Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6789>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Epilarxos Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 31/Ιουλίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Epilarxos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό
    Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 13:44
Το θέμα όμως είναι πως όταν πολεμάς, πολεμάς για ιδανικά και σύμβολα όχι για υλικά αγαθά... Βέβαια στην εποχή μας η έννοια του συμβόλου και του ιδανικού δεν υπάρχει... Οι πρόγονοί μας το 1940 πολέμησαν για την ελευθερία της χώρας προφανώς... Δε νομίζω πάντως ότι είναι απλό κι εύκολο να εμπιστευθείς την ασφάλεια της χώρας σε έναν αλλοδαπό... Στο λέω αυτό εκ πείρας... Έχω φίλους που μένουν χρόνια στην Ελλάδα με καταγωγή από Ευρώπη κι επίσης λόγω της εργασίας μου έχω επικοινωνία με πάρα πολλούς αλλοδαπούς από την Ευρώπη... Ξέρεις τι γκρίνια ακούω διαρκώς για την Ελλάδα; Και για θέματα πολύ πιο απλά από ένα πόλεμο. Το ένα τους βρωμάει και το άλλο τους ξυνίζει...
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2010
  Παράθεση ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 13:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Epilarxos

Το θέμα όμως είναι πως όταν πολεμάς, πολεμάς για ιδανικά και σύμβολα όχι για υλικά αγαθά... Βέβαια στην εποχή μας η έννοια του συμβόλου και του ιδανικού δεν υπάρχει... Οι πρόγονοί μας το 1940 πολέμησαν για την ελευθερία της χώρας προφανώς... Δε νομίζω πάντως ότι είναι απλό κι εύκολο να εμπιστευθείς την ασφάλεια της χώρας σε έναν αλλοδαπό... Στο λέω αυτό εκ πείρας... Έχω φίλους που μένουν χρόνια στην Ελλάδα με καταγωγή από Ευρώπη κι επίσης λόγω της εργασίας μου έχω επικοινωνία με πάρα πολλούς αλλοδαπούς από την Ευρώπη... Ξέρεις τι γκρίνια ακούω διαρκώς για την Ελλάδα; Και για θέματα πολύ πιο απλά από ένα πόλεμο. Το ένα τους βρωμάει και το άλλο τους ξυνίζει...
Πες τα ρε φιλε ετσι εινει Καλα τα λες. ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΤΕΛΟΣ
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Epilarxos Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Epilarxos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 14:42
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Τιτι συμφωνω μαζι σου, νομιζουν μερικοι οτι ειναι πιο Ελληνες απο τους βορειοηπειρωτες οι οποιοι εχουν σε μεγαλο βαθμο ελληνικα χαρακτηριστικα και γενετικο υλικο καθως και εθιμα ηθη και παραδοσεις, αντιθετα σε πολλα μερη της Ελλαδας τι θες να σου πω βλαχους; Αρβανιτες; Που το παιζουν Ελληναρες ενω ειναι αμφιβολου προελευσεος... Εδω και στην κρητη το παιζουν ελληναρες μερικοι που εχουν dna απο τον μισο κοσμο

Τι εννοείς τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2009
  Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 14:44

Οι πολεμοι γινονταν για ελευθερια και ουτε για συμβολα ουτε για εθνη, η εννοια του εθνους προεκυψε κατα τους ναπολεοντιους πολεμους...

Οσο για τωρα οι πολεμοι γινονται μονο για συμφεροντα, οι Αμερικανοι για να πουλανε οπλα μας βαζουν να εχουμε μισος με τους τουρκους, ενω πλεον δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε.
Οποιος εχει γκρινια ας παει αλλου, οσο δουλευουν οι Ευρωπαιοι η Ελλαδα τους φταιει, μετα που παιρνουν συνταξη ψαχνουν σπιτια στην Κρητη και τα νησια... Ελεος
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 15:09
Καταλαβαινεις τι θελω να πω... Μη μου πεις οτι υπαρχουν καθαροι Ελληνες απο την κρητη ως την θρακη...
Επιστροφή στην κορυφή
Epilarxos Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Epilarxos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 15:24
Αρχικά αποστάλθηκε από roverr24

Καταλαβαινεις τι θελω να πω... Μη μου πεις οτι υπαρχουν καθαροι Ελληνες απο την κρητη ως την θρακη...

