Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 17>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Γυναίκες στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2006 ώρα 20:33
ειμαι κοπελα και θελω να μπς στισ ειδικεσ δυναμεισ ωσ αλεξιπτωτιστρια. θελω να μαθω πωσ μπορω να πραγματοποιησω το ονειρο μου. αν με καταλαβαινει καποιοσ ασ μοθ στειλει στη διευθυνση sofi12000@in.gr θα περιμενω
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2006 ώρα 15:59
Καταλαβαίνουμε, γιατί να μην καταλαβαίνουμε;

Εφόσον ο δρόμος της θητείας δεν προβλέπεται για εσένα, τα πράγματα δυσκολεύουν.

Μονάχα μέσω ΕΠΟΠ, όποτε γίνονται διαγωνισμοί, και μετά άντε να βρεθείς εκεί που θες. Και αυτό στην περίπτωση που παίρνουν γυναίκες αλεξιπτωτιστές.

ΥΓ. Μην κάνεις post έτσι έυκολα την διεύθυνση email, γιατί σύντομα θα παίρνεις 100 spam την ημέρα όπως εγώ
Επιστροφή στην κορυφή
hermes Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 10/Σεπτεμβρίου/2006
  Παράθεση hermes Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2006 ώρα 23:51

Στις ειδικές δυνάμεις, γυναίκες υπάρχουν μόνο ως ΕΠΟΠ ή ως μόνιμοι αξιωματικοί-υπαξιωματικοί. Από την θητεία μου σε αυτές, θυμάμαι ότι αυτές κυρίως καταλάμβαναν θέσεις στα επιτελικά γραφεία. Η μόνη συμμετοχή τους σε ασκήσεις, ήταν στην συντήρηση ικανότητας αλεξιπτωτιστή.

Επιστροφή στην κορυφή
Iro Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Iro Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2007 ώρα 22:10
Είμαι γυναίκα,25 και σκέφτομαι να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις, χωρίς να γίνω μόνιμη. Είναι εφικτό; Ποια είναι η διαδικασία; Τι πρέπει να διαθέτω; Απο πού θα μάθω περισσότερα;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2007 ώρα 11:51
Δε νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο.

Οι δρόμοι για τις ένοπλες δυνάμεις είναι στρατιωτικές σχολές, επαγγελματίες οπολίτες, θητεία και δεν μπορείς να ακολουθήσεις κανέναν από αυτούς (αφού απορρίπτεις τη μονιμότητα).
Επιστροφή στην κορυφή
finix Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 26/Ιουλίου/2007
  Παράθεση finix Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2007 ώρα 02:51
Iro ως αλεξ-στρια γίνεται σε αερολέσχη.
μέσω στρατού χωρίς να είσαι μόνιμη, οχι.
Επιστροφή στην κορυφή
resi Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2007
  Παράθεση resi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2007 ώρα 19:06
ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ 3 ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
1) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΧΗΜΗ;
2)ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ;
3)ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ;
ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΙΗΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ E-MAIL ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ : resident_evil04031965@yahoo.gr
Υ. Γ.: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2007 ώρα 11:50
Υπάρχουν ορισμένες απαντήσεις παραπάνω.

Ενδιαφέρεσαι για ΕΠΟΠ;
Επιστροφή στην κορυφή
resi Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2007
  Παράθεση resi Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Αυγούστου/2007 ώρα 17:14

ΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΟΠ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΧΙΜΗ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ.

Επιστροφή στην κορυφή
panosru Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2007
  Παράθεση panosru Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2007 ώρα 01:24
Αυτές είναι γυναίκες ρε!!! Όχι σαν τις άλλες τις μαμούχαλες που αν σπάσει ένα νύχι τους φωνάζουν και φοράνε τα μαύρα άμεσος!
ἔ σσεται ἦ μαρ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 12:42

Θα μπορούσε να υπηρετησεί γυναίκα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Επιστροφή στην κορυφή
eleni sti Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 31/Μαΐου/2007
  Παράθεση eleni sti Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 12:45
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΓΙΑ ΕΠΟΠ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 13:17
ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ ΕΠΟΠ;
ΤΙ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΚΤΗ;
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΜΠΩ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΕΕΕΕΕΕΕ;
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΑΤΑΣΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΝΑΤΑΣΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 13:37

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΜΕΑΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ; ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ ΑΝ ΜΠΩΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΦΡΟΥΡΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΛΕΝΕ ΜΑΛ... ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 15:18
Αρχικά αποστάλθηκε από ΝΑΤΑΣΑ

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΓΙΑ ΕΠΟΠ;
ΤΙ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΚΤΗ;
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΜΠΩ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΕΕΕΕΕΕΕ;

Στο forum Επικαιρότητα δημοσιεύονται οι νέες προκυρήξεις μαζί με άλλα νέα.

Δεν χρειάζονται οι Πανελλήνιες.

Σχετικά με προσόντα ρίξε μια ματιά στο αναλυτικό άρθρο για τους ΕΠΟΠ που υπάρχει στο site.

Θα βρεις προύποθέσεις, βαθμολογική και μισθολογική εξέληξη, κ. λπ.
Επιστροφή στην κορυφή
erasmia Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση erasmia Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 01:21

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ; ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2008 ώρα 19:29

Υπαρχουν εγω ειχα δυο γυναικες υπαξ το 03-04 στο 575 Τ/ΠΝ

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
sniper1977 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2008
  Παράθεση sniper1977 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Legion

Υπαρχουν εγω ειχα δυο γυναικες υπαξ το 03-04 στο 575 Τ/ΠΝ

Προσωπικα δεν πιστευω οτι μπορει μια γυναικα να ειναι σε μαχιμη θεση στις ειδικες δυναμεις. Σαν παραδειγμα θα αναφερω μια μονιμη υπαξ που ειχα στη μοναδα μου(1η Μ. Αλ. το 1998)και ενω ηταν με εκπληκτικη σωματοδομη και αρκετα τσαμπουκαλεμενη σε μια πορεια που καναμε απο Ομαλο εως Σουγια την μαζεψανε μετα τις πρωτες 7 ωρες με φουσκωτο γιατι δεν αντεχε αλλο...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 17>