Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 414243
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

esoes Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση esoes Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας
    Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 15:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Mikexen

Ο καρδιολόγος μου είπε ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι εξετάσεις είναι καθαρές. Πρέπει οπωσδήποτε να το πω; Αν δεν το αναφέρω υπάρχει τρόπος να το βρουν;

Φίλε μου απόκρυψη ιατρικού ιστορικού ισοδυναμεί με στρατοδικείο σε περίπτωση που σου συμβεί κάτι, σπανίως γίνεται αυτό αλλά έχει συμβεί.

Tώρα αν ο καρδιολόγος σου έκανε Υπέρηχο Καρδιάς και καρδιογράφημα και δεν υπάρχει καμία ανωμαλία και εσύ θεωρείς πως είσαι κομπλέ μην το αναφέρεις, εγώ απλώς σου εξηγώ τι συμβαίνει.
Επιστροφή στην κορυφή
Mike_1992 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 24/Νοεμβρίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mike_1992 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 15:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Mikexen

Ο καρδιολόγος μου είπε ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι εξετάσεις είναι καθαρές. Πρέπει οπωσδήποτε να το πω; Αν δεν το αναφέρω υπάρχει τρόπος να το βρουν;

Να το αναφέρεις. Αρχικά το ι3 ένοπλο έχει μικρή διαφορά από το Ι1 για την απλή θητεία.

Δεν παίζουμε την υγεία μας για ένα Ι :)
Επιστροφή στην κορυφή
Rafail989 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Rafail989 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2020 ώρα 15:38
Γειά σας, εγώ που έχω υποχρέωση να κάνω φυσιοθεραπεία 2 φορές την εβδομάδα όλη μου την ζωή, πώς πάει το θέμα; Την προσφέρει ο στρατός;
Επιστροφή στην κορυφή
milos Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 09/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση milos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2020 ώρα 19:02
τελικα τι εγινε;
Επιστροφή στην κορυφή
milos Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση milos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2020 ώρα 19:45
ποια θεωρειται ελαφρια μορφη ελλειψης ενζυμου g6pd;
Επιστροφή στην κορυφή
Onasis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση Onasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2020 ώρα 10:11
Καλημέρα σε όλους

Μετά από αχρείαστη επέμβαση στη γνάθο και λάθος του ορθοδοντικού πάσχω από κροταφογναθικο σύνδρομο γεγονός που μεταξύ άλλων μου χτυπάει στα αυτιά με μόνιμα βουητα, πόνο στα αυτιά, στα δόντια ενίοτε στις αρθρώσεις , καθώς και ευαισθησία στους δυνατούς θορύβους.
Στο ΦΕΚ κοίταξα δεν εμπεριέχει κάτι.
Βγαίνω άραγε άοπλο αν αναφέρω όλο το ιστορικό στον γιατρό;
Προφανώς υπάρχουν διαγνώσεις γιατρών κλπ προ τριετίας μέχρι και σήμερα από
Με ανησυχούν ιδιαίτερα οι βολές κυρίως.

Επιστροφή στην κορυφή
fsafsa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafsa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2020 ώρα 16:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Onasis

Καλημέρα σε όλους

Μετά από αχρείαστη επέμβαση στη γνάθο και λάθος του ορθοδοντικού πάσχω από κροταφογναθικο σύνδρομο γεγονός που μεταξύ άλλων μου χτυπάει στα αυτιά με μόνιμα βουητα, πόνο στα αυτιά, στα δόντια ενίοτε στις αρθρώσεις, καθώς και ευαισθησία στους δυνατούς θορύβους.
Στο ΦΕΚ κοίταξα δεν εμπεριέχει κάτι.
Βγαίνω άραγε άοπλο αν αναφέρω όλο το ιστορικό στον γιατρό;
Προφανώς υπάρχουν διαγνώσεις γιατρών κλπ προ τριετίας μέχρι και σήμερα από
Με ανησυχούν ιδιαίτερα οι βολές κυρίως.

Εννοείται βγαίνεις άοπλος.
Επιστροφή στην κορυφή
Νέος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νέος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιανουαρίου/2020 ώρα 22:29
Παιδιά έχω σπονδυλολισθηση. Μπαίνω Ι2 εξαιτίας αυτού;
Επιστροφή στην κορυφή
Poustoneo20 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Poustoneo20 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2020 ώρα 00:14
Καλησπέρα. Έχω κάνει εγχείρηση σκολίωσης (εβαλα μοσχευματα) πριν 5 χρόνια και το πιθανότερο είναι να βγω άοπλος. Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό;(Είμαι πολύ καλά στην υγεία μου και δεν εχω κάποιο πρόβλημα με ορθοστασία η βάρη).
Επιστροφή στην κορυφή
Manolis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Manolis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2020 ώρα 22:22
Γεια σας θέλω να σας πω ότι έχω ένα όρχις είμαι από γενετικός θα πάω στρατό