Δε διαφωνώ. Απλά η χώρα έχει κατοικηθεί και πρόσφατα από κόσμο που δε μπορεί να νοιώσει τόσο γρήγορα ότι ανήκει στην ελληνική φυλή. Δε μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα αυτή τη στιγμή. Δε μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα ότι ο φίλος μου ο ’γγλος Ή η φίλη μου η Γερμανίδα που κατοικούν εδώ στην Ελλάδα περίπου 30 χρόνια, θα αμυνθούν για τη χώρα αυτή φίλε μου... Στην καλύτερη περίπτωση θα φύγουν να πάνε πίσω στη χώρα τους και όχι άδικα... Δεν πρόκειται να τους παρεξηγήσω γι αυτό, γιατί απλά δε νοιώθουν Έλληνες και ούτε έχουν αυτή την υποχρέωση... Τώρα αν οι δικοί μου πρόγονοι ήταν από τη Βραζιλία, αλλά εδώ και 100 χρόνια έχουν κατοικήσει εδώ στην Ελλάδα, σαφώς κι έχει χαθεί ο δεσμός αίματος... (παράδειγμα αναφέρω)
Επιστροφή στην κορυφή
roverr24 Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση roverr24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 15:26
Στον Αμερικανικο στρατο υπαρχουν ελληνοαμερικανοι ασσοι αεροποροι καθως και μεξικανοι, αναφερομαι στον πολεμο του κολπου... Δεν ειμαι υπερ των ξενων αλλα μην εισαι απολυτος
Επιστροφή στην κορυφή
Epilarxos Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση Epilarxos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2011 ώρα 15:35
Στο λέω επειδή έρχομαι σε επαφή κάθε εβδομάδα με αρκετό αλλοδαπό πληθυσμό και διαπιστώνω αντιδράσεις... Δεν ενδιαφέρονται για τη χώρα μας, όπως πιστεύεις... Εδώ και 14 χρόνια αυτή είναι η δουλειά μου... Σίγουρα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά η πλειονότητα θα γίνει λάκης.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:35
...

Β) Πόσοι επιτυχόντες στην ΣΣΕ αλλά και στις υπόλοιπες Στρατιωτικές Σχόλες κατατάχτηκαν για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, ανήκουν στην ανωτέρω κατηγορία;

Γ) Πόσοι επιτυχόντες στις Στρατιωτικές Σχολές (ΑΣΕΙ και ΑΣΣΥ) για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 είναι μη Έλληνες στο γένος, αλλά έχουν την ελληνική ιθαγένεια;

Δ) Πόσοι Σπουδαστές Στις Στρατιωτικές Σχόλες Που Φοιτούν σήμερα (και έχουν εισαχθεί με το σύστημα των Πανελληνίων Εξετάσεων) είναι Μη Έλληνες το γένος;

...

Σε ό, τι αφορά το δεύτερο ερώτημα σημειώνεται ότι από τα έως τώρα αποτελέσματα της διαδικασίας συλλογής και ελέγχου των δικαιολογητικών –η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη– υφίστανται δύο (2) εισακτέοι κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2011-12 ομογενείς αλλοδαποί που δεν έχουν την Ελληνική ιθαγένεια (την οποία και θα αποκτήσουν σύμφωνα με τα καθοριζόμενα στο άρθρο 4 του ν.3284/2004),ένας (1) στη Σχολή Ικάρων (ΣΙ) και ένας (1) στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (ΣΣΕ) αντίστοιχα.

Αναφορικά με το τρίτο και τέταρτο ερώτημα επισημαίνεται ότι δεν είναι δυνατόν να εξακριβωθεί το γένος των υποψηφίων και κατ’ επέκταση των σπουδαστών καθόσον από τα απαιτούμενα από την ΕΔΥΕΘΑ της προκήρυξης δικαιολογητικά δεν προκύπτει βεβαιωτικό στοιχείο σχετικά με αυτό, παρά μόνο η ελληνική ιθαγένεια.

