Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3456>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αρχαίοι Έλληνες vs Χριστιανισμός
    Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 13:37
Να στο θέσω αλλιώς
Αν οι έλληνες έμεναν χαμηλα επειδή από το πρωί μέχρι το βράδυ διαβάζουν τη Βίβλο και τα περιμένουν όλα από το Θεό, τότε ναι, θα συμφωνούσα ότι η θρησκεία κρατάει χαμηλά.
Αυτό όμως στη σημερινή Ελλάδα δεν γίνεται.
Από τους γνωστούς σου χριστιανούς ξέρεις πολλούς να είναι έτσι ;
Να μην κάνουν τίποτα αν δεν τους δώσει έγκριση ο παπάς της ενορίας ;
Εγώ προσωπικά κανέναν
Χωρίς να θέλω να σου την "πω", έχω προσέξει Ότι οι 12θεϊστές έχουν μια πώρωση με τα της θρησκείας και νομίζουν ότι όλοι σκέφτονται έτσι.
Ο μέσος έλληνας Δεν έχει σχέση με την Θρησκεία
Δεν παίζει ρόλο η θρησκεία τη ζωή του. Απλά δηλώνει χριστιανός, πιστεύει στον Χριστό και τέρμα. Ως εκεί
Ζει τη νορμάλ ζωή του κατά τα άλλα
...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:07
Συν Αθηνα και χειρα κινει...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Legion

Συν Αθηνα και χειρα κινει...
Μη σου πω μόνο "χείρα κίνει"
...
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 18:21
M α ειναι πραγματα τωρα αυτα να προσπαθτε να αποδειξετε πια ειναι η καλυτερη θρησκεια... Οι ανθρωποι φταξαν τις θρησκειες για να μας χρησιμοποιουν ως προβατα.

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
12θεϊστής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 12θεϊστής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 18:22
Φίλε εγώ παρέθεσα κάποια επιχειρήματα για το πως η Ευρώπη πρόκοψε. Και Αυτά τα επιχειρήματα δεν τα λέω εγώ. Όποιον ιστορικό και να διαβάσεις θα επιβεβαιώσεις ότι η προκοπή ήρθε όταν οι ευρωπαίοι διάβασαν αρχαίους έλληνες. Επειδή έχω ζήσει πολλά χρόνια Στην Γαλλία και την Γερμανία Ξέρω ότι οι κάτοικοι Αυτών των χωρών Υπερηφανεύονται ότι διάβασαν και κατανόησαν τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη πρώτοι απ` όλους (ιδίως οι Γερμανοί). Και μας κοροϊδεύανε Εμάς ότι ούτε μέχρι Σήμερα δεν καταφέραμε να καταλάβουμε τους προγόνους μας. Βέβαια εγώ τους απαντούσα ότι το Απολλώνιο Πνεύμα του πολιτισμού μας δεν θα το Κατανοήσουν αυτοί ποτέ.
Η άλωση της Πόλης συνοδεύτηκε με ευρεία μετανάστευση Ελλήνων στην Δύση. Αυτό πήγε μπροστά τις τέχνες, όχι όμως και την επιστήμη. Λόγω της μεταναύστευσης Δημιουργήθηκαν στην Αυστρία τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια Βυζαντινής τέχνης και ιστορίας στον κόσμο. Το Βυζάντιο είχε να επιδείξει επιτυχίες στην τέχνη όμως είχε μείνει τεχνολογικά πολύ πίσω. Μέχρι την πτώση της Πόλης χρησιμοποιούσε τους δρόμονες των Ρωμαίων.
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:24
Τέλος πάντων, διαφωνούμε.
Καλή μέρα
ΥΓ. Γιατί δεν κάνεις registration;
Επιστροφή στην κορυφή
thanasakis Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 12/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση thanasakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 13:50
Συν Αθηνα και μπυρα πινει...
Επιστροφή στην κορυφή
Black_Knight Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 01/Μαΐου/2010
  Παράθεση Black_Knight Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:41
Φίλε 12θειστη μας λες συνέχειαγια τους Αρχαίους Έλληνες, για Χριστιανούς...
Γιατι δεν μας λες εσυ ως 12θειστης σε τι πιστευεις;
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Black_Knight

Και εγώ έχω αυτήν την απορία.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Black_Knight

σωστη ερωτηση, αλλα μαλλον η απαντηση ειναι προβλεψιμη. Στην παραδοση του 12θεισμου. Ενδιαφερον θα ειχε παντως ο 12θειστης να μας πει το πως αντιλαμβανεται αυτο που πιστευει. Μονο στο θαψιμο του χριστιανισμου στεκεται, οκ. Αν θελει ενδιαφερον θα εχει να μας πει το σκεπτικο του, το τροπο αντιληψης της παραδοσης που δηλωνει πιστος.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:56
Βασικά θα με ενδιέφερε η άποψή του για τα μετά θάνατον. Αυτό θα πει θρησκεία. Εσχατολογική θεωρία
Δηλαδή, κάποτε όλοι μας θα πεθάνουμε. Τί γίνεται μετά σύμφωνα με το 12θεο ;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:03
Αρχικά αποστάλθηκε από Signaller