Επιστροφή στην κορυφή
milos Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση milos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 15:32
ρε μαγκες με ελλειψη ενζυμου τι γινεται;
ποια ειναι η ηπια μορφη της;
Επιστροφή στην κορυφή
Ασαρκος Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση Ασαρκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 13:45
Καλησπερα, θελω να με βοηθήσετε σε κατι αν μπορειτε. Εχω παρει αναβολη ειδη 1 φορα το 2018 απο το στρατο για 1 χρονο λογω κιλων επειδη ειμαι 1.70 στα 155 κιλα. Και το μαιο του 2019 ξαναπηρα αναβολη για 1 χρονο παλι λογω κιλων. Τωρα οταν τελειωσει η αναβολη ειναι η τρίτη φορα που θα παρουσιαστω και ειμαι στα ιδια κιλα. Δεν μπορω να υπηρετήσω λογω κιλων οπως καταλαβαινεται, τωρα για να παρω το ι5 μιας και θα παρουσιαστω 3η φορα, λετε να παω σε καποιον Ψυχολογο και να κανουμε καποια ραντεβου ετσι ωστε να μου δωσει καποιο χαρτι οτι εχω παθει καποιου ειδους αγοραφοβια και καταθλιψης λογω κιλων για να εχω σιγουρο το ι5 η δεν χρειαζεται; Ευχαριστω εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Aγνωστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Aγνωστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 18:55
Καλησπερα, παιρνω μια θεραπεια για υποθυρεοειδισμο ένα χαπι το οποιο φυσικα και θα το δηλωσω, δεν νομιζω αυτο να μου προκαλεσει θεμα στο να κανω κανονικη θητεια. Παιρνω όμως και άλλη μια θεραπεια που εκεινο το χαπι μπορει να συνδεθει και με σημαντικη νοσο, αλλα εγω δεν το παιρνω για αυτην την νοσο. Το ''προβλημα'' μου είναι αμελητεο και γελοιο σε οτι αφορα την σωματικη ικανοτητα και την ικανοτητα μου να βγαλω μια κανονικη θητεια. Αλλα λογο αυτου του χαπιου που δεν ξερω το πως μπορει να το διαχειριστουν στον στρατο δεν θα ηθελα με τιποτα να με βαλουν αν υπηρχε εστω και η παραμικρη περιπτωση σε μη κανονικη θητεια (Ι4 Ι5). Οποτε δεν ξερω αν το εχει ρωτησει κι άλλος αυτό αλλα θελω να ρωτησω κατά ποσο μπορω να κρυψω αυτά τα χαπια, δηλαδη να τα παιρνω κρυφα. Τι ελεγχο σου κανουν στον στρατο και κατά ποσο είναι αυτό εφικτο;
Επιστροφή στην κορυφή
tsagkalakis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση tsagkalakis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 14:56
Παιδιά ας απαντήσει κάποιος που έχει πάει σχετικά πρόσφατα στρατό όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί θα καταταγώ στις 9 Μαρτίου. Τι γίνεται με εμάς που έχουμε γεννηθεί με έναν όρχι; Κάνουμε κανονικά θητεία; Αν γίνεται να απαντήσει κάποιος που ξέρει από δική του εμπειρία πρόσφατη, ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Mpell13 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2020
  Παράθεση Mpell13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2020 ώρα 02:44
Αρχικά αποστάλθηκε από tsagkalakis

Παιδιά ας απαντήσει κάποιος που έχει πάει σχετικά πρόσφατα στρατό όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί θα καταταγώ στις 9 Μαρτίου. Τι γίνεται με εμάς που έχουμε γεννηθεί με έναν όρχι; Κάνουμε κανονικά θητεία; Αν γίνεται να απαντήσει κάποιος που ξέρει από δική του εμπειρία πρόσφατη, ευχαριστώ.
Υπάρχει περίπτωση και να απαλλαγείς από την θητεία
Επιστροφή στην κορυφή
GiannisTsi Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση GiannisTsi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2020 ώρα 20:32
Καλησπέρα παιδιά.'Εχω κάποιο νόσημα το οποίο από τον στρατό διακρίνεται ως Ι4/Ι5 κατά περίπτωση. Σκοπεύω να παρουσιαστώ σύντομα, αλλά στο ενδεχόμενο που δε μου δωθεί Ι5 προτιμώ να κυριχθώ ανυπότακτος (εξωτερικού) καθώς έχω να φροτίσω αρκετές εκρεμμότητες και έχω ήδη κάνει χρήση της αναβολής για κοινωνικούς λόγους. Γνωρίζετε αν υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Απ'ότι ξέρω εξέταση πριν παρουσιαστείς (στο φρουραρχέιο) γίνεται μόνο για ψυχιατρικούς λόγους. Κάνω λάθος; Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2020 ώρα 18:45
Καλησπέρα έχω χρόνια αυθόρμητη κνίδωση, παίρνω αντιισταμινικό κάθε 3 ημέρες περίπου. Θέλω να ρωτήσω, επειδή είδα ότι βγαίνω Ι3 ενώ δεν θέλω, μπορώ να ζητήσω να με βγάλουν Ι1 ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 414243
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.