Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 40414243>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Angel_Van Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Ιουνίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Angel_Van Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας
    Αποστολή: 17/Ιουνίου/2019 ώρα 21:25
Ακόμα και για μια δημόσια υπηρεσία; Δεν υπάρχει πρόβλημα πλην σωμάτων ασφαλείας έτσι;
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2019
  Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2019 ώρα 14:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Angel_Van

Ακόμα και για μια δημόσια υπηρεσία; Δεν υπάρχει πρόβλημα πλην σωμάτων ασφαλείας έτσι;

μονο σωματα ασφαλειας, ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Απλος πολιτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος πολιτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2019 ώρα 15:28
Με ι5 δεν μπορεις να γινεις ιερεας
Επιστροφή στην κορυφή
mario2007 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Ιουνίου/2019
  Παράθεση mario2007 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2019 ώρα 17:37
Καλησπέρα! ΤΟ 2011 πέρασα καρκίνο όρχεως όπου μου έγινε αφαίρεση του ενός όρχι και έκανα 3 σχήματα χημειοθεραπίας. Έχω κάνει άλλα 2 χειρουργεία στον άλλον όρχι για κιρσοκήλη Και υδροκήλη (λόγο του πρώτου χειρουργείου). Έχω 30% αναπηρία (πιστοποιήμενο απο επιτροπή του ΙΚΑ). Ωστόσο απο το 2012 μέχρι το 2021 έχω αναβολή λόγο σπουδών. Γνωρίζει κάποιος εάν τώρα που πήρα πτυχίο και διακόψω την αναβολή ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και εάν πληρώ τα κριτήρια για Ι5 παθολογικό; Να αναφέρω ότι πλέον απλά κάνω εξετάσεις κάθε 6 μήνες και παρακολούθηση από ογκολόγο. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Επιστροφή στην κορυφή
χαρτι ικανοτητας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση χαρτι ικανοτητας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιουλίου/2019 ώρα 23:18
Καλησπερα σας ειμαι 17 χρονων και εχω απορια τι ικανοτητα θα με βγαλουν οι γιατροι στο στρατο. Περυσι το σεπτεμβρη εκανα ενα χειρουργειο αφαιρεσης καλοηθη ογκου στην σπονδυλικη μου στυλη και θα ξανακανω αλλο ενα για να αφαιρεσω την σπονδυλοδεσια που μου ειχαν βαλει. Ο γιατρος μου ειπε οτι σε διαστημα μερικων χρονων ο σπονδυλος θα επανελθει στο κανονικο και θα ειμαι σαν καινουριος.
επιπλεον θα βγαλω και οποια σχολη περασω και επειτα θα κανω θητεια για να σιγουρεψω οτι το προβλημα θα εξαφανιστει. Μου εχουν πει οτι θα παρω ι2 λογω χειρουργιου αλλα μου φενεται περιεργο αφου το προβλημα δεν θα υπαρχει πια και θα εχω επανελθει στο κανονικο. Θα ηθελα πολυ οποιος μπορει να μου λυσει την απορια αυτη.
Επιστροφή στην κορυφή
Ch-arod Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ch-arod Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2019 ώρα 14:59
Θα ήθελα να μου πεις τι έγινε τελικά γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα
Επιστροφή στην κορυφή
Alex Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2019 ώρα 04:06
Καλησπέρα. Έχω κάνει μια εγχείρηση θυροειδή. Είμαι υγιέστατος φυσικά. Θελω να βγω Ι1 για να υπηρετήσω στην ΠΦ. Υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι2;
Επιστροφή στην κορυφή
Alexan Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alexan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2019 ώρα 04:13
Καλησπέρα. Έχω κάνει εγχείρηση θυροειδή(ολική αφαίρεση). Είμαι υγιέστατος και αρκετά αθλητικός. Θέλω να υπηρετήσω στην ΠΦ οπότε θέλω να είμαι Ι1. Υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν Ι2. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Alexann Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2019
  Παράθεση Alexann Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2019 ώρα 04:19
Καλησπέρα. Έχω κάνει χειρουργείο αφαίρεσης θυροειδή. Είμαι αθλητικός και υγιέστατος. Θέλω να υπηρετήσω στην ΠΦ. Υπάρχει περίπτωση να βγω Ι2; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
ΛΟΚΟ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΛΟΚΟ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2019 ώρα 16:36
Καλησπέρα!

Έχω 1) 7 μυωπία,2) ολοετή χρόνια αλλεργική ρινίτιδα,3) αυτοάνοση θυρειδίτιδα χασιμότο,4) πόνους στην καρδίας (έκανα εξετάσεις, δενμου βρήκαν κάτι, αλλά συνεχίζω να έχω),5) εχω κάνει ένα χειρουργείο περιτομής, φιότι είχε μόρφωμα ακροποσθίας και βαλάνουν μετά από σεξουαλικές επαφές χωρίς προφύλαξη,6) αιμοροοίδες και 7) (χωρίς να έχω ανάλογα χαρτί) Γαστροισοφαγική παλλινδρόμηση και κατά περιόοδυς ορθοστατική υπόταση.