Βασικά θα με ενδιέφερε η άποψή του για τα μετά θάνατον. Αυτό θα πει θρησκεία. Εσχατολογική θεωρία
και αυτο.12θειστη εχεις δουλεια κ οι 2 εχουμε αποριες
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:04
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

και αυτο.12θειστη εχεις δουλεια κ οι 2 εχουμε αποριες
Να διευκρινίσουμε ότι εννοούμε (εγώ τουλάχιστον) την άποψη την επίσημη αυτής της θρησκείας για το θέμα. Όχι την προσωπική του 12θεϊστή
Επιστροφή στην κορυφή
12θεϊστής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 12θεϊστής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:28
Εγώ σχολιάζω το συγκεκριμένο θέμα. Το οποίο παρεμπιπτόντως δεν δημιούργησα εγώ. Οπότε μην με κατηγορείτε γιατί τα χώνω στους χριστιανούς. Το θέμα λέει Αρχαίοι Έλληνες vs χριστιανισμός και επειδή οι Έλληνες ποτέ δεν πείραξαν κανένα ένιωσα την ανάγκη να βάλω σε τάξη κάποια πράγματα.
ΥΓ: Είχα κάνει registration αλλά κάτι δεν έγινε σωστά. Μετά ξέχασα τον κωδικό κλπ. Θα ξαναπροσπαθήσω πάντως με διαφορετικό νικ.
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:47
Αρχικά αποστάλθηκε από 12θεϊστής

Εγώ σχολιάζω το συγκεκριμένο θέμα. Το οποίο παρεμπιπτόντως δεν δημιούργησα εγώ. Οπότε μην με κατηγορείτε γιατί τα χώνω στους χριστιανούς. Το θέμα λέει Αρχαίοι Έλληνες vs χριστιανισμός και επειδή οι Έλληνες ποτέ δεν πείραξαν κανένα ένιωσα την ανάγκη να βάλω σε τάξη κάποια πράγματα.
καλα βρε παιδι μου μην το παιρνεις και κατακαρδα δεν λυνεις ομως τις αποριες του λαου εδω που σε παρακολουθει
Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:55
Προσωπικά εγώ θεωρώ λάθος τον τίτλο του θέματος. Δεν συγκρίνεις ένα έθνος με μια θεωρία. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα τραπέζι με Ένα φρούτο. ’τοπο
Ο σωστός τίτλος θα ήταν "Χριστιανισμός vs Δωδεκαθεϊσμός"
Δύο θρησκείες
Οι χριστιανοί είναι χριστιανοί στις απόψεις τους για το Θεό. Κατά τα άλλα Έχουν πατρίδες. Και οι κυριότεροι χριστιανοί ήταν έλληνες ιστορικά
Η χριστιανική θρησκεία θεμελιώθηκε από τους έλληνες χριστιανούς (η λέξη "έλληνας" με τη σημερινή έννοια του όρου)
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 16:22

Προσωπικά εγώ θεωρώ λάθος τον τίτλο του θέματος.Δεν συγκρίνεις ένα έθνος με μια θεωρία. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα τραπέζι με Ένα φρούτο. ’τοπο
Ο σωστός τίτλος θα ήταν "Χριστιανισμός vs Δωδεκαθεϊσμός"
Δύο θρησκείες
Οι χριστιανοί είναι χριστιανοί στις απόψεις τους για το Θεό. Κατά τα άλλα Έχουν πατρίδες. Και οι κυριότεροι χριστιανοί ήταν έλληνες ιστορικά
Η χριστιανική θρησκεία θεμελιώθηκε από τους έλληνες χριστιανούς (η λέξη "έλληνας" με τη σημερινή έννοια του όρου)
σωστος. Ασε που δεν παιζει ετσι κ αλλιως συγκριση, στο μεν μιλαμε για μια παραδοση με συγκεκριμενο ευρος αποψεων, κ στο αλλο μιλαμε για τον χριστιανισμο που δεν ειναι παραδοση, αλλα θρησκεια, για αλλους αμφιλεγομενη, αλλα οπως κ να εχει ειναι η νυν επισημη θρησκεια της μεγαλυτερης μεριδας του εθνους. Δεν μπορεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα. Οσο για το αλλο κομματι που σου τονιζω το "Και οι κυριότεροι χριστιανοί ήταν έλληνες ιστορικά" τι το ειπες τωρα αυτο. Τωρα ο φιλος μας 12θειστης σκεφτεται σοβαρα να στειλει μηνυμα κ να λεει "για τα μεγαλυτερα μυαλα που ηταν αθεοι, που δεν πιστευαν πουθενα, κ οτι ο χριστιανισμος αφοριζε τα μεγαλα μυαλα που εκαναν προοδευτικες ανακαλυψεις... "
Επιστροφή στην κορυφή
thanasakis Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση thanasakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2011 ώρα 16:30
Ο 12θειστης εχει μπερδεψει Ορθοδοξια με Καθολικισμο! μεγα λαθος! ... Καλο ειναι να τα διαχωριζουμε αυτα... Οι Ορθοδοξοι δεν εκαναν Σταυροφοριες στο ονομα του Θεου, οι καθολικοι τα εκαναν αυτα... Εχει επικρατησει μια γενικη αποψη κ βαζουν καθολικους κ ορθοδοξους στο ιδιο τσουβαλι...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 3456>