Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 43>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας
    Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2008 ώρα 22:38
Μάλλον αποκλείεται να είναι τόσο καραμπινάτη ώστε να βγεις Ι-κάτι.

Λογικά δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή
ilias Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 18/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση ilias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2008 ώρα 13:12
Ελπιζω να ειναι οπως τα λες γιατι με εχει αγχωσει λιγο το ενδεχομενο να με βγαλουν Ι.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΑΧΙΜΟΣ Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 05/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση ΜΑΧΙΜΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Νοεμβρίου/2008 ώρα 05:25
Σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα με την σκολιωση σου. Εδω δεν υπαρχει προβλημα στους υποψηφιους για ασσει αν και αναφερετε στα νοσηματα που απογορευονται να εχεις. Εκτος και αν ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο.
Επιστροφή στην κορυφή
dim_than Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 01/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση dim_than Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 17:44
Γεια σας, πριν απο μερικά χρόνια αναγκάστηκα να κάνω μια εγχείρηση με την οποία αφαίρεσα τον ένα όρχυ μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν για αυτό το λόγο παίρνω απαλλαγή απο το στράτευμα, αν όχι σε ποία κατηγορία ειμαι; ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2009 ώρα 19:27
Γεια σας παιδια, σκοπευω να μπω το Νοεμβριο αλλα εχω ρηξη χιαστου εδω και 2 χρονια. Δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα στη καθημερινη μου ζωη (μονο ποδοσφαιρο και μπασκετ δε μπορω να παιξω φυσικα), εκτος αν κουραστω πολυ που με ποναει φυσικα το γονατο... Ξερετε αν θα εχω καποιο προβλημα στη θητεια μου και τι θα βγω;
Επιστροφή στην κορυφή
argeadas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση argeadas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:26
Λογικά θα πρέπει να σε κρίνουν με Ι1 και να σε παραπέμψουν για εισαγωγή προς επέμβαση(πράγμα που σε βολεύει).
Η άλλη περίπτωση είναι να βγεις Ι3 το λιγότερο και να κάνεις μόνο θαλαμοφύλακας, αλλά το πρόβλημα θα το έχεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:42
Οταν λες Ι3 το λιγοτερο τι εννοεις; Θα προτιμουσα το 2ο γιατι σκοπευω να κανω την εγχειρηση μετα το στρατο σε δικο μου γιατρο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιανουαρίου/2009 ώρα 15:03
Δεν ξέρω αν θα σου πληρώσουν για εγχείρηση προβλήματος που προϋπήρχε της θητείας.

Επίσης δεν μπορούμε φυσικά να σου κάνουμε διάγνωση για το Ι που θα σου αποδοθεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2009 ώρα 13:05
Φιλος που μπηκε στην προηγουμενη ΕΣΣΟ με ρηξη χιαστον βγηκε ι4, γενικα μπορει να βγεις και ι3 εξαρταται το γιατρο... Δεν εχει σχεση οτι εχεις απο πριν το προβλημα, μπορεις να κανεις την εγχειρηση...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιανουαρίου/2009 ώρα 15:09
Παιδιά εγώ έχω κιρσοκήλη, η οποία όμως δεν με ενοχλεί εδώ και 2 χρόνια που ξέρω ότι την έχω, εκτός από μερικές φορές που νιώθω λίγο άβολα με στενά τζιν. Θεραπεύεται με επέμβαση. Γενικά μπορώ να αθληθώ χωρίς πρόβλημα. Συμφέρει να το αναφέρω την ημέρα της κατάταξης; ακούω ότι τα άοπλα ι τρώνε τις περισσότερες αγγαρείες, λάτζα σφουγγαρίσματα κτλ. Επίσης συμφέρει να κάνω την επέμβαση κάποια στιγμή της θητείας μου;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 01:18
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω χρόνιο πρόβλημα εξάρθρωσης του δεξιού μου ώμου. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι Ι θα βγω.

Ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 01:33

Έχω ανισοσκελία (το ένα πόδι μου είναι 3,5 εκ. Πιο μακρύ από το άλλο. Επίσης το ένα μου νεφρό κάνει μόνο το 2% της λειτουργίας και το άλλο το 98%. Έχω γεννηθεί 26-12-1991. Πότε περνάω περιοδεύων; Πρέπει να έχω τώρα τα χαρτιά των γιατρών;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 13:50
Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο όταν συμπληρώνει ααπλά το δελτίο απογραφής.

Μάλλον στην κατάταξή σου θα το χρειαστείς μόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:08
Είμαι ασθματικός, πάσχω από αγχώδη διαταραχή για την οποία μου έχουν συνταγογραφηθει ηρεμιστικά. Και δυστυχώς κανω αρυθμιες και ταχυκαρδίες. Έχω καταλήξει στα επηγοντα πολακις τα τελευταία 3 έτη. Φοβάμαι και ανησυχώ για την υγεία μου πολύ περισσότερο απο το αν θα κάνω τη θητεια μου η οχι. Εχω προσαρμόσει τη καθημερινή μου ζωή και τις ασχολίες μου με κριτήριο το λιγότερο δυνατο άγχος και η διατροφή μου είναι προσαρμοσμένη για να αποφεύγω οσο περισσότερο γίνεται τα καρδιακά επισοδεια. Β αναστολεις εκαναν τα πραγματα χειροτερα οσον αφορα τις αρυθμιες οποτε κ τα αποφευγω. Θα ηθελα να μαθω τι σωματικη ικανότητα αντιστοιχεί στη κατασταση της υγειας μου. Υπαρχει η πιθανοτητα να παρω 2ετη αναβολη και εφοσων δεν υπαρχει βελτιωση στη κατασταση να με απαλαξουν; Καποια υπεθυνη απαντηση αν γίνεται. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 13:10
Αρχικά αποστάλθηκε από Δημήτριος

Καποια υπεθυνη απαντηση αν γίνεται. Ευχαριστώ.

Καταλαβάινω το άγχος σου, αλλά πως να δώσουμε υπεύθυνση απάντηση;

Σε έχουμε εξετάσει για να διαπιστώσουμε το μέγεθος του προβλήματος;

Λογικά θα συμβεί έτσι όπως το λες, αλλά θα περάσεις από επιτροπή απαλλαγών.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 16:02
Θα σας κρατήσω ενήμερους για την εξέλιξη ώστε να έχουν κάποια ιδέα παιδιά σε αντίστοιχη κατάσταση με εμένα. Καλημέρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2009 ώρα 19:47
Παίδες καλησπέρα
Δεν ξέρω αν ειναι το καταλληλο τόπικ αλλα το βάζω εδώ
Μπαινω τον Μαίο και επειδη ειμαι δεξιοκαρδιος με πληρη αναστροφη σπλάχνων (δεν έχω κανενα πρόβλημα λογω πληρης αναστροφης) θα ήθελα να ξέρα αν τους πω οτι εχω τιποτα αρρυθμιες που και που υπαρχει περίπτωση να βγαίνω Ι τιποτα;

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2009 ώρα 01:57
Καλησπέρα ειμαι 22 χρονών και σε λίγο καιρό τελιώνει η αναβολή μου, έχω πρόβλημα με τα αυτιά μου έχω δυνατα βουητα ελαφρια πτωση ακοης απο το αριστερο αυτι και καμια φορα ιλλίγγους θα έχω καπιο πρόβλημα με τα όπλα> Γιατι με ενοχλούν πολύ οι ηχοι. Υπάρχη περίπτωση να με απαλαξουνε λόγο ιλλιγγων; Αν όχι θα βγω ι4;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 43>