Τι Ι λέτε να βγω;
Επιστροφή στην κορυφή
Etherious Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Etherious Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Νοεμβρίου/2019 ώρα 17:31
Αδερφε τελικα τι εγινε; Σε εβγαλαν Ι2 και υπηρετησες κανονικα; Σε ρωταω γιατι κι εγω εχω ολικη ελλειψη ενζυμου g6pd και παρουσιαζομαι στην επομενη ΕΣΣΟ
Επιστροφή στην κορυφή
petrosio Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση petrosio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 18:22
Καλησπέρα σας,

Γεννήθηκα το 1987 και λόγω αναβολής για εκπλήρωση ιατρικής ειδικότητας, έχω αναβολή έως τέλος του έτους, οπότε είναι να μπω αρχές του 2020, όπου θα μπορώ να εξαγοράσω τη θητεία μου (πράγμα που επιθυμώ να κάνω). Έχω δει τη λίστα με τις παθήσεις που προβλέπουν αναβολή/Ι2-5, αλλά δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημά μου εμπίπτει σε αυτά. Έχω άσθμα (με σπανιότατες εξάρσεις), Αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα (με σπάνια επεισόδια άλγους), τα οποία φαντάζομαι δε δικαιολογούν αναβολή (την οποία δεν επιθυμώ άλλωστε), και δικαιολογούν το πολύ Ι2. Το πρόβλημα είναι πως σε μαγνητική σπονδυλικής στήλης που έκανα (με την οποία διεγνώσθη η αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα) βρέθηκε μια τεράστια κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου, η οποία πιέζει το νωτιαίο μυελό, και είναι επίφοβη να προκαλέσει ακόμα και παράλυση αν ραγεί (προς το παρόν δεν έχω κανένα σύμπτωμα - τυχαία βρέθηκε). Έχει κανείς ιδέα αν αυτό πρόκειται να μου δημιουργήσει πρόβλημα - δηλαδή να μου δώσουν αναβολή; Γιατί εγώ θέλω απλά να μπω 20 μέρες να κάνω τη βασική εκπαίδευση και να τελειώνω.

Σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
αποστολης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αποστολης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 11:33
Για τις προκυρηξεις ποια ειναι τα σωματικα κριτηρια που πρεπει να εχεις?
Επιστροφή στην κορυφή
GeoCommand Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 12/Μαρτίου/2019
Κατάσταση: Online
  Παράθεση GeoCommand Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 12:29
Αρχικά αποστάλθηκε από petrosio

Καλησπέρα σας,

Γεννήθηκα το 1987 και λόγω αναβολής για εκπλήρωση ιατρικής ειδικότητας, έχω αναβολή έως τέλος του έτους, οπότε είναι να μπω αρχές του 2020, όπου θα μπορώ να εξαγοράσω τη θητεία μου (πράγμα που επιθυμώ να κάνω). Έχω δει τη λίστα με τις παθήσεις που προβλέπουν αναβολή/Ι2-5, αλλά δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημά μου εμπίπτει σε αυτά. Έχω άσθμα (με σπανιότατες εξάρσεις), Αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα (με σπάνια επεισόδια άλγους), τα οποία φαντάζομαι δε δικαιολογούν αναβολή (την οποία δεν επιθυμώ άλλωστε), και δικαιολογούν το πολύ Ι2. Το πρόβλημα είναι πως σε μαγνητική σπονδυλικής στήλης που έκανα (με την οποία διεγνώσθη η αγκυλοποιητική σπονδυλαρθρίτιδα) βρέθηκε μια τεράστια κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου, η οποία πιέζει το νωτιαίο μυελό, και είναι επίφοβη να προκαλέσει ακόμα και παράλυση αν ραγεί (προς το παρόν δεν έχω κανένα σύμπτωμα - τυχαία βρέθηκε). Έχει κανείς ιδέα αν αυτό πρόκειται να μου δημιουργήσει πρόβλημα - δηλαδή να μου δώσουν αναβολή; Γιατί εγώ θέλω απλά να μπω 20 μέρες να κάνω τη βασική εκπαίδευση και να τελειώνω.

Σας ευχαριστώ
Άσχετο και συγνωμη που δεν απαντάω στην ερωτηση σας
Αν επιτρέπεται τι ειδικότητα έχετε;
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Επιστροφή στην κορυφή
petrosio Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση petrosio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 16:15
Παθολόγος είμαι. Τελείωσα πέρσι και θα παραιτηθώ από το νοσοκομείο με το που είναι να μπω
Επιστροφή στην κορυφή
Mikexen Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση Mikexen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 23:01
Καλησπέρα σας,
Είχα περάσει μυοκαρδιτιδα το 2014, έχετε εικόνα τι σωματική ικανότητα θα μου βάλουν; Παρουσιαζομαι με την Α εσσο τον άλλο μήνα.

Υ. Σ : Καλά Χριστούγεννα σε όλους 🌲
Επιστροφή στην κορυφή
esoes Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση esoes Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 10:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Mikexen

Καλησπέρα σας,
Είχα περάσει μυοκαρδιτιδα το 2014, έχετε εικόνα τι σωματική ικανότητα θα μου βάλουν; Παρουσιαζομαι με την Α εσσο τον άλλο μήνα.

Λογικά Ι3 ένοπλο, όπως και να έχεις οφείλεις να το ενημερώσεις όταν παρουσιαστείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Mikexen Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2019
  Παράθεση Mikexen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 14:19
Αρχικά αποστάλθηκε από esoes

Αρχικά αποστάλθηκε από Mikexen

Καλησπέρα σας,

Λογικά Ι3 ένοπλο, όπως και να έχεις οφείλεις να το ενημερώσεις όταν παρουσιαστείς.

Ο καρδιολόγος μου είπε ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι εξετάσεις είναι καθαρές. Πρέπει οπωσδήποτε να το πω; αν δεν το αναφέρω υπάρχει τρόπος να το βρουν;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 40414243>