πηγή
Επιστροφή στην κορυφή
mixanikara Δες τη Λίστα
Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση mixanikara Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2011 ώρα 08:44
Στρατιωτικός χωρίς εθνική συνείδιση και πατριωτικά αισθηματα δεν είναι στρατιωτικός. Ειναι μισθοφόρος. Και πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή στην Ελλάδα ότι κανενας ανθρωπος δεν θυσιαζει χωρις σκεψη τη ζωη του για κονομα αλλα μονο για την πατριδα του!
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Επιστροφή στην κορυφή
commando96 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 28/Δεκεμβρίου/2011
  Παράθεση commando96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 20:29
Ετσι ολοι οι ξενοι εξω απο τον στρατο
Σε περιπτωση πολεμου κανενας απο αυτους δεν θα θυσιαστει για την πατριδα
Επιστροφή στην κορυφή
αναγνωστης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αναγνωστης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2012 ώρα 18:28
Προσφατα πηρα ελλινικη ιθαγενεια και περιμενω να με καλεσουν για θυτεια. Δεν ειμαι βοριουπηρωτης ουτε αρβανιτης, ειμαι καθαρος αλβανος.13 χρονια ζω στην ελλαδα μεγαλωσα σπουδασα και την αγαπησα. Με υπεριφανεια τηα πας να υπηρετισω και πολεμος να γινοταν (που δεν προκειτε) θα εδινα την ζωη μου. Πλεον ο στρατος δεν ειναι οπςς παλια, ολοι πανε για συντιρηση στρατοπαιδων και μονο! Με μια βασικη εκπαιδευση 1 μηνα και μετα κωλοβαρεμα! Αυτος ειναι ο στρατος της εποχης μας συν τον μισθοφορικο!
Επιστροφή στην κορυφή
BILL Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση BILL Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2012 ώρα 22:35
Φιλε, με τετοιες αποψεις πραγματικα ο στρατος δεν σε χει αναγκει.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2012 ώρα 11:39
Αρχικά αποστάλθηκε από αναγνωστης

Προσφατα πηρα ελλινικη ιθαγενεια και περιμενω να με καλεσουν για θυτεια. Δεν ειμαι βοριουπηρωτης ουτε αρβανιτης, ειμαι καθαρος αλβανος.13 χρονια ζω στην ελλαδα μεγαλωσα σπουδασα και την αγαπησα. Με υπεριφανεια τηα πας να υπηρετισω και πολεμος να γινοταν (που δεν προκειτε) θα εδινα την ζωη μου. Πλεον ο στρατος δεν ειναι οπςς παλια, ολοι πανε για συντιρηση στρατοπαιδων και μονο! Με μια βασικη εκπαιδευση 1 μηνα και μετα κωλοβαρεμα! Αυτος ειναι ο στρατος της εποχης μας συν τον μισθοφορικο!
Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά εσύ δεν λογίζεσαι ως αλλοδαπός και επομένως είσαι λίγο off-topic.

Καλύτερα να έγραφες στο θέμα για την εκπαίδευση που (δεν) λαμβάνουν οι στρατεύσιμοι.
Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2012 ώρα 13:09

Αν καποιος ξενος παρει ελληνικη ιθαγενεια, τι διαφορετικο μενει που να εχει απο μενα στα χαρτια; Θεωρειται ελληνας σαν εμενα;

GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΑΣΟΣ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2012
  Παράθεση ΝΑΣΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2012 ώρα 13:41
Ιθαγενεια = νομικος δεσμος ενος ατομου με ενα κρατος. Φιλε μου aeronut, ειναι Ελληνας πολιτης οπως και συ. Εχει τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις που εχεις και συ.
Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2012 ώρα 22:39
tiiiii! πως ειναι δυνατον σε μια γενια να γινεσαι "ελληνας";
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2012 ώρα 22:50

ΔΕΝ ειμαστε καλα. Ποιος εισηγαγε τετοια νομοθεσια; Η ΕΕ; Αμα ειναι ετσι θα φτασω απο αριστερα να ψηφιζω χρυση αυγη! Γιατι εχει παραγινει το πραμα! Η μαλλον συμφερει πρωτα να βγει το κκε να μας βγαλει απο ΕΕ και ΝΑΤΟ και μετα καπακι χρυση αυγη να γινει εθνικος καθαρισμος! Βεβαια δεν ειναι δυνατον καθε κομμα να εχει ανολοκληρωτη ιδεολογια, αλλα μην ανοιξουμε τωρα το θεμα. Αυτο που ξερω ειναι οτι αυτος ο λαος πρεπει να επισκευθει μαζικα ψυχιατρο

GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 6789>