Οκτωβρη, και σκοπευω να σταματησω για να δωσω μηχανογραφικο 10 % το καλοκαιρι)
Πληρoφορηθηκα εν τω μεταξυ για την καταταξη μου τον αλλο μηνα.
Και ρωταω:
Α) Το χαρτι αναβολης απο το ΙΕΚ ισχυει μεχρι να γινω 24 ετσι;(Νομιζω ειχε ξανα-απαντηθει απλα για σιγουρια ξαναρωταω). Δηλαδη, αν θα σταματησω, δεν θα καλεσει το ΙΕΚ το στρ. Γραφειο και να πει οτι ο ταδε φοιτητης δεν ερχεται πλεον και να εχω προβληματα;
Β) Σε περιπτωση που δεν περασω σε καποιο ΤΕΙ, μπορω να διακοψω την αναβολη τον Σεπτεμβρη για να παω στρατο, και αν ναι ποιες θα ειναι οι κυρωσεις;
Β.1) Εαν υπαρχουν σοβαρες κυρωσεις, υπαρχει καποιος αλλος τυπος αναβολης που μπορω να παρω μεχρι το Φθινοπωρο;
Γ) Σε περιπτωση που περασω σε καποιο ΤΕΙ, οταν θα γινω 24, και θα εχω τελειωσει το ΤΕΙ υποθετικα μιλωντας, δεν θα υπαρξει τοτε προβλημα που εδωσα χαρτι απο ΙΕΚ ενω αποφοιτησα απο ΤΕΙ, ετσι;
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, πιστευω πως ημουν πιο ξεκαθαρος τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2011 ώρα 18:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Στέφανος

Γεια σας

Α) Το χαρτι αναβολης απο το ΙΕΚ ισχυει μεχρι να γινω 24 ετσι;(Νομιζω ειχε ξανα-απαντηθει απλα για σιγουρια ξαναρωταω). Δηλαδη, αν θα σταματησω, δεν θα καλεσει το ΙΕΚ το στρ. Γραφειο και να πει οτι ο ταδε φοιτητης δεν ερχεται πλεον και να εχω προβληματα;
Β) Σε περιπτωση που δεν περασω σε καποιο ΤΕΙ, μπορω να διακοψω την αναβολη τον Σεπτεμβρη για να παω στρατο, και αν ναι ποιες θα ειναι οι κυρωσεις;
Β.1) Εαν υπαρχουν σοβαρες κυρωσεις, υπαρχει καποιος αλλος τυπος αναβολης που μπορω να παρω μεχρι το Φθινοπωρο;
Γ) Σε περιπτωση που περασω σε καποιο ΤΕΙ, οταν θα γινω 24, και θα εχω τελειωσει το ΤΕΙ υποθετικα μιλωντας, δεν θα υπαρξει τοτε προβλημα που εδωσα χαρτι απο ΙΕΚ ενω αποφοιτησα απο ΤΕΙ, ετσι;
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, πιστευω πως ημουν πιο ξεκαθαρος τωρα.
Α) ΙΕΚ ή σχολών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή εσπερινών λυκείων και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 24ου έτους (έτος γεν.+ 23). ΟΧΙ δεν υπαρχει περιπτωση το ΣΓ να καλεσει το ΙΕΚ σου.
Β) ναι μπορεις να διακοψεις την αναβολη, και σιγουρα δεν θα εχεις κυρωσεις αφου δεν θα εχεις κανει κακη χρηση αναβολης.
Β.1) οχι δεν υπαρχει αλλος τυπος αναβολης. Το ιδιο ειναι για ολους.
Γ) οχι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα. Δεν κοιτανε τι τελειωσες, αρκει να εχεις κατι τελειωσει για οσο διαρκει η αναβολη σου, κ το πτυχιο θα το καταθεσεις οταν ερθει η ωρα στη στρατολογια.
ησουν ξεκαθαρος, οτιδηποτε χρειαστεις εδω ειμαστε!
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Στέφανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Στέφανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:52
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση dn24, νομιζω πως με καλυψες, απλα σχετικά με το Β),
Η Ισχυει αμα ειμαι 24 χρονων και δεν προσκομισω καποιο χαρτι οτι τελειωσα κατι;
Δηλαδη το οτι θα σταματησω το ΙΕΚ αφου παρω την αναβολη, και αποφασισω να την κοψω τον σεπτεμβρη για να παω στρατο εφοσον δεν συνεχισω σε καποια σχολη δεν θεωρειται κακη χρηση, ετσι;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:53
Θεωρείται την αναβολή από το ΙΕΚ την παίρνεις για να τελειώσεις το ΙΕΚ και όχι το πρώτο εξάμηνο η το πρώτο έτος αλλά και τα 2 έτη.
...
Επιστροφή στην κορυφή
stratos.f Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση stratos.f Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2011 ώρα 21:43
Είμαι φοιτητής και αν ολα πάνε καλά με την εξεταστική μου θα τελειώσω το Μάρτιο. Οπότε σκέφτομαι να κόψω τώρα την αναβολή μου για να μπω το Μάιο. Σε περίπτωση που στραβώσει κάτι με την εξεταστική και δε τελειώσω τώρα θα ήθελα να μπώ φαντάρος τον Αύγουστο και όχι το Μάιο για να μπορώ να διαβάσω για την εξεταστική του Ιουνίου άνετα. Αν κόψω τώρα την αναβολη και οταν βγουν τα αποτελέσματα της εξεταστικης (αρχες μαρτίου) δω οτι έχω κοπει σε κάποιο μάθημα θα μποσέσω να ξαναπάρω αναβολη; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:09
Αρχικά αποστάλθηκε από stratos.f

Είμαι φοιτητής και αν ολα πάνε καλά με την εξεταστική μου θα τελειώσω το Μάρτιο. Οπότε σκέφτομαι να κόψω τώρα την αναβολή μου για να μπω το Μάιο. Σε περίπτωση που στραβώσει κάτι με την εξεταστική και δε τελειώσω τώρα θα ήθελα να μπώ φαντάρος τον Αύγουστο και όχι το Μάιο για να μπορώ να διαβάσω για την εξεταστική του Ιουνίου άνετα. Αν κόψω τώρα την αναβολη και οταν βγουν τα αποτελέσματα της εξεταστικης (αρχες μαρτίου) δω οτι έχω κοπει σε κάποιο μάθημα θα μποσέσω να ξαναπάρω αναβολη; Ευχαριστώ

Νομίζω έχεις δικαίωμα να ξαναπάρεις αναβολή μέσα σε διάστημα 3μηνών από τότε που την έκοψες. Ρώτα στην στρατολογία για πιο σίγουρα
...
Επιστροφή στην κορυφή
giannis__!! Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση giannis__!! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2011 ώρα 17:18
Παιδια θελω να σας ρωτισω 2 πραγματα:1) εχω παρει αναβολη λογο σπουδων οταν τελειωσω την σχολη ή κοψω την αναβολη θα δηλωσω ξανα που θελω να υπιρετησω; Και 2) μου ειπαν οτι το χαρτι που σου δινουν για την αναβολη απο τα κεπ πρεπει να το παρεις και να το πας στιν στρατολογια ισχυει αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 36>