Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Θωρηκτό «Αβέρωφ»

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Θωρηκτό «Αβέρωφ»
    Αποστολή: 19/Ιουνίου/2010 ώρα 17:39

Και εμενα ο παππους μου, ηταν ναυτης στον ΑΒΕΡΩΦ, πεθανε πριν 10 χρονια σε ηλικια 101 ετων. Μαλιστα εχω και φωτογραφια του με την στολη και το καπελλο με κορδελλα που γραφει ΑΒΕΡΩΦ. Λεγοταν Γεωργουλης Σπυριδων απο την Μυκονο, το δε τρομερο- ειχε περασει μακροβουτι κατω απο τον ΑΒΕΡΩΦ. Αυτα. Κατα τα αλλα καλα τσιφτετελια. Πληρωνω και γα... Ω.

Επιστροφή στην κορυφή
ptolemaios Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 26/Απριλίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ptolemaios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2010 ώρα 00:32
Βασικα μηπως ο παππους σου εχει καμια σχεση με τον υφυπουργο ναυτικων Σπυρίδωνα Γεωργούλη?
Επιστροφή στην κορυφή
DNT04 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 17/Ιουλίου/2010
  Παράθεση DNT04 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2010 ώρα 12:48
Αυτά τα πάρτι πάντως που γινόσαντε σε αυτό το θρυλικό πλοίο, είναι αίσχος και ξεφτίλα!
Επιστροφή στην κορυφή
Arvie Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Αυγούστου/2015
  Παράθεση Arvie Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 22:17
Καλησπέρα. Εψαχνα να βρω διαφορα για το Αβερωφ και βρηκα το φορουμ. Ηθελα να πω και εγω οτι και ο παππους μου Κωνσταντινος Αρβανιτακης υπηρετησε στο Αβερωφ (υπαρχει και το ονομα του στις υπογραφες οσων υπηρετησαν στο μοντελο του Αβερωφ μεσα στο πλοιο), Βελος και ηταν Διοικητης στη βαση του ’ραξου με το βαθμο του Πλωταρχη. Δεν εχω παει ποτε στο πλοιο και καποια στιγμη θελω να παω.
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2017 ώρα 19:25
Μετά από εργασίες συντήρησης, το θρυλικό Αβέρωφ επέστρεψε στη βάση του ΠΗΓΗ
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
ImperatorIoannes Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 26/Ιουνίου/2016
  Παράθεση ImperatorIoannes Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Αυγούστου/2017 ώρα 10:36
Welcome home.<3
Οι ήρωες ποτέ δεν πεθαίνουν, αλλά πέφτουν και το χώμα, με το να πίνει το αίμα τους, τους ξαναγεννά.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.